USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Sąd Q (i nie tylko) nad młodszymi gatunkami...
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 12 Lis 2015 18:17:18 - Edytowany przez: Q__
Ostatnio sporo dyskutujemy o Q... I - jak zacząłem się nad tymi Q zastanawiać - jęło mnie nurtować czy Q zajmował/zajmowali się też Klingonami czy Romulanami, że o Cardassianach nie wspomnę... czy tylko ludzkość sądził/sądzili..?

A jeśli to pierwsze, to jak to mogło wyglądać i czym się owe gatunki na tym sądzie wybroniły?

Jeśli zaś to drugie - to skąd tak specyficzne podejście do Ziemian*?

* Liczne "sądy/testy wszechmocnych" spotykające załogę Kirka w TOS też się kłaniają...
Eviva
Użytkownik
#2 - Wysłana: 12 Lis 2015 18:20:11 - Edytowany przez: Eviva
Myślę, ze to kwestia ziemskiej różnorodności. Ludzie mają w sobie klingońską agresję, andoriańską dumę, cwaniactwo i chciwość Ferengich, logikę Wolkan - wszystkiego po trochu. Te sądy według mnie były raczej "badaniem behawioralnym gatunku".
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#3 - Wysłana: 13 Lis 2015 13:17:23
Żaden Gatunek nie wykonał takiego postępu technologicznego, mentalnego jak Terranie w ST. wystarczyło niecałe sto lat i ten prosty ludek stał się liderem astroregionu w sferze astro politycznej i gospodarczej. Spoiwem łączącym wiele wrogich sobie ras.

Federacja, która była, jest i będzie utożsamiania z Ziemią, Terranami w ciągu dwóch stuleci stała się potęgą mogąca dorównać pod każdym względem Romulanom, Klingonom.

Bez UFP nie byłoby tak szybkiego rozwoju technicznego w Kwadrancie. Również to co Eviva wspomniała. Nie było to monolityczne imperium, gdzie jest rdzeń i poddani. Powstał nowy twór astropolityczny, który skupiał DOBROWOLNIE mnogość ras, którzy sami oddali Terranom cześć suwerenności.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 13 Lis 2015 14:20:07 - Edytowany przez: Q__
Eviva

Eviva:
Te sądy według mnie były raczej "badanie behawioralnym gatunku".

Ciekawa hipoteza. Naprawdę .

FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
Żaden Gatunek nie wykonał takiego postępu technologicznego, mentalnego jak Terranie w ST. wystarczyło niecałe sto lat i ten prosty ludek stał się liderem astroregionu w sferze astro politycznej i gospodarczej. Spoiwem łączącym wiele wrogich sobie ras.

Jednym słowem sugerujesz (a raczej: sugerujecie), że Ziemianie zostali zauważeni, po prostu i - jak w wiadomym cyklu Brina - wzbudzili zainteresowanie sporej ilości kosmicznych potęg jako nowy, aktywny gracz mający najwyraźniej większy potencjał niż tkwiące w quasi-feudalizmach sąsiednie cywilizacje?
Guauld
Użytkownik
#5 - Wysłana: 13 Lis 2015 16:36:02 - Edytowany przez: Guauld
Q__:
Ziemianie zostali zauważeni, po prostu i - jak w wiadomym cyklu Brina - wzbudzili zainteresowanie sporej ilości kosmicznych potęg jako nowy, aktywny gracz mający najwyraźniej większy potencjał niż tkwiące w quasi-feudalizmach sąsiednie cywilizacje?

W sumie to nawet dostajemy w serialu to samo stwierdzenie niemal bezpośrednio:

Q: Yes, the human compulsion. And unfortunately for us, it is a power which will grow stronger century after century, aeon after aeon.
RIKER: Aeons. Have you any idea how far we'll advance?
Q: Perhaps in a future that you cannot yet conceive, even beyond us. So you see, we must know more about this human condition. That's why we've selected you, Riker, to become part of the Q, so that you can bring to us this human need and hunger, that we may understand it.


Skoro widzieli w nas taki potencjał, to nie dziwota, że nami się tak interesowali, a niekoniecznie Klingonami czy Romulanami. Choć powyższy cytat odnosił się bardziej do ludzkiej woli i umiejętności przetrwania, to chyba i do tego można by go podciągnąć.
Maveral
Użytkownik
#6 - Wysłana: 13 Lis 2015 16:38:39 - Edytowany przez: Maveral
Scenarzyści po prostu przedstawili Federację jako taką super i w ogóle najlepszą we wszystkim, że nawet Q się nią musiał interesować, bo w całym wszechświecie nie było nic bardziej super ;) Wielu, z Picardem na czele, uwielbiało się wręcz pławić w tej federacyjności, że te ich prawa takie super, wolności, praworządność, nawet statki służące niby eksploracji miały taki wielki potencjał militarny, że sami Romulanie mieli ciepło przed walką 1vs1 z Enterprise. Nawet Paxanie nie mieli wyjścia i zamiast zgładzić Entka, jak normalnie by zrobili ze wszystkimi innymi, to wyskoczyli z "turbolift'a" i powiedzieli, że Fedki są takie super, że pozwolą im w spokoju się oddalić. Pytam więc: jak Q mógł się w ogóle interesować innymi rasami, np. Romulanami czy Kardasjanami, skoro "zaraz obok" miał takie super istoty? W zasadzie, to ludzie w ST mogli leżeć i pachnieć, a Q mógł ich podziwiać. Też by było super ;)
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 13 Lis 2015 17:50:58 - Edytowany przez: Q__
Guauld

To
Guauld:
unfortunately for us

dało mi do myślenia. Wygląda mi na to, że te większe potęgi boją się rosnącej siły ludzkości/UFP...

Maveral

Maveral:
Scenarzyści po prostu przedstawili Federację jako taką super i w ogóle najlepszą we wszystkim, że nawet Q się nią musiał interesować, bo w całym wszechświecie nie było nic bardziej super

Tak w sumie generuje to pytanie dlaczego w/w ludzkość nie chciała sięgnąć po moce Q? Chyba tylko z przekonania bliskiego pewności, że sama niedługo sobie te moce zapewni, jeśli zechce, własnym wysiłkiem... i w ten sposób dopiero pokaże co jest warta.

Maveral:
W zasadzie, to ludzie w ST mogli leżeć i pachnieć, a Q mógł ich podziwiać.

Większość pewnie tak robiła. (Większość, tzn. to cywilne społeczeństwo UFP, którego nam nie pokazują.)
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 17 Wrz 2020 13:05:12
W sumie szkoda, że w Treku zlikwidowali pieniądze, gdyby nie to, Q mógłby przedstawić Łysemu podobne wyceny:
http://www.bbc.com/earth/story/the-making-of-me-an d-you
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Sąd Q (i nie tylko) nad młodszymi gatunkami...

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!