USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Dzieje galaktycznych cywlizacji w ST

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 10 Kwi 2008 20:44:08
Odpowiedz 
W epizodzie TNG Masks zaskoczyly mnie dwie rzeczy - jedna to fakt, ze pozostałość po obcej kulturze z jaka nasi bohaterowie mieli tym razem do czynienia byla niezwykle wiekowa, budowla we wnętrzu asteroidy miała 87 milionów lat! Druga rzecz jaka mnie tu zdumiewa mianowicie, iz kultura tak zaawansowana technicznie jak ta, o ktorej byla tu mowa miała w gruncie rzeczy dość prymitywne rytuały i wierzenia. Rodza sie wiec tu dwa pytania - jak daleko sięga historia cywilizacji w galaktyce Star Trek, oraz co definiuje dojrzałość danej kultury? Jej dziela jej techniki czy tez jej idee i mysli? I co stalo sie z kultura jakiej przejawy widzielismy?
Seybr
Użytkownik
#2 - Wysłana: 10 Kwi 2008 21:03:10
Odpowiedz 
Picard

Nasze ludzkie wierzenia, głownie też są prymitywne.

Najstarsza cywilizacja była chyba pokazana w TNG. Ojcowie, którzy zapłodnili min, Ziemie. Film z tajnym kodem genetycznym.
Eviva
Użytkownik
#3 - Wysłana: 10 Kwi 2008 21:04:47
Odpowiedz 
Jednym słowem, czysty Danikaen.
Seybr
Użytkownik
#4 - Wysłana: 10 Kwi 2008 21:31:52
Odpowiedz 
Powiem wprost: jeśli ktoś pochodzi od małpy, to jest jego prywatna broszka. Wyrazy współczucia. Mnie jednak proszę w to nie mieszać.

Znalezione w necie ;]. Felieton o Danikaen.
Eviva
Użytkownik
#5 - Wysłana: 10 Kwi 2008 21:37:36
Odpowiedz 
Czy się mylę, czy to cytat z mojego postu w "STarej pannie"? Jeśli nie, to bardzo zbliżony, albo wręcz "zerżnięty".
Seybr
Użytkownik
#6 - Wysłana: 10 Kwi 2008 21:42:58
Odpowiedz 
Raczej ..........

Jeśli nie, to bardzo zbliżony, albo wręcz "zerżnięty".
Madame Picard
Moderator
#7 - Wysłana: 9 Maj 2008 13:43:06
Odpowiedz 
Picard
kultura tak zaawansowana technicznie jak ta, o ktorej byla tu mowa miała w gruncie rzeczy dość prymitywne rytuały i wierzenia.
Mogło tak być z zyliona powodów. A najbardziej prawdopodobny z nich to taki, że obejrzeliśmy to, co wyobrażają sobie scenarzyści ST na hasło rytuał. Poza tym pamiętać należy, że prymitywizm to pojęcie względne. Choć rzeczywiście głupie to było, że cywilizacja, która wybudowała tę tajemniczą machinę we wnętrzu asteroidy uskutecznia jakieś rytuały ku czci słońca.

co definiuje dojrzałość danej kultury? Jej dziela jej techniki czy tez jej idee i mysli?
Jedno nierozerwalnie łączy się z drugim.

I co stalo sie z kultura jakiej przejawy widzielismy?
Ponieważ nie wiemy, możemy puścić wodze fantazji .
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 9 Maj 2008 14:12:41 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Picard

W epizodzie TNG Masks zaskoczyly mnie dwie rzeczy - jedna to fakt, ze pozostałość po obcej kulturze z jaka nasi bohaterowie mieli tym razem do czynienia byla niezwykle wiekowa, budowla we wnętrzu asteroidy miała 87 milionów lat!

To jeszcze nic na tle wiekowości galaktycznych cywilizacji w cyklu Uplift Brina czy w "Centrum Galaktyki" Benforda...

ruga rzecz jaka mnie tu zdumiewa mianowicie, iz kultura tak zaawansowana technicznie jak ta, o ktorej byla tu mowa miała w gruncie rzeczy dość prymitywne rytuały i wierzenia.

Wolkaniw w "Amok Time" też czynili wrażenie czegoś na kształt "szlachetnych dzikusów"... :]]

Eviva

Jednym słowem, czysty Danikaen.

Cóż... Hipotezy tego pana zrobiły furorę w SF. Poza ST i w/w cyklem Brina można tu wymienić "Getaway" Pohla, "Odyseję kosmiczną", "StarGate", B5, ba nawet pewne wątki u Lema... (Acz przyznaćc trzeba, że ujęcie tematu przez autorów SF jest - poza "SG" - znacznie oryginalniejsze i głębsze niż u samego Danikena, który pomysły mial raczej prymitywne...)
Madame Picard
Moderator
#9 - Wysłana: 9 Maj 2008 14:17:15
Odpowiedz 
Q__
Wolkaniw w "Amok Time" też czynili wrażenie czegoś na kształt "szlachetnych dzikusów"...
Czyli pon'farr to życie seksualne dzikich?
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 9 Maj 2008 14:21:20
Odpowiedz 
Madame Picard

Czyli pon'farr to życie seksualne dzikich?

ROTFL

ps. przyznasz jednak, że pokazana tam wolkańska kultura każe wspomnieć ziemskie i pozaziemskie kultury z utworów Haggarda, Burroughsa i Merritta....
Adek
Użytkownik
#11 - Wysłana: 23 Sty 2010 20:08:23
Odpowiedz 
No to tak mi sie przypomniało, że ostatnio oglądałem odc 7x23 "Emergence". I był chyba w nim moment, w którym rzeczywistość holodekowa zaczęła sterować sterować "Enterrise" i np Worf dorzucał do pieca w pociągu. To sobie wyobrażam ile by musieli tego węgla ciągnąć żeby chociaż osiągnąć Warp 1. Fajny odcinek w ogóle. Zbliżam się do nieuchronnego końca. Tylko splot innych okoliczności (brak czasu, inne tematy i wydarzenia) spowodowały, że jeszcze nie dotarłem do nieuchronnego końca serialu. Ale jak mówiłem już przymierzam się do powtórek. Nawet nie pamiętam o czym było w sezonie 1, tu posiłkuję się streszczeniami w celu przypomnienia sobie tych najlepszych wg mnie.

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Dzieje galaktycznych cywlizacji w ST

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!