USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Rasizm w treku
 Strona:  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
MarcinK
Użytkownik
#1 - Wysłana: 20 Sty 2011 11:46:47
Odpowiedz 
Zauważyłem że w serialach i filmach (nie wiem czy w książkach też) kapitanami statków są Ludzie i do tego biali. Nie widziałem żeby jakimś statkiem federacji dowodził Wolkanin, lub chociaż człowiek innej rasy niż biała.
Czy to normalne? Czy Federacja jest kontynuacją trzeciej Rzeszy?
mozg_kl2
Użytkownik
#2 - Wysłana: 20 Sty 2011 12:10:57 - Edytowany przez: mozg_kl2
Odpowiedz 
MarcinK:
Zauważyłem że w serialach i filmach (nie wiem czy w książkach też) kapitanami statków są Ludzie i do tego biali. Nie widziałem żeby jakimś statkiem federacji dowodził Wolkanin, lub chociaż człowiek innej rasy niż biała.

A Sisko? Też jest biały? Co prawda nie dowodzi statkiem a stacją ale jest dowódcą. Sulu dowodził statkiem a cięzko go uznać, za przedstawiciela rasy białej raczej to żółta. Jeszcze był czarny admirał Floty. Nie uważnie ogladasz. W DS9 były wspomniane trzy statki, których zalogi to w całości Wolkanie (USS T'Kumbra, USS Intrepid, USS Hera). Przypominam, że na ekranie widzimy drobny wycinek trekowej rzeczywistosci.

MarcinK:
Czy to normalne? Czy Federacja jest kontynuacją trzeciej Rzeszy?

Wydało się odkryłeś smutna prawde. Na dowód mam zdjęcie Spock i Kirk w mundurach galowych http://images3.wikia.nocookie.net/__cb200708010022 48/memoryalpha/en/images/3/39/Spock_and_Kirk_are_d iscovered_by_the_Nazis.jpg
Jurgen
Moderator
#3 - Wysłana: 20 Sty 2011 12:17:28
Odpowiedz 
MarcinK:
Czy Federacja jest kontynuacją trzeciej Rzeszy?

Ba, wtedy kapitan musiałby jeszcze być Aryjczykiem.

MarcinK:
Zauważyłem że w serialach i filmach (nie wiem czy w książkach też) kapitanami statków są Ludzie i do tego biali.

Nie zawsze. Choćby w STIV (Miranda, która straciła napęd), a która dowdzi Hindus. W DS9 bazą i statkiem dowodził Sisko. Pomijam juz okręty dowodzone np. przez Wolkan (kapitan Solok zdaje się).

Poza tym, od kapitana "wazniejsi" są admirałowie. A ci pochodzili z różnych ras ludzkich (choćby Cartwright z STVI) bądź gatunków (najcześciej Wolkani). No i wygląda tez na to, że w treku wazniejszą funkcją jest ambasador (choćby Spock czy matka Deanny - Betazoidka).

Sądze, że gdyby przejrzeć treka pod takim kątem, to by się więcej tego znalazło.
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 20 Sty 2011 12:56:50 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
Dodam, że jedną z nielicznych rzeczy, które zaliczam nowemu filmowi na plus - obok aktora grającego McCoya i postaci spokojnego i wyważonego kapitana Pike'a - był kapitan, arabskiego pochodzenia dowodzący USS Kelvin. To był akurat świetny motyw. Szkoda, że jeden z niewielu.
Eviva
Użytkownik
#5 - Wysłana: 20 Sty 2011 13:03:21 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
Ja chciałabym przypomnieć odcinek "Court Matial" - sądzące kapitana Kirka trio składało się z Murzyna, Hindusa i prawdopodobnie Polaka lub Rosjanina. O co jak o co, ale o rasizm nie można Treka oskarżyć, i to od samego zarania jego dziejów.
Klasycznym przykładem jest Uhura - po raz pierwszy Murzynka zagrała nie służącą i nie prostytutkę, a wyższego oficera. Są jednak inne akcenty, na tyle mocne, na ile Roddenberry mógł sobie pozwolić w tamtych czasach. Daystrom, twórca komputera M-5, też był czarny - nie był zamiataczem w instytucie, a naukowcem najwyższej klasy. Dr M'Benga nie był salowym, a lekarzem tak wybitnym, że pozwolono mu odbyć staż w wolkańskim szpitalu. Podałam jedynie najjaskrawsze przykłady, i to tylko z TOSu. W innych seriach było tego chyba dość dużo, by mówiły one same za siebie.
mozg_kl2
Użytkownik
#6 - Wysłana: 20 Sty 2011 13:18:39
Odpowiedz 
Picard:
był kapitan, arabskiego pochodzenia dowodzący USS Kelvin. To był akurat świetny motyw.

Nie wiem skad Picard bierzesz te informacje (pewnie jak większość swoich prawd objawionych z sufitu) ale Rodau był Kubańczykiem, urodził się w Sagua La Grande.
Picard
Użytkownik
#7 - Wysłana: 20 Sty 2011 13:47:38
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Nie wiem skad Picard bierzesz te informacje (pewnie jak większość swoich prawd objawionych z sufitu) ale Rodau był Kubańczykiem, urodził się w Sagua La Grande.

Wyglądał mi na Araba. Zresztą aktor grający pseudo-Sulu to podobnież Koreańczyk, a nie Japończyk. I co to zmienia? W każdym razie, mamy do czynienia z przedstawicielem mniejszości i to zaliczam na plus.
MarcinK
Użytkownik
#8 - Wysłana: 20 Sty 2011 16:58:13
Odpowiedz 
Picard:
Zresztą aktor grający pseudo-Sulu to podobnież Koreańczyk, a nie Japończyk. I co to zmienia?

Oj wiele wiele
Picard:
W każdym razie, mamy do czynienia z przedstawicielem mniejszości i to zaliczam na plus.

Jedna piąta ludzkości to Azjaci jaka mniejszość chyba większość!
Elaan
Użytkownik
#9 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:04:25
Odpowiedz 
W ST IV " Voyage to Home " mamy okazję widzieć dwoje kapitanów Gwiezdnej Floty : czarnoskórą pani kapitan z USS Saratoga i drugiego dowódcę , który jest Hindusem , niestety nie pamiętam z jakiego okrętu .
Eviva
Użytkownik
#10 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:11:48
Odpowiedz 
MarcinK:
Picard:
Zresztą aktor grający pseudo-Sulu to podobnież Koreańczyk, a nie Japończyk. I co to zmienia?

Oj wiele wiele

Szczególnie, żer John Cho to Chińczyk, nie Koreańczyk.

MarcinK:

Jedna piąta to więcej niz cztery piąte? Zgubiłam się.
MarcinK
Użytkownik
#11 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:13:02
Odpowiedz 
Eviva:
Jedna piąta to więcej niz cztery piąte? Zgubiłam się.

Nie pamiętam wiem że któraś piąta. Albo najprościej jak w ranczu co piąty człowiek to Chińczyk.
Eviva
Użytkownik
#12 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:14:27
Odpowiedz 
MarcinK

Nawet jak tak, to większości nie stanowi, nie przesadzajmy.
MarcinK
Użytkownik
#13 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:15:22
Odpowiedz 
Eviva
W samych Indiach mieszka miliard ludzi a Chinom blisko do tego.
Eviva
Użytkownik
#14 - Wysłana: 20 Sty 2011 17:21:45
Odpowiedz 
MarcinK

Czekaj, zaraz się zapętlimy. Chodzi o algebrę czy o pojęcie rasizmu? Bo ten ma bardzo różne oblicza.
Gdyby Star Trek kręcili Hindusi, pewnie cała załoga byłaby wyłącznie hinduska i niech spada ten, kto by wytknął im rasizm. Na szczęście wtedy nie było jeszcze wytwórni badziewia zwanej Bollywood. Był jednak kręcony dla wszystkich, a podobnie jak kolonizacją świata zajmowali się głównie biali, tak i droga do gwiazd póki co ma białych bohaterów i jest znaczona białymi trupami. To fakt, a fakty to najbardziej uparta rzecz pod słońcem. Chiny dopiero niedawno wzięły się do tej roboty, Indie również i jeszcze popatrzymy, co im z tego wyjdzie.
Jurgen
Moderator
#15 - Wysłana: 20 Sty 2011 18:24:54
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
W samych Indiach mieszka miliard ludzi a Chinom blisko do tego.

Chyba to China mają ponad miliard obywateli, a Indie ich gonią, ale kto by się tam przejmował

MarcinK:
Nie pamiętam wiem że któraś piąta. Albo najprościej jak w ranczu co piąty człowiek to Chińczyk.

Nie ma to jak dyskutować o faktach w oparciu o telenowelę. Akurat to się zgadza: Chińczycy stanowią mniej wiecej 1/5 ludności świata, ale Marcin, zastanów się najpierw, co chcesz napisac, a potem sprawdź, czy na pewno jest tak, jak myslisz...
Picard
Użytkownik
#16 - Wysłana: 20 Sty 2011 18:27:53 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
MarcinK:
Oj wiele wiele

co to za różnica?

MarcinK:

Mniejszość w USA gdzie kręcony był film.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#17 - Wysłana: 20 Sty 2011 19:40:38 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Jurgen:
Ba, wtedy kapitan musiałby jeszcze być Aryjczykiem

Archer- Aryjczyk
Kirk - Aryjczyk
Picard- Aryjczyk
Kaska -Aryjczyk
Sisco- Nie Aryjczyk....ale wysłany na zadupie, które sie okazało astropolitycznie wazne. Na pomoc musiał przyjść Aryjski Admirał...

Zefram Cochrane-Aryjczyk
Eviva
Użytkownik
#18 - Wysłana: 20 Sty 2011 19:51:12
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

Lejesz wodę na młyn odwetowców
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#19 - Wysłana: 20 Sty 2011 19:53:44
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Lejesz wodę na młyn odwetowców

ja tylko stwierdziłem fakt. Niby Trek ma byc wizjonerski, a jednak dominacji chińsko-Indyjskiej nie obejmuje. Chyba, że Ariowie ich wybili podczas III wojny Światowej.
Eviva
Użytkownik
#20 - Wysłana: 20 Sty 2011 19:55:40
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

Ty się śmiejesz, ale zauważ Khana... Można na jego podstawie wysnuć wniosek, że poprawiano genetycznie głownie takich jak on, czyli Hindusów. Zatem wybicie ich podczas wojen eugenicznych nie jest wcale takie znów wykluczone.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#21 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:01:27
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Zatem wybicie ich podczas wojen eugenicznych nie jest wcale takie znów wykluczone.

A może Pułkownik Philip Green zadziałał??, kto wie.
Jurgen
Moderator
#22 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:02:02
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

Owszem, Aryjczykami określa się wszystkich przedstawicieli rasy białej, ale - skoro mówimy o III Rzeszy - chyba tam miało to inne znaczenie...

FederacyjneMSZ:
Zefram Cochrane-Aryjczyk

No. Jakby to była kontynuacja III Rzeszy, to by gość mógł za sam wygląd napęd warp w obozie opracować...

FederacyjneMSZ:
Kirk - Aryjczyk

FederacyjneMSZ:
Kaska -Aryjczyk

FederacyjneMSZ:
Archer- Aryjczyk

Tak, w USA sami aryjczycy mieszkają. Ale poważnie, to oni co najwyżej mogą być aryjczykami, co jeszcze nie znaczy, że nimi są. Najpierw trzeba byłoby to udowodnić.

FederacyjneMSZ:
Picard- Aryjczyk

Hm... Kurcze, na kiego III Rzesza Frnację najechała, przeciez tam sami Aryjczycy mieszkali?
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#23 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:04:08 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Jurgen

Aryjczycy= Indoeuropejczycy

To, że jakiś Austracki Żyd, miał problemy z okresleniem etnicznosci, to jego sprawa

zgubiła nas tolerancja wobec zydów.
MarcinK
Użytkownik
#24 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:04:19
Odpowiedz 
Eviva
Khan był strasznie Portorykańskim Hindusem.
Ale nawet jeśli był hindusem, to powinni zostać wybici tylko Hindusi a nie Chińczycy, Koreańczycy itp.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#25 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:05:16 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
MarcinK

Ale Hindusii to rpzecież Aryjczycy:d Zapomniałem...

Żeby bylo śmiesznie, Słowianie jako ostatni , którzy przywedrowali z Azji mają najwięcej wspólnego z Aryjczykami. Ale tego się nie mówi.
MarcinK
Użytkownik
#26 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:12:05
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
Chyba ostatni z Azji przywędrowali Cyganie (pochodzą z Indii chyba), no właśnie gdzie w Treku podzieli się Cyganie?
Eviva
Użytkownik
#27 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:13:01
Odpowiedz 
Sami Aryjczycy w tym Treku - a ci śmieszniejsze, grali ich głównie Żydzi.
Może tak przestańmy się licytować i podejrzewać o rasizm, co? Bo jak się chce, to dziurę w całym zawsze człowiek znajdzie.
Jurgen
Moderator
#28 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:19:31
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

Skąd się wzięli Aryjczycy w tym temacie:

MarcinK:
Czy Federacja jest kontynuacją trzeciej Rzeszy?

Jurgen:
Ba, wtedy kapitan musiałby jeszcze być Aryjczykiem

To chyba określa nam właśnie rozumienie aryjczyka wykombinowane przez austriackiego Żyda, jak go okresliłeś.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#29 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:22:24 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
MarcinK:
Chyba ostatni z Azji przywędrowali Cyganie (pochodzą z Indii chyba), no właśnie gdzie w Treku podzieli się Cyganie?

Ferenghi??

Jurgen

to Jest kontynuacja lepszejw ersji III Rzeszy....Takiej jakiej chciał Pułkownik Green:D
MarcinK
Użytkownik
#30 - Wysłana: 20 Sty 2011 20:24:48
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ:
MarcinK:

Ferenghi??

No to Ci Cyganie Szybko Ewoluują.
 Strona:  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Rasizm w treku

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!