USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Dwa inteligentne gatunki na jednej planecie (układzie planetarnym) = wojna?
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Elaan
Użytkownik
#31 - Wysłana: 12 Cze 2012 20:02:25
Odpowiedz 
Zapomnieliście o mrówkach. One już opanowały hodowlę i rolnictwo.
Do cywilizacji już niedaleko.

http://www.polityka.pl/nauka/natura/1518560,1,spry tne-mrowki-co-sobie-hoduja.read
Eviva
Użytkownik
#32 - Wysłana: 12 Cze 2012 20:09:25
Odpowiedz 
Elaan:
Do cywilizacji już niedaleko.

Zdaje się, że właśnie bardzo daleko. Robią to od milionów, jeśli nie miliardów lat i co? Nic.
mozg_kl2
Użytkownik
#33 - Wysłana: 13 Cze 2012 18:29:40
Odpowiedz 
Panowie i Panie

Zagrajmy w otwarte karty. Albo rozmawiamy poważnie opierając swoje poglądy na naukowych przesłankach, albo powiedzcie odrazu ze omawiamy bajki wtedy nie będe marnował swojego czasu i klawiatury.

Wiedzę o tym, że na jednej planecie może być jeden dominujący gatunek wyniosłem z LO, a je skonczyłem dawno temu, mało tego z biologii, o której mowe mam 2. Nie pytam co Wy macie. Nie wiem zatem, kto przy zdrowych zmysłach wierzy, w to, że homo sapiens na innym kontynencie mógłby stać sie innym gatunem. Ludzi w Australii czy Ameryce jakos dziwnie to nie spotkało. Nad bajkami o deflinach uprawiającymi ziemie, mrówkach itp rzeczami nie będe sie dłuzej pochylał. Już fenomen ufo ma wiecej sensownych przesłanek. Chyba, że chcecie wierzyć iż ostaczające psy osiągneły cywilizacje warp, tylko maja 1 dyr i się nie ujawniają. Wkońcu tak było w jednej bajce.
Elaan
Użytkownik
#34 - Wysłana: 13 Cze 2012 21:18:55
Odpowiedz 
mozg_kl2

Naprawdę żal mi i Twojego czasu i Twojej klawiatury. Co wyniosłeś z LO [oprócz wiedzy ] to już Twoja sprawa.
A teraz poważnie.
Jeśli mielibyśmy dyskutować nie tylko na ten, ale inne okołotrekowe tematy, opierając się jedynie na danych współczesnej nauki, niewiele z tych dyskusji w ogóle miałoby miejsce. Zawęzilibyśmy bowiem pole własnej wyobraźni. A nie o to wszak chodzi.
Polecam Ci zatem cytat:
Otwórz swój umysł! Być fanem Star Trek to podsycać ciekawość, otwierać swój umysł i pytać: "Dokąd Star Trek chce zabrać mnie teraz?" - Leonard Nimoy
Zapominasz jeszcze o jednym. Nasza wiedza o Wszechświecie jest tak znikoma, że kategoryczne twierdzenie, iż w innym układzie planetarnym lub na innej planecie nie mogą rozwinąć się równocześnie dwa inteligentne gatunki, bo nie stało się tak na Ziemi, to zwykłe nadużycie, by nie rzec zarozumialstwo.
Dotyczy to nie tylko wiedzy o Kosmosie, ale i o naszej własnej planecie.
Jeszcze w latach 70-tych XX wieku naukowcy byli święcie i kategorycznie przekonani, że żadne formy życia nie mogą istnieć pod olbrzymim ciśnieniem i bez światła słonecznego w głębiach oceanów. Kominy geotermiczne i ich bogate ekosystemy skutecznie wyprowadziły ich z błędu.

Za Wikipedią:
Unikatowymi cechami tych zespołów są: endemiczność (90% wykrytych tam organizmów to gatunki nowe dla nauki, nie występujące w innych środowiskach), przystosowanie do życia w warunkach środowiska przesyconego siarczkami (sulfofile) i metalami ciężkimi, a często i w wysokich temperaturach (termofile), niezwykła organizacja łańcuchów troficznych, oparta na produkcji pierwotnej chemoautotroficznych bakterii, co czyni te środowiska całkowicie niezależnymi od dostępu światła.

Przypuszcza się, że analogiczne podmorskie ujścia hydrotermalne istnieją na jednym z księżyców Jowisza, Europie, a w dalekiej przeszłości mogły istnieć na Marsie. Systemy ekologiczne rozwijające się wokół oceanicznych ujść hydrotermalnych na Ziemi są rozważane jako modele ewentualnych ekosystemów, które mogłyby istnieć na innych planetach.

I jeszcze coś na temat tego, do czego zdolne jest życie.

http://news.astronet.pl/print.cgi?1988
http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Inn e/2009-05-16-ekstremofile-obcy-na-ziemi.html
ortkaj
Użytkownik
#35 - Wysłana: 13 Cze 2012 21:28:34 - Edytowany przez: ortkaj
Odpowiedz 
mozg_kl2

Zastanawianie się nad rozwojem dwóch inteligentnych gatunków w sąsiedztwie (planeta, układ) jest możliwe (nasz umysł na to pozwala) i takie próby są podejmowane. Refleksja nad takim przypadkiem nie jest w tym przypadku do końca związana z biologią (która jest przypisana do znanych nam ziemskich form ewolucji) lecz także z filozofią, fizyką, matematyką ba... teologią.
To pozwala nam wyjść ( w każdym bądź razie mojej skromnej osobie) poza ograniczenia, które próbujesz narzucić - na Ziemi tak nie było więc nigdzie nie może być inaczej.
Pozwoliłem sobie wyjść z założeniem, że może być inaczej.
mozg_kl2:
Wiedzę o tym, że na jednej planecie może być jeden dominujący gatunek wyniosłem z LO,

Chyba, na Ziemi jest jeden dominujący gatunek? Przez miliony lat były to dinozaury, które jak sądzimy nie miały zbyt dużej inteligencji . Rozumiem z Twoich postów, że jesteś zwolennikiem tezy, że gdyby były dwa gatunki inteligentne to wyniku ewolucji zostałby i tak jeden...i to jest OK.
Ja głównie za autorami sf ( nie przeczę) założyłem że istnieje szansa na istnienie długotrwałe dwóch gatunków inteligentnych blisko siebie (planeta, układ).
Jeżeli interesują Cię pozycje popularnonaukowe to polecam rozważanie o podobnym charakterze Paula Sykuta "Lifting the Scientific Veil: Science Appreciation for the Nonscientist" s. 325 - 340 (na stronach 27 do 30 są rozważania na temat ST) .
Można też zastosować jeden elementów Paradoksu Fermiego obcy są wśród nas ale nie chcą się z nami kontaktować ( w tym wypadku do czasu).
Mnie ta dyskusja.. również o delfiniej cywilizacji bawi i niektóre pomysły są inspirujące ale jeśli Ciebie nie to nie...(bez urazy )
Mariusz
Użytkownik
#36 - Wysłana: 13 Cze 2012 22:28:33 - Edytowany przez: Mariusz
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Nie wiem zatem, kto przy zdrowych zmysłach wierzy, w to, że homo sapiens na innym kontynencie mógłby stać sie innym gatunem. Ludzi w Australii czy Ameryce jakos dziwnie to nie spotkało.

A gdyby człowiek - a raczej to coś co dopiero później wyewoluowało na człowieka - dotarł tam na wcześniejszym etapie ewolucji, a potem doszło do izolacji?
Chodzi mi o to że do Ameryki ludzie dotarli późno, kiedy już byli całkiem inteligentni (wcześniejsze formy nie mogły żyć w klimacie okolic Cieśniny Beringa), przez co na ewolucję w oddzielny gatunek było mało czasu i nie było już silnego ciśnienia na dalszą ewolucję.

Edit: nie kwestionuję tego że w jednym środowisku może być tylko jeden dominujący gatunek. Ale może się zdarzyć nagły podział planety na dwa oddzielne środowiska.
Madame Picard
Moderator
#37 - Wysłana: 28 Lut 2013 21:54:11
Odpowiedz 
Jeśli jest jeszcze na forum ktoś zainteresowany czymś poza gejami, Murzynami i islamskimi imigrantami, to polecam rozmowę z Marcinem Ryszkiewiczem z ostatniej Polityki. Tu jest początek tej rozmowy: http://www.polityka.pl/nauka/czlowiek/1536023,1,me andry-ludzkiej-ewolucji.read
Zaraz potem uczony mówi tak: "Pierwszy na Ziemi gatunek inteligentny musiał być z konieczności ostatnim, bo wraz z jego narodzinami historia życia wkraczała w zupełnie nowy etap rozwoju, w którym nie było już miejsca na zwykłe darwinowskie "eksperymenty" czy testowanie różnych rozwiązań. (...) człowiek stał się zarazem strażnikiem dalszej ewolucji życia na Ziemi. Ewolucji, w której nie ma już miejsca na inteligentne lemury czy rozumne papugi."
Czyli, krótko mówiąc, niemożliwa jest sytuacja, kiedy na jednej planecie istnieją 2 (lub więcej) gatunki inteligentne. Nawet nie dlatego, że się wybiją, tylko dlatego, że życie jednego inteligentnego gatunku blokuje możliwość wyewoluowania kolejnego.
Nie sądzę też, aby było możliwe wyewoluowanie dwóch inteligentnych gatunków jednocześnie, bo zawsze będą się jednak nieco różnic tą "inteligentnością", a co się wtedy dzieje, wiemy chociażby na podstawie losów neandertalczyka.

Tak czy inaczej - miłej lektury .
Q__
Moderator
#38 - Wysłana: 28 Lut 2013 22:29:05
Odpowiedz 
Madame Picard

Madame Picard:
Tak czy inaczej - miłej lektury

Dzię-ku-je-my
Q__
Moderator
#39 - Wysłana: 17 Wrz 2013 08:59:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Pisałem:
Q__:
Pomysł, że delfiny to świetni piloci z Manuala właśnie rodem.

O mały włos, a temat delfinów powróciłby w STO; jednak... został z niego tylko concept art Proberta:

http://ottens.co.uk/forgottentrek/where-do-i-find- the-dolphins/
Dyskusja nt.:
http://www.trekbbs.com/showthread.php?t=121044
Seybr
Użytkownik
#40 - Wysłana: 17 Wrz 2013 09:14:56
Odpowiedz 
Jeżeli popatrzymy na literaturę czy historię ludzkości. Dwa gatunki raczej nie mają szans. Do póki się nie spotkają mogą ze sobą żyć. Pierwszy lepszy przykład to neandertalczyk. Choć jak się okazuje część ludzi z Europy posiada ich geny. Od 1 do 2%. Widać homo sapiens lubił używać ;].

Gatunki całkowicie odmienne. Kromagowie vs. ludzie, póki jest status quo, życie dla obu gatunków jest możliwe. Szkoda że nie ma remaku serialu Sliders.
Cyloni vs. ludzie z Kobolu. Tam jest brak informacji dla czego opuścili, są jedynie domysły. Dla czego tam ludzie stworzyli Cylonów. To nie były maszyny a zmodyfikowani ludzie. Na pewno służyli do ciężkich prac. W raz ze wzrostem, założyli 13 plemie. Jednak musieli być na tyle szykanowani, że opuścili planetę. Dziwi mnie jedno, że zostawili tyle informacji dla ludzi. Czyżby wierzyli w nich, lub przewidzieli co się stanie. Księga Pyti powstała 500 lat po opuszczeniu Kobolu, przez Cylonów. Może Pytia to prorok, który wrócił z Ziemi. Jakiś czas temu zrobiłem sobie powtórkę trzech sezonów i wyłapałem wiele smaczków nawiązujących do kultury ludzkości, historii. Widać że panowie zmieniali scenariusz w locie, zmiany są dość duże.

Inny przykład, który przychodzi mi do głowy. Saiyanie vs. Tsufule. Pierwsi bardzo agresywni i prymitywni, drudzy technologicznie rozwinięci i bardziej inteligentni. Jednak Saiyanie dysponują znacznie większą siłą. Historia pokazuje. Nie zawsze wygrywa bardziej uzbrojony, w wielu wypadkach liczy się siła i wielkość armii.
Q__
Moderator
#41 - Wysłana: 23 Kwi 2015 14:53:45
Odpowiedz 
Delfin-kosmonauta, rysunek Sternbacha, z którego wzięła się idea delfinów w TNG:

http://sayhellospaceman.blogspot.com/2014/08/futur e-life-17-1980.html
Powstały równolegle (!) do cyklu Uplift Brina, trzy lata przed "Gwiezdnym przypływem". Więcej o okolicznościach jego powstania mówi sam autor:
http://www.trekbbs.com/showthread.php?p=4082226#po st4082226
Wspominając też o kolejnym obrazku (widać tu również kontynuację TMPowskiego wątku Voyagerów):

http://www.ricksternbach.com/spaceart2.html

Najwidoczniej Sternbach uważa w/w ideę za kanon, tłumaczy nawet jak delfiny przeżyły twarde lądowanie w GEN.
krzychu
Użytkownik
#42 - Wysłana: 23 Kwi 2015 15:02:22
Odpowiedz 
ze star trek to pamietam humbaki - star trek voyage home

delfiny pamietam z seaquest - darwin
Q__
Moderator
#43 - Wysłana: 23 Kwi 2015 15:14:57 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
krzychu

krzychu:
ze star trek to pamietam humbaki - star trek voyage home

Co by dawało nam nawet trzy inteligentne gatunki na Ziemi w interpretacji ST.

krzychu:
delfiny pamietam z seaquest - darwin

Bo w Treku są tylko w Manualu TNG i concept artach do STO, które przywołałem...
Zdaje się jednak, że gdyby ów wątek pojawił się w ekranowym ST, to wyglądałby +/- jakoś tak jak w SQ...
Q__
Moderator
#44 - Wysłana: 13 Sty 2016 12:39:11
Odpowiedz 
Podparte Trekowymi przykładami rozważania o możliwości istnienia dwu zamieszkałych planet w jednym układzie (z misją Keplera w tle):
http://www.startrek.com/article/seeing-double-two- habitable-worlds-in-one-solar-system
Doctor_Who
Użytkownik
#45 - Wysłana: 9 Sier 2018 16:19:21
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Zacznijmy od tego, że jest to biologicznie i naukowo nie możliwe, by w jednym układzie planetarnym powstały dwa inteligentne gatunki. Podobnie rzecz się ma z gatunkami na jednej planecie.

Jeżeli byłyby to kontynenty czy inne habitaty długo od siebie oddalone, to nie jest wykluczone, że dwa gatunki obdarzone inteligencją mogłyby teoretycznie wyewoluować. Ale nie łudźmy się - prędzej czy później ta cywilizacja, która by pierwsza osiągnęła stopień rozwoju technicznego, który by pozwolił na pokonanie tej przeszkody jednak wygrałaby i prawdopodobnie wytrzebiła w starciu tę bardziej zapóźnioną, co ostatecznie i tak doprowadziłoby do pozostania jednego dominującego gatunku.

mozg_kl2:
Wiedzę o tym, że na jednej planecie może być jeden dominujący gatunek wyniosłem z LO

Wiedzę wyniesioną ze szkoły wciąż warto i należy konfrontować z faktami. O ile wiem to w szkołach wciąż uczą np. modelu atomu Bohra, czy mapy kubków smakowych i innych rzeczy jeżeli nie zdyskredytowanych, to uzupełnionych o nowe odkrycia.

mozg_kl2:
Ludzi w Australii czy Ameryce jakos dziwnie to nie spotkało

Ludzie przybyli na te kontynenty "zaledwie" kilkadziesiąt lat temu, czyli za późno rozdzieliły się linie, że zdążył się wykształcić inny gatunek.
MarcinK
Użytkownik
#46 - Wysłana: 10 Sier 2018 07:04:54 - Edytowany przez: MarcinK
Odpowiedz 
Doctor_Who:
Jeżeli byłyby to kontynenty czy inne habitaty długo od siebie oddalone, to nie jest wykluczone, że dwa gatunki obdarzone inteligencją mogłyby teoretycznie wyewoluować.

W zasadzie zalążek tego już mieliśmy. W okresie Kredowym kontynenty był odizolowane od siebie co doprowadziło do powstania niezależnych linii ewolucyjnych ssaków- w Euroazjii powstali przodkowie większości grup łożyskowców, w Ameryce Południowej Szczerbaki, w afryce Afrotery (słonie, góralki, krowy morskie). Kto wie co by się stało gdyby nie powstały pomosty lądowe.

Poza tym znamy 1% gatunków kopalnych więc nie można wykluczyć że inne cywilizacje powstały wcześniej i np. wymieranie Persmkie jest efektem ich działalności.
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 10 Sier 2018 09:54:37
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
W zasadzie zalążek tego już mieliśmy. W okresie Kredowym kontynenty był odizolowane od siebie co doprowadziło do powstania niezależnych linii ewolucyjnych ssaków

Nie zapominajmy też o Australii, z tamtejszą dominacją torbaczy i ~90% gatunków endemicznych.
Seybr
Użytkownik
#48 - Wysłana: 10 Sier 2018 22:12:09
Odpowiedz 
MarcinK

Poza tym znamy 1% gatunków kopalnych więc nie można wykluczyć że inne cywilizacje powstały wcześniej i np. wymieranie Persmkie jest efektem ich działalności.

Wiesz ciekawa teoria, tylko dowodów brak. Gdyby istniała cywilizacja w stopniu rozwoju przypominającą naszą, pozostały by jakieś ślady.
MarcinK
Użytkownik
#49 - Wysłana: 11 Sier 2018 08:15:11
Odpowiedz 
Seybr
Wiesz żeby kości zachowały się przez miliony lat potrzeba bardzo wiele szczęścia (szczątki muszą być szybko pokryte przez glebę, niezniszczone przez padlinozerców czy pogodę), a z pozostałościami cywilizacji może być jeszcze gorzej. Kamienne budowle z czasem mogą stać się nie do odróżnienia od formacji naturalnych, metal ulega utlenieniu, nawet platik przetrwa tylko.kilka mln lat. Największą szansę na zachowanie mogą mieć szczątki na księżycu ale po milionach lat je również może zakryć pył.
Seybr
Użytkownik
#50 - Wysłana: 11 Sier 2018 11:39:40
Odpowiedz 
MarcinK

Jednak może coś przetrwać :P
MarcinK
Użytkownik
#51 - Wysłana: 11 Sier 2018 14:55:32
Odpowiedz 
Seybr
Ale trzeba to znaleźć. Większość wymarlych gatunków znamy z fragmentów kości
Seybr
Użytkownik
#52 - Wysłana: 12 Sier 2018 09:48:20
Odpowiedz 
MarcinK:
Ale trzeba to znaleźć. Większość wymarlych gatunków znamy z fragmentów kośc

Ale znamy, twoja teoria nie jest poparta dowodami to tylko teza.
MarcinK
Użytkownik
#53 - Wysłana: 12 Sier 2018 10:04:24
Odpowiedz 
Seybr
Ale nadal to mały procent wszystkiego, więc mogę sobie stawiać tezy.
Dodam że bodaj w Dewonie jest okres ok. 10 milionów lat z którego nie znamy żadnych skamieniałości.
Picard
Użytkownik
#54 - Wysłana: 12 Sier 2018 11:10:51
Odpowiedz 
Czy doszło by do wojny? Pewnie tak, zważywszy na fakt, ze w na naszej planecie jest tylko jeden gatunek rozumny i toczy on bratobójcze wojny od tysięcy lat.
MarcinK
Użytkownik
#55 - Wysłana: 12 Sier 2018 17:37:20
Odpowiedz 
Picard:
ze w na naszej planecie jest tylko jeden gatunek rozumny i toczy on bratobójcze wojny od tysięcy lat.

Rozumne to może są niektóre osobniki
Seybr
Użytkownik
#56 - Wysłana: 13 Sier 2018 09:50:31
Odpowiedz 
MarcinK:
Dodam że bodaj w Dewonie jest okres ok. 10 milionów

Tutaj już puszcza ciebie bujna fantazja. W tym czasie nie mogło rozwinąć się inteligentne życie. Chyba że obcy sobie wylądowali.
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Dwa inteligentne gatunki na jednej planecie (układzie planetarnym) = wojna?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!