USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Wygląd Caitian
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 24 Kwi 2017 10:16:13
[Temat dedykuję pamięci Senoka, który założył u nas ongiś słynny temat o czołach Klingonów, a potem nieco mniej słynny - o czołach Romulan.]

Kolejna kwestia do wyjaśnienia... Otóż - jak ładnie zestawia to EAS - w TASie mieliśmy kotopodbną Caitiankę M'Ress, a potem - w czwórce - dwóch caitiańskich admirałów, może kotowatych nawet bardziej. Tymczasem potem dostajemy "dwunastkę", a w niej dwie ogoniaste - ale znacznie bardziej humanoidalne - panny Kirka... i też słyszymy, że są one Caitiankami...
http://www.ex-astris-scientia.org/inconsistencies/ changing-faces2.htm#caitians

Automatycznie nasuwają się słowa "burak Abramsa", "Lindelof nie wie co gada", itd., ale... tu trzeba wspomnieć o TASowym komiksie "Passage to Moauv", powstałym w czasach Roddenberry'ego, w erze gdy jeszcze nie istniało sztywne rozgraniczenie kanon/non canon i... M'Ress wygląda tam niczym owe dwunastkowe miłośniczki trójkątów, zacytujmy za MA:

M'Ress was shown in the comic with green hair, blue skin, and no feline features (besides her "purr" accent).
http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Passage_to_Moau v#Characters

I w tym momencie, dopiero, zacznijmy zabawę w próby wyjaśnienia tego wszystkiego... Czy wygląd Caitian ulega okresowym zmianom na bardziej, lub mniej, humanoidalny? A może to czyni ów gatunek czymś na kształt kotołaków (zmieniających formy jak klasyczne popkulturowe wilkołaki (znany schemat: Homid - Glabro - Crinos - Hispo - Lupus)?

Jak proponujecie to z sensem wytłumaczyć/uporządkować? (Przy czym, aby było łatwiej... albo trudniej, komiks proponuję jednak traktować jako pół-kanon w najlepszym wypadku.)
Weaver
Użytkownik
#2 - Wysłana: 26 Kwi 2017 12:07:01 - Edytowany przez: Weaver
Q__:
kształt kotołaków (zmieniających formy jak klasyczne popkulturowe wilkołaki (znany schemat: Homid - Glabro - Crinos - Hispo - Lupus)?

Kotołaki (Bastet) z WoD mają inne nazwy na formy (jak każdy "gatunek", resztą)...
To sensowny pomysł na retcon błędów i lenistwa scenarzystów, grafików i innych, ale przypominam sobie,że Caitanie byli także Regulanami w ST-RPG z Decipher (mam podręczniki, nie mam z kim grać ) - jest więc co nieco bałagan, więc czy jest potrzeba takiego retconu to już inna kwestia - czy ma sens to sprzątać?

Przypomina mi się przy okazji duża liczba kotopodobnych ras/gatunków w fantastyce (ciekawe, z czego to wynika, z ubogiej ludzkiej wyobraźni?), oprócz Caitan/Regulan byli przecież w ST pożyczeni od Nivena Kzinti, byli też w WC podobni do nich Kilrathi...Dla mnie najciekawszą z kocich ras, kulturowo i biologicznie rasą są Khajiit z serii The Elder Scrolls, którzy w zależności od faz dwu księżyców Nirn mogą przyjąć 13 różnych form (niezmiennych niestety i dlatego nienadających się do tłumaczenia "pomyłki" w wyglądzie M'Ress). Wiem, że to fantasy (tfy! ) i magia i inne bzdury, ale świat TES pozostaje jednym z najciekawszysch i najbogatszych tworów w tej "skromnej niszy literatury i sztuki".
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 26 Kwi 2017 16:48:05 - Edytowany przez: Q__
Weaver

Weaver:
Kotołaki (Bastet) z WoD mają inne nazwy na formy (jak każdy "gatunek", resztą)...

Owszem. W ich wypadku to Homid - Sokto - Crinos - Chatro - Feline, uznałem jednak, że wilkołacze formy są powszechniej znane.

A propos:
http://whitewolf.wikia.com/wiki/Bastet_(WTA)

Weaver:
To sensowny pomysł na retcon błędów i lenistwa scenarzystów, grafików i innych

Mam pewne wątpliwości (choć sam ten pomysł rzuciłem), bo w wypadku WoD-u działa jeden z magicznych/mistycznych paradygmatów, a w ST domyślnym paradygmatem (poza, hehe, TOS... "Catspaw" - to, od biedy, cały WoD do ST da radę wpuścić tylnymi drzwiami) jest jednak biologia i fizyka, przynajmniej teoretycznie podobna do znanej nam z obserwacji...

Weaver:
przypominam sobie,że Caitanie byli także Regulanami w ST-RPG z Decipher

Tam, zdaje się, o prawa autorskie zwyczajnie chodziło*:
http://memory-beta.wikia.com/wiki/Caitian

* Kolejny przypadek w stylu zrobienia Parisa z Locarno i zupełnie-nie-trekowego REN "The Requiem"...

Weaver:
Przypomina mi się przy okazji duża liczba kotopodobnych ras/gatunków w fantastyce (ciekawe, z czego to wynika, z ubogiej ludzkiej wyobraźni?)

Pewnie trochę tak, acz trochę też z tego, że koty są fascynujące, co by nie gadać.

BTW. zaczął się ów schemat bodaj ze Złotym Wiekiem SF (który liczy się często od opowiadania, w którym Van Vogt wprowadził Coeurla).

ps. Takie listy a propos:
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/CatFolk
http://www.barnesandnoble.com/blog/sci-fi-fantasy/ the-best-cats-in-sci-fi-fantasy/

Weaver:
Wiem, że to fantasy (tfy! ) i magia i inne bzdury

Z drugiej strony... Czyż Lem nie wychwalał Le Guin...?
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Wygląd Caitian

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!