USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Architektura w świecie Star Treka i innych światach S-F
 Strona:  ««  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
Senok
Użytkownik
#31 - Wysłana: 22 Lut 2014 23:00:35
Elaan:
Do Hiszpanii nie tak daleko. Czy ktoś z Userów tam się wybierze?

si, si! yo con gusto a ír a España!
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 22 Lut 2014 23:47:47
Elaan

Elaan:
Prawdopodobnie już w 2015 roku Star Trek doczeka się swojego Parku Rozrywki.

Wreszcie... Zważywszy na to jak długo istnieją podobne atrakcje SW:
https://disneyworld.disney.go.com/events-tours/hol lywood-studios/star-wars-weekend/
(U Disney'a zresztą, wiec punkt dla ortkaja.)
ortkaj
Użytkownik
#33 - Wysłana: 23 Lut 2014 11:12:06 - Edytowany przez: ortkaj
Q__

Taaaak....podobno największymi atrakcjami dla dzieci będą bardzo realistyczne gra W trzy światła ,symulacja - Asymilacja oraz najlepsza logiczno - przygodowa
Sprawdż gdzie Seven ma implanty
Mav
Użytkownik
#34 - Wysłana: 23 Lut 2014 11:57:06
Elaan:
http://www.startrek.com/article/first-look-star-tr ek-in-paramount-park-murcia

Te koncepcyjny grafiki wyglądają zbyt futurystycznie jak na Treka
Q__
Moderator
#35 - Wysłana: 23 Lut 2014 13:02:36
ortkaj

Z marketingowego punktu widzenia lepsza byłaby Ktarian Game. Powrót publiczności gwarantowany.
Elaan
Użytkownik
#36 - Wysłana: 23 Lut 2014 19:33:32
ortkaj:
Sprawdż gdzie Seven ma implanty

To chyba raczej pasowałoby do klubu "U Quarka".

Mav:
Te koncepcyjny grafiki wyglądają zbyt futurystycznie jak na Treka

Zamiast wybrzydzać, możesz pomarzyć o następnej Treksferze w pięknych okolicznościach hiszpańskiej przyrody.
Senok
Użytkownik
#37 - Wysłana: 23 Lut 2014 19:45:15
ortkaj:
(...) dla dzieci (...) oraz najlepsza logiczno - przygodowa Sprawdż gdzie Seven ma implanty

jeśli masz na myśli, to co ja mam na myśli to, to raczej nie było by dla dzieci .

Elaan:
Zamiast wybrzydzać, możesz pomarzyć o następnej Treksferze w pięknych okolicznościach hiszpańskiej przyrody.

i tu jest idea, aby wyjść z TrekSferą poza granice Polski i stworzyć... TrekSphere? rozumiem Elaan, że skoro wspomniałaś o TrekSferze w Hiszpanii, to jesteś pierwsza chętna poborowa do tego ew. projektu? :>
Elaan
Użytkownik
#38 - Wysłana: 23 Lut 2014 19:55:27 - Edytowany przez: Elaan
Senok:
rozumiem Elaan, że skoro wspomniałaś o TrekSferze w Hiszpanii, to jesteś pierwsza chętna poborowa

Nic z tego, jako poborowa miałabym pewnie kategorię D albo E.
Poza tym, zgadzam się z pewną krukowatą:

"Kto chce zwiedzać obce kraje,
Niechaj zwiedza. Ja - zostaję ".
Senok
Użytkownik
#39 - Wysłana: 23 Lut 2014 20:22:40
Elaan:
jako poborowa miałabym pewnie kategorię D albo E

czyli będziesz chętna. ja Ci za to dam kategorię A :P .

Elaan:
"Kto chce zwiedzać obce kraje,
Niechaj zwiedza. Ja - zostaję "
.

i co tu będziesz robiła?
Elaan
Użytkownik
#40 - Wysłana: 23 Lut 2014 20:55:02
Senok:
i co tu będziesz robiła?

Poczekam na filmową relację z Treksphere in Spain na YT - z polskim lektorem, rzecz jasna.
Senok
Użytkownik
#41 - Wysłana: 23 Lut 2014 22:12:42
Elaan:
z polskim lektorem, rzecz jasna

do tego trzeba mieć dobry głos... rzecz jasna .
Q__
Moderator
#42 - Wysłana: 4 Lip 2015 23:38:17
Hehe... Ponoć budowle Dubaju* mają robić w "trzynastce" za pewne pozaziemskie miasto:
http://trekcore.com/blog/2015/07/rumor-first-info- on-trek-beyonds-dubai-shoot/
I tak to wygląda ta "Obcość" w Treku...

* z tym słynnym hotelem na czele:
Eviva
Użytkownik
#43 - Wysłana: 5 Lip 2015 08:15:18
Q__

Na Ziemi można znaleźć wiele budowli, które po lekkim retuszu lub nawet bez niego mogą robić za kosmiczne fantazji. Zresztą to tylko dekoracje, liczy się historia. w "Bread and Circusses" wykorzystano ponoć zdjęcia naszego Pałacu Kultury i co? Każdy gapił się na Kirka, Spocka i McCoya, nie na jakieś tam dekoracje.
Elaan
Użytkownik
#44 - Wysłana: 6 Lip 2015 13:13:37
Q__:
Ponoć budowle Dubaju* mają robić w "trzynastce" za pewne pozaziemskie miasto:

Eviva:
Na Ziemi można znaleźć wiele budowli, które po lekkim retuszu lub nawet bez niego mogą robić za kosmiczne fantazji.

Nie ma w tym nic złego, że twórcy ST XIII szukają istniejących już ciekawych plenerów, zamiast wszystkie dekoracje robić w komputerze.
Nie tylko Dubaj może się pochwalić budowlami "nie z tej planety", choć trzeba przyznać, że tam - jak mało gdzie - wielkie pieniądze odważnie otworzyły się na wyobraźnię architektów.

a b

Ale, jak wspomniałam, i gdzie indziej nie brak futurystycznych budowli, niekoniecznie powszechnie znanych, a być może wartych rozpropagowania:

1. Floryda

c

2. New Delhi

d

3. Tajlandia

e

I tak naprawdę na wykorzystaniu takich nietypowych obiektów skorzystaliby nie tylko filmowcy, ale i kraje, w których są te budowle - zjawisko tzw. "turystyki filmowej" przynosi w tej chwili naprawdę niezłe dochody.
Q__
Moderator
#45 - Wysłana: 6 Lip 2015 18:59:12
Elaan

Elaan:
Nie ma w tym nic złego, że twórcy ST XIII szukają istniejących już ciekawych plenerów, zamiast wszystkie dekoracje robić w komputerze.

Czy ja wiem? Wygląda to wszystko ładnie, nie powiem, ale po raz kolejny pokazuje jak nędzna (bo całkiem z Ziemi wzięta) jest ta Trekowa obcość... Wolałbym obejrzeć te lokacje w ramach pokazywania obrazków z Ziemi przyszłości (początek TMP się kłania)...
Eviva
Użytkownik
#46 - Wysłana: 7 Lip 2015 10:15:13
Q__:
jak nędzna (bo całkiem z Ziemi wzięta) jest ta Trekowa obcość...

Cóz, posługujemy się logiką. Jeśli powstaje budynek mieszkalny, to zgodnie z logiką powinien nadawać sie do zamieszkania. Na przykład jeśli ma więcej niż jedno piętro, raczej będzie też miał rodzaj schodów czy czegokolwiek umożliwiającego wejście na wyższe piętra. Okna i drzwi też będą potrzebne chyba każdej istocie rozumnej. Jak więc taki budynek miałby wyglądać? Jak trzepaczka do jajek?
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 8 Lip 2015 00:09:09
Eviva

Eviva:
Okna i drzwi też będą potrzebne chyba każdej istocie rozumnej.

Okna? Ich rodzaj zależy od sensorium. Drzwi? W wypadku np. istot gazowych mogą być b. wąskie, a istot energetycznych stanowić jakąś wtyczkę np.

Ale ok, skupmy się na humanoidach... W ich wypadku odpowiedź na pytanie:
Eviva:
Jak więc taki budynek miałby wyglądać?

Musi brzmieć, że podobnie do ziemskich, ale jednak wolę coś wymyślonego od zera (jak na matte paintings* klasycznej ery ST), by moc łudzić się, że to budowla nie z tej Ziemi.

* Trochę o tychże:
http://en.memory-alpha.wikia.com/wiki/Matte_painti ng
Elaan
Użytkownik
#48 - Wysłana: 8 Lip 2015 13:19:38 - Edytowany przez: Elaan
Q__:
Wolałbym obejrzeć te lokacje w ramach pokazywania obrazków z Ziemi przyszłości

"Trzynastka" to wizja przyszłości, tak czy owak.
A nie ma się co oszukiwać - przeważająca większość przedstawionych w Treku gatunków ma budowę humanoidalną. Bodaj że tylko Horta naprawdę wyłamuje się z tego schematu.
Dobrze to, czy źle, to całkiem inna historia, i była już wałkowana w stosownym ku temu topicu.
Ale skoro już takimi a nie innymi istotami zapełniło się owo Trekowe Uniwersum, to pewna konwergencja w zakresie architektury, czy też przedmiotów użytkowych - o której pisała Eviva - jest nieunikniona.
Stolik i krzesła zawsze będą tylko stolikiem i krzesłami, niezależnie od tego, czy będą wyglądać tak, czy też inaczej:

a c d

Wyobraźnia twórcy jest tu ograniczona jedynie podstawowymi cechami użyteczności danego obiektu i ewentualną wygodą użytkownika.

Q__:
ale jednak wolę coś wymyślonego od zera (jak na matte paintings* klasycznej ery ST), by moc łudzić się, że to budowla nie z tej Ziemi

Czy któraś z tych spełniała by Twoje wymagania w tym względzie?

e g h j k l
Eviva
Użytkownik
#49 - Wysłana: 8 Lip 2015 18:35:17
A mnie by się podobało zbiorcze miasto, rodem z "Caves of steel" Asimova. Ma podstawy logiczne, logistyczne i wyglądałoby nieziemsko.
Q__
Moderator
#50 - Wysłana: 8 Lip 2015 21:19:51
Elaan

Elaan:
Ale skoro już takimi a nie innymi istotami zapełniło się owo Trekowe Uniwersum, to pewna konwergencja w zakresie architektury, czy też przedmiotów użytkowych - o której pisała Eviva - jest nieunikniona.
Stolik i krzesła zawsze będą tylko stolikiem i krzesłami, niezależnie od tego, czy będą wyglądać tak, czy też inaczej

Dobra, masz rację... Ale jakoś to jednak głupio, że na jednej Ziemi powstają projekty bardziej egzotyczne niż w całym wszechświecie ST. Dlatego - powtórzę się (wiem, że to irracjonalne i przecież ostatecznie i tak wiem, że ludzie z Ziemi wszystko to wymyślili...): wolałbym, po prostu, nie wiedzieć, że wykorzystano istniejące już obiekty...

Elaan:
Czy któraś z tych spełniała by Twoje wymagania w tym względzie?

Niech zgadnę: wszystkie realnie istnieją?

(Jeśli tak, to chyba zacznę biadolić jak Mav narzekając na ubóstwo wyobraźni scenografów ST...)

Eviva

Eviva:
A mnie by się podobało zbiorcze miasto, rodem z "Caves of steel" Asimova. Ma podstawy logiczne, logistyczne i wyglądałoby nieziemsko.

Były takie realne projekty, arkologiami je zwano... Kolejny powód do narzekania na ST, że nigdy po nie nie sięgnął... Chociaż... nie do końca...

Budynki z "Logan's Run" kwalifikuje się jako arkologie właśnie:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arcology
A wykorzystano je ponownie w piątce. Wierz mi, lub nie, ale EAS twierdzi, że to co ma za plecami admirał Bennett:

to właśnie arkologia z "Logan's Run":

http://www.ex-astris-scientia.org/inconsistencies/ reused_planets.htm

Inna rzecz, że mogło ich być więcej...
Elaan
Użytkownik
#51 - Wysłana: 9 Lip 2015 11:14:49 - Edytowany przez: Elaan
Q__:
Niech zgadnę: wszystkie realnie istnieją?

Nie, to projekty w różnych stadiach realizacji, ale powstaną najdalej w perspektywie kilku lat - o ile szejkom z Emiratów Arabskich petrodolarów nie zabraknie.

Q__:
Wierz mi, lub nie, ale EAS twierdzi, że to co ma za plecami admirał Bennett, to właśnie arkologia

Ładny obrazek, ale patrząc na niego miałam wrażenie, że już widziałam gdzieś coś podobnego:

1. Metropolis

a

2. Blade Runner

b

Poza tym, w artykuliku, o którym wspomniałeś w poście nr 42, użyto sformułowania "vertical alien city" - czyli, jeśli tłumacz googlowski nie przekłamuje, ma to być pionowe obce miasto, czy też bardziej składnie po polsku, "miasto o budynkach pnących się ku górze".
Do takiej wizji obcego świata budynki podobne do tych z "Ucieczki Logana" są, IMVHO, zbyt przysadziste.
Ale takie jak te pasowałyby bardziej:

Eco-City, Dongtan

b

Mają być w założeniu właśnie wcieleniem w życie zasad arkologii, choć nie wszyscy zdają się podzielać zachwyty nad taką koncepcją.

http://futurecities.org.uk/2014/04/20/the-anti-hum an-eco-city/
Q__
Moderator
#52 - Wysłana: 9 Lip 2015 17:17:37
Elaan

Elaan:
Nie, to projekty w różnych stadiach realizacji, ale powstaną najdalej w perspektywie kilku lat - o ile szejkom z Emiratów Arabskich petrodolarów nie zabraknie.

Z mojej obecnej perspektywy na to samo wychodzi... Gorzej, ze wszystkie są bardziej oryginalne, bardziej niesamowite, niż bodaj wszystko, co miał nam do zaoferowania w tym zakresie Trek...

Elaan:
Ładny obrazek, ale patrząc na niego miałam wrażenie, że już widziałam gdzieś coś podobnego

I słusznie, bo taka koncepcja mieszkalnych piramid była wtedy dość modna... Choć warto dodać, że "Logan's Run" miało premierę przed "Bladym...". (Piątka sięgnęła już tylko po sprawdzony patent.)

BTW. skoro o piramidach mówimy... Zauważyłaś jaki kształt mają budynki na Qo'noS?
krzychu
Użytkownik
#53 - Wysłana: 9 Lip 2015 17:37:06 - Edytowany przez: krzychu
mnie sie podobal swiat z gry star wars the phantom menace

a1

a2
Elaan
Użytkownik
#54 - Wysłana: 9 Lip 2015 18:37:30
Q__:
Gorzej, ze wszystkie są bardziej oryginalne, bardziej niesamowite, niż bodaj wszystko, co miał nam do zaoferowania w tym zakresie Trek...

A tego to nie rozumiem...
Czyż prawdziwy Trekker może narzekać, że wyobraźnia współczesnych architektów wyprzedziła - choćby i ulubione - wizje sprzed kilkudziesięciu lat?
Należałoby raczej ubolewać, że twórcy Treka nie mieli tyle odwagi, a może po prostu wyczucia, gdzie należy szukać świeżych pomysłów i umysłów w sferze architektury przyszłości.

Q__:
BTW. skoro o piramidach mówimy... Zauważyłaś jaki kształt mają budynki na Qo'noS?

Przyznam, że nie przyjrzałam im się zbyt dokładnie, ale kiedy to zrobiłam, doszłam do wniosku, że faktycznie inspirowały je istniejące budynki - lecz nie piramidy, a pagody:

a b c
Q__
Moderator
#55 - Wysłana: 10 Lip 2015 10:11:03
Elaan

Elaan:
Czyż prawdziwy Trekker może narzekać, że wyobraźnia współczesnych architektów wyprzedziła - choćby i ulubione - wizje sprzed kilkudziesięciu lat?

Może, bo chciałby by Trek byl bardziej profetyczny, tworzył wizje, które życie - owszem - zdoła zrealizować i wyprzedzić, ale nie tak łatwo.

Bo, owszem:
Elaan:
Należałoby raczej ubolewać, że twórcy Treka nie mieli tyle odwagi, a może po prostu wyczucia, gdzie należy szukać świeżych pomysłów i umysłów w sferze architektury przyszłości.

To jest chyba nawet smutniejsze niż wszechobecność humanoidów... Ta ostatnia owocowała przynajmniej fajnymi wątkami, kulturami...

Elaan:
doszłam do wniosku, że faktycznie inspirowały je istniejące budynki - lecz nie piramidy, a pagody

Hmm... Pagoda raczej pasuje do pełnego pogodnej rezygnacji azjatyckiego uduchowienia... Do butnej kultury będącej monument of the art of war bardziej jednak monumentalizm piramid - najlepiej wznoszonych przez tłumy poganianych batem niewolników, jak stereotyp każe - pasuje.
Elaan
Użytkownik
#56 - Wysłana: 10 Lip 2015 14:06:01 - Edytowany przez: Elaan
Q__:
chciałby by Trek byl bardziej profetyczny, tworzył wizje, które życie - owszem - zdoła zrealizować i wyprzedzić, ale nie tak łatwo

O, Trekkerze-malkontencie, są rzeczy na Ziemi, o których się Roddenberry`emu nie śniło... I wiele ich jeszcze będzie.

Q__:
To jest chyba nawet smutniejsze niż wszechobecność humanoidów...

Ciekawe, bo mnie wszechobecność humanoidów nie razi aż tak bardzo, jak niektórych.
Może jestem w głębi duszy antropocentryczką, a może kształt humanoidalny wydaje mi się jednak logiczną formą dla istot, które osiągnęły pewien wyższy stopień ewolucji?

Q__:
Hmm... Pagoda raczej pasuje do pełnego pogodnej rezygnacji azjatyckiego uduchowienia...

Niekoniecznie. Pagoda to symbol buddyzmu, religii pokojowej, zgoda.
Ale począwszy od strojów i zamiłowania do archaicznej białej broni,

a

a skończywszy na przywiązaniu do wszelkiego rodzaju kodeksów i rytuałów,

b

wszystko podpowiada, że w przypadku Klingonów mamy do czynienia z nawiązaniem do kultury japońskiej ery samurajskiej.
Nawet fizyczny wygląd Klingonów - czy ich głowy nie przypominają w pewnym stopniu takich hełmów?

c

Kultura japońska przyjęła, co prawda, buddyzm zen, ale przekształciła go w specyficzny dla siebie sposób, czyniąc zeń podporę militaryzmu.
Nie jest to nic nowego - zjawisko to opisane jest m.in. w tej książce:

http://www.buddyzm.edu.pl/cybersangha/page.php?id= 839

A czemu przedstawiano Klingonów zawsze w stalowo-czarnych barwach, choć Japończycy kochają barwy, to chyba oczywiste - kolory w erze TOS zarezerwowane były dla miłującej pokój Federacji.
Q__
Moderator
#57 - Wysłana: 11 Lip 2015 23:27:52
Elaan

Elaan:
O, Trekkerze-malkontencie, są rzeczy na Ziemi, o których się Roddenberry`emu nie śniło... I wiele ich jeszcze będzie.

Mam nadzieję, bo życie przerastające wizję Treka to jest dopiero to. Jednak lubię też gdy to ST jest naszym pomostem w przyszłość.

Elaan:
Ciekawe, bo mnie wszechobecność humanoidów nie razi aż tak bardzo, jak niektórych.

Mnie tak pół na pół... Z jednaj strony przypominają o ograniczeniach techniczno-budżetowych i ubóstwie wyobraźni kreatorów, z drugiej (twórczość Le Guin i Strugackich jednym wielkim dowodem) odpowiednio wykorzystane pozwalają na wprowadzanie b. istotnych wątków, nie idących - wbrew pozorom - w kierunku utrudniającym bycie ambitną SF, a przeciwnie, pozwalających myślowe bogactwo konwencji SF pełniej wykorzystać...

Elaan:
Niekoniecznie. Pagoda to symbol buddyzmu, religii pokojowej, zgoda.
Ale począwszy od strojów i zamiłowania do archaicznej białej broni,
a skończywszy na przywiązaniu do wszelkiego rodzaju kodeksów i rytuałów,
wszystko podpowiada, że w przypadku Klingonów mamy do czynienia z nawiązaniem do kultury japońskiej ery samurajskiej.

Zgoda, tu i tam mamy do czynienia z kulturą dumnych wojowników, z drugiej jednak strony, mamy też b. istotną różnice: kultura samurajska b. wyraźnie akcentowała aspekt tłumienia emocji (trochę to wynika z tradycji buddyzmu zen, trochę - "Shogun" b. ładnie o tym mówił - z potrzeby bezkolizyjnego koegzystowania tylu ludzi na tak małej wysepce), podczas gdy kultura klingońska stawia na wręcz teatralne (czyżby wpływ ichniego narodowego dramatopisarza z wszelkimi "Tytusami Andronikusami" jego?) tych emocji (i ogólnej witalności) okazywanie.
Możliwe, że w tej krzykliwości, pijackości i demonstracyjnej bitności jest - wbrew pozorom - coś przestylizowanego, a więc podskórnie subtelnego, ale idzie zgoła w przeciwnym kierunku.

(Choć Martok miał chyba duszę samuraja. Worf też.)
Eviva
Użytkownik
#58 - Wysłana: 12 Lip 2015 08:34:48
Q__:
Choć Martok miał chyba duszę samuraja. Worf też

Nie tylko oni. Klingoni rzeczywiście przypominali do pewnego stopnia samurajów. nawet to, że ich kobiety często walczyły, było zgodne z tą tradycją. Co do tłumienia emocji, to samuraje mieli tłumić tylko niektóre z nich, te w naszym rozumieniu pozytywne. Innym mogli dać wyraz w określonych okolicznościach. Z drugiej strony Klingoni jako starożytni Rzymianie? Nie, nie bardzo, prędzej już Wikingowie. Zauważmy, że w szeregach klingońskich nie walczyli sojusznicy, tylko rodowici Klingoni. Bycie wojownikiem to dla nich rodzaj przywileju, dostępnego dla tych, którzy nie splamili się niczym hańbiącym. Żadnej Legii Cudzoziemskiej, a przecież Imperium władało wieloma podbitymi planetami.
Q__
Moderator
#59 - Wysłana: 12 Lip 2015 20:15:09
Eviva

Eviva:
Zauważmy, że w szeregach klingońskich nie walczyli sojusznicy, tylko rodowici Klingoni.

Z drugiej strony Star Trek Online (wiem, wiem, kwestia kanoniczności, lub nie, tej gry jest b. niejasna) to zmieniło. Tam klingońskim wojownikiem może być również Gorn, Orion(ka), a także nausicaański czy letheański najemnik. I może bym tego nie przywoływał, gdyby nie fakt, że wojownicze elity Sojuszu Klingońsko-Cardassiańskiego w MU rekrutowały się z członków obu tych gatunków, a także z ras podbitych (wiadomo, mirror Kira), no i ta - znana - okoliczność, że przez chwilę za klingońskiego (pomniejszego) wielmożę robił nawet Ferengi (wiadomo, Quark), choć to ostatnie to jeszcze mógł być - teoretycznie - wyjątek, na zasadzie clavellowskiego Anjin-sana.
Eviva
Użytkownik
#60 - Wysłana: 12 Lip 2015 21:33:42
Q__

STO jest produktem czysto komercyjnym i posiada, o ile wiem, sporo baboli. W oryginalnym uniwersum Klingoni bardzo strzegli czystości swego wojska. Służyć w nim było zaszczytem, nie dla każdego dostępnym.
 Strona:  ««  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Architektura w świecie Star Treka i innych światach S-F

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!