USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Etyczna strona samobójstwa
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Dzakas
Użytkownik
#31 - Wysłana: 20 Maj 2008 07:51:36
Odpowiedz 
Samobójstwo? Nikt nie powinien się wtrącać IMO. Każdy człowiek ma wolną wolę i jeżeli postanowił zakończyć swoje życie to nikomu nic do tego. Czym innym jest namawianie do samobójstwa (jak to mamy w internecie, a o czym można ostatnio przeczytać).
Spohkh
Użytkownik
#32 - Wysłana: 20 Maj 2008 08:25:40
Odpowiedz 
Eviva
Seybr
kanna
Jurgen

Ludzie! Na Vulcana, że tak powiem, co Was tu opętało? Czy to forum startrekowe, czy transmisja z obrad polskiego sejmu? Najpierw jeden na drugiego po chamsku napada, a teraz zaczyna się tradycyjna kłótnia o zygotę! Kto gra Leppera?
Dzakas
Użytkownik
#33 - Wysłana: 20 Maj 2008 08:34:08
Odpowiedz 
Spohkh

Chyba nasz naród ma wrodzoną (no offence) skłonność do kłótni
Jurgen
Moderator
#34 - Wysłana: 20 Maj 2008 10:18:35
Odpowiedz 
Spohkh

A o co chodzi???
Spohkh
Użytkownik
#35 - Wysłana: 20 Maj 2008 11:08:18 - Edytowany przez: Spohkh
Odpowiedz 
Jurgen

Nie o Ciebie, mecenasie. A kto zrozumial, niech z tego skorzysta.
Madame Picard
Moderator
#36 - Wysłana: 20 Maj 2008 11:11:19
Odpowiedz 
Spohkh

Nie o Ciebie, mecenasie.
Mamy już na forum Pana Magistra, teraz będziemy mieć Pana Mecenasa .

A poza tym popieram apel o zaprzestanie dyskusji na temat aborcji!
kanna
Użytkownik
#37 - Wysłana: 20 Maj 2008 11:39:47
Odpowiedz 
Dzakas
Samobójstwo? Nikt nie powinien się wtrącać IMO.

Nie powinien, powiadasz... a potem, z Twoich podatków nota bene, finansowane sa moja placówka i setki innych. I przychodzą do mnie matki, żony których dzieci/mężowie podjęli taki krok.
I juz do końca życia zyja z poczuciem winy, z myslami "co mogłam zrobic, żeby zapobiec", "dlaczego mi to zrobił".
A ja im mówie "Tak, zrobił Ci świństwo". I jak to powtórzę razy 200, albo 300 razy, różnymi słowami i w różnych konfiguracjach, to to przytłaczające poczucie winy zaczyna opadać. Na tyle , że da się jakoś zyć.
Ja nie jestem"za" ani "przeciw". Ja jestem za tym, żeby osoba z myślami samobójczymi wiedziała, gdzie może się udać, żeby dostać pomoc. Zeby takie miejsca były, i były bezpłatne.
Zeby to nie było postrzegane jako "obciach".
Nie wiem, co czuje samobójca - mogę się tylko domyślać. Ale wiem, co czuje jego rodzina - czasem, oczywiście, ulgę, to tez się zdarza. Ale częściej poczucie winy i złość.

Ludzie powinni mnysleć o konsekwencjach swoich działań, w jaki sposób wpłyną one na ich najbliższych. na tym polego odpowiedzialność i dojrzałość.
I wrócę do wczesniejszego przykładu - jeżeli ten facet musiał się zastrzelić, to zdecydowanie nie musiał tego robic na oczach rodziny.
Karo
Użytkownik
#38 - Wysłana: 20 Maj 2008 12:08:26
Odpowiedz 
kanna

I wrócę do wczesniejszego przykładu - jeżeli ten facet musiał się zastrzelić, to zdecydowanie nie musiał tego robic na oczach rodziny.

zgadzam się
dalej jestem w stanie zrozumieć eutanazję czy samobójstwo z obawy przed byciem "warzywem" nie mówię że pochwalam ale jestem w stanie to zrozumieć. Nie widzę w samobójstwie nic honorowego, jakoś mnie nie przekonuje stwierdzenie że hańbę może zmyć tylko krew jak to w różnych książkach zdarzało mi się czytać. i jak bym trafiła na jakiegoś samobójcę to bym zdecydowanie starała podjąć wszelkie dostępne dla mnie środki żeby do samobójstwa nie dopuścić a jak by mi się nie udało to zapewne bym czuła się winna (wiem nie logiczne ale tak pewnie by było)
Jurgen
Moderator
#39 - Wysłana: 20 Maj 2008 12:13:21
Odpowiedz 
Spohkh
Madame Picard

Pytam, bo jeszcze nie doczytałem, co się takiego stało. jeszcze wczoraj wieczorem nikt sie nie kłócił...

PS Mecenasem nie jestem, co nie wyklucza, że niedługo mogę nim być.
kanna
Użytkownik
#40 - Wysłana: 20 Maj 2008 12:16:39
Odpowiedz 
Jurgen

Generalnie się nikt nie kłóci, miło wymieniamy poglady poruczniku-mecenasie lol
Spohkh
Użytkownik
#41 - Wysłana: 20 Maj 2008 12:26:42
Odpowiedz 
Jurgen
No wlasnie, mila atmosfera i tyle. Co do tamtego gostka, to rzeczywiscie mu odbilo, by strzelac sie na oczach rodziny, ale gdyby to zrobil gdzies w piwnicy, to nie mialbym pretensji. Podobno moje poglady na ten temat sa szokujace. Juz na studiach, podczas wykladu o technikach stosowanych przez samobojcow, powiedzialem, ze moim zdaniem nie powinno sie takich ratowac, bo to jest leczenie kogos wbrew woli. Na to profesor mi odpowiedzial, ze juz on osobiscie postara sie o to, zebym nie ukonczyl studiow, bo nie nadaje sie na lekarza. szczesciem rok pozniej poszedl na emeryture.
Jurgen
Moderator
#42 - Wysłana: 20 Maj 2008 12:32:41
Odpowiedz 
Generalnie się nikt nie kłóci, miło wymieniamy poglady

Tak mi się też wydaje...
Seybr
Użytkownik
#43 - Wysłana: 20 Maj 2008 13:45:27
Odpowiedz 
Z tego co wiem lekarz ma prawo leczyć nawet wbrew woli, ma prawo ratować życie. Inny aspekt to eutanazja. Jednak nie ma co porównywać, bo eutanazja to nie samobójstwo, ale wybór ?

Wybór godnej śmierci, ucieczka przed cierpieniem fizycznym, umysłowym ?

Jestem ciekaw waszej opinii.
Eviva
Użytkownik
#44 - Wysłana: 20 Maj 2008 18:42:34
Odpowiedz 
Eutanazja to sprawa bardzo trudna. Wszelkie straszenie "grzechem", wszelkie unoszenie się "etyką" nie ma tu odniesienia. Widziałam dośc cierpienia (z racji zawodu) by zrozumieć tych, którzy chcą godnie odejść. Poruszałam ten temat na swym blogu, ale ludzie pisali z takimi słowami, że... strach powtórzyć. Więc zamilkłam.
Seybr
Użytkownik
#45 - Wysłana: 20 Maj 2008 21:42:13
Odpowiedz 
Daj chociaż linka .
Q__
Moderator
#46 - Wysłana: 25 Wrz 2016 17:52:50 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Hmmm... Padły tu kiedyś zdania:
Dzakas:
Samobójstwo? Nikt nie powinien się wtrącać IMO.

A nikt nie przywołał tej (mocnej) sceny z DS9 "Hard Time"* w roli Trekowego kontrargumentu:
http://www.youtube.com/watch?v=Dm4W0-_IQOU

* Genialny, nawiasem mówiąc, odcinek, pokazujący - być może - przyszłość i naszego systemu penitencjarnego. Oglądałem lata temu, a pamiętam do dziś... Przypomnij go sobie, Mav, skoro zarzucasz DS9 brak sensownej SFowości, brak głębi, filozofii...
Elaan
Użytkownik
#47 - Wysłana: 25 Wrz 2016 19:59:26 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
Seybr:
Wybór godnej śmierci, ucieczka przed cierpieniem fizycznym, umysłowym ?

"Samobójstwo jest tą ostatnią rezerwą, tą ostatnią linią obronną, stanowiąca dla nas rękojmię, że poniżej pewnego poziomu poniżenia, upokorzenia, rozbicia wewnętrznego itp. nic i nikt nas zepchnąć nie może. Świadomość, że zawsze można popełnić samobójstwo, to nasze kryte tyły w walce życiowej. Zupełnie inaczej można się wtedy ustosunkować do każdej sprawy; życie nie tylko jest spokojniejsze, ale i o wiele piękniejsze. "

Henryk Elzenberg "Kłopot z istnieniem"
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Etyczna strona samobójstwa

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!