USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / XXV wiek, czyli co po NEM?
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 17 Mar 2015 15:15:14 - Edytowany przez: Q__
Jak wiadomo oczekujemy teraz na premierę RENegades, najnowszego pilota z rodziny ST. Wiadomo też jednak, że nie jest to pierwszy projekt z rodziny ST osadzony w czasach post-NEM.

Była - uważana przez sporą część fanów za kanoniczną (lub prawie kanoniczną) seria powieściowa New Frontier, są - również powieściowe - "ósme sezony" DS9 i VOY. Istnieje cała rodzina fanprodukcji spod znaku Hidden Frontier (poza samym HF - Odyssey, The Helena Chronicles i Federation One) oraz produkcje luźniej z nią związane - Intrepid, Dark Armada, także - ostatecznie porzucony - rodzimy Horizon. Istnieje gra Star Trek Online i osadzony w jej realiach animowany Mariner. Jest pilotowy odcinek Star Trek: Phoenix, nakręcony - podobnie zresztą jak Mariner - przez ludzi z kręgu współpracowników J.J. Abramsa. Nie można też zapomnieć Andromedzie, która - na etapie preprodukcyjnym - zaczynała jako Trek o przygodach załogi Enterprise-G i upadku Federacji. Oraz o tym co pokazał nt. przyszłości - uznawany w pewnym momencie za kanoniczny - komiks "Countdown". Teraz dochodzą Renegades...

I tu pytanie do Was: czy wszystkie te wersje Trekowej przyszłości da się ze sobą pogodzić, a jeśli nie, którą z nich uznajecie za najbardziej kanoniczną (ew. najbardziej "kanonizacji" godną i dlaczego (a może XXV-wieczny Trek nie powinien - Waszym zdaniem - bazować na jednej, określonej, linii czasu, ale prezentować multiversum różnych, konkurencyjnych przyszłości, być może przeplatających się ze sobą na zasadzie znanej z TNG "Parallels")? I czy w ogóle podoba się Wam kierunek w którym "przyszłościowy" Trek zmierza?

A może Trek po VOY/NEM, Waszym zdaniem, nie ma przyszłości (tj. nie da się jej z sensem pokazać i rozwinąć) i powinien się definitywnie zakończyć lub skupić na rzeczywistości znanej z Abramsverse?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 28 Mar 2017 09:54:59 - Edytowany przez: Q__
Hmmm... Tak się zastanawiam czy powołanie w STO (co prawda z inicjatywy Romulan, nie UFP) Dyson Sphere Joint Command z jednolitymi mundurami noszonymi przez Fedków, Romulan i Klingonów:

nie jest aby istotnym krokiem w kierunku dalszej galaktycznej globalizacji, gdzie ta Sfera stanie się trochę odpowiednikiem Babylon 5 (która była centrum kosmicznej integracji, jak wiemy), a DSJC - taką GF 2.0, nową siłą badawczo-obronną stanowiącą awangardę procesów zjednoczeniowych (i pomału wchłaniającą GF, KDF i RRF, tak jak wcześniej UESPA została wchłonięta przez GF).

Jak to widzicie z perspektywy in universe? (I jak Wam się podoba?)
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 5 Cze 2020 13:23:32
Pamiętam jak zastanawiałem się lata temu czy da się pogodzić Hidden Frontier timeline z REN:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=2&topic=3476&page=0#msg264540
Dziś już - za sprawą zwiastunów "Convergence" m.in. - wiemy, że są to dwie osobne linie czasu, w których sprawa najeźdźczych planów Syphonów miała inny przebieg.
Dark Armada przesunęła się również do osobnej linii czasu, okazując się (out-of-universe: stając się) kontynuacją... Kelvin Timeline, która to KT (czy też ichnia jej wersja) uległa jednocześnie, za sprawą bohaterów, wymazaniu. (Zarazem dowiedzieliśmy się, że Richardson i Batavia istnieją również w nie-kelvinowej rzeczywistości.)
Teraz pojawia się pytanie gdzie w tym wszystkim ulokować PIC (która to seria istotnymi szczegółami różni się od kontynuacji HF, choć w obu wypadkach mamy postabramsową romulańską supernową i przenikanie różnych kanalii na wysokie stanowiska w UFP czy GF). Ciekawe czy Cockings, Cook i Hiert jakoś się do tego odniosą w w/w "Convergence"?
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / XXV wiek, czyli co po NEM?

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!