USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Prawo i porządek we wszechświecie Star Trek.
 Strona:  1  2  3  4  5  6  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 3 Wrz 2005 20:09:12 - Edytowany przez: Picard
Czyli systemy prawne , kary za przestępstw i wykroczenia oraz wszelkiego rodzaju akty o mocy prawa występujace w naszym ukochanym wszechświecie. Wielu jest tu , na forum osób studiujących prawo wiec temat ten powinien owe osoby zainteresować. Wpisujcie wszelkie wasze przemyślenia na jakie Wam się nasuną w związku z prawodawstwem na różnych światach znanym z uniwersum ST : jakie gdzie stosowano kary , kto stanowił prawo, jaka forma kary była wedłóg Was najsłuszniejsza ? Zapraszam do wpisywania swoich typów na najsprawniej działający system prawny we wszechświecie Gena Roddenberry !
Slovaak
Użytkownik
#2 - Wysłana: 3 Wrz 2005 22:28:26
Jak ktoś jest nie posłuszny Dominjum to za kare wysyłaja Jem'Hadar i czeka cie śmierć.
Barusz
Użytkownik
#3 - Wysłana: 3 Wrz 2005 22:52:32
Istnieje wiele systemów prawnych. Przykłady to: federacyjny, kardasiański, klingoński, ferengijski.
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 3 Wrz 2005 23:26:40
Jakieś szczegóły ?
Barusz
Użytkownik
#5 - Wysłana: 3 Wrz 2005 23:28:01
Jakieś pytania?
Pah Wraith
Użytkownik
#6 - Wysłana: 4 Wrz 2005 01:46:30
O-ho! Prawnik.
Barusz
Użytkownik
#7 - Wysłana: 4 Wrz 2005 01:55:36
Ale o co chodzi? Co o tych systemach chcecie wiedzieć?
Pah Wraith
Użytkownik
#8 - Wysłana: 4 Wrz 2005 02:11:31
Wszystko co było powiedziane w ST. To chyba oczywiste. Warto może o nich podyskutować? Do tego służy to forum.
Barusz
Użytkownik
#9 - Wysłana: 4 Wrz 2005 02:15:32
To dyskutuj. Nas razie niespecjalnie jest o czym jak widzę.
Pah Wraith
Użytkownik
#10 - Wysłana: 4 Wrz 2005 02:40:59
Po takiej wstrząsającej ilości danych które przytoczyłeś w swoim pierwszym poście (po co go pisałeś?) rzeczywiście nie ma o czym dyskutować.

A pisząc poważnie:
bardzo ciekawy był system penitencjarny Argrathi, zaprezentowany w DS9 4x19 "Hard Time". Za poważne przestępstwa wszczepia się delikwentowi wspomnienia np. 20 letniego pobytu w więzieniu i tyle. Już nie pobryka (stanął także przed kardasjańskim sądem w Tribunals)

Bardzo wydajne, bardzo eleganckie i bardzo humanitarne.
Delta
Użytkownik
#11 - Wysłana: 4 Wrz 2005 03:11:31
bardzo ciekawy był system penitencjarny Argrathi, zaprezentowany w DS9 4x19 "Hard Time". Za poważne przestępstwa wszczepia się delikwentowi wspomnienia np. 20 letniego pobytu w więzieniu

Podobnie jak w VGR: Ex Post Facto, gdzie Parisowi "wszczepiono" wspomnienia ostatnich chwil ofiary, które musiał ciągle przeżywać. Sprawiedliwy, aczkolwiek brutalny rodzaj kary. Jak dla mnie w takich wypdkach wystarczałaby kara ciężkich robót (np. na Rura Penthe).

Najlepszymi chyba przepisami, jakie kiedykolwiek podano w ST są jednak Pierwsza Dyrektywa i Pierwsza Dyrektywa Temporalna. Tak jak mówił Picard w TNG: Symbiosis, że Pierwsza Dyrektywa to nie tylko zbór regułek, ale cała, bardzo poprawna, filozofia.
Dreamweb
Użytkownik
#12 - Wysłana: 4 Wrz 2005 09:53:30
W kardasjańskim sądzie wyrok znany jest przed procesem, który przeprowadzany jest jako przykład i ku przestrodze dla innych, i pokazywany w tych śmiesznych telewizorkach które mają rozmieszczone w miejscach publicznych.
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 4 Wrz 2005 11:13:30
Sprawiedliwy, aczkolwiek brutalny rodzaj kary. Jak dla mnie w takich wypdkach wystarczałaby kara ciężkich robót (np. na Rura Penthe).

Właśnie sprawiedliwy. No cóż, nie wiem, czy ciężkie roboty są bardziej humanitarne - na Rura Penthe mało kto przeżywa odsiadkę. A w przypadku takich światów jak Federacyjne, ciężkie roboty są niepraktytczne - tam nie ma zapotrzebowania na pracę tego typu. W przypadku wszczepien wspomnień unika się przepełniania więzień, nie traci się pieniędzy, człowiek nie traci 20 lat życia,możliwa jest resocjalizacja dosłownie w kilka dni!
Barusz
Użytkownik
#14 - Wysłana: 4 Wrz 2005 13:25:05 - Edytowany przez: Barusz
Po takiej wstrząsającej ilości danych które przytoczyłeś w swoim pierwszym poście (po co go pisałeś?) rzeczywiście nie ma o czym dyskutować.

To był komentarz tego w jaki sposób sforułowane było pytanie z pierwszego postu.


A pisząc poważnie:
bardzo ciekawy był system penitencjarny Argrathi, zaprezentowany w DS9 4x19 "Hard Time". Za poważne przestępstwa wszczepia się delikwentowi wspomnienia np. 20 letniego pobytu w więzieniu i tyle.


To było zerżnięte z jednego z odcinków "The Outer Limits" (albo oni ściągali z DS9).
cezary
Użytkownik
#15 - Wysłana: 4 Wrz 2005 13:50:50
O ja! Ale plagiat!
Barusz
Użytkownik
#16 - Wysłana: 4 Wrz 2005 13:59:39
Z tym, że tam było to lepiej zrobione.

SPOILER TOLa:

To urządzenie działało tylko na winnych i samo dostosowywało karę do stopnia winy (procesowej) skazanego. W czasie pierwszego - eksperymentalnego użycia coś się popsuło, facet który je zbudował udał się w rzeczywistość wirtualną ratować więźnia który jako pierwszy miał tak odsiedzieć karę, ten zginoł i twórca urządzenia poszedł siedzieć. W pierdlu spotkało go mnóstwo złych rzeczy (porążenie prądem podczas próby uczieczki, porzucenie przez narzeczoną, a pani psycholog - jedyna osoba która zdawała się go rozumieć - okazała się być hologramem). Na końcu zaś wyszło, że cały czas był w rzeczywistości wirtualnej (gdzie wlazł w pierwszej scenie) i jego własna maszyna wymierzyła mu taką karę za nieludzki pomysł jej zbudowania.
Anonim
Anonimowy
#17 - Wysłana: 4 Wrz 2005 14:18:47
Mnie zastanawia dlaczego tak łatwo i bez sądu puszcza się na wolność oficerów którzy popełniają przestępstwa (np. Spocka w "The Menagerie").
Slovaak
Użytkownik
#18 - Wysłana: 4 Wrz 2005 14:27:34
Ponieważ są oficerami. Ich umiejętności są zbyt cenne.
Anonim
Anonimowy
#19 - Wysłana: 4 Wrz 2005 14:33:00
Np. Edingotna i wielu innych to nie doknneło. To nie burak, ale po części z innego powodu. W większości współczesnych systemów prawnych przyjmuje się, że nie wszystkie czyny spełniające warunki bycia przestępstwem (znamiona przestępstwa) zasługują na karę (czasem dlatego, że zwyczajnie nie zasługują, czasem, dlatego, że zapchałoby to wymiar sprawiedliwości). Generalnie są dwie drogi radzenia sobie z tym:
1) Procesowa - mimo, iż dany czyn jest przestępstwem, organy ścigania nie muszą się nim zajmować, jeżeli uznają, że z jakiegoś powodu nie jest tego wart (nazywa się to zasadą oportunizmu procesowego, jej przeciewieństwem jest zasada legalizmu procesowego - kiedyt właśnie muszą). Ten system co do zasady obowiązuje w krajach anglosaskich (m.in. w Stanach) i co za tym idzie w Federacji.
2) Materialna - pewne kategorie czynów, mimo, iż ewidentnie są spełniają formalne kryteria bycia przestępstwem, jednakże nim nie są. W Polsce jest to osławiony brak społecznej szkodliwości czynu. Żeby coś było przestępstwem musi być nie tylko określonym w ustawie czynem zabronionym, ale także mieć ową szkodliwość w stopniu większym niż znikomy.

W Federacji obowiązuje system zbliżony do amerykańskiego, więc Spock został zwolniony na podstawie zasady oportunizmu procesowego.
Barusz
Użytkownik
#20 - Wysłana: 4 Wrz 2005 14:33:35
To powyższe to moje, tylko mnie wylogowało.
cezary
Użytkownik
#21 - Wysłana: 4 Wrz 2005 18:01:23
Czemu przyjmujesz, ze Federacja to Ziemia (Amerykanie?) - na organizacje skladaja sie dziesiatki obcych spoleczenstw, kazde majace inne prawo, inaczej je interpretujace itd.
Barusz
Użytkownik
#22 - Wysłana: 4 Wrz 2005 19:42:15
Zakładam, że wszyscy oficerowie Floty są sądzeni wg jednego systemu.
cezary
Użytkownik
#23 - Wysłana: 5 Wrz 2005 09:33:19
Jak najbardziej, ale watpie, zeby bylo to prawo rodem z USA - w koncu zanim powstala Federacja, rasy takie jak chocby Wolkanie, mialy wiele wiecej do powiedzenia niz Ziemia.
Jurgen
Moderator
#24 - Wysłana: 5 Wrz 2005 11:07:19
W DS9 było kilka odcinków związanych z prawem federacyjnym (a może tylko GF) i zauważcie jak bardzo podobne były przesłuchania do przesłuchań z procesu amerykańskiego (przynajmniej tak, jak rozumieją go reżyserzy z Holywood). Nawet wolkańska admirał zachowywała sie jak współczesny (filmowy) amerykański sędzia. Barusz ma wiec pewnie rację.
Pah Wraith
Użytkownik
#25 - Wysłana: 5 Wrz 2005 12:24:22 - Edytowany przez: Pah Wraith
Nie kwestionując bynajmniej kompetencji Barusza, chciałbym jednak zwrócić uwagę iż nie świadczy to o amerykańskości całego systemu prawnego Federacji. Zaznaczyć należy, że obecne praktyki i zasady (formułowane w Kodeksach i odpowiednich dokumentach dotyczących postępowania procesowego) formułowane były przez tysiące lat istnienia naszej cywilizacji. Tworzą rewien amalgamat różnych podejść do problemów, a czasem, jak w przypadku prawodawstwa amerykańskiego, literalnie rozwiązujących kwestie przy pomocy precedensów (a zatem odwołujących się bezpośrednio do tradycji).
Zatem prawodawstwo w Federacji opierać się musi siłą rzeczy na tradycjach planet członkowskich. Nie wiemy ilu było członków założycieli Federacji, ale można z obserwacji wyciągnąć wniosek, że procedury w sądownictwie amerykańskim uznane zostały zaa wzorcowe, z pewnymi zmianami (które nie rzucają się nam w oczy, bo nie wiem, czy ktokolwiek z nas zna procedury amerykańskie) wywodzacymi się z innych kultur.
Flota szczególnie była początkowo głównie ludzką organizacją, zatem nic dziwnego, że przyjęto kluczową rolę, uznanego za najlepszy, systemu. Być może sądy cywilne wyglądają zupełnie nie z tego świata.

PS Nie wspominając zaś, ze powątpiewam w istnienie wspólnego systemu prawodawstwa i procedur obejmującego wzystkie światy, byłaby to utrata niezawisłości planet, nie mówiąc już, że przy tylu istniejących filozofiach i podejściach do życia byłoby to niezwykle trudne)
Barusz
Użytkownik
#26 - Wysłana: 5 Wrz 2005 12:32:57
1) Jak już pisałem to co widzimy w ST to urzeczywistnienie jednego z istniejących dziś na Ziemii systemów (jednago z, podkreślam). Tego obowiązującego głównie w USA.
2) Zdaja się, że samo wstąpienie do Federacji znacząco ograniczna niezawisłość danej planety.
Pah Wraith
Użytkownik
#27 - Wysłana: 5 Wrz 2005 13:08:10
1) OK, ale nie zaprzeczysz, że widzieliśmy tylko takie JAG w XXIV wieku, zatem sądowniczo może sie to jednak różnić.
2) Na przykład? Może załóżmy topic? Ja chętnie o tym porozmawiam.
Jurgen
Moderator
#28 - Wysłana: 5 Wrz 2005 14:48:00
1. W ST nie było (chyba) całego procesu, żeby z całą pewnością stwierdzic, jaki system jest dominujący w procesie karnym wojskowym w GF. Przesłuchania zaś wyraźnie wskazują na proces anglosaski (dośc skomplikowane reguły prawa dowodowego, tzw. law of evidence), oczywiście bardziej filmowy niż rzeczywisty.

2. System anglosaski był kiedyś prawem precedensowym, obecnie wyższą pozycję ma ustawa ("Act"), choc nie regulują one całości materii i tu pojawia sie rola precedensu. System amerykański jest trochę inny: USA to państwo federalne i trzeba podzielic rozważania na prawodawstwo federalne i stranów. W prawodawstwie federalnym dominują ustawy, zas w prawodawstwie stanowym jest różnie. Większośc stanów przyjęła system precedensowy, a niektóre - system prawa stanowionego, tzw. kontynentalny (np. Luizjana - tradycje francuskie).

3. Co więcej, w co najmniej dwóch przypadkach (tzn. 3, ale teraz interesują mnie 2, ten trzeci to system kardasjański) mogliśmy obserwowac pewne procedury sądowe światów nie należących do Federacji.
a) wstępne przesłuchanie Jadzi Dax w sprawie o ekstradycję (za zabójstwo, o które oskarżony był Curzon Dax)
b) proces Kirka i McCoya w STVI
Obe te przypadki narzucają przekonanie, że przynajmniej procedura przesłuchań w tych systemach (w przypadku a nie było to postępowanie sądowe, ale wszyscy zachowywali sie tak, jakby było) jest oparta o procedury anglosaskie (a raczej ich filmowe odbicie).
Barusz
Użytkownik
#29 - Wysłana: 5 Wrz 2005 15:44:47
Dochodzi do tego jeszcze kwestia od której tu wyszliśmy, tj. wczorajsza wątpliwość Anonima (z 14:18:48). Spock nie mógł być zwolniony od kary (bez procesu) na podstawie materialnego elementu w definicji przestępstwa (bo niczego takiego tu nie było), lecz na podstawie oportunizmu procesowego.
Pah Wraith
Użytkownik
#30 - Wysłana: 8 Wrz 2005 11:04:26
I proszę, kolejny kamyczek do naszego ogródka:
w odcinku TOS 2x14 Wolf in the fold Kirk mówi, że jeśli oficer Floty popełni przestępstwo na planecie ( w tym wypadku morderstwo) to jeśłi władze planety zażądają by proces odbył się na miejscu, to Flota musi się na to zgodzić.
 Strona:  1  2  3  4  5  6  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Prawo i porządek we wszechświecie Star Trek.

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!