USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Terralysium i PD
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 22 Wrz 2019 10:25:44 - Edytowany przez: Q__
https://www.youtube.com/watch?v=7FUENtqGY3I

Nie da się zaprzeczyć, że sytuacja na Terralysium pod literę Pierwszej Dyrektywy nie podchodziła (ziemska kolonia powstała w dodatku w wyniku temporalnych manipulacji). Pytanie jednak jak z duchem PD. Tj. czy Pike miał rację, że kultura tej planety zasługuje na niezakłócone trwanie, czy też poniosła go np. prywatna religijność powodująca, że miał słabość do religijnych społeczeństw?

W temacie:
https://www.tor.com/2019/01/28/in-new-eden-was-cap tain-pike-wrong-about-star-treks-prime-directive/
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 26 Wrz 2019 00:31:48 - Edytowany przez: Q__
Hmmm... Trochę smutno, że z pięciu tematów, które ostatnio zapoczątkowałem ten kompletnie nie chwycił... Cóż, może to go ożywi? A zatem...

1. Kawałek dyskusji o tym czy PD miała zastosowanie w omawianej sytuacji:
https://www.quora.com/Does-the-Prime-Directive-app ly-to-the-Beta-Quadrant-planet-in-the-Star-Trek-Di scovery-Season-2-episode-New-Eden-Those-are-humans -Wouldnt-it-be-like-denying-a-foreign-country-acce ss-or-knowledge-of-the-Internet

2. Odrobina moich własnych przemyśleń... Otóż, jak w sumie odnotowaliście po premierze n/w odcinka, ale warto rzecz do końca dopowiedzieć, DSC "New Eden" b. (do rajskiego tytułu włącznie, co można uznać za świadome nawiązanie, można też uznać za dowód ograniczonej wyobraźni DISCO-twórców) przypomina TOS "The Paradise Syndrome". W związku z czym należy przypomnieć jaki dialog odbyło w tym ostatnim epizodzie Big Trio:

McCoy: Shouldn't we contact them, Jim? Tell them?
Kirk: Tell them what? That an asteroid's coming to smash their world into atoms?
Spock: Too primitive to grasp the concept of space flight, Doctor. Our appearance here would only confuse and frighten them.

https://www.youtube.com/watch?v=iVolBKrVniY

Jak widać niby nie ma (wprost) mowy o PD, a nawet rozważany jest wariant poinformowania mieszkańców Amerind o istniejącym zagrożeniu (również meteorytowym), ale jednak duch Pierwszej Dyrektywy (której sednem jest przecież ochrona tubylców przed rzeczami, na które nie są gotowi) unosił się i nad samą rozmową, i nad ostatecznie przyjętym rozwiązaniem.

Choć z drugiej strony przyznać trzeba, że kluczowa dka sprawy wypowiedź Pike'a sformułowana jest dość buraczanie, jeśli za punkt odniesienia przyjąć TNG:
https://www.youtube.com/watch?v=Htx_6g9IoW4
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Terralysium i PD

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!