USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Stereotypy w Star Treku
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
poligon
Użytkownik
#1 - Wysłana: 21 Lut 2012 18:50:59
Odpowiedz 
W zamierzeniu Star Trek miał łamać stereotypy. Wszyscy wiedzą to z TOS, złamano stereotyp murzyna, rosjanina i wiele innych. Ta idea poniekad przyswiecała wszystkim Trekom. A mimo to uniwersum star Treka to jeden wielki stereotyp. Wystarczy popatrzeć na kreacje ras a widać że maja one wyrażne odwzorowanie w naszym świecie.

1. Romulanie. Jawnie nawiązuje do Imperium Rzymskiego. Widać to na kazdym kroku. Senat, legiony, tytuły a nawet mentalność samych Romulan ceniących zycie rodzinne i piekno. Tak samo imperium przechodzi rózne fazy, raz się izoluje raz prowadzi ekspansje.

2. Klingoni. To nic innego jak Wikingowie. Wystarczy spojrzec na kodeks, zamiłowanie do rytuałów, okrucieństwo. Struktura władzy tez przypomina rzady Wikingów Rada starszych i obierany wódz.

3 Ferengi. To nic innego jak nasi kochani Żydzi. Po pierwsze zamiłowanie do pieniądza, ciągłe szukanie okazji, bezwzględne wykorzystywanie siły kiedy maja przewagi i tchórzostwo kiedy wróg jest silniejszy. Nawet duże nosy zastapiono uszami. No i nie zapominajmy o pozycji kobiety u Ferengi, wsród ortodoksyjnych Żydów jest podobnie, z tym wyjątkiem że musza być całe zakryte.

4 Federacja. Wszystkie te zjednoczone planety przypominaja greckie polis. Niby samodzielne a jednak połączone wspólną kulturą, w tym przypadku spełnieniem warunków członkowstwa UFC. Oczywiscie nacja pozytywna, uduchowiona, kultularna, przodujaca w nauce i jak trzeba potrafiąca kasać.

5. Kardasjanie. Tu moze być najwiecej problemów, ze znalezieniem jakiegos stereotypu, może jakieś propozycje.

Ogólnie Nihil novi sub sole, rozumiem ze nie mozna stworzyć uniwersum całkiem od nowa, ale żeby tak zrzynać .
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#2 - Wysłana: 21 Lut 2012 18:55:40 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
poligon:
Ferengi. To nic innego jak nasi kochani Żydzi.

tylko że Ferenghi trzymają się za swój budżet, na szczęście skarbem Federacji zarządza członek Federacji....chyba , że już go zajęli

Bajorańczycy to typowali Polacy, wiara, okupacja Kardazjańska i jej konsekwencja

Volkanie - Chińczycy lub ludzie dalekiego wschodu skupieni na rozwoju duchownym,skupieni głownie na swoich sprawach i rozszerzając wpływy tam gdzie jest to konieczne.

Kardasjanie - jako wielki fan tej rasy miałem ogromny problem ale dla mnie to muzułmanie. Piękna architektura, kult rodziny imperializm
Dragon
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Lut 2012 18:59:12
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
Bajorańczycy to typowali Polacy, wiara, okupacja Kardazjańska i jej konsekwencja

Do tego jeszcze burdel w rządzie
poligon
Użytkownik
#4 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:01:17
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:

Co by robiło z Kardasjan Ruskich, moze to sugerować sama nazwa Kardasian Union-Soviet union. Ładna nazwa unia, ale podbite ludy wolnosci nie maja za grosz.

FederacyjneMSZ:
tylko że Ferenghi trzymają się za swój budżet,

Chodzi o metode zdobywania pieniędzy w nie zawsze etyczny/moralny sposób. Nie snujmy zbyt daleko idacych porównan bo znowu wkroczymy na bagno polityki.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#5 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:03:59 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
poligon

poligon:
Chodzi o metode zdobywania pieniędzy w nie zawsze etyczny/moralny sposób

tak tak, jak z lichwą, jedynie oni mogli i zyskali na tym bardzo dużo. Ferenghi też mają taką umiejętność. Wykorzystają każdą lukę.

poligon:
Co by robiło z Kardasjan Ruskich

tu jest problem, bo pierwotnie to Klingoni mieli być tymi ruskimi..

Moim zdaniem bardzo trudno jest dopasować rasy do państw. Wyjątek to UFP..
7z9
Użytkownik
#6 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:13:08 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
Dobry temat
Przykład ode mnie:
"Prorocy"- Można by je przyrównać do naszego Boga który choć jest jeden występuję pod trzeba postaciami. W wypadku Proroków wieloma.
"Widma Pah" - Chyba nie muszę ich opisywać. Analogiczne porównanie do szatana.
poligon
Użytkownik
#7 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:16:17
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
tu jest problem, bo pierwotnie to Klingoni mieli być tymi ruskimi..

Tytaj na przeszkodzie stoi Honor
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#8 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:20:24
Odpowiedz 
poligon

poligon:
Tytaj na przeszkodzie stoi Honor

oj tez byli Honorowi. przeszli mała transformacje jak Ruscy
poligon
Użytkownik
#9 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:28:32
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
oj tez byli Honorowi. przeszli mała transformacje jak Ruscy

Pod wzgledem nieokrzesania moze ich przypominaja, ale jakoś nie moge znaleźć tych honorowych zachowań. Klingoni mieli szacunek dla wroga, nawet jeżeli zabijali jeńców to nie sciągali im butów.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#10 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:34:23
Odpowiedz 
poligon

poligon:
Klingoni mieli szacunek dla wroga,

Mówisz o rewolucji. JA mowie o tym jak zastygli. Była pewna kultura, kodeks honorowy.
A Klingoni tez później nie szanowali wroga. Tutaj akurat podobieństwo z Rosjanami.
poligon
Użytkownik
#11 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:37:32
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
Mówisz o rewolucji. JA mowie o tym jak zastygli. Była pewna kultura, kodeks honorowy.
A Klingoni tez później nie szanowali wroga. Tutaj akurat podobieństwo z Rosjanami.

W zamysle Treka chodziło chyba raczej o 'zimnowojennych" Rosjan, a nie tych sprzed rewolucji. Bo znowu bedziemy mieli problem jak zerwanie przez sovietów z kultura i tradycja oraz wiarą Rosji.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#12 - Wysłana: 21 Lut 2012 19:44:17 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
ja jeszcze wprowadziłem podział na hołotę rewolucyjną, czyli wszystkie mendy na front, a Armia Czerwona po 1945 roku.

Ale tutaj można wymieniać przykłady się w nieskończoność. Każda strona poda swoje - które będą pasować.
Eviva
Użytkownik
#13 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:06:33
Odpowiedz 
Klingoni bardziej mi pasują na Japończyków. Samuraje i te rzeczy...
Mav
Użytkownik
#14 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:14:49
Odpowiedz 
poligon

W TOS-ie Federacja to USA, a Klingoni to Rosjanie
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#15 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:17:42
Odpowiedz 
Mav

ale wtedy nie było Kardasjan, Romulanie byli tylko w jednym odcinku (Evivo popraw mnie i skarć jak bluźnie)

im więcej ras tym mamy sprawę bardziej utrudnioną
Eviva
Użytkownik
#16 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:24:40
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
Evivo popraw mnie i skarć jak bluźnie

Bluźnisz waść Byli w dwóch "Balance of terror" i "The Enterprise Incident".
Mav
Użytkownik
#17 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:33:50 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
ale wtedy nie było Kardasjan, Romulanie byli tylko w jednym odcinku

Romulanie zastąpili walecznuch Rosjan-Klingonów z TOS-a z lat 60 na Rosjan-zimna wojna w TNG lat 80 czyli szpiegowanie, wyścig zbrojeń, spiskowanie itd

FederacyjneMSZ:
im więcej ras tym mamy sprawę bardziej utrudnioną

No wszystkich ras nie da się konkretnie sklasyfikować
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#18 - Wysłana: 21 Lut 2012 20:45:08
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Bluźnisz waść Byli w dwóch "Balance of terror" i "The Enterprise Incident".

no to nie muszę się martwić wiekiem emerytalnym, do śmierci czeka na mnie robota na Remusie

Mav:
No wszystkich ras nie da się konkretnie sklasyfikować

albo można do jednej rasy dać stereo wielu narodów
Dukat
Użytkownik
#19 - Wysłana: 22 Lut 2012 09:38:19
Odpowiedz 
poligon:
3 Ferengi. To nic innego jak nasi kochani Żydzi.

E tam. ST ma bardziej marksistowskie podstawy. Ferengi to stereotyp kapitalisty z leninowsko-stalinowskiej propagandy. To, że jest zbieżny z antysemickimi stereotypami o Żydach to rzecz wtórna. Przy okazji, mam znajomą Żydówkę, której rodzice przed wojna mieli piekarnię. Zostali zamordowani przez Niemców, ona sama uratowała się. Uciekła na wschód, na tereny, które włączono do ZSRR. Komuniści zaproponowali jej, żeby wstąpiła do partii. Odmówiła, twierdząc, ze dalej chce prowadzić piekarnię rodziców. Za to przeciągnęli ją po stalinowskich obozach.

poligon:
4 Federacja. Wszystkie te zjednoczone planety przypominaja greckie polis.

Terefere.

poligon:
5. Kardasjanie. Tu moze być najwiecej problemów, ze znalezieniem jakiegos stereotypu

poligon:
Co by robiło z Kardasjan Ruskich

Znajdzie się wiele analogii do sowietów, ale w sumie są chyba za bardzo zdyscyplinowani jak na Rosjan. Może bardziej Niemcy, po zjednoczeniu w XIX w. nadrabiający zaległości do innych światowych potęg.

Eviva:

Feudalna Japonia, Cesarstwo zwane "Empire of Japan" - "Klingon Empire". Niezłe porównanie. I jeszcze to zamiłowanie do sake
poligon
Użytkownik
#20 - Wysłana: 22 Lut 2012 09:59:26
Odpowiedz 
Dukat:
E tam. ST ma bardziej marksistowskie podstawy. Ferengi to stereotyp kapitalisty z leninowsko-stalinowskiej propagandy.

A żydzi przez radykalne srodowiska lewicowe nie sa kojarzeni z kapitalizmem? ST miał lewicowe podstawy ale nie opierał się na bolszewiżmie budowanym przez żydów, a raczej na zachodnim nurcie lewicowym. Co nie znaczy że te dwie rzeczy mogły sie zbiec razem.

Dukat:
poligon: 4 Federacja. Wszystkie te zjednoczone planety przypominaja greckie polis.
Terefere.

Uzasadnienie?
Seybr
Użytkownik
#21 - Wysłana: 22 Lut 2012 10:35:56
Odpowiedz 
poligon:
Kardasjanie. Tu moze być najwiecej problemów, ze znalezieniem jakiegos stereotypu, może jakieś propozycje.

Niemcy może ;].

Eviva:

Mi zawsze oni bardziej pasowali pod wikingów, kultura, mitologia oraz wojenka. Japończycy nie piją tyle wina ;].
Dukat
Użytkownik
#22 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:00:44
Odpowiedz 
poligon, te wolne polis nie miały scentralizowanych instytucji zarządzających np. flotą. To juz etap "Związku morskiego", tyle, ze pod płaszczykiem szczytnych ideałów i demokracji, Ateny hegemonizowały inne polis. Takie porównanie grałoby z tym czego Q__ u mnie nie lubi, czyli stwierdzenia, ze "Trek nie pokazuje mrocznej strony UFP, tylko oficjalną propagandę Aten tfu... Ziemian".
Dukat
Użytkownik
#23 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:02:07
Odpowiedz 
Seybr, może..ale na Niemców to nie za słabe techy?
Seybr:
Mi zawsze oni bardziej pasowali pod wikingów, kultura, mitologia oraz wojenka. Japończycy nie piją tyle wina ;].

Piją sake.
poligon
Użytkownik
#24 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:08:13
Odpowiedz 
Dukat:
poligon, te wolne polis nie miały scentralizowanych instytucji zarządzających np. flotą. To juz etap "Związku morskiego", tyle, ze pod płaszczykiem szczytnych ideałów i demokracji, Ateny hegemonizowały inne polis. Takie porównanie grałoby z tym czego Q__ u mnie nie lubi, czyli stwierdzenia, ze "Trek nie pokazuje mrocznej strony UFP, tylko oficjalną propagandę Aten tfu... Ziemian".

Oczywiście nie jest to zbyt głęboko idąca anologia. Tu odnosze sie do pewnego panhelenizmu, czyli wspólnej kultury, W zasadzie tylko Sparta wyłamywała się z tego nurtu. Federacja powstała z obawy przed wrogiem, podobnie jednoczyły się greckie polis, chociarz i tu byly wyjatki. analizujac zbyt dogłębnie oczywiście trafimy na mur. Tutaj jest porównanie na warstwie ideowej, kultura, nauka filozofia, uduchowieni Grecy, przodujący w świecie, taki stereotyp.
Dukat
Użytkownik
#25 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:17:32
Odpowiedz 
poligon:
Federacja powstała z obawy przed wrogiem, podobnie jednoczyły się greckie polis

I później żałowały. Mnie w sumie takie porównanie nie przeszkadza UFP - Federacja Ateńska. Najwyżej Q__ znowu zacznie się kłócić o "prawdę ekranu".
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#26 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:53:39
Odpowiedz 
Jeżeli to miały być zjednoczone Polis, to kto robi za Ateny, kto za Spartę, Korynt (wraz z córami) oraz Tebańczycy. I jeszcze Macedończycy, którzy mogą grac role Ziemian
Christof
Użytkownik
#27 - Wysłana: 22 Lut 2012 11:57:43
Odpowiedz 
A jakie odwzorowanie w naszym świecie ma Kontinuum Q ?
Bo Borg to chyba Chińczycy ?? (Borg - są ich miliardy, wszyscy tacy sami, no i są gdzieś bardzo daleko od nas; Chińczyków są setki milionów, wszyscy tacy sami, no i są gdzieś daleko od nas ;))
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#28 - Wysłana: 22 Lut 2012 12:01:40
Odpowiedz 
Christof

Borg to raczej USA, również powstała ze zlepków ogromu ras. Amerykanie też mówią, że opór jest daremny.

Chińczycy to Volkanie.
poligon
Użytkownik
#29 - Wysłana: 22 Lut 2012 12:13:13
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
Borg to raczej USA, również powstała ze zlepków ogromu ras. Amerykanie też mówią, że opór jest daremny.

Borg to raczej komunizm, uniformizacja społeczenstwa, podporządkowanuiie się kolektywowi, tłumienie wszelkich form indywidualizmu.
Kor
Użytkownik
#30 - Wysłana: 22 Lut 2012 12:14:14 - Edytowany przez: Kor
Odpowiedz 
Oczywiście, że Borg to komunizm (totalitaryzm)
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Stereotypy w Star Treku

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!