USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / czoło Romulan

Autor Wiadomość
Senok
Użytkownik
#1 - Wysłana: 14 Sier 2015 14:27:26
witajcie po dłuższej przerwie...

na ostatniej TrekSferze, robiłem prelekcję o Wolkanach i Romulanach. i tak zacząłem się zastanawiać podobnie jak przed ok.11 lat w temacie czoło Klingonów, dlaczego Romulanie raz mają pofałdowane czoło (w kształcie litery V) a innym razem już nie. oczywiście można to wytłumaczyć małym budżetem TOS-u, bo jak zauważyłem Romulanie bez czoła są w Oryginalnej Serii, ale może jest inne ciekawsze wytłumaczenie.
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 14 Sier 2015 14:36:56 - Edytowany przez: Q__
Senok

Senok:
i tak zacząłem się zastanawiać podobnie jak przed ok.11 lat w temacie czoło Klingonów, dlaczego Romulanie raz mają pofałdowane czoło (w kształcie litery V) a innym razem już nie.

Cóż, powtórzę co powiedziałem w naszej kuluarowej dyskusji... B. podobało mi się wyjaśnienie związkami klingońsko-romulańskimi, mającymi miejsce po Wielkiej Schizmie, które podaje INT "The Stone Unturned", który to fan-epizod już polecałem:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=1688&page=3#msg267272

Przy czym - że na offtop sobie pozwolę - nie tylko to było tam fajne, także dość ciekawa reinterpretacja postaci Picarda, jakiej tam dokonali - o czym też nie raz pisałem:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=532&page=7#msg278469

(Zresztą Cook i jego ekipa podnoszą poziom systematycznie, tyle powiem. Od badziewiastej estetyki rodem z bratniego HF przechodzą w okolice, w których TOSowe produkcje były kilka lat temu, a mierzą jeszcze wyżej. Patrząc na to jak zaczynały NV czy Farragut i oni się przypuszczalnie rozwiną. Wiem, że seria ta nie jest Ci nieznana, więc tym bardziej polecam.)
Senok
Użytkownik
#3 - Wysłana: 14 Sier 2015 18:07:41
czyli ostatecznie kółko się zamyka na czole Klingonów .

lubiłem oglądać "New Voyages". "Intrepid" i "Farragut" rzeczywiście są mi nie znany - będę musiał to nadrobić. a odcinek "The Stone Unturned" o którym wspominasz, zostawiłem sobie na wieczór. jak obejrzę, to będę mógł powiedzieć więcej.

dobrze, że przypomniałeś mi o naszej kuluarowej rozmowie; rzeczywiście była . tylko czy czoło Romulan można wyjaśnić na podstawie oficjalnych serii, czyli nie-fanowskich?
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 14 Sier 2015 18:37:27 - Edytowany przez: Q__
Senok

Senok:
tylko czy czoło Romulan można wyjaśnić na podstawie oficjalnych serii, czyli nie-fanowskich?

Zanim na ekrany wszedł ENT i zanim dostaliśmy wątek Mintakan można było zakładać dość śmiało - jako, że Romulanie w TOS i ST V-VI mieli czoła gładkie, ci TNGowscy zaś - pomarszczone - iż na etapie Sojuszu Klingońsko-Romulańskiego doszło do dość intensywnego mieszania genów tych zaprzyjaźnionych gatunków. Potem jednak, gdy ENT pokazało Romulan z ery pre-TOS z czołami nawet bardziej wydatnymi, pojawiło się pytanie od jak dawna na Romulusie z Klingonami się krzyżowano...
A rzecz utrudnia jeszcze istnienie Mintakan - czoła mają pomarszczone, określani są mianem proto-Vulcan humanoid species i w sumie b. nam w sprawie mieszają...
(Zwł, że do grupy protowolkańskiej MA zalicza jeszcze: Rigelians, Remans, Halanans, and Sargon's species, co generuje dodatkowe, b. liczne, pytania... Tym bardziej, że Wolkanie - więc i Romulanie - mogą być potomkami gatunku Sargona... co każe pomyśleć o jakichś scenariuszach w stylu nBSG... Halananie mają gładkie czoła. Remanie czynią wrażenie zdegenerowanych jakby... Rigelianie zaś są w ogóle z innej bajki jakby, ale też nie wiadomo, o których Rigelian chodzi... bo wedle źródeł apokryficznych z nimi to trochę jak z Xindi - jeden system, mnóstwo gatunków...)

Rzuć zresztą okiem pod ostatni z linków, które tu wrzucałem:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=2&topic=121&page=17#msg292429
Odpowiedzi tam, nie ma, ale jest jeszcze parę pytań (choćby o to jakim cudem tak bardzo się niektórym Romulanom twarze zmieniły).
Eviva
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Sier 2015 10:38:18
A może tekstura czoła zależna jest od "rasy", jak u nas kolor skóry i kształt nosa? Można przyjąć, że płaskoczoła rasa Romulan jest w sumie mniej wojownicza i dlatego niechętnie zaciąga się do wojska, aczkolwiek istnieją wyjątki (pokazane w TOSie).
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 15 Sier 2015 10:41:55
Eviva

Eviva:
A może tekstura czoła zależna jest od "rasy"

Jak napisał Senok:
Senok:
czyli ostatecznie kółko się zamyka na czole Klingonów

Bo takie było alternatywne, fanowskie, wyjaśnienie kwestii różnic między Klingonami, zanim DS9 pokazał "naprawionych" Kora, Kanga i Kolotha, a ENT - wątek augmentacji...
Eviva
Użytkownik
#7 - Wysłana: 15 Sier 2015 10:43:43
Q__

No tak, ale skupił się na Klingonach, u Romusiów może być inaczej. Dla mnie to dość logiczne.
Dreamweb
Użytkownik
#8 - Wysłana: 15 Sier 2015 13:08:19
Q__:
jako, że Romulanie w TOS i ST V-VI mieli czoła gładkie, ci TNGowscy zaś - pomarszczone

Nie zawsze. W TNG "Data's Day" była Romulanka udająca Vulcankę, której czoło było zupełnie płaskie. Tak, wiem że mogło tam dojść do operacji plastycznej, jednak nie jest to nijak wspomniane ani zasugerowane, i nikt się w sumie nie dziwi jej wyglądem.

Może te wystające czoło było cechą, która wykształcała się u osobników żyjących w pewnych warunkach, w jakimś konkretnym środowisku, w którym znacznie częściej przebywali Romulanie niż Vulcanie (i które musiało występować także na planecie Mintakan).

Mieliśmy zresztą Trillów w kropki i Trillów z wystającymi czołami, w porównaniu z taką zmiennością wewnątrzgatunkową te romulańskie czoła to pikuś.
Q__
Moderator
#9 - Wysłana: 15 Sier 2015 13:18:52
Eviva

Eviva:
Dla mnie to dość logiczne.

Nie mówię, że nie...

Dreamweb

Dreamweb:
Nie zawsze. W TNG "Data's Day" była Romulanka udająca Vulcankę, której czoło było zupełnie płaskie.

Tylko to było już ponad sezon po Mintakanach, gdy zamieszanie już powstało.

Dreamweb:
Mieliśmy zresztą Trillów w kropki i Trillów z wystającymi czołami, w porównaniu z taką zmiennością wewnątrzgatunkową te romulańskie czoła to pikuś.

Dreamweb
Użytkownik
#10 - Wysłana: 16 Sier 2015 00:39:17
W ENT Denobulanie (Phlox) potrafili "napompować" twarz w określonych okolicznościach (tu akurat: stres, zagrożenie). Być może tu sytuacja była podobna, choć bardziej długotrwała, i stąd te czoła. Domysły, ale jakby się przyjrzeć, Vulcanie: zawsze spokojni, opanowani, Romulanie - zawsze gotowi do walki, czujni, kombinatorzy, wyznawcy Picarda - jeszcze nie wykształcili odpowiedniego panowania nad emocjami, ale wszystko przed nimi. I wszystko pasuje. Romulanie o płaskich czołach których widzieliśmy tu i tam - bądź bardziej rozwinęli sztukę panowania nad sobą, bądź żyją w mniej stresujących okolicznościach
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 16 Sier 2015 14:01:28
Dreamweb

Dreamweb:
W ENT Denobulanie (Phlox) potrafili "napompować" twarz w określonych okolicznościach (tu akurat: stres, zagrożenie). Być może tu sytuacja była podobna, choć bardziej długotrwała, i stąd te czoła.

Sugerujesz, że od stresu czoła im rosną (jak Pinokiowi nos od kłamania)? Taka ekstremalna forma zmarszczek mimicznych? To czemu Kalar (podgatunek Rigelian*) takich czół nie mają?

http://en.memory-alpha.wikia.com/wiki/Kalar

* to jest to zamieszanie, o którym pisałem
http://en.memory-alpha.wikia.com/wiki/Rigelian#Apo crypha

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / czoło Romulan

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!