USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Prawo i porządek we wszechświecie Star Trek.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
Autor Wiadomość
Madame Picard
Moderator
#151 - Wysłana: 16 Paź 2008 12:34:50
Spohkh

określenie "człowiek" w sensie kulturowym jest równowaznie z dłuższym określeniem "istota obdarzona intelektem". I w tym sensie, gdy Wolkanin mówi "Jestem Wolkanem" to jakby mówił "jestem człowiekiem", tylko w swoim języku
Tak, dotąd się zgadza. Ale nie wynika z tego, że prawdziwe w odniesieniu do Wolkan jest stwierdzenie, że "emocje czynią nas ludźmi" (bądź "emocje czynią nas istotami rozumnymi"). Jest ono prawdziwe tylko w odniesieniu do ludzi w sensie wąskim (Ziemian). "Ludźmi" (istotami rozumnymi) czyni Wolkan logika.
Eviva
Użytkownik
#152 - Wysłana: 16 Paź 2008 14:12:45
Jeszcze trochę, a wszyscy uwierzymy w istnienie Wolkan i zlinczujemy każdego, kto zechce wyprowadzić nas z błędu.
Jurgen
Moderator
#153 - Wysłana: 16 Paź 2008 14:24:11
Eviva

No przecież oni istnieją.
Madame Picard
Moderator
#154 - Wysłana: 16 Paź 2008 14:41:39
... dla określonych wartości słowa "istnienie" .
Eviva
Użytkownik
#155 - Wysłana: 16 Paź 2008 14:42:09
Jurgen

A nie mówiłam? pierwszy objaw juz mamy. A do tej pory żyłam w błogim przekonaniu, że jestem jedyna w tym towarzystwie osobą, żyjącą stale w odmiennym stanie świadomości.
Delta
Użytkownik
#156 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:25:44 - Edytowany przez: Delta
Madame Picard
Tak, dotąd się zgadza. Ale nie wynika z tego, że prawdziwe w odniesieniu do Wolkan jest stwierdzenie, że "emocje czynią nas ludźmi" (bądź "emocje czynią nas istotami rozumnymi"). Jest ono prawdziwe tylko w odniesieniu do ludzi w sensie wąskim (Ziemian). "Ludźmi" (istotami rozumnymi) czyni Wolkan logika.

Masz rację. Wystarczy przypomnieć scenę z TMP, gdy Spock miał zakończyć Kolinahr i przemówienie kapłanów:

"Tu, na tych piaskach, nasi przodkowie pozbyli się swoich zwierzęcych emocji. Osiągnięcie Kolinahr zbawiło naszą rasę, bo Kolinahr osłabia emocje."

Dla Wolkan bycie Wolkaninem to całkowita kontrola i tłumienie emocji. Dowodzi tego też Spock w TOS: Journey to Babel, gdzie rozmawia o tym z Amandą:

"Być Wolkanem to znaczy przyjąć pewną filozofię, sposób życia - logiczny i korzystny. Nie możemy jej odrzucić dla jednostkowego zysku."

Eviva
Jeszcze trochę, a wszyscy uwierzymy w istnienie Wolkan i zlinczujemy każdego, kto zechce wyprowadzić nas z błędu.

W realiach universum ST istnieją i są ściśle określeni jako rasa. To, że nie są tacy jak ludzie (pomimo iż są wymyśleni, jak i cały ST przez ludzi) jest tylko na korzyść, że udało się choć częściowo pokazać rzeczywiście "obcych" Obcych. A to, że nie wszyscy są tacy jak ludzie i nie wszyscy muszą pojmować wszystko wg. naszych norm, dobrze określił Tuvok:

"Od wstąpienia do Akademii, borykam się z egocentryczną ludzką naturą. Uważacie, że wszyscy w galaktyce powinni być tacy jak wy. Podzielając wasze poczucie humoru i wartości."
(VGR: Flashback)
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#157 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:31:42
Delta

"Od wstąpienia do Akademii, borykam się z egocentryczną ludzką naturą. Uważacie, że wszyscy w galaktyce powinni być tacy jak wy. Podzielając wasze poczucie humoru i wartości."

ciekawe przesłanie nawet w teraźniejszosci. EuroAtlantyckocentryczny sposób myślenia, który jest ubóstwiany i faworyzowany na wszelkie możliwe sposoby.Gene byłby dumny
Jurgen
Moderator
#158 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:35:33
Eviva

Mało tego, ja, nie dość, że wierzę w ich istnienie, to tylko czekam, aż przylecą i zrobią tu porządek.

FederacyjneMSZ

Gene byłby dumny

Z czego? Przecież on sam stworzył treka antropocentrycznym.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#159 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:40:02 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Jurgen

Mało tego, ja, nie dość, że wierzę w ich istnienie, to tylko czekam, aż przylecą i zrobią tu porządek.

Imperium Volkańskie, nie, dziekuje. Homo Volkanicus, nowy rodzaj człowieka logicznego. człowieku nawet mnie strasz. Porzadek to sami musimy zrobić.

Z czego? Przecież on sam stworzył treka antropocentrycznym.

własnie punktem wyjscia był antropocentryzm ( czyli EuroAtlantyckocentryczny punkt widzenia) i on zderza się z innym kulturami. Ciekawa perspektywa
Delta
Użytkownik
#160 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:43:38
FederacyjneMSZ
ciekawe przesłanie nawet w teraźniejszosci. EuroAtlantyckocentryczny sposób myślenia, który jest ubóstwiany i faworyzowany na wszelkie możliwe sposoby.Gene byłby dumny

I pomyśleć, że to ST: Voyager...

Homo Volkanisus, nowy rodzaj człowieka logicznego. człowieku nawet mnie strasz.

Mogłoby być całkiem nieźle. Porządek, dobre prawo, brak wojen i przestępstw. Tabuny Wolkanek w rodzaju Topoli na ulicach...
Jurgen
Moderator
#161 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:43:39
on zderza się z innym kulturami. Ciekawa perspektywa

I zawsze jest jedyny, prawdziwy i najlepszy. Nic, tylko propaganda w najlepszym wykonaniu. Goebbels mógłby być dumny.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#162 - Wysłana: 16 Paź 2008 15:50:07 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Jurgen

I zawsze jest jedyny, prawdziwy i najlepszy

nie zawsze jest tak pieknie kolorowo, ale w treku jest to łądnie pokazane jak chcemy ( albo podświadomie) chcemy narzucic innym swój wzór postępowania. Do tego zmierzam. Ja nie oceniam czy to dobre czy nie tylko stwierdzam fakt

Gene byłby dumny że poruszam ta kwęstie.
Q__
Moderator
#163 - Wysłana: 16 Paź 2008 16:56:04
Widzę, że całe życie forumowe ostatnio odbywa się w jednym topicu (A ja biedny mam kolejną dyskusję, krórej nie zdążę przeczytać, choć zajmująca...)

Jurgen

Chyba weżmiemy ten tekst.

Prawda, Q?

Kiedy między Wami de facto nie ma sporu, bo Ty i Madame mówicie o czym innym.
Eviva
Użytkownik
#164 - Wysłana: 16 Paź 2008 18:52:08
Q__
Kiedy między Wami de facto nie ma sporu, bo Ty i Madame mówicie o czym innym.

Czyli chłop o śliwkach, baba o cybuli?
Podsumowując, kocham Wolkan, choć mam pewne pytanie na ich temat, które doprawdy waham się, czy zadać. Boję się, że wsadzę kij w jakies zupełnie paskudne mrowisko, a nie mam na to ochoty. Znów będzie, że jestem małpa niezgodna.
Jurgen
Moderator
#165 - Wysłana: 16 Paź 2008 21:21:43
Q__

Chyba weżmiemy ten tekst.

Jeżeli chcesz wrzucić go na portal, to nie jest to mój tekst, ja go tylko niegdyś sciągnąłem z Ambasady Wolkana (jak jeszcze funkcjonowała).

Eviva

Ja tam o Wolkanach mogę podyskutować, więc czekam na pytanie. Tyle, że tu juz się i tak śmietnik zrobił, więc może założylibysmy sobie nowy temacik?
Eviva
Użytkownik
#166 - Wysłana: 16 Paź 2008 21:23:45
Jurgen

Możnaby, ale to temat bardziej ogólny, a o Wolkanach tylko ubocznie, choć tez dość poważnie. Waham się, czy wogóle go poruszac, w mysl starej zasady "nie rusz g..., nie zaśmierdzi".
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#167 - Wysłana: 16 Paź 2008 22:04:04
Jurgen

Ambasady Wolkana (jak jeszcze funkcjonowała).

to może reaktywacja na łamach tego forum??

A co do tematów to może osobny dział o Volkanach??
Eviva
Użytkownik
#168 - Wysłana: 16 Paź 2008 22:13:22
FederacyjneMSZ
A co do tematów to może osobny dział o Volkanach??

Jest takich kilka, tylko nie chce mi się teraz uprawiać archeologii.
Q__
Moderator
#169 - Wysłana: 18 Paź 2008 13:46:09
Jurgen

Jeżeli chcesz wrzucić go na portal, to nie jest to mój tekst, ja go tylko niegdyś sciągnąłem z Ambasady Wolkana (jak jeszcze funkcjonowała).

Skoro tak prześlij mi go na mail, ale chyba trzeba będzie się skontaktowaćz kimś z Ambasady.
Jurgen
Moderator
#170 - Wysłana: 19 Paź 2008 20:03:24 - Edytowany przez: Jurgen
Skoro tak prześlij mi go na mail, ale chyba trzeba będzie się skontaktowaćz kimś z Ambasady.

OK i pewnie trzeba będzie. Choć nie sądzę, by mieli coś przeciwko...

Edycja: Wysłałem.
Q__
Moderator
#171 - Wysłana: 10 Sty 2009 20:11:09
Jurgen

Edycja: Wysłałem.

Minęło sporo czasu. Rozumiem, że nie odpisali?
Q__
Moderator
#172 - Wysłana: 1 Lis 2010 21:16:10
O prawie i wymiarze sprawiedliwości w ST i nie tylko:
http://reflectionsonfilmandtelevision.blogspot.com /2010/10/sci-fi-on-trial-survey-of-crime-and.html

Jurgen, z ukłonami
Q__
Moderator
#173 - Wysłana: 6 Cze 2012 18:29:09
Q__
Moderator
#174 - Wysłana: 28 Cze 2014 10:44:54 - Edytowany przez: Q__
Jurgen:
są dwie rasy Wolkanów. Pierwsza - jasnoskóra zamieszkująca północną półkulę (czasami zabarwienie przybiera nawet zielonkawy kolor, lecz przeciętnie jest takie jak na przykładach). Druga - ciemnoskóra zamieszkująca kiedyś półkulę południową. Większość Wolkanów ma czarne włosy, które siwieją przy starzeniu, ale niektórzy mają gen recesywny na włosy rudawe (Saavik). W regionach wiejskich takie zabarwienie włosów jest częstsze.

Ha... Ekipa Potemkina fundnęła nam jeszcze jedną odmianę (pewnie też jakiś recesywny gen?) - ensign T'Noshi:

Trzeci Oficer Naukowy Potemkina, pierwsza blond Wolkanka.

ps. Swoją drogą... Potemkin może pochwalić się bardzo rozbudowaną obsadą, co w pewnym zakresie daje większy powiew realizmu niż klasyczne Treki (acz pewnie wynikało po prostu z tego, że więcej fanów chciało sobie zagrać):
http://www.projectpotemkin.com/index.php?id=16

EDIT:
I coś - poniekąd - on topic, czyli o karze śmierci osobowości z B5:
http://www.youtube.com/watch?v=eVQyzHJwThY
https://babylon5.fandom.com/wiki/Mindwipe
(Gdyby uznać ją za kanoniczną, łagodziłaby - poniekąd - zgrzytliwość wzmianki o zagrożeniu czapą w TOS "The Menagerie".)
Q__
Moderator
#175 - Wysłana: 27 Maj 2019 11:12:43
"The Measure of a Man" okiem prawnika:
http://www.youtube.com/watch?v=XVjeYW6S8Mo
Q__
Moderator
#176 - Wysłana: 3 Gru 2019 19:48:24
The People vs. Star Trek: 9 Best Courtroom Drama Episodes, Ranked

9) TNG "A Matter of Perspective"
8) DS9 "Dax"
7) TNG "The Drumhead"
6) VOY "Death Wish"
5) DS9 "Rules of Engagement"
4) TOS "The Menagerie"
3) ENT "Judgement"
2, DS9 "Tribunal"
1. TNG "The Measure of a Man"

HONORABLE MENTION VOY "Bride of Chaotica!"

https://www.startrek.com/news/the-people-vs-star-t rek-9-best-courtroom-drama-episodes-ranked
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Prawo i porządek we wszechświecie Star Trek.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!