USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Czy ludzkość ma przyszłość?
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#151 - Wysłana: 31 Mar 2012 19:50:57 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Glassius
Użytkownik
#152 - Wysłana: 24 Cze 2012 01:11:54
Odpowiedz 
Przepraszam za nekrofilię. Dawno nie przychodziłem na to forum, jednak nie mogę tego pozostawić bez odpowiedzi.

Kor:
No, ale nie ma co tłumaczyć. Koniec studiów, praca lub chociażby kontakt z kimś kto ma wiedzę z pierwszej ręki oraz nie boi się nią podzielić (ufa, że nie go nie sprzedasz) np. na temat tego jak funkcjonują firmy, jak idą przetargi, rozliczenia i klapki z oczu spadną

Cóż, ja uważam, że większość takich przekrętów bierze się z nadmiaru biurokracji i zbyt dużej roli państwa. Psioczymy na łapówkarstwo wśród lekarzy oraz narzekamy na nepotyzm w firmach państwowych, gdy jednocześnie płacenie bezpośrednio prywatnym lekarzom oraz rodzinne firmy prywatne nie wzbudzają żadnych sensacji...

Kor:
Nie mówiąc już o tym jak szybko wtedy znika wiara w mądrość, czy inteligencję ludzi - w co, będąc w wieku nastoletnim lub jeszcze na studiach, zazwyczaj się naiwnie wierzy (tak jak dziecko wierzy, że dorośli są wszechwiedzący). Świat okazuje się jednym wielkim bałaganem, niewyobrażalnym wręcz burdelem. To się nazywa - porzucenie młodzieńczych ideałów, bolesny okres...

Okres niewiary w ludzkość mi minął. Zadziwia mnie, jak mimo bezmiaru ludzkiej głupoty i ignorancji, społeczeństwa są w stanie tak sprawnie funkcjonować i się rozwijać.

Kor:
Glassius - powiem tak; nie wymusisz na ludziach 10 minutowej współpracy na drodze

Jak to nie? Zadziwia mnie olbrzymia liczba codziennie mijanych samochodów i znikoma liczba wypadków. Mało tego, co chwila mijam zwężenia i obserwuję przepiękne 'zamki błyskawiczne'. Zawsze zostanę wpuszczony na drogę uprzywilejowaną, gdy jest korek, a w gdy zapomnę włączyć światła, inni kierowcy przyjaźnie mi mrugają.

O, linki które podałeś są bardzo ciekawe (choć ostatni nie działa chwilowo). A przyszłość daje się przewidzieć w bardzo dużym stopniu, co udowodniły takie tuzy, jak J. Verne, czy TOS:D
Eviva
Użytkownik
#153 - Wysłana: 24 Cze 2012 10:34:29
Odpowiedz 
Glassius:
Zadziwia mnie olbrzymia liczba codziennie mijanych samochodów i znikoma liczba wypadków.

Kiedyś czytałam artykuł, którego autor udowadniał za pomocą prostych wyliczeń, że w czasach, gdy przemieszczano się wyłącznie przy użyciu koni, wypadków w przeliczeniu na jeden środek lokomocji było 2.5 raza więcej niż teraz. na zdrowy rozum mogłoby się zdawać, że logiczniej byłoby odwrotnie, a tymczasem...
Glassius
Użytkownik
#154 - Wysłana: 24 Cze 2012 13:43:42 - Edytowany przez: Glassius
Odpowiedz 
Eviva
Cóż, wszystko zależy od założeń. Oczywiście, dużo większe i cięższe samochody są potencjalnie bardziej niebezpieczne, zatem powinno być więcej wypadków, O ILE kierowcy jeździliby nimi tak samo beztrosko jak konni. Oni jednak mają świadomość ryzyka i podświadomie jeżdżą bardziej ostrożnie. Nazywa się to efektem Peltzmana, czyli kompensacji ryzyka. Przybiera to absurdalne efekty, jak paradox Montany, gdzie po zlikwidowaniu ograniczeń prędkości poprawiło się bezpieczeństwo na drogach...

BTW nie mogę znaleźć takich danych o koniach, a chętnie bym sobie poczytał. Pamiętasz coś więcej?
Toudi
Użytkownik
#155 - Wysłana: 24 Cze 2012 15:06:47
Odpowiedz 
Glassius:
O ILE kierowcy jeździliby nimi tak samo beztrosko jak konni. Oni jednak mają świadomość ryzyka i podświadomie jeżdżą bardziej ostrożnie.

To nie tyle świadomość ryzyka, co warunki i możliwości jazdy. W czasie "koni" drogi to były zazwyczaj bite trakty, lub nawet łąki. A obecnie jednak mamy (a przynajmniej w teorii, bo nawet to obecnie się zmienia*) proste drogi, szerokie, równe. Pojazdy może i poruszają się szybciej niż konie, ale rzadko kiedy przecinają swoje ścieżki przy dużych prędkościach, więc jest bezpieczniej...
Gorzej, jak na drodze pojawiają się "niedzielni kierowcy", oni niby jeżdżą wolniej, ale nie jest przez to bezpieczniej. Jak np na drodze, na której nawet tiry jeżdżą 80+ nagle pojawi się taki słaby kierowca, który myśli że do 40 będzie jechał bezpiecznie, nic bardziej mylnego, ale w sumie ja tu nie o tym.

*no niestety obecnie to już tylko teoria się robi, bo to co dzieje się na drogach krajowych jest przerażające. Przykład z Holandii, co prawda to nie jest raczej krajówka tylko mniejsza, ale wciąż.
Przykład ekstremalny z Polski to zwężenie zapasowego lotniska na drodze, bo ponoć urządzano tam wyścigi motocyklów...

Przykłady z dróg, którymi jeżdżę na co dzień:
Tychy Wartogłowiec, DK 44 dawniej dwujezdniowy, dwupasowy wiadukt ze sporym odcinkiem na wyprzedzenie maruderów (kolejne dwupasmowe odcinki są dopiero po paru kilometrach w obie strony, do tego sporo skrzyżowań i sygnalizacji po drodze), obecnie choć sam wiadukt nadal jest kilku pasmowy (tylko dzięki temu, że ma zjazdy), to zaraz zanim zrobiono jeden pas ruchu i konieczność objazdu dwóch wysepek, raz z prawej raz lewej... Wysepek o wysokości prześwitu auta, wiecie co będzie jak ktoś się "zagapi".

Dalej DK 44 na odcinku od świateł w Nowym Bieruń do Wisły. Dawniej prosty odcinek dwupasmowej drogi (po pasie w każdą stronę) z pasem szerokości dwóch (nigdy nie było tam problemu wyprzedzić Tira, marudera, traktora (sporo ich tam, bo choć miasto, to okolica rolnicza) czy zaparkowane auto z domku przy drodze, obecnie dalej dwa pasy w obie strony, ale szerokości normalnego pasa, wysepki po środku (różne i takie niemal zerowej wysokości i te z wysokim krawężnikiem), do tego konieczność jazdy slalomem, bo kilka bocznych też dodali.

Dalej DK28 na wysokości miejscowości Redz, po długiej prostej na łuku wybudowano wysepkę, zmieniając tym samym profil zakrętu, przez co wejście w niego szybciej niż 60 km/h grozi wylądowaniem na wysepce (lub w rowie, jeśli jedzie się z drugiej strony), wcześniej spokojnie można było go pokonać z 80 (lub szybciej) na liczniku, bo zakręty był dobrze wyprofilowany.

Dalej DK28 na wysokości tamy na Skawie. By ominąć tamę, trzeba wjechać na stromą górę, jakieś 20 lat temu, gdy tworzono drogę, projektant dał dwa pasy do góry jeden w dół. Genialne posunięcie, szczególnie biorąc pod uwagę długość i stromość wzniesienia. Kilka lat temu remont nawierzchni i na środku wzniesienia zrobiono wysepkę i skręt w lewo...
Nieco dalej też na DK28 i przy tej tamie, buduje się nową drogą krajową, tak by omijała przyszły teren zalewowy i przy okazji kilka wsi. Zaprojektowana jak jedno jezdniowa, dwupasmowa, z szerokim poboczem po obu stronach. Na poboczu spokojnie mieściło się całe auto, wiec szlo i wyprzedzać i było w miarę bezpiecznie dla pieszych, rowerzystów itp. Obecnie po remoncie nawierzchni co kilkaset metrów wysokie wysepki. Pobocze zostało zlikwidowane, bo inaczej nie szło by się z wysepką minąć. Ogólnie droga stała się trudniejsza w przejeździe i bądźmy szczerzy niebezpieczniejsza. Jedna z wysepek znajduje się pomiędzy dwoma mostami na łuku, zmieniając nieco profil pokonywania owego łuku, co może grozić utratą kierunku jazdy...

To tylko kilka przykładów utrudniania życia kierowcom... o rowerzystach nie będę pisał, bo szkoda słów... ostatnio jechałem sobie ścieżką rowerową w rodzinnym mieście, całe dzieciństwo przechodziła on przez pewne skrzyżowanie, obecnie jest tam barierka (na środku drogi rowerowej) i owe skrzyżowanie można teraz pokonać legalnie tylko na piechotę, To tylko przykład pierwszy z brzegu, a więcej znaleźć to nie problem...

I jeszcze taka mała uwaga, w moim dzieciństwie (czyli jakieś 15-20 lat temu) wszyscy nabijali się, że w filmach SF ludzie jeżdżą samochodami w tunelach... obecnie wszędzie buduje się takie półtunele ze ścian dźwiękochłonnych...
Eviva
Użytkownik
#156 - Wysłana: 24 Cze 2012 17:01:14
Odpowiedz 
Glassius

to nie był artykuł w internecie, tylko w jakimś tygodniku. Czytałam dawno temu, może z 15 lat - zostało mi w pamięci mocą kaprysu natury.
Q__
Moderator
#157 - Wysłana: 27 Maj 2013 01:45:43 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#158 - Wysłana: 31 Maj 2013 03:05:05
Odpowiedz 
Tak mi się skojarzyło z trekową utopią:

http://raczkowski.soup.io/post/298303590/Ksi-garni a-24h
MarcinK
Użytkownik
#159 - Wysłana: 31 Maj 2013 07:02:50
Odpowiedz 
Patrząc na to co się teraz dzieje, najrealniejszą wizją przyszłości wydaje się:
http://en.wikipedia.org/wiki/Demolition_Man_%28fil m%29
Q__
Moderator
#160 - Wysłana: 24 Wrz 2013 10:24:00
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#161 - Wysłana: 9 Gru 2013 14:38:14
Odpowiedz 
Q__:
w programie History Channell poświęconym fenomenowi ST

Który nosi tytuł "Star Trek: Secrets of the Universe" i, który można znaleźć TU:
http://www.youtube.com/watch?v=vNiDoT7blX8
Lub - całkiem legalnie - TU:
http://www.history.com/shows/star-trek-secrets-of- the-universe/videos
TU zaś więcej informacji o nim:
http://www.imdb.com/title/tt2928446/
http://www.treknews.net/2013/05/22/star-trek-secre ts-of-the-universe-history-channe/
Q__
Moderator
#162 - Wysłana: 17 Sty 2014 08:36:12
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#163 - Wysłana: 24 Lut 2014 04:01:59
Odpowiedz 
Elaan

Elaan:
Gdy wyczerpią się inne możliwości utrzymania poziomu zysków, wielkie korporacje popchną polityków do wojny, bo - paradoksalnie - nic tak nie pobudza koniunktury jak masowe zniszczenia i śmierć.

Korporacja brzmi groźnie...
http://www.youtube.com/watch?v=kdlnGBihSTM
Choć czy mogą te potęgi równać się z Paramountem?
Q__
Moderator
#164 - Wysłana: 16 Mar 2014 19:23:34
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#165 - Wysłana: 1 Lut 2019 15:12:12
Odpowiedz 
Trochę optymizmu w liczbach (w sam raz dla Trekerów, by bronić wizji G.R.):
https://www.ted.com/talks/steven_pinker_is_the_wor ld_getting_better_or_worse_a_look_at_the_numbers/u p-next
Q__
Moderator
#166 - Wysłana: 14 Mar 2019 00:11:44
Odpowiedz 
Seybr
Użytkownik
#167 - Wysłana: 14 Mar 2019 20:50:45
Odpowiedz 
Q__

Jesteśmy pierwszym gatunkiem, który może sam się wyniszczyć. Aby ludzkość przetrwała, musi polecieć w kosmos. Jesteśmy pierwszym gatunkiem na Ziemi, który niszczy gatunki. Potrafi doprowadzić do wyginięcia.

Zmiany na Ziemi powodowała planeta, czynniki z kosmosu (słońce, meteoryt, czy super nova). Teraz doszedł człowiek.

Wysoko rozwinięte rolnictwo to jedna z przyczyn. Trujemy naturę środkami chemicznymi. Trujemy przemysłem.
Netflix wydał film IO. Nie jest to dzieło, ale fajnie pokazuje co się stanie jak zatrujemy Ziemię.
Q__
Moderator
#168 - Wysłana: 6 Wrz 2019 09:22:55
Odpowiedz 
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Czy ludzkość ma przyszłość?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!