USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Architektura w świecie Star Treka i innych światach S-F
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
Elaan
Użytkownik
#1 - Wysłana: 16 Lut 2011 15:23:41
Odpowiedz 
Zainteresował mnie temat architektury w Trekowym świecie . W filmach i serialach spod znaku ST widzimy budynki , stacje kosmiczne i wnętrza okrętów . Lecz jak np . wyglądają ziemskie miasta , parki itd . ?
Jurgen
Moderator
#2 - Wysłana: 16 Lut 2011 15:39:03
Odpowiedz 
Elaan

San Francisco wygląda - przynajmniej częściowo - tak jak teraz, tylko ruchu samochodowego nie ma (odcinki z restauracją ojca Sisco). Na pewno jest za to kwatera Floty przy Golden Gate. Powiedzmy, że pod względem estetycznym, to szału nie ma (STIV, chyba STVI). W Paryżu chyba zachowało się część "zabnytkowych" budowli. Nie jestem pewien, czy w STVI z gabinetu Prezydenta Federacji nie ma widoku na wieżę Eifla.
Elaan
Użytkownik
#3 - Wysłana: 16 Lut 2011 15:56:32 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Jurgen:
San Francisco wygląda - przynajmniej częściowo - tak jak teraz, tylko ruchu samochodowego nie ma . Na pewno jest za to kwatera Floty przy Golden Gate.

No właśnie , do założenia tego tematu zainspirował mnie opis siedziby Głównej Kwatery Gwiezdnej Floty zaczerpnięty z " The Motion Picture " Gene`a Roddenberry`ego .

" Niezależnie od tego , jak kto woli to nazywać – Dowództwo Gwiezdnej Floty , Kwatera Główna Floty lub Admiralicja - jest to skupisko budynków , które wciska się we wspaniałą przestrzeń sekwojowego lasu , staromiejskiego okręgu San Francisco . Chociaż niektóre miasta – muzea mają wyższe budynki , zachowane z czasów przemysłowej przeszłości , Kwatera Główna Gwiezdnej Floty stanowi wciąż charakterystyczny punkt orientacyjny , w tym świecie , gdzie tak wiele z nieładu naszego życia ulokowano pod ziemią .
Jak zawsze , widok budynków Kwatery Głównej Gwiezdnej Floty , przyprawiał Kirka o szybsze bicie serca . Od czasu , gdy był jeszcze w stopniu aspiranta , zawsze podziwiał czystą symetrię projektu i jego dramatyczne połączenie kosmicznych i ziemskich materiałów . Było coś , co przypominało niemal zamek z baśni , w sposobie , w jaki górne kondygnacje z błękitnego trytanium wznosiły się nad szaro - granitową podstawą . Dla Kirka stanowiło to zawsze odzwierciedlenie poezji w architekturze , mówiące o niezbędnym połączeniu twardego gruntu pod nogami i gwiazd nad głową . "
Jurgen
Moderator
#4 - Wysłana: 16 Lut 2011 16:02:13
Odpowiedz 
Elaan:
które wciska się we wspaniałą przestrzeń sekwojowego lasu , staromiejskiego okręgu San Francisco

Ja tam żadnego lasu nie pamiętam, no i wokół kwatery nie ma tej starej cześci SF. Same budynki przypomianją ścięte stożki (kolory i materiały mogłyby sie zgadzać) - prędzej porównałbym to do hipermarketu niż do zamku.
Elaan
Użytkownik
#5 - Wysłana: 16 Lut 2011 16:12:30 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Jurgen:
prędzej porównałbym to do hipermarketu niż do zamku.

To właśnie świadczy o różnicy między wyobraźnią Roddenberry`ego , a wyobraźnią scenarzystów i projektantów . Bo przecież technologia ich nie ogranicza .
Madame Picard
Moderator
#6 - Wysłana: 16 Lut 2011 16:23:22
Odpowiedz 
Jurgen:
San Francisco wygląda - przynajmniej częściowo - tak jak teraz, tylko ruchu samochodowego nie ma (odcinki z restauracją ojca Sisco).

A także Non Sequitur z VOY.
Eviva
Użytkownik
#7 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:06:31
Odpowiedz 
Z trekowej architektury najpiękniejsze było miasto w chmurach, zbudowane przy "genialnym zastosowaniu antygrawitacji". Poza tym podobała mi się architektura wolkańska, choć dokładniej widać ją tylko chyba w TAS "Yestryear" i ST III. No i w ENT "Home" i "Kirshara".
MarcinK
Użytkownik
#8 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:30:58
Odpowiedz 
Eviva:
Z trekowej architektury najpiękniejsze było miasto w chmurach

Nie pomyliło ci się?
Miasto w Chmurach było w "Gwiezdne Wojny Część V: Imperium Kontratakuje"
biter
Użytkownik
#9 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:36:31
Odpowiedz 
MarcinK:
Nie pomyliło ci się?

Jakbyś sobie obejrzał TOS to byś wiedział że nie, nie było.

Eviva:
Z trekowej architektury najpiękniejsze było miasto w chmurach,

Tak, faktycznie miało swój urok ale wolałem je przez zremasterowaniem, to nowe nie ma takiego klimatu. Osobiście Trekowej architekturze zarzucam sztampowość i to że przez całą galaktykę wszedzie jest taka sama.
Osobiście podoba mi się Bajor z ogrodami i budowlami będącymi pomieszaniem Babilonii z kulturą indyjską i islamską. Szkoda że widzieliśmy tak mało Cardasii zawsze tylko to jedno ujęcie, sądze że mogła by ona być ciekawym obiektem.

Nie rozumiem architektury Volkańskiej, tak wysoko rozwinięta rasa a wizualnie trzymają się praktycznie jak nomadowie.
MarcinK
Użytkownik
#10 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:41:38
Odpowiedz 
biter:

Jakbyś obejrzał imperium kontratakuje to zobaczył byś że było. Albo ułatwię ci zadanie
biter
Użytkownik
#11 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:51:46
Odpowiedz 
MarcinK
TOSowe miasto w chmurach było przed Imperium Kontratakuje. Naprawdę podszkól się z ST
Eviva
Użytkownik
#12 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:52:51
Odpowiedz 
biter:
MarcinK:
Nie pomyliło ci się?

Obaj macie rację - w "Imperium Kontratakuje" było Bespin, ale i w trzecim sezonie TOS, w odcinku "the Cloud Minders" - Ardana, która była przed Bespin. Lucas sporo zerżnął z ST.
MarcinK
Użytkownik
#13 - Wysłana: 16 Lut 2011 17:57:09
Odpowiedz 
Eviva
Tyle że to ze SW jest efektowniejsze, a to z treka wygląda jak jakaś fabryka z XX wieku.
biter
Użytkownik
#14 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:06:16
Odpowiedz 
MarcinK:
Tyle że to ze SW jest efektowniejsze, a to z treka wygląda jak jakaś fabryka z XX wieku.

Eviva
I jak tutaj cos wytłumaczyć kiedy moja racja jest mojsza niż twojsza, eh.

Ardana była moim zdaniem całkiem efektowna i była oryginalnym pomysłem. Czy Lucas zrzynał czy nie i w których momentach to już jest inna strona medalu i nie ma się o co kłócić.

Oryginalne Stratos wyglądało jak Gotham albo Metropolis z kreskówek lat 60 Obecne jest czymś pomiędzy tym oryginalnym a szkicami na podstawie których w latach 60 tworzono Stratos http://memory-alpha.org/wiki/File:Stratos,_design_ sketch.jpg
MarcinK
Użytkownik
#15 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:08:51
Odpowiedz 
biter:
Oryginalne Stratos wyglądało jak Gotham albo Metropolis

A jak dla mnie to wygląda (szczególnie przez tego "grzybka") jak Toronto.
Eviva
Użytkownik
#16 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:10:25
Odpowiedz 
MarcinK:

A to już kwestia gustu. Choć Bespin bardzo mi się podobało, zdecydowanie wolę trekowe klimaty.
biter
Użytkownik
#17 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:17:50
Odpowiedz 
MarcinK

jakbyś widział serial a nie tylko rysunek to byś wiedział że w "efekcie końcowym" nie ma tego grzybka, na marginesie to nie Toronto tylko Seatle.

Eviva:
A to już kwestia gustu. Choć Bespin bardzo mi się podobało, zdecydowanie wolę trekowe klimaty.

Bespin z tymi swoimi antenami wyglądała bardziej jak jakieś centrum nasłuchowe niż miasto. Ale w zasadzie to nie było miasto tylko kopalnia.
MarcinK
Użytkownik
#18 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:20:11
Odpowiedz 
biter:
na marginesie to nie Toronto tylko Seatle.

A tak w nawiasie, to mi się kojarzy z wieżą w Toronto.
TSan
Użytkownik
#19 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:30:12
Odpowiedz 
Elaan:
przestrzeń sekwojowego lasu ,

Z tego co pamietam to dokoła całej Akademi Floty był jakiś taki ogród, nie wiem jak to nazwać. W jednej grze również to było. A, i w paru odcinkach TNG. Tylko ja jestem ciekawa - na co im te sadzawki z rybami?
Eviva
Użytkownik
#20 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:34:59
Odpowiedz 
TSan

Może niektórzy są zapalonymi wędkarzami?
RaulC
Użytkownik
#21 - Wysłana: 16 Lut 2011 18:53:55
Odpowiedz 
Eviva:
Obaj macie rację - w "Imperium Kontratakuje" było Bespin, ale i w trzecim sezonie TOS, w odcinku "the Cloud Minders" - Ardana, która była przed Bespin. Lucas sporo zerżnął z ST.

Zrobię offtop. Najlepsze było latające miasto w SG-1. Chociaż to z SW też nie było złe.
Elaan
Użytkownik
#22 - Wysłana: 16 Lut 2011 21:40:15
Odpowiedz 
TSan:
Tylko ja jestem ciekawa - na co im te sadzawki z rybami?

Wszak to Flota , więc ciągnie ich do wody . A woda bez ryb to tylko puste lustro .
Toudi
Użytkownik
#23 - Wysłana: 16 Lut 2011 21:44:06
Odpowiedz 
TSan:
A, i w paru odcinkach TNG. Tylko ja jestem ciekawa - na co im te sadzawki z rybami?

Bo to jest EKO. Zawsze lepiej wygląda ogród z żywymi zwierzętami, niż tylko z roślinami...
ortkaj
Użytkownik
#24 - Wysłana: 16 Lut 2011 22:17:18
Odpowiedz 
Elaan
Użytkownik
#25 - Wysłana: 16 Lut 2011 22:40:27
Odpowiedz 
ortkaj

To rzeczywiście piękne miejsce , w sam raz na Akademię Floty . Ogrody japońskie są niezwykłe , wyciszone , harmonijne .

Co ciekawe , w " Babylon 5 " też pokazany jest miniaturowy japoński ogród , choć bez wody .
Picard
Użytkownik
#26 - Wysłana: 17 Lut 2011 13:53:24
Odpowiedz 
Jurgen:
czy w STVI z gabinetu Prezydenta Federacji nie ma widoku na wieżę Eifla.

Owszem widać, ją.
Q__
Moderator
#27 - Wysłana: 9 Lip 2011 19:44:12
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Jakbyś obejrzał imperium kontratakuje to zobaczył byś że było. Albo ułatwię ci zadanie

Ktoś tu trollować usiłuje. (Zwł, że z innych wypowiedzi wynika, że słyszałeś o Stratos...) Ciekawe tylko po co?
ortkaj
Użytkownik
#28 - Wysłana: 15 Sier 2011 18:21:43
Odpowiedz 
W 2015 centrum Apple będzie przypominało (na zewnątrz) statek kosmiczny
http://www.home-designing.com/2011/06/apples-space ship-inspired-future-cupertino-offices
Elaan
Użytkownik
#29 - Wysłana: 22 Lut 2014 22:00:39
Odpowiedz 
Prawdopodobnie już w 2015 roku Star Trek doczeka się swojego Parku Rozrywki.
Do Hiszpanii nie tak daleko. Czy ktoś z Userów tam się wybierze?

http://www.startrek.com/article/first-look-star-tr ek-in-paramount-park-murcia
ortkaj
Użytkownik
#30 - Wysłana: 22 Lut 2014 22:26:00
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
już w 2015 roku Star Trek doczeka się swojego Parku Rozrywki.

a ja na to.....
http://www.funnyjunk.com/mickey+mouse/funny-pictur es/4906179/
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Architektura w świecie Star Treka i innych światach S-F

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!