USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / STC "Embracing the Winds" - merytokracja? obiektywizm? złudzenia?
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 17 Wrz 2016 17:40:09 - Edytowany przez: Q__
Bodaj pierwszy raz zakładam topic o fanowskim odcinku Treka, ale też debata na jego temat jest na Zachodzie b. żywa... Owszem, najwięcej mówi się o "Embracing the Winds" w kontekście seksizmu, feminizmu, parytetów, "The Turnabout Intruder" i czasów, w których powstał TOS, kandydatury Hillary Clinton nawet... (Dość by nakręcić niejednego flame'a.)
Pojawił się też wątek liczenia Constitutionów i porównywania ich katastrof z zagładami Galaxy (jw.), ale ciekawsza jest - moim zdaniem - tegoż epizodu warstwa głębsza, o której wspomniał mało kto, kwestia czynników pozamerytorycznych przy awansowaniu (i w ogóle ocenianiu) innych.
Kapitan Kirk początkowo walczy o awans komandor Garrett, bo sprzeciwia się seksizmowi... czy dlatego, że nie chce stracić swojego XO? Admirał Stomm sprzeciwia się kandydaturze Spocka, bo uważa go za mniej wykwalifikowanego oficera... czy nie dość "prawdziwego" Wolkanina? Spock chce awansować, bo wie, że jest lepszy od Garrett... czy przemawia przezeń duma (w końcu komputer przesłuchujący przyłapał go na mówieniu nieprawdy... choć nie tyle o kłamstwo tu chodzi ile o samooszukiwanie się)? Tellarycki śledczy - ocenił stopień winy Garrett uczciwie, czy złośliwie? A pani komandor... walczy o awans jak lwica, bo jest najlepsza... czy na złość dyskryminatorom? Komodor Gray - no, ta przynajmniej nie kryje, że jej motywy są polityczne - nie chce urazić seksizmu Tellarytów (choć jest coś dziwnego w tym, że drugi już raz w imię polityki odmawia pełni praw innej kobiecie... jakiś czynnik zazdrości?)...
I jeszcze James Tyberiusz zaatakował (werbalnie) ambasadora, bo założył, że wszyscy Tellaryci to seksiści...

Jak sądzicie... czy Kerwin z Mignogną mają rację, że czynniki subiektywne będą zawsze nieuniknioną częścią procesu decyzyjnego w sprawach personalnych?
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / STC "Embracing the Winds" - merytokracja? obiektywizm? złudzenia?

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!