USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Gdyby pierwszy kontakt zdarzył się teraz

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 5 Kwi 2020 11:07:07
Odpowiedz 
Być może takie pytanie kiedyś już padło na forum; ale co by się stało gdyby dziś doszło do pierwszego kontaktu z obcą cywilizacją? Po pierwsze wyobraźmy sobie, że wydarzenia z filmu First Contact miały mniej więcej miejsce w rzeczywistości - być może za wyjątkiem podróżującego w czasie Borga - i w sekrecie został gdzie opracowany napęd warp, 5 kwietnia odbył się udany lot próbny co doprowadziło do pierwszego, bezpośredniego kontaktu z obcymi, który miał by miejsce tego samego dnia... Jaka była by reakcja władz i ludzi na takie zdarzenie? Jakie były by długofalowe konsekwencje takiego zdarzenia? Wszystko to pryz założeniu, że mamy do czynienia z Obcymi, którzy plus minus przypominają Wolkan; fizycznie i mentalnie. Czy myślicie, że tak jak w filmie otworzyła by się przed nami era prosperity, czy też wszystko to jest tylko nierealnym bajaniem filmowców? A być może bardziej realistyczny był by dla Was pesymistyczny scenariusz w rodzaju: In a Mirror, Darkly gdzie ludzie zaatakowali Wolkan i przywłaszczyli sobie ich technologię?

Drugi scenariusz jest bardziej realistyczny; co by się stało gdyby dziś środki masowego przekazu doniosły, iż naukowcy odkryli obcy sygnał radiowy pochodzący z jakieś odległej gwiazdy, albo nawet na powierzchni jakiegoś meteorytu znaleziono szczątki pozaziemskich mikrobów? Jak ludzie by zareagowali na takie wieści i jakie by by tego długofalowe konsekwencje?
https://media1.tenor.com/images/bd9a11bf159ed0a14f2af26236da71b0/tenor.gif
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 5 Kwi 2020 11:11:36
Odpowiedz 
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 5 Kwi 2020 11:27:46
Odpowiedz 
Q__:
Pytałeś już o to, Brüderchen...

To niekoniecznie ten sam temat bo wówczas pytałem się Was; jak waszym zdanie naprawdę wyglądał by taki kontakt, tutaj pytam się jak by ludzie zareagowali na to gdyby wydarzenia z filmu miały miejsce w rzeczywistości.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 5 Kwi 2020 12:41:50
Odpowiedz 
Picard

No, dobra...
Elaan
Użytkownik
#5 - Wysłana: 5 Kwi 2020 19:28:59
Odpowiedz 
Picard:
co by się stało gdyby dziś doszło do pierwszego kontaktu z obcą cywilizacją?

Dziś, czyli w świecie nie spustoszonym III Wojną Światową, za to nękanym pandemią koronawirusa i falami kolejnej Wielkiej Wędrówki Ludów?

Przypuszczam, że wiele zależałoby od tego, gdzie by owi Obcy wylądowali.
W kraju takim jak Korea Północna skończyliby jako króliki doświadczalne w jakimś wojskowym laboratorium - pospołu z tymi, co widzieli ich przybycie.
I pies z kulawą nogą nie dowiedziałby się, że doszło do tzw. Pierwszego Kontaktu.
Gdyby wylądowali w kraju mniej-więcej demokratycznym spotkałoby ich dokładnie to samo, choć pewnie w nieco łagodniejszej formie i dłużej by pożyli.
Zaś informacje o ich zjawieniu się, które nieuchronnie przeciekłyby do mediów, skutecznie rozmyte i zafałszowane szybko stałyby się częścią mało wiarygodnego ufologicznego folkloru.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 5 Kwi 2020 22:55:37 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
W kraju takim jak Korea Północna skończyliby jako króliki doświadczalne w jakimś wojskowym laboratorium - pospołu z tymi, co widzieli ich przybycie.
I pies z kulawą nogą nie dowiedziałby się, że doszło do tzw. Pierwszego Kontaktu.
Gdyby wylądowali w kraju mniej-więcej demokratycznym spotkałoby ich dokładnie to samo, choć pewnie w nieco łagodniejszej formie

To tylko zakładając, że nie mieliby sporej przewagi technologicznej, pozwalającej im obronić się przed takimi zakusami (a powinni takową mieć z definicji, patrząc na to, jak ciężkim inżynieryjnie przedsięwzięciem zdaje się być lot międzygwiezdny*).

* BTW. pamiętasz lemowskie "Fiasko"?
Elaan
Użytkownik
#7 - Wysłana: 8 Kwi 2020 20:56:52
Odpowiedz 
Q__:
To tylko zakładając, że nie mieliby sporej przewagi technologicznej, pozwalającej im obronić się przed takimi zakusami

Niekoniecznie. Mirrorowi Wolkanie nie zdążyli jej użyć.

Q__:
* BTW. pamiętasz lemowskie "Fiasko"?

No właśnie nie bardzo.
Toteż w ostatnich dniach brnęłam przez nie, niczym wielkochód przez tytańskii las Birnam.
I wiem czemu przywołałeś ten tytuł - nie z powodu trudności inżynieryjnych lotu międzygwiezdnego, przechero.
Ten tekst to jest jedno wielkie zaprzeczenie czegoś takiego jak Pierwszy Kontakt. Dla Lema Pierwszy Kontakt między cywilizacjami z dwu różnych kosmicznych światów to zarazem Kontakt Ostatni, bo tak czy owak w jego wyniku jedna z nich ulegnie zagładzie.

Jeśli jednak będziemy trzymać się lemowskiego punktu widzenia, dalsza dyskusja w tym temacie będzie raczej bezprzedmiotowa, nie sądzisz?
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 8 Kwi 2020 21:04:19 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Mirrorowi Wolkanie nie zdążyli jej użyć.

Bo pchali się nielogicznie bez zabezpieczenia, z otwartymi ramionami.

Elaan:
I wiem czemu przywołałeś ten tytuł - nie z powodu trudności inżynieryjnych lotu międzygwiezdnego, przechero.

Nie do końca mnie rozszyfrowałaś. Zrobiłem to, by pokazać co zaawansowani przybysze mogą zrobić nie dość układnym - ich zdaniem - tubylcom, choćby, poniekąd, mimo woli...

Elaan:
Toteż w ostatnich dniach brnęłam przez nie, niczym wielkochód przez tytańskii las Birnam.

A zwróciłaś uwagę na jego technologiczne podobieństwo do TNG? Nawet (swego rodzaju) holodeck tam mają...
Elaan
Użytkownik
#9 - Wysłana: 9 Kwi 2020 18:07:48 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Q__:
Bo pchali się nielogicznie bez zabezpieczenia, z otwartymi ramionami

Wolkanie i brak logiki? Chcesz, żeby Cię katra Suraka po nocach straszyła?
A poza tym, widać po "Fiasku" czym się kończy nadmiar nieufności.

Q__:
A zwróciłaś uwagę na jego technologiczne podobieństwo do TNG?

Tylko u Lema, nie wiedzieć czemu, nikt z owego holodeku i sali rozrywek [tu mi się raczej nasuwa TMP] jako żywo nie korzysta.
Nawet Pilot, choć to dla niego nowość. Przyznam, że wobec długości lotu, podkreślanie tego faktu przez autora zabrzmiało raczej niewiarygodnie.
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 9 Kwi 2020 18:33:44 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Wolkanie i brak logiki?

Klingoni twierdzą, że przegrywanie jest niehonorowe, dla Wolkan zatem musi być nielogiczne... Zresztą czy Sarek nie powiedział nam jak wygląda wolkańskie powitanie?

Elaan:
Przyznam, że wobec długości lotu, podkreślanie tego faktu przez autora zabrzmiało raczej niewiarygodnie.

Zwróć uwagę, że pilot musiał uczyć się wielu rzeczy od zera, nie miał czasu na zabawę, a cała reszta to nadgorliwi prymusi, samozwańczy Rycerze Świętego Kontaktu (że tak odwołam się do innej powieści Mistrza), nie dziwi więc, że cały czas mogli przeznaczać na teoretyczne szykowanie się do realizacji czekającego Zadania, głównie z przekonania, ale trochę i ze swoistego snobizmu i popisywania się przed sobą nawzajem (kłania się Oramus z "Arsenałem"). Bohaterowie ST to jednak więksi luzacy, wiedzący, że i odpoczywać trzeba (kłania się słynna porada udzielona przez Bashira Kirze), i więksi rutyniarze w sprawach Kontaktowych, których tak stres nie zżera...

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Gdyby pierwszy kontakt zdarzył się teraz

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!