USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Obcy? Jacy obcy, przecież to ludzie, wszędzie tylko ludzie.
 Strona:  ««  1  2  3  ...  6  7  8  9  10  11  12  »» 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#301 - Wysłana: 21 Paź 2009 20:56:11
Odpowiedz 
Eviva

Eviva:
Wybacz, ale ja go serdecznie nie znosiłam.

Dziwne, przecież ma właściwy kształt uszu .
Leila
Użytkownik
#302 - Wysłana: 21 Paź 2009 20:57:04
Odpowiedz 
Eviva
Najprawdopodobniej nie. Nie jestem pewna. Jakoś się nie przyłożyłam do tego odcinka...
Zacytuj, jeśli możesz.
Maura
Użytkownik
#303 - Wysłana: 21 Paź 2009 21:14:02 - Edytowany przez: Maura
Odpowiedz 
SPOILER 'Devil in the Dark'

Leila
Tłumaczenie własne, z pamięci. Tak, Spock mówi to o sercu, toż żyjąc z ludźmi uczy się ich frazeologii.
McCoy: - [horta/y] Obrzydliwie wyglądają, ale właściwie można się przyzwyczaić.
Spock: - Fascynujące. Dokładnie to samo myślała matka horta o ludziach.
McCoy: - Przyglądała się tobie, więc nie dziwię się wcale. Te uszy raczej trudno uznać za ładne.
Spock: <brew> - Akurat uszy uznała za najładniejszą część mojej anatomii. Najwyraźniej ma rowinięte poczucie estetyki. Nie miałem serca mówić jej, że tylko ja...
W tym momencie wcina się Kirk.

Nie, widziałam to może ze dwa razy, ostatni trzy miesiące temu. Tak, mam stosunkowo skuteczną pamięć ;).
Leila
Użytkownik
#304 - Wysłana: 21 Paź 2009 21:15:04
Odpowiedz 
Maura
Czyli pamiętam. Pierwszy odcinek, który obejrzałam!
Madame Picard
Moderator
#305 - Wysłana: 7 Gru 2009 13:09:49
Odpowiedz 
Trochę a propos rozważań z tego topiku:

http://www.polityka.pl/nauka/1500755,1,luka-po-pra dziadku.read
Q__
Moderator
#306 - Wysłana: 7 Gru 2009 13:37:21
Odpowiedz 
Leila

Leila:
Pierwszy odcinek, który obejrzałam!

Szczęśliwa, zaczynałaś od jednego z najlepszych .

(Nic dziwnego, że skończyłaś jako trekerka .)

Madame Picard

Madame Picard:
Trochę a propos rozważań z tego topiku

Dzięki . Na tyle ciekawe, że w dalszy netowy obieg puściłem .
Madame Picard
Moderator
#307 - Wysłana: 7 Gru 2009 13:58:38
Odpowiedz 
Q__:
Szczęśliwa, zaczynałaś od jednego z najlepszych .
(Nic dziwnego, że skończyłaś jako trekerka .)

Ja zaczęłam od VOY 1x13 Cathexis .
Q__
Moderator
#308 - Wysłana: 1 Wrz 2011 12:17:39
Odpowiedz 
Jeszcze a'propos: wiadoma konwencja humanidalnych Obcych doczekała się kpin:
http://www.cracked.com/article_17317_star-treks-6- most-ridiculous-alien-races.html
I parodii:
http://www.theonion.com/articles/star-trek-introdu ces-alien-character-with-totally,4265/

(Co by nie gadać: z tych nieszczęsnych Xindi aż tak nie kpiono...)
Q__
Moderator
#309 - Wysłana: 6 Cze 2012 18:55:35
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Obcy? Jacy obcy, przecież to ludzie, wszędzie tylko ludzie.

Nie tylko, grzyby też:
http://reflectionsonfilmandtelevision.blogspot.com /2012/05/fungus-among-us-cult-tvs-most-memorable.h tml
Niestety.. nie w Treku...
Q__
Moderator
#310 - Wysłana: 22 Mar 2013 14:43:16
Odpowiedz 
MarcinK
Użytkownik
#311 - Wysłana: 22 Mar 2013 16:04:52
Odpowiedz 
Q__
A gdzie Steve Wang? "Ojciec" predatora i guyvera?
http://www.latexmaskcentral.com/Wang.php
Q__
Moderator
#312 - Wysłana: 12 Lut 2014 07:10:54 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

A co powiesz na Su'rai, antagonistów z Intrepida?

http://starshipintrepid.net/companel/viewtopic.php ?f=2&t=30#p136
Mav
Użytkownik
#313 - Wysłana: 12 Lut 2014 12:10:31
Odpowiedz 
Q__:
A co powiesz na Su'rai, antagonistów z Intrepida?

Pochwalam każde próby odczłowieczenia obcych, ale żeby wydać sensowną opinie musiałbym zobaczyć je na filmie w swoim środowisku. Nie wiem czy one pływają fruwają, jak chwytają narzędzia itd.
Q__
Moderator
#314 - Wysłana: 12 Lut 2014 12:46:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
żeby wydać sensowną opinie musiałbym zobaczyć je na filmie w swoim środowisku. Nie wiem czy one pływają fruwają, jak chwytają narzędzia itd.

Póki co to statkami najeżdżają okolice położonej w sektorze Charybdis planety, którą kolonizować usiłuje Federacja, statkami.

Statki widać na plakacie - okalają sylwetkę Intrepida i twarze bohaterów:

(Tak, te śmieszne "rogate" kształty.)
Q__
Moderator
#315 - Wysłana: 26 Mar 2015 08:02:29
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#316 - Wysłana: 2 Wrz 2015 23:58:52
Odpowiedz 
Michael Okuda o Równaniu Drake'a i tym jak Roddenberry zagęszczenie Obcych na potrzeby ST szacował:
http://1701news.com/node/939/drake-equation-shaped -star-trek-universe.html
Mav
Użytkownik
#317 - Wysłana: 3 Wrz 2015 00:19:38 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
Michael Okuda o Równaniu Drake'a i tym jak Roddenberry zagęszczenie Obcych na potrzeby ST szacował:

Ja mam dosyć wszechobecnych kiczowatych Obcych, dlatego Trek to już nie serial dla mnie. W sumie jak byłem dzieciakiem to do Treka przyciągnęła mnie miłość do kosmosu i technologii, tandetni kosmici zawsze mnie irytowali. Dzisiejszy Trek to już tylko tandetni kosmici i historyjki o nich, więc nie ma tam dla mnie miejsca.

Dlatego kończę z marudzeniem, bo już po prostu kończę z ST. Po prostu się już nie będę na jego temat wypowiadał. Z seriali interesuje mnie w tej chwili tylko "Westworld" i "The Expanse" oraz trzeci sezon "The Last Ship".
Q__
Moderator
#318 - Wysłana: 3 Wrz 2015 16:57:09
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Dzisiejszy Trek to już tylko tandetni kosmici i historyjki o nich, więc nie ma tam dla mnie miejsca.

Tylko zobacz... Z możliwych kierunków odniesienia się do mojej wypowiedzi wybrałeś najprostszy (przywalić wadom Treka), zamiast odnieść się do sprawy Równania Drake'a, a ponoć tak lubisz wątki hard w SF.

Mav:
Z seriali interesuje mnie w tej chwili tylko "Westworld" i "The Expanse"

Ooo, to jednak The Expanse nie negujesz tak, jak by się zdawało?
Mav
Użytkownik
#319 - Wysłana: 3 Wrz 2015 18:28:32 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
Tylko zobacz... Z możliwych kierunków odniesienia się do mojej wypowiedzi wybrałeś najprostszy (przywalić wadom Treka), zamiast odnieść się do sprawy Równania Drake'a, a ponoć tak lubisz wątki hard w SF

Nie mam już siły dyskutować o kiczowatych kosmitach po prostu. Zwróć uwagę, że już dwa tematy o nich założyłem Nawet jeśli równanie Drake'a wskazuje na tysiące cywilizacji technicznych, to podstawowym problemem jest fakt, że my i tak nie potrafimy stworzyć realistycznych wizerunków Obcych w SF. Głównym powodem jest to, że żadnych nie spotkaliśmy i przy próbie ich stworzenia nie ma żadnego fundamentu. Gdy zrobimy ich zbyt ludzkich, jak np. Wolkan, to wypadają niepoważnie. Z kolei jak popadniemy w zbytnie kombinowanie, to wychodzą jakieś gadające jaszczurki, które i tak nie radzą sobie z porzuceniem uczłowieczenia.

Dopóki ich niespotkany, to SF wypełnione humanoidalnymi kosmitami będzie skazane na kontrowersje z tym związane. Niektórzy już z góry skreślą taką produkcję (jestem przekonany, że mnóstwo ludzi odbija z tego powodu o ST), inni będą się śmiać i nie potraktują tego poważnie.

Q__:
Ooo, to jednak The Expanse nie negujesz tak, jak by się zdawało?

Oczywiście. Po prostu pierwsze spojrzenie wyszło średnio, ale to i tak najlepiej zapowiadający się serial SF w kosmosie. Oprócz niego są tylko "Killjoys" i "Dark Matter", czyli żadna konkurencja. "The Expanse" na pewno zyskuje tym, że brak tam kiczowatych kosmitów
Dreamweb
Użytkownik
#320 - Wysłana: 3 Wrz 2015 21:15:48
Odpowiedz 
Kosmici z plastelinowymi uszami itd. to po prostu jeden z klocków budujących cały świat Star Trek. Albo się to kupuje i akceptuje, z pełną świadomością że owszem, poszli na łatwiznę, ale i tak chodzi tu o pewną metaforę, albo się tego nie łyka. Tak samo jak uniwersalny translator i parę innych bzdurnych w sumie rzeczy - same w sobie są jakie są, ale mają pewną funkcję która ma służyć budowaniu opowieści w jej całokształcie. Taka konwencja - w musicalach śpiewają, w sitcomach puszczają śmiech z taśmy, a w Star Trek mamy "ludzkich" obcych i parę innych rozwiązań, nie do końca logicznych, ale będących jego nieodłączną częścią, i tak naprawdę jedynie narzędziem do opowiedzenia tego, co tak naprawdę chce się opowiedzieć
Q__
Moderator
#321 - Wysłana: 4 Wrz 2015 00:24:10
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Gdy zrobimy ich zbyt ludzkich, jak np. Wolkan, to wypadają niepoważnie. Z kolei jak popadniemy w zbytnie kombinowanie, to wychodzą jakieś gadające jaszczurki, które i tak nie radzą sobie z porzuceniem uczłowieczenia.
Dopóki ich niespotkany, to SF wypełnione humanoidalnymi kosmitami będzie skazane na kontrowersje z tym związane. Niektórzy już z góry skreślą taką produkcję (jestem przekonany, że mnóstwo ludzi odbija z tego powodu o ST), inni będą się śmiać i nie potraktują tego poważnie.

Prawda. Nawet święta prawda. Tylko czy wypełnisz odcinki ST bez (humanoidalnych lub nie) Obcych? Dostaniemy 120 odcinków o zbieraniu próbek i drugie tyle o tym jakimi perwersjami (nie tylko seksualnymi) da się zabić czas w holodecku?

BTW. nawet najbardziej sieriozna hard SF (Lem, Clarke, nawet i Benford, o którym gadaliśmy) jakoś po tych Obcych jednak sięga, czasem nawet po humanoidalnych (Le Guin, Strugaccy, Bradbury, Dick).

Dreamweb

Dreamweb:
Taka konwencja - w musicalach śpiewają, w sitcomach puszczają śmiech z taśmy, a w Star Trek mamy "ludzkich" obcych i parę innych rozwiązań, nie do końca logicznych, ale będących jego nieodłączną częścią, i tak naprawdę jedynie narzędziem do opowiedzenia tego, co tak naprawdę chce się opowiedzieć

Prawda, jednak patrząc na to w jakim kierunku szedł sam Roddenberry w TMP (a i w TAS trochę), nie można też powiedzieć, że i Mav nie ma trochę racji, domagając się by Trek był trochę bardziej serio...

(Choć ja tam te humanoidy jakoś w końcu zaakceptowałem*. Przekonaly mnie chyba trzy rzeczy - intrygujący obraz Vulcana w TMP, bogactwo klingońskiej kultury wyłaniające się z prac Okranda i... Andorianie z ENT. Może to słaby argument, ale po prostu fajnie - cho nierealistycznie - wyglądali i sympatyczni bywali...)

* od lat kochałem Treka, ale humanoidy mnie mierziły, choć wiedziałem wszystko, co powyżej napisałeś, wiedziałem też, że to wszystko z oszczędności i przez techniczne trudności...
Mav
Użytkownik
#322 - Wysłana: 4 Wrz 2015 01:03:02 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
Prawda. Nawet święta prawda. Tylko czy wypełnisz odcinki ST bez (humanoidalnych lub nie) Obcych? Dostaniemy 120 odcinków o zbieraniu próbek i drugie tyle o tym jakimi perwersjami (nie tylko seksualnymi) da się zabić czas w holodecku?

Niech będą, ale niech to będzie kilka naprawdę dopracowanych ras. Coś na kształt Mass Effect.

Q__:
BTW. nawet najbardziej sieriozna hard SF (Lem, Clarke, nawet i Benford, o którym gadaliśmy) jakoś po tych Obcych jednak sięga, czasem nawet po humanoidalnych (Le Guin, Strugaccy, Bradbury, Dick).

Obcy typu Solaris, czy różne byty z TNG, jak krzemowa istota, jak najbardziej mi pasują, bo są kreatywne, a takie powinno być SF. Dobre SF nie powinno być leniwe, nie powinno iść na łatwiznę, a tworzenie Obcych na zasadzie doklejenia nosa to jest dla mnie brak ambicji. Rozumie TOS'a - lata 60, budżet. Już mniej mam wyrozumienia dla TNG, bo taśmowa produkcja bezwartościowych Obcych bywała tam męcząca, można było to już lepiej dopracować. Nie interesuje mnie Trek współczesny typu "Uncharted", który z kiczowatych Obcych czyni święty fundament Treka.
Eviva
Użytkownik
#323 - Wysłana: 4 Wrz 2015 11:06:18
Odpowiedz 
Mav:
święty fundament Treka.

Nie święty a po prostu tani i nie wymagający od scenarzystów myślenia
Q__
Moderator
#324 - Wysłana: 4 Wrz 2015 16:33:57
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Niech będą, ale niech to będzie kilka naprawdę dopracowanych ras.

Tylko, że takich kilka już mamy (Borg, Klingoni, Wolkanie, Cardassianie, nawet Ferengi i Bajoranie, może Romulanie - choć u najciekawsze elementy przyniosły powieści i produkcje spod znaku HF) - nie miałbym zresztą nic przeciwko kolejnemu ich upgrade'owi (w stylu przeskoku TOS/TMP) - ale sednem ST, zgodnie z wizją Roddenberry'ego, mają być jednak Problemy i cywilizacje odcinka (mam wręcz wrażenie, ze sam G.R. traktował wręcz każdy epizod jako zupełnie inną historię rozpisaną na tych samych bohaterów), czyli od zatrzęsienia potraktowanych bardziej pretekstowo też się, raczej, nie ucieknie. (Inna rzecz, że nie wiem czy trzeba uciekać sam Lem w "Dziennikach gwiazdowych" cywilizacje odcinka wprowadzał...)

Mav:
Obcy typu Solaris, czy różne byty z TNG, jak krzemowa istota, jak najbardziej mi pasują, bo są kreatywne, a takie powinno być SF. Dobre SF nie powinno być leniwe, nie powinno iść na łatwiznę, a tworzenie Obcych na zasadzie doklejenia nosa to jest dla mnie brak ambicji.

Zgoda. Zauważ jednak, że - przywoływałem już n razy przykład opowiadania "Szerzej niż imperia i wolniej..." Le Guin - da się w jedną fabułę upakować sensowną Obcość typu solaryjskiego i rozsądnie potraktowanymi humanoidami. TMP doskonale to, zresztą, pokazuje...

Eviva

Eviva:
tani i nie wymagający od scenarzystów myślenia

Czy nie wymagający myślenia, to zależy od scenarzystów... Scenarzysta leniwy - owszem - wykorzysta humanoidy jako okazję do pójścia na łatwiznę. Scenarzysta wybitny pomyśli jak użyć minimalnych różnic do uzyskania maksimum Obcości (poza w/w przykładami wypadnie tu docenić to co robiła Cherrych w cyklu "Przybysz", ale i co lepsze odcinki ze Spockiem czy nawet z - noszącą w głowie tyle osób - Dax)...
Mav
Użytkownik
#325 - Wysłana: 5 Wrz 2015 00:16:35 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
Tylko, że takich kilka już mamy (Borg, Klingoni, Wolkanie, Cardassianie, nawet Ferengi i Bajoranie, może Romulanie - choć u najciekawsze elementy przyniosły powieści i produkcje spod znaku HF)

Szczerze, rasy w ME moim zdaniem są zdecydowanie ciekawsze i bardziej złożone niż te w ST. I mają zdecydowanie ciekawsze relacje między sobą, historyczne zderzenia (np. Quarianie - Gethy). Stoją za nimi ciekawe historie, ale i też ciekawe cechy biologiczne, kulturowe oraz światów z których pochodzą . Po prostu świat w ME jest wiarygodniejszy i niesamowicie bardziej zaawansowany. Rasy z ST nie mają szans w zderzeniu ze światem ME, moim zdaniem. Nawet trzecioplanowe rasy w ME są bardziej rozbudowane i ciekawsze niż te flagowe w ST.

Taką ME wiki na temat ras czyta się z pełnym zaciekawieniem: http://pl.masseffect.wikia.com/wiki/Rasy. Czego nie można powiedzieć o analogicznych stronach o rasach w ST.

Naprawdę chylę czoła twórcą ME, stworzyli coś naprawdę wspaniałego. Każda rasa w ME jest niesamowicie ciekawa. Aż można uwierzyć w taką galaktykę.
Q__
Moderator
#326 - Wysłana: 5 Wrz 2015 00:23:26
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Szczerze, rasy w ME moim zdaniem są zdecydowanie ciekawsze i bardziej złożone niż te w ST. I mają zdecydowanie ciekawsze relacje między sobą, historyczne zderzenia (np. Quarianie - Gethy).

A, bo ME to jest po prostu The Next Next Generation i powinno się było ukazać pod logo ST. Wtedy byśmy nie płakali, że tylko Abrams, fanprodukcje i więcej nic...

(Przyznaj jednak, że bywają ciekawe gatunki Obcych w ST...)
Mav
Użytkownik
#327 - Wysłana: 5 Wrz 2015 00:29:45 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
(Przyznaj jednak, że bywają ciekawe gatunki Obcych w ST...)

Ale czytałeś tą wiki ME? Znasz te rasy? To jest niesamowite. Każda ma fascynujące cechy biologiczne, często wynikające z warunków panujących na ich ojczystych planetach, które także są świetnie opisane. Rasy te mają ciekawe historie, nieporównywalnie bardziej rozbudowane niż te w ST.

Naprawdę z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że rasy w ST są żadną konkurencją dla świata ME. Wręcz przykro mi to stwierdzić, ale Klingoni, Wolkanie, czy Romulanie tam nie pasują - obniżyliby poziom, serio.

Jedynie Borg by tam pasował, ale też nie do końca, bowiem zasymilowane gatunki musiałyby być różnorodne, a nie tylko jak w ST - ludzkie.

Obcy w ME to hard SF w czystej postaci - naprawdę.
Q__
Moderator
#328 - Wysłana: 5 Wrz 2015 22:48:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
Ale czytałeś tą wiki ME? Znasz te rasy? To jest niesamowite. Każda ma fascynujące cechy biologiczne, często wynikające z warunków panujących na ich ojczystych planetach, które także są świetnie opisane. Rasy te mają ciekawe historie, nieporównywalnie bardziej rozbudowane niż te w ST.

Jasne. Acz przyznaję, że najbardziej z encyklopedii fikcyjnych światów wciągały mnie Wookiepedia i wikipedyczne portale (działy) o superherosach, tam to dopiero wszystko rozbudowane było... Nie zawsze z sensem, ale zawsze imponujące tyleż detalizmem, co rozmachem...

Mav:
Obcy w ME to hard SF w czystej postaci - naprawdę.

Do klasycznej hard SF to jednak tam trochę daleko, ale na sensowne humanoidy, do rozsądnie unowocześnionego Treka byłoby jak znalazł.
Mav
Użytkownik
#329 - Wysłana: 5 Wrz 2015 23:54:35 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Q__:
Do klasycznej hard SF to jednak tam trochę daleko

To podaj mi przykład książki SF, która ma tak dobrze opisane i przemyślane rasy w Galaktyce? W ME jest mnóstwo motywów pasujących do ambitnego SF. Niektórzy Obcy muszą mieć specjalne skafandry, bo ich ciała mogłyby się rozpaść przy ciśnieniu i ciążeniu panującym na Cydadeli. Mowa tam o takich rzeczach jak wszczepienie implantów do gałek ocznych, które umożliwiają postrzeganie bioluminesencji, aby móc komunikować się z Hanarami, którzy tak się porozumiewają. Nie tylko Obcy są świetnie opisani, ale i ich planety. Generalnie tam nie ma niczego z przypadku. Wszystko jest przemyślane i zamyka się w bardzo sensowną całość.

Naprawdę świat w ME, to jedyny taki świat bogaty w Obcych, w który naprawdę mogę uwierzyć.
Q__
Moderator
#330 - Wysłana: 6 Wrz 2015 01:45:11 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mav

Mav:
To podaj mi przykład książki SF, która ma tak dobrze opisane i przemyślane rasy w Galaktyce?

"Szpital Kosmiczny", utwory Reynoldsa, Nivena, Benforda, Baxtera, może także Brina - z podobnego spektrum "Obcych kontaktowych"...

Ci z ME są na tle tamtejszych znacznie bardziej humanoidalni fizycznie, co można poczytywać za wadę (zwł. gdy się uważa, że spektrum Obcości realistycznej to "Solaris"), a przy tym dalece bardziej humanoidalni psychicznie (na co wskazuje sam fakt, że tak łatwo wepchnąć ich w dogadującą się załogę; "Obcy kontaktowy" w zasadzie automatycznie jest mentalnym humanoidem, jak by nie wyglądał...), no i miewają do tego nierealistyczne psioniczne (czy tam biotyczne) zdolności.

Z tym, że - powtórzę - zgadzam się, z Tobą, że byłoby cudownie gdyby Trek doprowadził swoje humanoidy na ten poziom realizmu/złożoności...

ps. Wracając do ME Wiki... Przyznawał się do jej czytania, i z niej korzystania, zanim Pegg podobnie MA chwalił, Mac Walters, współscenarzysta ME2 i scenarzysta ME3:
http://www.craveonline.com/art/133478-nycc-2010-ma c-walters-talks-mass-effect
http://masseffect.wikia.com/wiki/User_blog:The_Ill usive_Man/Mac_Walters_uses_the_ME_Wiki
Wiemy, jak fani ME3 oceniali... Czyżby to było symboliczne i wskazywało, że teraz Pegga i scenariusz jego czeka powtórka z tej rozrywki?
 Strona:  ««  1  2  3  ...  6  7  8  9  10  11  12  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Obcy? Jacy obcy, przecież to ludzie, wszędzie tylko ludzie.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!