Opis
Kapitan Pike i jego załoga witają na Enterprise klingońskiego ambasadora, ale jego obecność powoduje ujawnienie kilku szokujących tajemnic.
Zwiastuny
Recenzje
Autor: Ledsbourne, 2.05.2024, Discord Star Trek, reblog
A teraz obrót o 180 stopni i odcinek wagi ciężkiej.
Zacznę od minusów – no tu jest naprawdę za dużo Wietnamu, tyle chyba nigdy nie napakowali do wojennego odcinka Treka. Rozumiem, że wojna i trzeba ją dosadnie przedstawić, ale pokazywanie kosmicznej wojny w taki sposób z tymi wszystkimi klasycznymi tropami (transporty rannych, główny lekarz obozowy, który gada jak wyjęty z filmu wojennego, rozmowy M’Bengi z tym młodym żołnierzem) można w zasadzie porównać do tego, jakby zrobić film o drugiej wojnie, w którym naparzają się na koniach mieczami i kopiami. No i wątek Andorianina z black-ops, który namawia M’Bengę – no scena prosto z Rambo.
Natomiast sam dylemat moralny to nie pierwszyzna dla Treka – mieliśmy to i w Voyagerze z katem z planety Neeliksa, i w DS9 (i to nawet kilka razy) z Kardachami, niestety zawsze kończy się to właściwie tak samo. I tutaj na koniec liczyłem, że jednak tego plot twistu nie będzie, no ale niestety musieli to wcisnąć – chociaż zrobili to na tyle zgrabnie i, powiedzmy, niejednoznacznie, że ostatecznie mi się to spodobało. Traumy wojenne faktycznie nigdy nie były tak doraźnie pokazane, to akurat fajny kawałek historii o M’Bendze i Chapel.
Ale ostatecznie ja staję tutaj po stronie Raha i szkoda go – bo widać, że jednak się zmienił i mógł zrobić dużo dobrego. M’Benga podchodzi bardzo osobiście do całego tego problemu i nie potrafi zobaczyć szerszej perspektywy, a szkoda – jednak po takim odcinku doktorek traci w moich oczach. A sama postać Raha – mam wrażenie, że twórcy inspirowali się co do niej Stanleyem „Tookie” Williamsem, bossem gangu Cripsów, który po trafieniu do więzienia się zrehabilitował i stał się „ambasadorem” walki z gangami (ostatecznie i tak otrzymał karę śmierci): https://en.wikipedia.org/wiki/Stanley_Williams
Pomijając samą historię, to nawet wygląd jest baaardzo podobny!

Ocena odcinka: 8/10.
