USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Najbardziej seksistowski odcinek "Star Treka"

Autor Wiadomość
Eviva
Użytkownik
#1 - Wysłana: 21 Kwi 2009 07:37:31 - Edytowany przez: Eviva
Topic o tym temacie znajduje się na stronie forumowej TrekToday. Uczestnicy najpierw rozmawiali wesoło, a potem się pokłócili. Postanowiłam zaproponowac go tutaj, ot tak, dla zabawy. Zgłaszajcie propozycje wraz z krótkim uzasadnieniem.
Madame Picard
Moderator
#2 - Wysłana: 21 Kwi 2009 14:25:18
Jak dla mnie, to w tej konkurencji bezapelacyjnie wygrywa "Turnabout Intruder" z jego sugestią, że kobiety nie nadają się na stanowiska dowódcze, bo są histeryczne i przerastają je wszelkie działania trudniejsze od piłowania sobie paznokci.
Delta
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Kwi 2009 15:38:59
Madame Picard
Jak dla mnie, to w tej konkurencji bezapelacyjnie wygrywa "Turnabout Intruder"

I to jest chyba jedyny odcinek ST który można by było tym mianem określić.
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#4 - Wysłana: 21 Kwi 2009 16:26:14
To ja dorzucę The Outrageous Okona. To jest klasa!
Madame Picard
Moderator
#5 - Wysłana: 21 Kwi 2009 17:30:01
galaktyczny kurczak

A co w nim jest seksistowskiego?
Domko
Użytkownik
#6 - Wysłana: 21 Kwi 2009 18:22:30
Może coś jest - ja tam nie wiem. Ale warto pamiętać, że seksizm nie musi dotyczyć kobiet.
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#7 - Wysłana: 21 Kwi 2009 20:11:34
Ale warto pamiętać, że seksizm nie musi dotyczyć kobiet.

I oto klucz do zrozumienia mojej propozycji.
Madame Picard
Moderator
#8 - Wysłana: 21 Kwi 2009 20:17:59
Domko
galaktyczny kurczak

Domyślam się, ale nadal nie wiem, co w nim jest seksistowskiego. Inna sprawa, że słabo ten odcinek pamiętam; zapamiętałam, że był durny, ale nic seksistowskiego nie kojarzę...
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#9 - Wysłana: 21 Kwi 2009 23:01:35
Madame Picard

ale nadal nie wiem, co w nim jest seksistowskiego
W widziałaś kiedykolwiek większą kulę testosteronu, męskości i próżności niż Outrageous Okona?
Alucard87
Użytkownik
#10 - Wysłana: 22 Kwi 2009 00:17:31
<świadomie wystawia się na lincz>

J. T. K.

Domko
Użytkownik
#11 - Wysłana: 22 Kwi 2009 09:32:59
Madame Picard

Tak czułem o co może chodzić galaktycznemu kurczakowi, choć nie byłem pewien, więc to było bardziej ogólnikowe stwierdzenie - niekoniecznie do wspomnianego odcinka. Choć po tym co gk napisał, to myślę, że mogę mu nieco przyklasnąć.

Alucard87

Poczekaj aż Madame Picard czy Eviva wróci.
Madame Picard
Moderator
#12 - Wysłana: 22 Kwi 2009 11:51:18
Ależ ja się całkowicie z tym zgadzam! Wiele postaci w ST pokazywanych jest stereotypowo, ale nie oznacza to jeszcze seksizmu. Seksizm jest wtedy, gdy sugerujemy, że jedna płeć jest gorsza od drugiej, co pociąga za sobą fakt dyskryminacji. Kirk był przedstawiony jako macho, a np. Troi była przedstawiona jako delikatna, uczuciowa kobieta. Były to wizerunki stereotypowe, ale nie oznaczało to, że jedno albo drugie jest w jakiś sposób gorsze ze względu na swoją płeć. Podobnie nie przypominam sobie w Treku żadnego postulatu dyskryminacji płciowej, poza tym nieszczęsnym "Turnabout Intruder".
Eviva
Użytkownik
#13 - Wysłana: 22 Kwi 2009 19:45:53
Madame Picard

Nawet i ten odcinek nie jest w zasadzie seksistowski - nie wiemy, czy słowa Janice nie były czasem podyktowane jedynie jej chorobliwą ambicją. Być może w tym czasie nie było kobiet-kapitanów dlatego, bo żadna kobieta jeszcze nie zaliczyła wszystkich kobniecznych do tego testów. Trudno przecież, by powirzono dowództwo temu, kto się nie całkiem nadaje, po to, by uniknąć oskarżenia o seksizm.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 16 Lip 2020 23:13:07 - Edytowany przez: Q__
Robert Meyer Burnett* o tym, czy da się w Treku doszukać seksizmu:
https://www.youtube.com/watch?v=ID5KTQqW6ek

* W nawiązaniu do poniższego artykułu:
https://io9.gizmodo.com/the-sexist-legacy-in-star- trek-s-progressive-universe-1844147116
Eviva
Użytkownik
#15 - Wysłana: 17 Lip 2020 10:08:51
Q__

Tak naprawdę, to teraz wszędzie można doszukać się seksizmu, rasizmu i homofobii. Szczególnie w dziełach klasyków. Jeszcze chwila i otrzymamy wezwanie do palenia książek. W imię tolerancji i ogólnego dobra, ma się rozumieć.
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 17 Lip 2020 13:51:42 - Edytowany przez: Q__
Eviva

Toż Burnett argumentuje, że Trek seksistowski sam z siebie nigdy nie był (acz zdarzało mu się, z konieczności, naginać do seksizmu widowni). Ale i Tremeer zdaje się mieć rację, że już niektóre zakulisowe decyzje jego producentów takie bywały...

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Najbardziej seksistowski odcinek "Star Treka"

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!