USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Broń biała w uniwersum ST
 Strona:  ««  1  2  3 
Autor Wiadomość
theczarek
Użytkownik
#61 - Wysłana: 28 Lip 2006 12:59:10 - Edytowany przez: theczarek
Nie Bat'Hlet a Bat'leth
Praktycznie każdy Klingon ma przy sobie sztylet D'K tahg, a Worf zamiast bat'letha preferuje Mek'leth - krótki zakrzywiony miecz.

W moim mniemaniu Worf woli jednak Bat'leth. Przynajmniej w TNG - używał go npw pojedynku z Durasem w Reunion (Duras walczył chyba yan)
D'k thag ma dla klingonów znaczenie rytulanie podobne jak kindżał dla plemion kałkaskich.
Ciekawostka: D'k thag pojawia się w grze komputerowej Fallout Tactics - jest to 'działający model' zbudowany przez fanów ST.

Bat'leth z kolei jest o tyle ważny że broń tę wymyślił Khaales Niezapomiany - pierwszy Imperrator Klinkoński. (Dziś ubustwiany). Więcej na ten temat w odcinku Sword of Khaales z DS9.
Mek'leth jest to ogólnie mówiąc krótki miecz, od ziemskiego odpowiednika różni się wyważeniem i szerokim zakrzywionym ostrzem.
Najbardziej broń używaną przez ludzi przypomina inny miecz - yan.

Oprócz tego MA podaje całą rodzinę klingońskich noży na 'każdą okazję'

Z innych ciekawych broni białych w ST (niestety raczej ne ma ich w kanonie)
1) Chaka - andoriański nóż o trzech ostrzach nieco zbliżony wyglądem do D'k thaga. (ostrza przewaznie równej długości prostopadłe do siebie) Często używany w Ushaan.
2)Lipra - rytualan broń Vulcan wywodzaca się z czasów przed przyjęciem nauk Suraka. Używana w treningach sztuk walki i koon-ut-kal-if-fee (pojedynkach godowych w czasie Pon farr).
Jest broń drzewcowa zakończona z jednej strony ostrzem, z drugiej dużym sześcianem.
Q__
Moderator
#62 - Wysłana: 28 Lip 2006 13:24:11 - Edytowany przez: Q__
theczarek

Bat'leth

http://memory-alpha.org/en/wiki/Bat%27leth
Ciekawe w tej broni jest to, że jest naprawdę Obca, nie ma odpowiednika w tych znanych ludziom...

Oprócz tego MA podaje całą rodzinę klingońskich noży na 'każdą okazję'

Do których linki dałem.

Z innych ciekawych broni białych w ST (niestety raczej ne ma ich w kanonie)

Przeciwnie, czytaj dokłądniej moje linki .
theczarek
Użytkownik
#63 - Wysłana: 28 Lip 2006 13:36:29
Przeciwnie, czytaj dokłądniej moje linki

Lirpę faktycznie przeoczyłem ale chodził mi głównie o chaka które pojawia się w Amog the clans
Q__
Moderator
#64 - Wysłana: 28 Lip 2006 13:39:14
theczarek

chodził mi głównie o chaka które pojawia się w Amog the clans

A to sie zgadza...
 Strona:  ««  1  2  3 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Broń biała w uniwersum ST

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!