USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / "The Conscience of the King", czyli refleksje o przywództwie...
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 12 Sty 2017 10:42:32 - Edytowany przez: Q__
Rozmawiałem z rodzoną ciotką o świeżo obejrzanym INT "Duty of Care", i jakoś tak się złożyło, że dyskusja - choć kilkuminutowa - rozszerzyła się na inne Trekowe tematy, i ostatecznie zmeandrowała na tytułowy odcinek i sprawę Kodosa.

I naszła mnie - nie bez związku z tym jak wygląda polityka IRL - taka dziwna refleksja, czy - z perspektywy osądu historii/opinii publicznej - w jakimś sensie (i tylko w jakimś sensie) większym dowodem nieludzkości owego gubernatora był nie fakt, że skazał 4 tys. mieszkańców Tarsus IV na śmierć, ale to, że podejmując (w imię wyższych racji, jak sądził) tak drastyczną decyzję, nie uznał, że - skoro wymyślił tylko takie rozwiązanie problemu niedoborów żywności - sam powinien znaleźć się wśród ofiar?

Jednym słowem czy najgorszą cechą tej upiornej postaci (która, pamiętajmy, miała też słabość do eugeniki) nie było to, że - jak większość przywódców odrzuconej przez obywateli UFP przeszłości - postawiła swoje życie ponad życiem tych, o losach których dano jej decydować. Czy nie był to ostatni w historii Trekowej ludzkości (Leytonom, Marcusom, Cartwightom i Doughertym już się to nie udało, system okazał się na nich odporny) przypadek zbrodniczej arogancji człowieka władzy?

Co sądzicie?
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / "The Conscience of the King", czyli refleksje o przywództwie...

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!