USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Klingoni a Naziści
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Senok
Użytkownik
#1 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:13:18
Odpowiedz 
kiedyś już porównywałem Klingonów do Nazistów gdzieś na którymś trek'owym forum, ale wtedy spotkałem się z krytyką, że zostali stworzeni na wzór Komunistów... czasy konfliktu USA - ZSRR. ale jednak chciałbym tylko podać jeden argument, który mi się ostatnio przypomniał. to cytat z ST6:

General Chang: Potrzeba nam przestrzeni życiowej.
Kapitan Kirk: Ziemia, Hitler, 1938 rok.

a może po prostu Sowieci myśleli podobnie?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:22:09 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Senok

Kolega usiłuje moratorium delikatnie naruszyć, by obadać na ile solidne?

A serio... Z Klingonami to jest taki kłopot, że porównywani byli już do kogo się da... Widywano w nich Wikingów, Portorykańczyków (Aurelio Voltaire), szlacheckich panów braci z I RP (Coen na jednej z TrekSfer), heavymetalowców (zwanych też metalami) i to nieumarłych (ponownie A.V.), nawet większy wzrostem odpowiednik krasnoludów z fantasy...

Inna sprawa, że pewne klingońskie cechy widywano też u Nietzschean z AND (choć ostatecznie to augmenci, a poczęci byli jako Wolkanie), a wiadomo kto się starym Friedrichem nagminnie podpierał...

Senok:

Oni nie chcieli przestrzeni, oni chcieli tylko rewolucji światowej.
ortkaj
Użytkownik
#3 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:36:33
Odpowiedz 
Senok:

komuniści, faszyści, naziści byli jak śp. Windows Vista ile mogli tyle zajęli
Q__:
Oni nie chcieli przestrzeni, oni chcieli tylko rewolucji światowe

rewolucja miała się rozprzestrzeniać...
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:49:40
Odpowiedz 
ortkaj

ortkaj:
komuniści, faszyści, naziści byli jak śp. Windows Vista ile mogli tyle zajęli

Ale to nie Klingoni w takim razie, to Borg... Może nawet Microsoft of Borg...
Mav
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:52:33 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Senok

Klingoni piją, awanturują się, mają brody, są mało zorganizowani - zdecydowanie Rosjanie Star Trek to lata 60, wtedy to wojna atomowa z ZSRR była na pierwszym miejscu w USA, a nie Naziści.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 15 Gru 2013 22:56:36
Odpowiedz 
W sumie dorzucę jeszcze jeden argument przeciw: naziści - co by o nich nie gadać - nosili eleganckie mundury od Bossa, moda klingońska jest... jaka jest...
Senok
Użytkownik
#7 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:17:10
Odpowiedz 
Q__:
Kolega usiłuje moratorium delikatnie naruszyć, by obadać na ile solidne?

nie no skąd... ja tylko o Star Trek'u... mam nadzieję, że Star Trek bierze wyższość nad moratorium?

Q__:
Oni nie chcieli przestrzeni, oni chcieli tylko rewolucji światowej

w praktyce oznaczałoby to, to samo - jedno wielkie sowieckie socjalistyczne państwo.

Mav:
Klingoni piją, awanturują się, mają brody, są mało zorganizowani - zdecydowanie Rosjanie

no w sumie tak... charakterem bardziej przypominają Rosjan. ale czy ideologią też?

Q__:
naziści - co by o nich nie gadać - nosili eleganckie mundury od Bossa, moda klingońska jest... jaka jest...

a mnie się klingońskie mundury podobają... i nawet bardziej przypominają te nazistowskie niż sowieckie.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:21:21
Odpowiedz 
Senok

Senok:
nie no skąd... ja tylko o Star Trek'u... mam nadzieję, że Star Trek bierze wyższość nad moratorium?

Zaraz... W Lublinie to bodaj Klingoni? Czy znamy z kanonu przypadki przerobienia Romulanina by udawał Klingona?

Senok:
i nawet bardziej przypominają te nazistowskie

Wrzuć jakieś zestawienie obrazków, bo nie uwierzę...
Mav
Użytkownik
#9 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:25:30 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
W sumie dorzucę jeszcze jeden argument przeciw: naziści - co by o nich nie gadać - nosili eleganckie mundury od Bossa, moda klingońska jest... jaka jest...

Tak, miałem i o tym napisać. No i - co by o nich nie gadać - robili wrażenie ludzi inteligentnych... Bo tacy w sumie byli, tylko na zła drogę tą inteligencje skierowali.

Hans Landa jest stereotypowym przykładem wysokiego rangą Nazisty, przerysowanym trochę, bo to film Tarantino, ale jednak wpisuję się w ich wyobrażenie: http://www.youtube.com/watch?v=EUZv6bn7Hwg
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:33:00 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
No i - co by o nich nie gadać - robili wrażenie ludzi inteligentnych...

No, Klingoni też głupi nie są skoro jakoś doszli do etapu cywilizacji warpowej... Niech Cię nie zmyli ich specyfika kulturowa...
Mav
Użytkownik
#11 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:41:09 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
No, Klingoni też głupi nie są skoro jakoś doszli do etapu cywilizacji warpowej... Niech Cię nie zmyli ich specyfika kulturowa...

Czy klingoni robią wrażenie inteligentnych? Nie bardzo. A czy są? Jest to Cywilizacja warpowa, więc głupi nie mogą być. Choć ciężko sobie wyobrazić kllingońskich naukowców
ortkaj
Użytkownik
#12 - Wysłana: 15 Gru 2013 23:48:16 - Edytowany przez: ortkaj
Odpowiedz 
Mav
Mav:
Choć ciężko sobie wyobrazić kllingońskich naukowców

O ...parokrotnie ich pokazywano: w ostatnim odcinku VOY, w ENT - o wiele dokładniej ,tam chyba padły słowa o tym, że są nisko w hierarchii.. ale byli.
Na świecie jest wiele przykładów niedoceniania nauki, która pomimo to tworzy coś nowego.
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 16 Gru 2013 00:01:25 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Choć ciężko sobie wyobrazić kllingońskich naukowców

Antaak (ENT):

http://en.memory-alpha.org/wiki/Antaak
J'Dan (TNG - tego nie podważysz):

http://en.memory-alpha.org/wiki/J'Dan
Kurak (TNG, acz post-RC):

http://en.memory-alpha.org/wiki/Kurak
Korath (VOY):

http://en.memory-alpha.org/wiki/Korath
Senok
Użytkownik
#14 - Wysłana: 16 Gru 2013 00:14:01
Odpowiedz 
Q__:
Zaraz... W Lublinie to bodaj Klingoni? Czy znamy z kanonu przypadki przerobienia Romulanina by udawał Klingona?

tak... ale ja się do tego nie przyznaję, mimo że niektórzy twierdzą, że jestem "zdradzieckim Romulakiem". na szczęście tylko niektórzy.

Q__:
Wrzuć jakieś zestawienie obrazków, bo nie uwierzę...

dla przypomnienia: Klingon
mundur Gestapo - czarny z białymi elementami; coś w rodzaju sznóru sztabowego (bardziej zwykły pas), ale chyba też jak u Klingonów noszonego na co dzień a nie tylko od święta?
mundur radziecki - chyba zbyt kolorowy, żeby go z klingońskim porównać?
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 16 Gru 2013 01:35:31
Odpowiedz 
Senok

Senok:
mundur Gestapo - czarny z białymi elementami; coś w rodzaju sznóru sztabowego (bardziej zwykły pas), ale chyba też jak u Klingonów noszonego na co dzień a nie tylko od święta?

Na tak drugorzędne detale patrząc to z tego też zrobimy Klingona:

http://www.digart.pl/praca/7246720/autoportret__La nsjer.html
Ciemny, acz żółty z przodu, uniform, też przepasany... i jeszcze ta bródka...
Mav
Użytkownik
#16 - Wysłana: 16 Gru 2013 01:42:21 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Senok:
dla przypomnienia: Klingon
mundur radziecki - chyba zbyt kolorowy, żeby go z klingońskim porównać?

a
b

Jak widać pas bardziej pasuję do Rosjan W ogóle te przyozdobienia Klingonów wydają się być nawiązaniem do lubianego przez Rosjan obwieszania się rożnymi orderami i medalami.
Senok
Użytkownik
#17 - Wysłana: 16 Gru 2013 10:44:15
Odpowiedz 
dobra... chyba ostatecznie dałem się przekonać... przynajmniej jeśli chodzi o mundury. przyznaję bez bicia .

ewentualnie czy można powiedzieć, że Klingoni z charakteru przypominają Sowietów a z idei walki i podbojów - Nazistów?
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 16 Gru 2013 10:50:16 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Senok

Senok:
ewentualnie czy można powiedzieć, że Klingoni z charakteru przypominają Sowietów a z idei walki i podbojów - Nazistów?

Subiektywne analogie można snuć do woli z czego niewiele wynika... Ale... pod znanym nazistowskim mottem z pewnością niejeden Klingon by się podpisał:

"Być twardym wobec siebie i innych, zadawać śmierć i przyjmować śmierć"

(BTW. wiesz, że na nazistach wzorowani byli raczej Cardassianie, ale mnie, jak na złość kojarzyli się nachalnie z Wielkim Bratem ze Wschodu, co też miał Pokoju usta - słodsze od malin*? - pełne...)

* pewnie znasz:

"Niech żyje nam towarzysz Stalin
Co usta słodsze miał od malin!"
Senok
Użytkownik
#19 - Wysłana: 16 Gru 2013 11:13:59 - Edytowany przez: Senok
Odpowiedz 
a Kardasjanie też mi Nazistów przypominają. jakoś zapomniałem o nich wspomnieć.
co do Sowietów to, to raczej Borg. z resztą komunistyczny "kolektyw" może być Ci znany? i jeszcze ZSRR jak pamiętam, składał się z różnych teoretycznie równych sobie nacji i dążących do jednego wspólnego celu, na których czele stał taki Wielki Brat zwany I Sekretarzem z władzą absolutną nad państwem i obywatelami. ale to takie lekkie odejście od tematu.

Q__:
"Niech żyje nam towarzysz Stalin
Co usta słodsze miał od malin!"

tak, znam, niestety.

Q__:
Subiektywne analogie można snuć do woli z czego niewiele wynika...

przypomniało mi się "czoło Klingonów". w TOS-ie inne, po TOS-ie inne... a w reboot'ie TOS-a jeszcze inne. ale komu by się chciało do tego tematu wracać?
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 16 Gru 2013 11:31:30 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Senok

Senok:
z resztą komunistyczny "kolektyw" może być Ci znany?

Mam dość lat, by pamiętać tzw. miniony system. Oglądałem tez dość Treka, by wiedzieć co to Borg...

BTW. czytałeś może (w którymś poTrekSferowym "Pathfinderze") tekst mojej prelekcji "Soc Trek. Star Trek, a socrealizm, PRL i socjalizm."? Jeśli nie to zachęcam... chyba, że byłeś na same prelce...?

Senok:
przypomniało mi się "czoło Klingonów". w TOS-ie inne, po TOS-ie inne... a w reboot'ie TOS-a jeszcze inne. ale komu by się chciało do tego tematu wracać?

Tobie? I mnie może...?

BTW. ładnie - ze znacznie większym urokiem niż ENT - zajmuje się tym tematem fanfik, o którego istnieniu przypomniał niedawno reyden.
Senok
Użytkownik
#21 - Wysłana: 16 Gru 2013 11:39:34
Odpowiedz 
Q__:
BTW. czytałeś może (w którymś poTrekSferowym "Pathfinderze") tekst mojej prelekcji "Soc Trek. Star Trek, a socrealizm, PRL i socjalizm."? Jeśli nie to zachęcam... chyba, że byłeś na same prelce...?

nie byłem na tej prelekcji, ale temat ciekawy. będę musiał go przeczytać. dzięki za info.

Q__:
Tobie? I mnie może...?

ale to byłby temat na kilka postów, bo wszystko już chyba zostało w tym temacie powiedziane?

Q__:
BTW. ładnie - ze znacznie większym urokiem niż ENT - zajmuje się tym tematem fanfik, o którego istnieniu przypomniał niedawno reyden.

jaki fanfik?
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 16 Gru 2013 11:50:00
Odpowiedz 
Senok

Senok:
dzięki za info

UR welcome .

Senok:
ale to byłby temat na kilka postów, bo wszystko już chyba zostało w tym temacie powiedziane?

Iiitam, Człowieku Małej Wiary, prawdziwy Treker zawsze znajdzie coś do dodania do TAKIEGO tematu.

Senok:
jaki fanfik?

Taki:
http://www.trek.pl/forum/index.php?showtopic=531
Senok
Użytkownik
#23 - Wysłana: 18 Gru 2013 20:24:52
Odpowiedz 

dzięki .

Q__:
Iiitam, Człowieku Małej Wiary, prawdziwy Treker zawsze znajdzie coś do dodania do TAKIEGO tematu.

no dobra... to jak się podobają Klingoni z drugiego reboot'a? czy oni mieli kolczyki w czołach? może to jacyś klingońscy Goci?
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 18 Gru 2013 20:35:05 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Senok

Senok:
dzięki

UR welcome, again

Senok:
to jak się podobają Klingoni z drugiego reboot'a? czy oni mieli kolczyki w czołach? może to jacyś klingońscy Goci?

Zapraszam TU:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=11&topic=3606
Seybr
Użytkownik
#25 - Wysłana: 18 Gru 2013 21:28:53
Odpowiedz 
Klingoni pasują mi raczej na kulturę wikingów połączoną z tradycjami i honorem z kraju kwitnącej wiśni.

Nazistami raczej można nazwać Kardazjan.
Elaan
Użytkownik
#26 - Wysłana: 18 Gru 2013 23:05:24
Odpowiedz 
Senok:

A czemuż by nie wrócić?
Klingoni, jak sądzę, w TOS-ie mieli być bardziej wrodzy, wojowniczy, aniżeli obcy, ich istnienie jako głównych antagonistów było ważniejsze od ich wyglądu.
Poza tym TOS-owa charakteryzacja była dość "oszczędnościowa".
Po TOS-ie kulturowa odmienność Klingonów stała się ważniejsza dla cyklu, więc przyłożono się, by i w wyglądzie dodać im obcości.

Senok:
to jak się podobają Klingoni z drugiego reboot'a? czy oni mieli kolczyki w czołach? może to jacyś klingońscy Goci?

Klingoni z filmu Abramsa IMVHO nie przypominają Gotów. Raczej tę istotę:

a

Seybr:
Klingoni pasują mi raczej na kulturę wikingów połączoną z tradycjami i honorem z kraju kwitnącej wiśni.

Kultura Wikingów, jak najbardziej, ale tradycje japońskie to chyba bardziej domena Wolkan - choć elementy samurajskie dostały się w większości właśnie Klingonom.
Senok
Użytkownik
#27 - Wysłana: 19 Gru 2013 14:41:11
Odpowiedz 
Q__:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=11&topic=3606

to się tam przenoszę... thx .

Elaan:
Klingoni z filmu Abramsa IMVHO nie przypominają Gotów. Raczej tę istotę:

no tak (tylko) trochę... ale nadal nie mają kolczyków :P .
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 19 Gru 2013 16:09:43
Odpowiedz 
Senok

Senok:
ale nadal nie mają kolczyków :P .

Te kolczyki są tak niefunkcjonalne, że wyglądają na la grande buraque .
Seybr
Użytkownik
#29 - Wysłana: 19 Gru 2013 16:58:29
Odpowiedz 
Elaan:
Wolkan - choć elementy samurajskie dostały się w większości właśnie Klingonom.

Kulturowo w wielu wypadkach, Wolkanie są jak by w średniowieczu. W wielu wypadkach przypominają bliski wschód. Mała różnica, są pokojowo nastawieni i nie walczą z kimś, bo mają inne poglądy.
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 19 Gru 2013 17:14:29 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Seybr

Seybr:
Kulturowo w wielu wypadkach, Wolkanie są jak by w średniowieczu.

To jest trochę taki wzorzec przewijający się od klasycznych utopii, przez naiwne wyobrażenia starej amerykańskiej SF, aż po podparte różnymi teoriami z Berkeley rodem powieści Le Guin i Crowley'a - samoograniczająca się materialnie, za to bogata duchowo cywilizacja*.
Wymieszany z drugim wzorcem - haggardowsko-burroughsowsko-merritowskim: dumna, mądra, ale i ciut okrutna (te pojedynki) cywilizacja (najpierw ukryta gdzieś na Ziemi, wśród gór czy w dżungli, potem pozaziemska), od wieków zatrzymana w rozwoju i docierający do niej biali ludzie (w wariancie naziemnym), potem (w wariancie kosmicznym) ludzie, po prostu.
Jeszcze Zelazny w "Róży dla Eklezjastesa" bawił się tym schematem.

* o crowley'owyej powieści "Późne lato":
http://goldenapplesofthewest.blogspot.com/2013/01/ john-crowley-engine-summer-1979.html

Seybr:
W wielu wypadkach przypominają bliski wschód.

Ja bym jednak Daleki Wschód obstawiał. (Choćby już nawet patrząc na to, że Wolkanie medytują i ćwiczą samokontrolę.) Choć pejzaż faktycznie na ich planecie nieco saharyjski...

Seybr:
walczą z kimś, bo mają inne poglądy.

Ekhm... (Patrząc zresztą historycznie z takim samym przekąsem mógłby napisać średniowieczny obywatel Bliskiego Wschodu o współczesnym mu Europejczyku.) Na tym zakończmy ten kawałek offtopu.

ps. Skoro jednak mamy w Treku szukać nazistów znajdą się trochę gdzie indziej:

A skoro już o nich mowa, to taka klisza popkulturowa na deser:
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Klingoni a Naziści

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!