USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Kiedy powstała nazwa "Romulanie??

Autor Wiadomość
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#1 - Wysłana: 31 Mar 2009 12:48:47 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Towarzysz Domko w swoim ciekawym i obszernym artykule o Romulanach stwierdził iż.

Należy zaznaczyć, że nazwa rasy – Romulanie – została wymieniona przez Federacjê, która oparła siê przy tym na dawnej
legendzie opisującej powstanie Rzymu. W oryginale ich nazwa brzmi Rihannsu.
czyli po 2161 roku

tymczasem w ENTku ( który jak większość stwierdzi jest polem buraków)

2152 rok bodajże

-Mówią, że objęli tę planetę|w imieniu Imperium Romiulańskiego.
-Romulańskiego.|Wymawia się romulańskiego.
-Romulanie? Czytałem o nich, gdy byłem z Daniels'em.|/- Czego się dowiedziałeś?
-Niewiele, tylko nazwę,|nie pozwolił mi zobaczyć nic innego.
- T'Pol?|- Są uważani za gatunek agresywny terytorialnie.
-:Ale Wolkańskie Dowództwo nigdy nie miało|bezpośredniego kontaktu z nimi.

skąd T`Pol zna nazwę Romulanie? Może znać naszą historię, ale czy zna historię Romulan.

Czy nazwa Rihannsu nie obowiązywała do początku powstania Federacji?? Czy kiedykolwiek padła taka nazwa tej rasy??
Domko
Użytkownik
#2 - Wysłana: 31 Mar 2009 12:51:45
Odpowiedz 
Chyba pisałem to jeszcze przed ENTkiem (albo przed pojawieniem się Romulan w ENTku), więc mogło to ulec zmianie.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#3 - Wysłana: 31 Mar 2009 12:54:00 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Domko

Chyba pisałem to jeszcze przed ENTkiem

Pisałeś to w 2004 roku Towarzyszu

cytat

W 2152 roku (wg kalendarza ziemskiego) nastąpił pierwszy kontakt Romulan z Ziemianami.
Było to spotkanie ze statkiem USS Enterprise dowodzonym przez kapitana Jonathana Archera.

ten fragment ENTka podałem u góry właśnie

czyli Rihannsu to nazwa niekanoniczna, ale nurtuje mnie skąd Volkanie tak ich nazwali. Widocznie byli tak zaciekawieni kultura Antyczną na Ziemi że ich natchnęła...
Domko
Użytkownik
#4 - Wysłana: 31 Mar 2009 12:58:37
Odpowiedz 
Aha. Nie pamiętałem już kiedy to pisałem. Szczerze mówiąc nie wiem. Może tak tłumaczył to uniwersalny translator? Tylko czemu akurat tak nie wiadomo.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#5 - Wysłana: 31 Mar 2009 13:01:18
Odpowiedz 
Domko

Trochę zagmatwali sprawę...... Przecież w ENtku mogli pokazać genezę powstanie tej nazwy, ale cóż, pomarzyć zawsze można, dzięki za pomoc Towarzyszu...
Delta
Użytkownik
#6 - Wysłana: 31 Mar 2009 13:19:20
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
Czy nazwa Rihannsu nie obowiązywała do początku powstania Federacji?? Czy kiedykolwiek padła taka nazwa tej rasy??

Rihannsu nigdy nie padła na ekranie. To pomysł Diane Duane autorki kilku książek ST.

A co do nazwy Romulanie, to Federacja musi ją znać od samego swego początku skoro przecież Ziemia toczyła z nimi wojnę, podpisała traktat pokojowy, ustaliła wspólną granicę. A skoro ten region kosmosu jest dość ciasny i wiele ras na długo przed ludźmi posiadało technologię lotów warp, to ktoś się na nich musiał w końcu natknąć. Wolkanie z racji swej dominacji w tym regionie w czasach przed powstaniem Federacji, są najlogiczniejszymi kandydatami na taką znajomość -wystarczy, że choćby raz któryś z ich okrętów napotkał przypadkiem romulański roszczący sobie prawa do danego terytorium. Albo statek innej rasy miał podobny kontakt i przekazał tę informacje Wolkanom. Romulanie przedstawili się przecież Archerowi, a nie musieli. To, że Topola znała nazwę rasy może oznaczać, że "Romulanie" to nie jest ziemska nazwa. Może być wolkańska, lub pochodzić z języka innej rasy (np. z klingońskiego: "romuluSngan" ), która się rozpowszechniła.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#7 - Wysłana: 31 Mar 2009 13:24:15 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Delta

W takim razie Federacja dopasowała nazwę do antycznego odpowiednika i dopisała ideologie..... W takim razie nazwa Romulanie nie pochodzi od ich Ziemskich "odpowiedników". Tylko te nazwy planet, Romulus i Remus.....i jak brzmi słowo Romulanin po romulańsku??
Delta
Użytkownik
#8 - Wysłana: 31 Mar 2009 13:49:46 - Edytowany przez: Delta
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
i jak brzmi słowo Romulanin po romulańsku??

Wg. Diane Duane -"Rihannsu" co pochodzi chyba od nazwy rodzinnej planety "ch'Rihan" (po naszemu Romulus ). Niestety kanonem to nie jest, więc oficjalnie nie wiadomo jak jest po romulańsku Romulus, Remus czy Romulanie.
Za to wspomniane "romuluSngan" padło na ekranie. W ST V jest scena, w której załoga BoP otrzymuje wiadomość o zakładnikach. przedstawiciel RSE jest określony właśnie jako "romuluSngan". Przy czym w klingońskim "-ngan" oznacza kogoś pochodzącego z miejsca, które określa pierwsza część całego słowa. W tym wypadku byłoby to "romuluS". Stąd właśnie hipoteza, że nazwa planety jak i nazwa rasy pochodzą z klingońskiego. A może to Ziemianie z kolei dodali Remusa bo im się skojarzyło?
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#9 - Wysłana: 31 Mar 2009 13:57:03
Odpowiedz 
Delta

za dużo niewiadomych... B&B spieprzyli sprawę, Kwestia nazwy została zaniedbana....

W ST V

czyli 23 wiek a nazwa powstała w 22 wieku, może ona się tak szybko rozpowszechniła?? czy Klingoni spotykali się z romkami wcześniej ??
Delta
Użytkownik
#10 - Wysłana: 31 Mar 2009 14:02:19
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
czyli 23 wiek a nazwa powstała w 22 wieku, może ona się tak szybko rozpowszechniła??

No niekoniecznie powstała w XXIII wieku. Przecież my dziś używamy słów, które powstały setki lat wcześniej. Chyba słusznym jest założenie, że klingoński także wczoraj nie powstał.

zy Klingoni spotykali się z romkami wcześniej ??

Teoretycznie mogli. Ta część kosmosu jest dość gęsto zaludniona, a Klingoni przecież mają wspólną granicę z Imperium Romulańskim. Są zbyt blisko siebie i mają napęd pozwalający statkom osiągać zbyt duże prędkości by nic o sobie nawzajem nie wiedzieć.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#11 - Wysłana: 31 Mar 2009 14:07:45
Odpowiedz 
Delta

Są zbyt blisko siebie i mają napęd pozwalający statkom osiągać zbyt duże prędkości by nic o sobie nawzajem nie wiedzieć.

nurtuje mnie jedno, czemu Klingusie byli neutralni w czasie wojny Romulansko - Ziemskiej. obserwowali?? To nie jest typ takiej rasy...
Delta
Użytkownik
#12 - Wysłana: 31 Mar 2009 14:11:22
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ
nurtuje mnie jedno, czemu Klingusie byli neutralni w czasie wojny Romulansko - Ziemskiej. obserwowali??

Pojęcia nie mam. Może byli zajęci czymś innym, bo to rzeczywiście nie jest typ rasy, która biernie patrzyłaby z boku na jakąkolwiek wojnę, oni nawet we własne domowe innych zawsze wciągają.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#13 - Wysłana: 31 Mar 2009 14:16:20 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Delta

Może mieli mała "zmianę warty" u siebie, zmieniły się rządy.. albo wstyd przyznać, Klingoni dostali by łupnia zarówno od Romusiów jak i Sojuszu..

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Kiedy powstała nazwa "Romulanie??

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!