USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mieszanie się genów
 
Autor Wiadomość
Empata Wolkanin
Użytkownik
#1 - Wysłana: 4 Gru 2014 15:59:07
Czyli dyskusje o wszelakich hybrydach gatunkowych.

Jak myślicie, czy możliwe byłoby istnienie pół-Wolkanina, pół-Betazoidy?

Z jednej strony mogłoby być ciekawie - jeżeli osobnik zamieszka na Wolkanie to będzie mu ciężko sprostać hamowaniu emocji i kholinaar, stanie się wyrzutkiem społeczeństwa znienawidzonym przez ekstremistów. Jeżeli na Betazed - mamy tutaj zagwozdkę - Sarek przed połączeniem jaźni z Picardem ujawnia, że wolkańskie emocje są silniejsze od ludzkich. Czyli to wszystko by się skumulowało. Jeszcze lepsze byłoby połączenie pon farr z betazoidzką fazą - Jean-Luc Picard nie miałby się jak ukryć przed Lwaxaną :D
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 4 Gru 2014 19:54:04 - Edytowany przez: Q__
Empata Wolkanin

Empata Wolkanin:
Jak myślicie, czy możliwe byłoby istnienie pół-Wolkanina, pół-Betazoidy?

W realiach ST pewnie tak, zważywszy dodatkowo na kompatybilność genetyczną obu z ziemskimi ludźmi*.

W realnym świecie - w sposób naturalny - nie (zważywszy na to, że - bez pomocy inżynierii genetycznej - potomstwo mogą mieć ze sobą tylko gatunki b. blisko spokrewnione, jak koń z osłem, czy wilk z psem), nawet pamiętając o gatunku wspólnych przodków z "The Chase" (różnice powinny narosnąć zbyt duże przez tyle wieków; w końcu wszystko co żyje na Ziemi też po tych samych genach, a ośmiornicy np. dziecka nie zrobisz).

* BTW. w pierwotnych pomysłach Straczynskiego na B5 Betazoidzi mieli być potomkami ziemskich telepatów (dokładnie frakcji Byrona, która opuściła Ziemię), to by oznaczało, że skoro Spock mógł zaistnieć, to i postać o jakiej mówisz tym bardziej.
Telepath gene Betazoidów, potomków ziemskich telepatów, zbliżałby ich bowiem raczej jeszcze bardziej do Wolkan - również owego genu posiadaczy...
http://babylon5.wikia.com/wiki/Telepath_gene

Empata Wolkanin:
Z jednej strony mogłoby być ciekawie - jeżeli osobnik zamieszka na Wolkanie to będzie mu ciężko sprostać hamowaniu emocji i kholinaar, stanie się wyrzutkiem społeczeństwa znienawidzonym przez ekstremistów. Jeżeli na Betazed - mamy tutaj zagwozdkę - Sarek przed połączeniem jaźni z Picardem ujawnia, że wolkańskie emocje są silniejsze od ludzkich. Czyli to wszystko by się skumulowało.

W sumie zwracasz mimo woli uwagę na ciekawy problem - Wolkanie i Betazoidzi są b. podobni z natury (dwa gatunki telepatów posiadających b. silne emocje), a jednocześnie ich kulturowe sposoby przejawiania/przeżywania/oswajania tego są skrajnie odmienne - porównajmy Spocka z Troi czy, tym bardziej, Sareka z Lwaxaną...

(Nie wiem tylko czy zgodziłbym się, ze Wolkańscy ekstremiści będą ew. mieszańca nienawidzić. Trochę zbyt ENTkowo to brzmi jak na mój gust.
Co nie znaczy, ze będą go akceptować.)

Empata Wolkanin:
Jeszcze lepsze byłoby połączenie pon farr z betazoidzką fazą - Jean-Luc Picard nie miałby się jak ukryć przed Lwaxaną

BTW. nie wiem czy wiesz, że Roddenberry snuł luźne plany kręcenia Trekowego sitcomu z Lwaxaną w roli głównej (tak, brzmi jeszcze gorzej niż Star Wars Holiday Special). To by idealnie tam pasowało na motyw przewodni jednego z odcinków

BTW. nie wiemy na ile pon farr jest cechą naturalną, na ile zaś efektem ubocznym samodyscypliny - Romulanie np. go (o ile wiemy) nie mają.

ps. Swoją drogą gdy dumałem nad odpowiedzią na Twój post naszło mnie pytanie czemu nigdy nie powstał - o ile mi wiadomo - slash parujący Sareka z Lwaxaną...
Elaan
Użytkownik
#3 - Wysłana: 4 Gru 2014 20:19:56
Q__:
Nie wiem tylko czy zgodziłbym się, ze Wolkańscy ekstremiści będą ew. mieszańca nienawidzić.

Nienawiść byłaby z ich strony okazaniem emocji, czyli sami czynili by to, co potępiali by u wspomnianego mieszańca. To nielogiczne.
Choć nie szczędzili by mu zapewne słów i gestów pełnych powściąganej pogardy - co bywa czasami gorsze, niż otwarta niechęć.

Q__:
nie wiemy na ile pon farr jest cechą naturalną, na ile zaś efektem ubocznym samodyscypliny - Romulanie np. go (o ile wiemy) nie mają

Fakt, że Romulanie nie przechodzą ponn farr, wskazuje raczej na efekt uboczny nadmiernej wolkańskiej samodyscypliny.
Mimo upływu czasu od rozejścia się wspólnych dróg Wolkan i Romulan, rasy te zbyt łatwo zdają się ze sobą krzyżować, aby można było mówić tu o cesze naturalnej.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 4 Gru 2014 20:35:44
Elaan

Elaan:
wskazuje raczej na efekt uboczny nadmiernej wolkańskiej samodyscypliny

Albo efekt inżynierii genetycznej. Wiemy, że w UFP jest ona prohibited (długi cień ziemskich Eugenic Wars?), ale jak było na przedfederacyjnym Wolkanie trudno ustalić.
Elaan
Użytkownik
#5 - Wysłana: 4 Gru 2014 20:45:36
Q__:
Albo efekt inżynierii genetycznej.

To IMVHO niezwykle mało prawdopodobne.
Wolkańska kultura zbyt wielką wagę przywiązuje do drogi doskonalenia mentalnego i duchowego.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 4 Gru 2014 20:57:02
Elaan

Elaan:
To IMVHO niezwykle mało prawdopodobne.
Wolkańska kultura zbyt wielką wagę przywiązuje do drogi doskonalenia mentalnego i duchowego.

Aczkolwiek z drugiej strony silne podobieństwo do okresów rui ziemskich ssaków sugerowałoby podłoże genetyczne. A skoro naturalne wykluczyliśmy...
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 26 Kwi 2019 18:48:44 - Edytowany przez: Q__
Ciekawostka. W "rozdziale" (cudzysłów, bo to płyta była*) "The Origin Of Spock" albumu "Inside Star Trek", którego autorem był sam Roddenberry, dostajemy wywód o tym, że naturalne powstanie hybrydy ziemsko-wolkańskiej jest niemożliwe, więc stworzenie Spocka z DNA jego rodziców wymagało od lekarzy sporo geninżynieryjnej roboty (przyznać trzeba: twórcom ENT, że o tym pamiętali).

* https://memory-alpha.fandom.com/wiki/Inside_Star_T rek

Pytanie zatem czy K'Ehleyr, B'Elannę, Selę i Ziyal* (oraz alternatywne potomstwo Kes i Toma) godzi się wobec tego uznać za bermanowskie buraki, czy szukać im racjonalizacji (że mogły być jednak sztucznie poczęte, albo, że jedni potomkowie Preservers tak się od siebie genetycznie oddalili, że są już osobnymi gatunkami, a inni mogą się krzyżować)?

* Deannę pomijam: 1. jako dziecko z wyższych sfer miała wszelkie możliwości być poczęta sztucznie, jak jej spiczastouchy prekursor, 2. dodatkowo w grę wchodzi wersja z B5, czyniąca Betazoidów potomkami Ziemian.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 29 Sier 2020 22:18:34
Certifiably Ingame na tytułowy temat:
https://www.youtube.com/watch?v=Py3oDarxlew
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mieszanie się genów

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!