USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Jak królowa Borg została królową?
 
Autor Wiadomość
Herbina
Użytkownik
#1 - Wysłana: 19 Sier 2018 18:14:38
Jak w tytule. Planuję napisać fanfik ze świata Star Treka na wyżej wymieniony temat, ale zupełnie nie mam pomysłu jak miałoby się to odbyć. Jakiś rytuał?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 19 Sier 2018 18:21:59 - Edytowany przez: Q__
Herbina

Dla mnie królowa/królowe jest od zawsze niczym więcej niż droną-awatarem-Kolektywu, więc gdybym ja to pisał zacząłbym od całkiem normalnych losów szeregowego borgowego człona (z tym, że raczej z wyhodowanych w Przestrzeni Borg, niż zasymilowanych; by nie było miejsca na własną osobowość, którą wola zbiorowego umysłu musiałaby stale tłamsić czy wypierać).

ps. Witamy na pokładzie .
Herbina
Użytkownik
#3 - Wysłana: 19 Sier 2018 18:30:49
Dziękuje za odpowiedź i uprzejme powitanie
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 19 Sier 2018 19:02:44
Herbina

Nie ma za co.
Seybr
Użytkownik
#5 - Wysłana: 19 Sier 2018 19:15:06 - Edytowany przez: Seybr
W zasadzie nie ma źródła jak powstał Borg.
Moja teoria, kiedyś pisałem o tym. Borg to pozostałość po zaawansowanej cywilizacji. Ta w raz swoich rozwojem dość pokojowym i bardzo zgranym systemem stawiała na rozwój nie tylko technologii a poprawienie swojej natury. Wynaleźli nanonity. Pierwsza generacja była pod mocną kontrolą. Nanonity nie tylko leczyły ciało z wszelkich chorób czy wad. Usprawniały ciało, kolejna wersja była mnie kontrolowalna. Cywilizacja ta zachorowała na X wirus, nie nanonity nie radziły sobie. Postawili na wersje, która potrafi się sama uczyć, komunikować między sobą nie tylko w organizmie jednej osoby, mogły komunikować z nanonitami drugiego obcego organizmu. Mogły się uczyć i asymilować wszystko co było im potrzebne. Doszło do sytuacji, gdzie jedynym ratunkiem było stworzenie coś na obecny wzór borg. Chciały uratować swoich twórców, ich technologie, kulturę jednocześnie niszcząc ich wolną wolę. Efekt, pierwszy kolektyw Borg.
Taki skrót z mojej strony. Piszę z fona.
Królowa jest pozostałością po monarchi. Dział z kolektywem ale może podejmować samodzielne decyzje i odpiąć się kiedy trzeba.
Doctor_Who
Użytkownik
#6 - Wysłana: 20 Sier 2018 16:49:53 - Edytowany przez: Doctor_Who
Q__

Q__:
raczej z wyhodowanych w Przestrzeni Borg, niż zasymilowanych

MA podaje, że co najmniej jedna z Królowych została zasymilowana w wieku ok. lat 7-8. Choć wersja z tym hodowaniem wyjaśnia dlaczego te królówki takie podobne do siebie. Można też zawsze połączyć obie wersje i założyć, że wzór genetyczny owej zasymilowanej osoby został wybrany na matrycę, z której hodowane są kolejne awatary.
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 20 Sier 2018 17:34:43 - Edytowany przez: Q__
Doctor_Who

Doctor_Who:
wersja z tym hodowaniem

BTW. znasz/pamiętasz dyskusję o niej? (Herbina Tobie też tę lekturę polecam):
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=3385&page=0#msg251293

Doctor_Who:
Można też zawsze połączyć obie wersje i założyć, że wzór genetyczny owej zasymilowanej osoby został wybrany na matrycę, z której hodowane są kolejne awatary

Borg i inżynieria genetyczna? To chyba terra incognita, szerokie pole do rozważań, snucia fan-hipotez i tworzenia fanfikowych wizji...

Co - oczywiście - nie znaczy, że nikt przed nami o tym nie dumał:
https://www.trekbbs.com/threads/why-dont-the-borg- use-genetic-engineering-and-cloning.35038/
Herbina
Użytkownik
#8 - Wysłana: 20 Sier 2018 17:47:35
Królowa Borg zachowuje jak się zdaje swą indywidualność, nie jest w każdym razie typowa droną. A co gdyby Borg zabijali królowa gdyby, jak zauważyli, ta okazywała zbyt wiele tej indywidualności i tworzyli wtedy nową królową? Jak was się podoba taki scenariusz?
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 20 Sier 2018 17:56:15
Herbina

Herbina:
Królowa Borg zachowuje jak się zdaje swą indywidualność, nie jest w każdym razie typowa droną.

Ale czy to jej indywidualność, czy kierująca nią zbiorowa indywidualność Kolektywu?
Seybr
Użytkownik
#10 - Wysłana: 20 Sier 2018 18:01:59 - Edytowany przez: Seybr
Doctor_Who
Użytkownik
#11 - Wysłana: 20 Sier 2018 18:14:24
Q__

Q__:
Borg i inżynieria genetyczna? To chyba terra incognita, szerokie pole do rozważań, snucia fan-hipotez

Od tworzenia kopii to inżynierii czyli grzebania, łączenia i poprawiania jeszcze kawałek drogi. Ale Ty sam temat hodowania zacząłeś .

Jeżeli wierzyć na słowo Siedem, że Borg asymiluje, a nie reprodukuje, to bobasy w komorach widziane przez załogę Ent-D należy uznać za dzieci zebrane z załóg asymilowanych statków i najwyżej odstawione aby dojrzały. Przyznasz jednak, że forma rozrodu oparta tylko i wyłącznie na asymilacji ma swoje mankamenty.
Można w ogóle zastanawiać się czy Borg spełnia definicję formy życia w takim razie, która to jedna z definicji mówi o zdolności do reprodukcji i przekazywaniu zmian pokoleniom (tak samo spór trwa o to czy wirusy i priony są żywe).
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 20 Sier 2018 18:15:09 - Edytowany przez: Q__
SeybrDoctor_Who

Doctor_Who:
Od tworzenia kopii to inżynierii czyli grzebania, łączenia i poprawiania jeszcze kawałek drogi.

W sumie skoro Borg zna nanotechnologię, dziwne by i inżynierii genetycznej (której klonowanie jest jednym z pierwszych etapów) nie znał...

Doctor_Who:
Ale Ty sam temat hodowania zacząłeś

...przy czym jednak hodowanie można rozumieć na dwa sposoby - zarówno jako wersję ze sztucznymi macicami (jak w postcyberpunku), jak też i jako wariant, że drona z droną naturalnym sposobem, bo tak im zbiorowy umysł każe.

Doctor_Who:
Jeżeli wierzyć na słowo Siedem, że Borg asymiluje, a nie reprodukuje, to bobasy w komorach widziane przez załogę Ent-D należy uznać za dzieci zebrane z załóg asymilowanych statków i najwyżej odstawione aby dojrzały.

Hmm... W w/w dyskusji przywoływałem słowa Christophera L. Bennetta, autora oficjalnych powieści ST. Pozwól, że odwołam się do nich ponownie:

"As I said, the original idea in "Q Who" was that drones were incubated and had no identity or species other than Borg. Yes, BOBW did nominally introduce the concept of assimilating individuals, but "I, Borg" and "Descent" did not use that idea except in the context of its effect on Picard -- it's obvious from both stories that the drones were intended to be pure drones with no history, no identity, no prior personality. As I said, that's why they were so susceptible to influence, whether by Geordi in Hugh's case or by Lore in the others'. They were blank slates. They had no prior lives to remember. Again, the ideas were in flux and evolved gradually. Just because the idea of assimilation was introduced in BOBW, that doesn't mean it instantly became the exclusive, default origin for drones. The idea post-BOBW may have been that some drones were assimilated, but it was not until Voyager that it became the default assumption that all drones were assimilated. Maybe the idea in TNG was that only "first-generation" drones were assimilated and that subsequent generations of the same population were incubated from birth.
Really, it never made much sense for VGR to assume that 100 percent of drones were assimilated, given that "Q Who" had shown us incubators right off the bat. Granted, you can tell more interesting stories about assimilated drones rediscovering their identity than you can about blank slates, so I can see why the concept evolved in that direction, but it still doesn't mean that it follows for every drone ever to be assimilated. Indeed, they could've potentially done something interesting with the contrast between assimilated and "native-born" drones."

https://www.trekbbs.com/threads/would-the-hugh-vir us-have-done-anything.285518/#post-11866865
Doctor_Who
Użytkownik
#13 - Wysłana: 20 Sier 2018 18:32:21
Q__

Q__:
drona z droną naturalnym sposobem, bo tak im zbiorowy umysł każe

Zbytek zachodu. Nanit może po prostu pobrać potrzebne komórki od jednej i drugiej jednostki i połączyć je in vitro bez odrywania dron od zajęć i zmuszania ich do dziwnych ruchów .
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 20 Sier 2018 18:33:56
Doctor_Who

Pamiętajmy, że świeżo deasymilowana Seven nie miała szczególnych oporów przed kopulowaniem, co b. skonsternowało Harry'ego Kima.
Dreamweb
Użytkownik
#15 - Wysłana: 21 Sier 2018 08:20:05 - Edytowany przez: Dreamweb
Na Memory Alpha możemy sobie poczytać o takim pomyśle na odcinek niezrealizowanego sezonu 5 Enterprise:

Judith and Garfield Reeves-Stevens pitched a story with Alice Krige as a Starfleet medical technician who makes contact with the Borg from Season 2's "Regeneration" and becomes the Borg Queen.


Wzięte zresztą z tego wywiadu:
https://trekmovie.com/2007/09/22/interview-gar-jud y-reeves-stevens-talk-mars-and-enterprise/

Oczywiście, gdyby to doszło do skutku, zrodziłoby dużo pytań, np. dlaczego królowa mówi w VOY "Dark Frontier" że sama należy do gatunku 125 (więc nie homo sapiens). Z drugiej strony mówiła to królowa, którą grała Susanna Thompson, więc teoretycznie nie ta sama...

I jeszcze ciekawostka z MA:

In the Star Trek: Legacy segment "The Origin of the Borg", it is stated that the collective found the females of certain species (likely referring to Species 125) displayed a mental prowess, enabling them to sift through thousands of thoughts and bring order to chaos.

Czyli że tak powiem królową sobie znaleźli, "adoptowali"...
Doctor_Who
Użytkownik
#16 - Wysłana: 21 Sier 2018 08:23:06 - Edytowany przez: Doctor_Who
Q__


Doctor_Who:
the drones were intended to be pure drones with no history, no identity, no prior personality (...)ust because the idea of assimilation was introduced in BOBW, that doesn't mean it instantly became the exclusive, default origin for drones. (...)The idea post-BOBW may have been that some drones were assimilated, but it was not until Voyager that it became the default assumption that all drones were assimilated

Q__:
Pamiętajmy, że świeżo deasymilowana Seven nie miała szczególnych oporów przed kopulowaniem

Czyli nie dość, że scenarzyści VOY spieprzyli fajny wątek, to jeszcze nie grzeszyli przy tym konsekwencją...

Dla mnie hodowanie/klonowanie nowych dron czy nawet ta nieszczęsna inżynieria jest jakby nie patrzeć logiczną implikacją słynnej Borgowej kwestii "dodamy waszą biologiczną i technologiczną odmienność do naszej". No bo - skoro zasymilowana technologia jest potem sukcesywnie powielana, to dlaczego nie uczynić tego z czynnikiem biologicznym?

Dreamweb

Dreamweb:
Star Trek: Legacy

Ciekawie jeszcze próbowano połączyć w tej grze wątek Borga z V'Gerem.
Dreamweb
Użytkownik
#17 - Wysłana: 21 Sier 2018 12:14:36
Doctor_Who:
Ciekawie jeszcze próbowano połączyć w tej grze wątek Borga z V'Gerem.

To to chyba jest w ogóle tradycja mająca tyle lat, co pojawienie się "Borgów".
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 21 Sier 2018 12:25:49 - Edytowany przez: Q__
Dreamweb

Dreamweb:
Judith and Garfield Reeves-Stevens pitched a story with Alice Krige as a Starfleet medical technician who makes contact with the Borg from Season 2's "Regeneration" and becomes the Borg Queen.

No, to by był ciekawy pomysł na fanfik, acz gryzący się zarówno z pierwotną koncepcją Borga, tezą o zasymilowanej 7-8 latce, jak i wersją o Gatunku 125. Chociaż... czy ambitna fan-autorka nie zdoła tego wszystkiego pogodzić jak się uprze?

Doctor_Who

Doctor_Who:
Czyli nie dość, że scenarzyści VOY spieprzyli fajny wątek, to jeszcze nie grzeszyli przy tym konsekwencją...

Czy ja wiem czy aż tak? Drony mogą być zarówno klonowane (by zachować ich konfigurację genów), rozmnażane naturalnym (czy +/- naturalnym, in vitro się kłania) sposobem (by tworzyć nowe konfiguracje), jak i asymilowane (by zyskać nowe geny ale i nową wiedzę). Okołoborgowe rozwiązania z VOY i TNG nie są tak sprzeczne, jak się na pierwszy rzut oka zdaje, raczej da się z nich zrobić rozmaite fragmenty większej/ciekawszej całości (wystarczy uznać, że przywołane przez Ciebie słowa Seven* były - z tych czy owych przyczyn - nieścisłe; np. dlatego, że pojedyncza drona nie musiała posiadać całej wiedzy Kolektywu, ani nawet o Kolektywie, tj. jego funkcjonowaniu... czy też z tej przyczyny, że proces deasymilacji uszkodził jej lekko mózg, powodując utratę części wspomnień, które - jak się czasem w takich wypadkach zdarza - zostały zastąpione logiczną, acz fałszywą, konfabulacją).

* Przypomnijmy je sobie:

Seven: All of these elaborate rituals of deception. I didn't realise becoming human again would be such a challenge. Sexuality is particularly complex. As Borg we had no need for seduction, no time for single cell fertilisation. We saw a species we wanted and we assimilated it.
Doctor_Who
Użytkownik
#19 - Wysłana: 21 Sier 2018 14:16:23 - Edytowany przez: Doctor_Who
Q__

Q__:
Przypomnijmy je sobie:

Miałem na myśli te z odcinka Drone, gdzie Siedem jasno stawia sprawę:

Tuvok: It appears to be in the foetal stage.

Seven: I don't understand. The Borg assimilate. They do not reproduce in this fashion.

Oczywiście teoria o braku/utracie wiedzy jest równie dobra jak każda.
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 21 Sier 2018 14:28:01
Doctor_Who

Doctor_Who:
Miałem na myśli te z odcinka Drone

Ja cytowałem "Revulsion", gdzie wątek kopulacyjny się pojawił. Dwa niezależne źródła, czyli mamy tu konsekwentnego buraka, za którego współodpowiadają, co ciekawe, Bryan Fuller, Brannon Braga i Joe Menosky.
Pleiades
Użytkownik
#21 - Wysłana: 21 Sier 2018 19:24:45
Ja uważam, że królową Borg wybierają w wolnych wyborach

A tak na serio, to może faktycznie królowa (a właściwie królowe) pochodzi z jakiegoś zaawansowanego gatunku, co daje jej odpowiednie predyspozycje do jednoczenia kolektywu i operowania poczynaniami 'zwykłych' dronów.
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 21 Sier 2018 19:46:17 - Edytowany przez: Q__
Pleiades

I tym sposobem różne frakcje z reynoldsowej Przestrzeni objawienia mi przypomniałaś... Głównie tę (przez te wybory):
http://revelationspace.wikia.com/wiki/Demarchists
Choć konkurencyjną, już wspomnianą, również:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=2&topic=3252&page=48#msg305703

Jedna i druga stanowią niezły punkt odniesienia dla rozważań o Borgu.
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Jak królowa Borg została królową?

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!