USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Śmiało podążać do tych Galaktyk, gdzie nikt jeszcze nie dotarł...
 Strona:  ««  1  2  3 
Autor Wiadomość
Pah Wraith
Użytkownik
#61 - Wysłana: 18 Gru 2005 22:12:40
Najwyraźniej nazwą "transwarp" określa się

"Najwyraźniej" to szanowni koledzy rozmawiają o rzeczach o których nie mają zielonego pojęcia.

"Trans" z łaciny, oznacza "ponad", "poza" w odniesieniu np. do odległości. Stąd oczywiście Domko (intuicyjnie?), ma rację.
cezary
Użytkownik
#62 - Wysłana: 18 Gru 2005 23:28:50
jejq, moje 9,(9) mialo oznaczac coraz wieksze zblizanie sie do warp 10, lecz bynajmniej nie osiagniecie go. Zapis 9,(9) nieco mylacy, uzylem dla skrotu myslowego i nie mial miec nic wspolnego z nieskonczonym ciagiem matematycznym (poza tym, ze osiaganie kolejnych predkosci pozwala dopisywac kolejne "dziewiatki" na szybkosciomierzu, o ile Voy osiagal 9,975 o tyle w transwarp mozna osiagnac np. warp 9.9999999975 i jest gites)
...biczuje sie z powodu uzycia takiego niezrozumialego dla niektorych wyrazenia.
piotrk
Użytkownik
#63 - Wysłana: 10 Kwi 2006 19:43:43
Dalej swoje bede uwazal, ze warp 10 nie da sie osiagnac, tak jak nie ta sie osiagnac predkosci swiatla... Swoja droga jak widzicie "wyjscie z warp 10" skoro materia, ktora osiagnela taka predkosc zostala rozsypana po calym wszechswiecie?

teoria względności niewyklucza istnienia prędkosci wiekszych od prędkosci światłą........ jedynie rozpędzneie sie do nich zyzyło by nieskońzeni weile energi......... ale mozna fizyke oszukać uciekając do wyzszych wymiarów.
Pah Wraith
Użytkownik
#64 - Wysłana: 10 Kwi 2006 19:57:46
teoria względności niewyklucza istnienia prędkosci wiekszych od prędkosci światłą........ jedynie rozpędzneie sie do nich zyzyło by nieskońzeni weile energi

I właśnie dlatego wyklucza możliwość osiągnięcia prękdości światła...
Anonim
Anonimowy
#65 - Wysłana: 11 Kwi 2006 14:51:31
...w znany nam jak do tej pory sposob Wyobraz sobie np., ze posiadamy urzadzenie zmniejszajace mase podobne do tych uzywanych w ST. Wlaczasz je, lecisz sobie tak z 10 000 km/s i w pewnym momencie zupelnie nagle je wylaczasz. Masa rosnie np. 10-krotnie, wiec nagle, natychmiastowo zwalniasz do 1000 km/s, zgodnie z zasada zachowania pedu. Bez jakichkolwiek skokow, bez stanow "pomiedzy". Skoro mozna osiagnac tym sposobem akceleracje ze znakiem ujemnym, to podobnie mozna tez osiagnac ze znakiem dodatnim. A nic nie stoi na przeszkodzie, by przyspieszac nie od 1000 do 10 000, tylko np. od 10 000 do 100 000 km/s. Pytanie tylko, czy mozna od 100 000 do 300 000?

Dawno nie zagladalem do einsteinowskich wzorow, ale z tego co sie orientuje, to zawodza one juz przy 1c. Po prostu w mianownikach pojawiaja nam sie zera. Przy predkosciach wiekszych niz c tez zreszta zawodza, bo wtedy pod pierwiastkami kwadratowymi robia nam sie liczby ujemne. W obu przypadkach odpowiednie funkcje sa nieokreslone. Wiec przy tych predkosciach musza obowiazywac zupelnie inne rownania, jesli w ogole mozna osiagnac takie predkosci.

Pah Wraith, ja to nawet wierze w cos takiego, ze by dostac sie z punktu A do B, nie trzeba przechodzic przez wszystkie punkty przestrzeni lezace pomiedzy nimi - tzn. kiedys byc moze uda nam sie tego dowiezc. Zauwaz jak prymitywne jest poki co nasze poruszanie. Chcesz przejechac z Warszawy do Berlina? Musisz po drodze zaliczyc Poznan i mnostwo innych miejsc, co ci jest zupelnie do niczego nie potrzebne .

Ale tak na chlopski rozum to Pah Wraith ma racje - wzory einsteinowskie nie dzialaja dla predkosci >= c. Inna sprawa, czy nie istnieje nic ponadto. Ja wierze, ze istnieje i ze tak jak kiedys krolowala fizyka newtonowska, a Einstein ja uzupelnil dla ogromnych predkosci, tak za jakis czas ktos inny uzupelni fizyke einsteinowska o mozliwosci podrozy szybciej niz z predkoscia swiatla.

Nie sadze jednak, by na razie dowiedzenie tego bylo mozliwe.

/Sh1eldeR
Anonim
Anonimowy
#66 - Wysłana: 11 Kwi 2006 15:11:53
Nie sadze jednak, by na razie dowiedzenie tego bylo mozliwe.

Nie poddawajcie się chłopaki.
Einstein był też tylko skromnym urzędnikiem patentowym.
Może nasze wnuki będą się kiedyś uczyły o wielkim polskim fizyku, który po raz pierwszy udowodnił możliwość osiągnięcia prędkości światła (albo nawet - a co tam - prędkości WARP 10) na forum pewnej strony interentowej dotyczącej pewnego serialu sci-fi.....
W końcu nie wszystkie przełomowe odkrycia muszą być dokonane przez Amerykanów....
Jurgen
Moderator
#67 - Wysłana: 11 Kwi 2006 15:34:00
Ja wierze, ze istnieje i ze tak jak kiedys krolowala fizyka newtonowska, a Einstein ja uzupelnil dla ogromnych predkosci, tak za jakis czas ktos inny uzupelni fizyke einsteinowska o mozliwosci podrozy szybciej niz z predkoscia swiatla.

Jeżeli się nie mylę, to Einstein zdawał sobie sprawę, że jego teorie względności są tylko uproszczeniami (choć mniejszymi niż mechanika klasyczna - newtonowska) i dość precyzyjnie opisał, kiedy one zawodzą - właśnie przy dużych prędkościach (zbliżonych do 1c). Nie wykluczał (a wręcz przewidywał) istnienie innych wymiarów (w których obowiązywać mogą inne prawa fizyki) czy korytarzy.

W sumie, z punktu widzenia logiki, to zarówno mechanika klasyczna, jak i teorie względności są błędne.
Anonim
Anonimowy
#68 - Wysłana: 11 Kwi 2006 17:03:18
Z punktu widzenia logiki, faktycznie. Jednak z pozytywistycznego punktu widzenia, te teorie dobrze oddaja rzeczywistosc (w swoich klasach problemow), co nas bardzo cieszy .

Calkiem mozliwe, ze nigdy nie poznamy wszystkich praw rzadzacych wszechswiatem i nie bedziemy w stanie podac rownan w 100% wlasciwych z punktu widzenia logiki. Jednak nie jest to chyba potrzebne...

/Sh1eldeR
The_D
Użytkownik
#69 - Wysłana: 11 Kwi 2006 19:40:35
Jurgen
Jeżeli się nie mylę, to Einstein zdawał sobie sprawę, że jego teorie względności są tylko uproszczeniami (choć mniejszymi niż mechanika klasyczna - newtonowska) i dość precyzyjnie opisał, kiedy one zawodzą - właśnie przy dużych prędkościach (zbliżonych do 1c).

Mi się zawsze wydawało, że teorie względności zawodzą na pograniczu z mechaniką kwantową, czyli przy małych odległościach, ale jednocześnie wielkich masach/energiach.

Sh1elder
A nic nie stoi na przeszkodzie, by przyspieszac nie od 1000 do 10 000, tylko np. od 10 000 do 100 000 km/s. Pytanie tylko, czy mozna od 100 000 do 300 000?

Raczej nie można. Zwróć uwagę, że relatywistyczny wzór na pęd też ma ten fajny pierwiastek w mianowniku, więc przy dużych prędkościach wzrost predkości nie będzie już proporcjonalny do spadku masy spoczynkowej.
Jurgen
Moderator
#70 - Wysłana: 11 Kwi 2006 21:07:48
Mi się zawsze wydawało, że teorie względności zawodzą na pograniczu z mechaniką kwantową, czyli przy małych odległościach, ale jednocześnie wielkich masach/energiach.

Byc możę masz rację, ja fizykę miałem ostatni raz w liceum, czyli dobre 5 lat temu.

Raczej nie można. Zwróć uwagę, że relatywistyczny wzór na pęd też ma ten fajny pierwiastek w mianowniku, więc przy dużych prędkościach wzrost predkości nie będzie już proporcjonalny do spadku masy spoczynkowej

Tu też masz rację.
Anonim
Anonimowy
#71 - Wysłana: 11 Kwi 2006 23:09:09
The_D: dude! Ale ja nie mialem na mysli zasady zachowania pedu! Nie chodzilo mi o to, ze fizyka newtonowska (czy nawet einsteinowska!) pomoze nam osiagnac predkosci >= c! Chodzilo mi jedynie o pokazanie, ze *teoretycznie* (a wiec - za jakis czas - byc moze i praktycznie) nagly skok predkosci od jednej wartosci do drugiej nie jest niemozliwy. Przeskakujac z 0.9c do powiedzmy 1.5c nie musielibysmy przebijac sie przez bariere predkosci swiatla - ominelibysmy ja. Inna sprawa, ze zupelnie nie wiadomo, co by sie dzialo przy 1.5c i jakie prawa by obowiazywaly. Ale to byl tylko taki prosty eksperyment myslowy z przykladem. Baaardzo odlegla propozycja zasady dzialania napedu, ktory moglby sie przebic przez 1c. Ale tak naprawde nawet nie mialem na mysli manipulowania masa. Zreszta nie podalem nawet sposobu na przyspieszanie (tylko na zwalnianie) - mialo to tylko pokazac, ze sa inne mozliwosci niz stopniowe (plynne) zwiekszanie predkosci.

/Sh1eldeR
piotrk
Użytkownik
#72 - Wysłana: 12 Kwi 2006 10:36:13
widze że coniktórzy szerokim łukiem omijali fizyke w szkole średniej........... teoria względnośći wyklucza możliwość rozpędzenia jakiejkolwiek rzeczy obdażonej masą do prędkości światła a tym bardizej do wiekszej prędkosci (skoro np żaden samochód niemógłby jechać 100 km/h to 120 też nie)
The_D
Użytkownik
#73 - Wysłana: 12 Kwi 2006 11:17:45
Byc możę masz rację, ja fizykę miałem ostatni raz w liceum,
Ja w zasadzie też,

czyli dobre 5 lat temu.
tymniemniej przerwę mam mniejszą, bo tylko 3-letnią.

piotrk
teoria względnośći wyklucza możliwość rozpędzenia jakiejkolwiek rzeczy obdażonej masą do prędkości światła

Sh1eldeRowi chodzi właśnie o to, żeby nie rozpędzać (bo rzeczywiście się nie da), tylko zmienić skokowo.
Pah Wraith
Użytkownik
#74 - Wysłana: 12 Kwi 2006 12:59:14
Ale tak na chlopski rozum to Pah Wraith ma racje - wzory einsteinowskie nie dzialaja dla predkosci >= c.

No, czyli mam rację. Na razie teoria względności p. Einsteina wyklucza osiągnięcie 1c...

A to, że może być coś poza tym chyba się nie liczy. Jeśli zaprzęgniemy do tego inne wymiary i tak dalej... to chyba wątpliwe, czy duże zastosowanie będą miały wzory Einsteina, zapewne trzeba będzie głowić się nad innymi, których jeszcze pewnie nie ma. A i tak, podobnie jak w STnie uzyskamy prędkości 1c tak naprawdę, tylko będziemy oszukiwać
Christof
Użytkownik
#75 - Wysłana: 13 Kwi 2006 22:53:28 - Edytowany przez: Christof
IMO są dwa sposoby na szybkie przemieszczanie się z jednej galaktyki do drugiej - po pierwsze: jak to określił Pah Wraith, rozhulać silniki do prędkości większej niż warp 10. Tyle, że niewiadomo chyba jak to zrobić. Trzebaby mieć na pokładzie Podróżnika.
Po drugie - opracować skuteczną metodę tworzenia korytarzy podprzestrzennych. Były już nawet próby w którymś odcinku DS9.
Pah Wraith
Użytkownik
#76 - Wysłana: 13 Kwi 2006 23:08:11
Transwarp, fala Caretakera, napęd a la NX-01 z VOYa itd... Jest trochę tych sposobów :]
Anonim
Anonimowy
#77 - Wysłana: 13 Kwi 2006 23:27:42
Predkosc wieksza niz Warp 10? Z tego co wiem, to wg nowej, logarytmicznej skali to jest tylez niemozliwe co niepotrzebne. Mozna sie w mgnieniu oka przemiescic do odleglej galaktyki lecac np. z warp 9.99999999999. Dostaw z tylu kolejna dziewiatke, a twoja predkosc wzrasta wielokrotnie! Przy warp 9.999999999999999999999999999(jeszcze pare 9)9 moznaby fruwac po wszechswiecie w te i z powrotem w czasie paru sekund

/Sh1eldeR
reyden
Użytkownik
#78 - Wysłana: 17 Kwi 2006 13:18:08 - Edytowany przez: reyden
@ Sh1elder

tylko przy takiej prędkości trzeba by było uzyc reaktora M/AM wielkości planety albo reaktora na cząsteczki Omega .

Wracając do napędu Dountlesa i zmodyfikowanego Voya z tego odcinka , swego czasu się bawiłem w liczenie prędkości i wyszło mi zę Dountles ma srednią prędkość na poziomie WARP 9.99993754 , ok. 183 080 razy szybciej niż Galaxy .
The_D
Użytkownik
#79 - Wysłana: 19 Kwi 2006 00:49:39
Transwarp, fala Caretakera, napęd a la NX-01 z VOYa itd... Jest trochę tych sposobów :]

Np. naszprycowany Brokułek na pokładzie, Q, Ocampa na wyższym poziomie świadomości.
Pah Wraith
Użytkownik
#80 - Wysłana: 19 Kwi 2006 13:40:50
naszprycowany Brokułek na pokładzie

Hęę??
Jurgen
Moderator
#81 - Wysłana: 19 Kwi 2006 17:29:20
Barclay miał chyba ksywkę Brokuł (rewelacyjna zresztą) i raz, pod wpływem jakiej tam obcej rasy zdarzyło mu się zapędzić E-D ileś tam galaktyk (chyba?) od domu.
Pah Wraith
Użytkownik
#82 - Wysłana: 19 Kwi 2006 17:58:56
Ach, racja. Nie skojarzyłem sobie nieboraka
Christof
Użytkownik
#83 - Wysłana: 19 Kwi 2006 21:24:22
pod wpływem jakiej tam obcej rasy zdarzyło mu się zapędzić E-D ileś tam galaktyk (chyba?)

A przypadkiem nie do centrum naszej galaktyki ??
Jurgen
Moderator
#84 - Wysłana: 19 Kwi 2006 22:16:00
Być może, dokładnie nie pamiętam.
The_D
Użytkownik
#85 - Wysłana: 20 Kwi 2006 00:24:47
Barclay miał chyba ksywkę Brokuł
Aha. Jest nawet taka cudowna scena gdy Picard się przejęzycza a Data zwraca mu uwagę.
Pah Wraith
Użytkownik
#86 - Wysłana: 20 Kwi 2006 02:34:16
A przypadkiem nie do centrum naszej galaktyki ??

nie, przelecieli faktycznie kilka galaktyk dalej

Jest nawet taka cudowna scena gdy Picard się przejęzycza a Data zwraca mu uwagę.

jakże mogłem zapomnieć
 Strona:  ««  1  2  3 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Śmiało podążać do tych Galaktyk, gdzie nikt jeszcze nie dotarł...

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!