USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Sigmund Freud a androidy - czyli czy psychika Daty ma sens?

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 6 Maj 2016 23:21:37
Odpowiedz 
Kolejna próba założenia rocznicowego tematu... Sto lat upływa dziś od narodzin Freud'a, a jako iż postać znanego psychologa pojawiła się w Star Treku, w odcinku TNG Phantasms, tak więc w związku z tym zapytuje się Was czy uważacie, że w przyszłości, myślące maszyny w rodzaju Daty rzeczywiście będą miały podświadomość? Innymi słowy; czy psychika maszyn jaką ukazano w ST, a w szczególności psychika Daty ma jakikolwiek sens z naukowego punktu widzenia? Jak dla mnie np. zupełnie nierealny jest koncept istoty żywej, pozbawionej całkowicie emocji, a z taką sytuacją rzekomo mamy do czynienia w przypadku Daty. Emocje bowiem stanowią podstawową motywacje do podejmowania przez nas jakichkolwiek działań; dlatego uważam, że intelekt i emocje są nierozerwalne, a same emocje niezbędne do przetrwania. Jakie jest wasze zdanie ma ten temat? I jakie jest Wasze zdanie na temat sposobu w jaki sztuczna inteligencja została pokazana w Star Treku?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 6 Maj 2016 23:35:52 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard:
czy psychika Daty ma sens?

Złośliwi powiedzieliby, że większy niż teorie Freuda.

Ale serio... mam wrażenie, że całościowo sensu nie ma (kolejny powód by nie lubić bermanowskiego rozumienia kanonu i behrowej continuity ), warto natomiast zastanowić się, w których odcinkach pokazano ją najsensownej...
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 6 Maj 2016 23:58:09
Odpowiedz 
Q__:
Złośliwi powiedzieliby, że większy niż teorie Freuda

Pewnie tak, zważając na fakt, że współcześnie teorie znanego psychologa są raczej odrzucane przez środowisko akademickie, chociażby dlatego, że nie jest ona falsyfikowalna

Q__:
Ale serio... mam wrażenie, że całościowo sensu nie ma (kolejny powód by nie lubić bermanowskiego rozumienia kanonu i behrowej continuity ), warto natomiast zastanowić się, w których odcinkach pokazano ją najsensownej...

Moja teoria jest taka, że Data zawsze miał emocje, ale nie zdawał sobie z tego sprawy... Chodź nie wydaje mi się aby autoarzy podzielani moją opinie zważywszy jak bardzo uparli się na koncept czipa emocji. Inna rzecz, że maszyny często są pokazywane w szeroko rozumianej SF, jako istoty pozbawione emocji; począwszy od Terminatora a na Ghost in the shell skończywszy.
pirogronian
Użytkownik
#4 - Wysłana: 7 Maj 2016 01:06:49
Odpowiedz 
Picard:
zupełnie nierealny jest koncept istoty żywej, pozbawionej całkowicie emocji, a z taką sytuacją rzekomo mamy do czynienia w przypadku Daty. Emocje bowiem stanowią podstawową motywacje do podejmowania przez nas jakichkolwiek działań; dlatego uważam, że intelekt i emocje są nierozerwalne, a same emocje niezbędne do przetrwania.

Picard:
Inna rzecz, że maszyny często są pokazywane w szeroko rozumianej SF, jako istoty pozbawione emocji; począwszy od Terminatora a na Ghost in the shell skończywszy.

Oczywiście zdarzają się i ludzie, którzy pozbawieni są sporej ilości mechanizmów kojarzonych z emocjami, jak np współczucie czy tzw intuicja. Nazywa się ich fachowo psychopatami czy jeszcze inaczej... Raczej jest to jednak jednostka chorobowa. Data nie był psychopatą. Po prostu nie okazywał swoich emocji w taki sposób, jak ludzie. I imho całkiem słusznie, bo był maszyną. O ile dobrze pamiętam, to procesor emocji w sumie nic mu nie dał, poza kłopotami.
Evelin Siv
Użytkownik
#5 - Wysłana: 7 Maj 2016 11:20:47
Odpowiedz 
Picard:
Moja teoria jest taka, że Data zawsze miał emocje, ale nie zdawał sobie z tego sprawy.

I ja zawsze tak myślałam. Albo że miał niewielkie przejawy emocji. Jak możliwa jest np. przyjaźń bez jakichkolwiek emocji, albo etyczne i moralne postępowanie bez choćby ich cienia? Jak możliwy jest rozwój jego jako myślącej jednostki, indywidualności? Wiele sytuacji uważam że pokazało iż jest zdolny do choćby niewielkich emocji.

Teoretycznie Wolkanie mówili o sobie, że nie okazują emocji i w sumie często niektórzy z nich moim zdaniem byli mniej emocjonalni niż Data Jednak też pada często stwierdzenie, że to nie tak że nie mają w ogóle. Tylko tłumią je, bo były dla nich zbyt wyniszczające, ale w jakimś stopniu one w nich są.

Picard:
czy psychika maszyn jaką ukazano w ST, a w szczególności psychika Daty ma jakikolwiek sens z naukowego punktu widzenia?

Tak realnie myślę, że nie. Z resztą konsekwencje powstania takiej maszyny zyskującej świadomość i podświadomość byłyby zgubne. Nie sądzę, że społeczeństwo samo z siebie dojdzie do takiego ładu jaki pokazany jest w Treku na ziemi (brak głodu, używek, pieniędzy, itp.), choć to piękne założenie i warto do tego dążyć. Może wtedy byliby zdolni sobie poradzić z budzącą się nową sztuczną formą życia.

pirogronian:
Oczywiście zdarzają się i ludzie, którzy pozbawieni są sporej ilości mechanizmów kojarzonych z emocjami, jak np współczucie czy tzw intuicja.

Za to często są pochłonięci przez inne emocje, które wypierają inne czyli nienawiść, gniew, skrzywiona lubość w sprawianiu bólu i mordowaniu, itp. Są to wtedy odchylenia psychiczne.
A swoją drogą przypomina mi się odcinek z VOY kiedy to Voyager trafił na przewoźników więźniów i jeden z nich był okrutnym mordercą. Okazało się, że ma zerwanie jakieś połączenia w mózgu (chyba to tak było) i po operacji stał się współczujący, zrozumiał co robił i wykazywał niezwykły intelekt. Ciekawe czy rzeczywiście takie przypadki miały miejsce? Czy to może być tylko kwestia operacji, czy tez potrzebna jest kompleksowa rehabilitacja umysłu?

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Sigmund Freud a androidy - czyli czy psychika Daty ma sens?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!