USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Trekowa literatura
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:27:42
Odpowiedz 
Miło jest wiedzieć , że chociaż my ludzie przełomu wieku XX i XXI żyjemy w dobie zwanej erą cywilizacji obrazkowej nadzwyczaj rozwijająca wyobraźnie literatura w przyszłości niezaniknie. Również obcym kulturą znanym z uniwersum St dobrze znany jest wynalazek pisma i wiele z nich moze się poszczycić strasznie bogatym księgozbiorem. Jakie książki pisuje się i czytuje w XXIII oraz XXIV wieku ? Czy znacie jakieś przykłady kultury literackiej znanych z wszechświata ,,Gwiezdnej Wędrówki" ?
Pah Wraith
Użytkownik
#2 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:35:11
Odpowiedz 
W odcinku "Court Marshal" Kirk dziwi się, że prawnik wciąż używa konwencjonalnych książek. A co do literatury z tamtych czasów, to widzieliśmy chyba mało przykładów: Niewolnica miłości...
Pah Wraith
Użytkownik
#3 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:36:29
Odpowiedz 
A co do tych z naszej rzeczywistości, to Bashir czytał pożyczone od Jadźki "Buszujący w zbożu" - polecam, w DS9 oczywiście Hugo i jego "Nędznicy" - specyficzne, acz można przeczytać.
Iluk
Użytkownik
#4 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:37:34
Odpowiedz 
Pierwsze co przychodzi na Myśl to Jean Luc Picard czytający "Ullisesa" i grecką mitologię (pod koniec "Darmok") i voyagerowe sztuki teatralne z "The Muse". BTW: nie jest to ściśle literatura, ale trupa Caridiana z grała Szekspira i zarabiała w ten sposób na życie wędrowców - czyli target klasyki jest w XXIII w. spory.
Picard
Użytkownik
#5 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:39:02
Odpowiedz 
No i jest oczywiście przesławny ,,Moby Dick"cytowany przez mego ulubionego dowódce w legendarnym ,,First Contact" : ,,i zrzucił na biały grzbiet wieloryba całą złość jaką czuli wszyscy jemu podobni. Gdyby jego pierś była działem wystrzelił by z niej swoje serce."
Iluk
Użytkownik
#6 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:40:47
Odpowiedz 
W DS9 "Muse" Jace Sisko wspomina, że ma pisak po raz pierwszy w ręku.
Jean Luc Picard
Użytkownik
#7 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:42:10
Odpowiedz 
Dziękuję uprzejmie.
Pah Wraith
Użytkownik
#8 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:43:35
Odpowiedz 
Dick jest strasznie ciężki do przebrnięcia. Szukałem tego cytatu i wydaje mi się, że go znalazłem, acz pewien nie jestem, bo brzmiał zupełnie inaczej w dostępnym tłumaczeniu.
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 18 Lip 2005 22:43:42
Odpowiedz 
Ale tenże sam Jake Sisko uczył po kryjomu cztać Noga. Naiśmieszniejsze jest chyba to , że uczył czytać Ferengiego po angielsku. Pewnie żeby było łatwiej zaczynali od ksiąg rachunkowych...
Nika
Użytkownik
#10 - Wysłana: 20 Lip 2005 09:17:16
Odpowiedz 
Ale tenże sam Jake Sisko uczył po kryjomu cztać Noga. Naiśmieszniejsze jest chyba to , że uczył czytać Ferengiego po angielsku.

Może nie doceniasz Jake’a. Skąd wiesz, że on nie znał języku Ferengi chociaż na poziomie czytanek Swoją drogą, to trochę nielogiczne, że młodzi Ferengi nie uczą się czytać. W końcu jak później czytaliby umowy? Przecież nie wierzyliby wspólnikom i klientom na słowo
cezary
Użytkownik
#11 - Wysłana: 20 Lip 2005 10:16:10
Odpowiedz 
A deal is a deal is a deal - but only between Ferengi

Ciekawy punkt Nika Moze nie ucza ich czytac, zeby za mlodu nie nasiakneli filozofiami innymi niz chca tego ich rodzice... a pozniej w wieku dojrzewania dostaja odpowiednia edukacje.
Picard
Użytkownik
#12 - Wysłana: 20 Lip 2005 10:18:23
Odpowiedz 
wierzyliby wspólnikom i klientom na słowo

Witam panią , pani Niko ! Sądze , że w tym kąkretnym przypadku chodziło o naukę języka Federacji , czyli angielskiego. Ale czy na pewno ? Nie wiem ... Swoją drogą jeśli chodziło o pismo Ferengich może Nog nie był go uczony bo nie było to na ręke jego opiekunowi , Qarkowi ? Bowiem gdyby Nog umiał czytać umowy w przyszłości Qark nie mógł by go robić w balona...
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 20 Lip 2005 10:54:43
Odpowiedz 
kąkretnym

translator znów nawala...

Rzeczywiście, niewątpliwie dziurawa edukacja Nogi [] była winą Quarka.
Nika
Użytkownik
#14 - Wysłana: 20 Lip 2005 10:58:11
Odpowiedz 
Sądze , że w tym kąkretnym przypadku chodziło o naukę języka Federacji , czyli angielskiego.

Ach ten amerykański punkt widzenia na ich wkład w przyszłość BTW dlaczego językiem Federacji nie jest np. volkański?

Bowiem gdyby Nog umiał czytać umowy w przyszłości Qark nie mógł by go robić w balona...

Rom pewnie umiał czytać, pamiętacie jak było:

Quark: Jedna dla ciebie, sześć dla mnie.
Rom: To niesprawiedliwe!
Quark: Racja. Jedna dla ciebie, siedem dla mnie.
Pah Wraith
Użytkownik
#15 - Wysłana: 20 Lip 2005 11:01:42
Odpowiedz 
Panie kapitanie, podobno to nie jest czysty angielski, tylko Galacta.
Picard
Użytkownik
#16 - Wysłana: 20 Lip 2005 11:18:21
Odpowiedz 
Rom pewnie umiał czytać, pamiętacie jak było

Oni chyba wtedy tylko sztabki latinum liczyli , nie było tam chyba mowy o żadnym odczytywaniu ich liczby z rachunków ! A co do tej qarkowej niesprawiedliwości , to gdyby Nog nauczył się czytać jeszcze mocniej by sie wycwanił a wtedy długouchy właściciel baru mógł by mieć z nim same problemy...

jest np. volkański?

Też po wielokroć sie nad tym zastanawiałem...

tylko Galacta.

Gdzie tak mówili ? Na przykład napisy na statkach są po angielsku , podbnie dane zapisane w komputerach Floty. O jakimś Basicu , czyli międzygatunkowym systemie mowy wspomniane coś było w ,,Star Wars" , a u Tolkiena była wspólna mowa , ale czy w Treku coś takiego było ?
Jean Luc Picard
Użytkownik
#17 - Wysłana: 20 Lip 2005 16:18:52
Odpowiedz 
Wytłumaczenie jest proste. Nasi wulkańscy przyjaciele przewyższają nas pod względem szybkości nauki, stąd angielski -nie zaś ich język - uczyniliśmy głównym językiem Federacji.
Nika
Użytkownik
#18 - Wysłana: 20 Lip 2005 20:02:48
Odpowiedz 
No dobra, ale czemu angielski a nie np. francuski? I dlaczego nie jest to andoriański czy tellarycki?
Jean Luc Picard
Użytkownik
#19 - Wysłana: 20 Lip 2005 20:19:03
Odpowiedz 
W momencie gdy po raz pierwszy wznosiliśmy się do gwiazd, olbrzymią większość ludzkości stanowili anglofoni. Ponadto opanowanie tego języka jest prostrze niż znakonikej większości innych - a nie wszystkie gatunki Federacji są tak pojętne nasi wulkańscy przyjaciele.

Wszystkie pozostałe języki Federacji są formalnie równouprawnione.
Slovaak
Użytkownik
#20 - Wysłana: 20 Lip 2005 20:30:18
Odpowiedz 
znakonikej

co to za słowo?
Nika
Użytkownik
#21 - Wysłana: 20 Lip 2005 20:34:59
Odpowiedz 
znakonikej /co to za słowo?

Moim jakże skromnym zdaniem to słowo musi mieć coś wspólnego z końmi, ale oczywiście mogę się mylić.
Jean Luc Picard
Użytkownik
#22 - Wysłana: 20 Lip 2005 20:54:25
Odpowiedz 
Chodziło oczywiście o "znakomitej". Swoją drogą - tego się nie domyślić?
Pah Wraith
Użytkownik
#23 - Wysłana: 20 Lip 2005 22:41:15
Odpowiedz 
Galacta jest fanowskim konceptem. Nazywany też inaczej, ale idea jest wspólna.
Jean Luc
Użytkownik
#24 - Wysłana: 22 Lip 2005 18:33:30
Odpowiedz 
Jeśli ludzkość się zjednoczy to trzeba będzie wybrać jakiś wspólny język. Angielski wydaje mi się najbardziej logicznym kandydatem. Bo co innego? Tylko nie piszcie że Esperanto
Picard
Użytkownik
#25 - Wysłana: 22 Lip 2005 19:47:33
Odpowiedz 
Zapomniałem też wspomnieć , iż wzmiankowany tu Jake Sisko chciał zostać pisarzem więc w XXIV wieku literatura musi się jednak trzymać całkiem dobrze...
Barusz
Użytkownik
#26 - Wysłana: 22 Lip 2005 19:57:49
Odpowiedz 
Nawet został pisarzem i miał fankę - w alternatywnej linii czasowej "The Visitor".
Pah Wraith
Użytkownik
#27 - Wysłana: 23 Lip 2005 13:25:11
Odpowiedz 
Zdaje się że pisarstwo przenosi się w XXIV wieku na holodek. Np. w VOYu, w odcinku "Worst case scenario" lub "Author Author". Pytanie tylko skąd biorą postaci - "aktorów"? Ochotnicy?

W ST: FC Picard odtwarza w holodeku powieść "The Long Goodbye" Raymonda Chandlera.

Pod tym adresem trochę informacji o filmie na jej podstawie + otwiera się muzyka z filmu: jest naprawdę fajna:

http://www.filmweb.pl/D%B3ugie,po%BFegnanie,(1973),o,filmie,Film,id=53 25
Dreamweb
Użytkownik
#28 - Wysłana: 31 Lip 2005 10:47:16 - Edytowany przez: Dreamweb
Odpowiedz 
Dick jest strasznie ciężki do przebrnięcia. Szukałem tego cytatu i wydaje mi się, że go znalazłem, acz pewien nie jestem, bo brzmiał zupełnie inaczej w dostępnym tłumaczeniu.

"Na garbie białego wieloryba spiętrzył sumę wszystkiej powszechnej złości i nienawiści odczuwanej przez rodzaj ludzki od czasow Adama, a potem, jak gdyby własna jego pierś była kartaczownicą, rzucił we wroga pocisk swego gorejącego serca." (przekład Bronisław Zieliński).
Znalazłem ten cytat tworząc własne napisy do First Contact i w takiej formie go w nich zawarłem. Możliwe, że Picard po prostu uprościł cytowany przez siebie fragment książki, lub pan Bronisław tłumacząc wrzucił za dużo od siebie. Swoją drogą "Moby Dick" to fajna książka, a film ze Stewartem też bardzo dobry.

Jeśli chodzi o książki to pamiętam jeszcze tradycyjną bibliotekę w ENT "Shockwave" (strasznie zaskoczyła Danielsa) oraz wpisy do dziennika kapitańskiego dokonywane przez Janeway piórem w VOY "Scorpion".

Moja refleksja: to co uważane jest w Federacji np. za język klingoński to w rzeczywistości najpopularniejszy język na ich planecie, powiedzmy odpowiednik naszego angielskiego, a więc jeden z wielu. Analogicznie np. Klingoni mogą nazywać język angielski "ziemiańskim". Zresztą w Enterprise jest wspomniane że Klingoni mają na swojej planecie ileś tam języków.
Picard
Użytkownik
#29 - Wysłana: 31 Lip 2005 10:57:02
Odpowiedz 
A właśnie , czy w XXIV wieku wciąż w poszczególnych rejonach Ziemi urzywa się starych , języków danego państwa czy też istneje jeden , urzędowy język i ludzie tak się doń przyzwyczaili , że pierwotnej mowy swych narodów już nie stosują ? Jak myślicie ?
Dreamweb
Użytkownik
#30 - Wysłana: 31 Lip 2005 11:10:16
Odpowiedz 
Uważam że jak najbardziej każda grupa narodowościowa pamięta o swoim tradycyjnym języku, tyle że Ziemia nie jest już podzielona oficjalnie na państwa, ale mimo to między sobą na pewno rozmawiają tymi językami. Dodatkowo każdy zna angielski jako oficjalny jezyk Ziemi (no cóż, Amerykanie... ).
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Trekowa literatura

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!