USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Ulubione rasy
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#241 - Wysłana: 28 Wrz 2012 22:09:11
Odpowiedz 
Q__:
Widzisz, to nie jest tak, że stereotypy biorą się znikąd. Problem jest inny - bardzo upraszczają obraz świata i krzywdzą jednostki powstaniu tychże stereotypów niewinne np. takiego pana:

Słuszna i trafna uwaga, rzeczywiście każdy przykład powinien być rozpatrywany oddzielnie by nikogo nie pokrzywdzić.
Q__
Moderator
#242 - Wysłana: 29 Wrz 2012 11:09:05 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Nawiasem mówiąc: Robert Silverberg w swojej powieści "Czas trzeciego wiatru" przedstawił Cyganów/Romów jako rasę Obcych (tak, w sensie przybyszów z obcej planety) interesująco - acz powierzchownie - bazując na ich folklorze i zaletach (o których jeden taki wypowiadał się tu z poczuciem, nie jestem pewien czy koniecznie uzasadnionej, wyższości), a rzecz ubierając w formę samochwalczej gawędy króla Romów będącego lennikiem imperatora ludzkości...

ps. o powieści:
http://ksiazki.polter.pl/Czas-trzeciego-wiatru-n36 171
http://tvyccqn.biblionetka.pl/book.aspx?id=2368
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#243 - Wysłana: 29 Wrz 2012 11:51:19 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Q__

Ale też patrz w druga stronę. Takim sposobem można znaleźć dużo Niemców, którzy w czasie II WŚ byli dobrzy. Ale to nie zmienia faktu kim oni byli.

Na osiedlach nie masz romskich eurydytów, tylko bandę zdegenerowanych ludzi, którzy uważają, że wszystko im się należy oraz nie podejmą żadnej pracy.

Dopóki żyli tzw romscy królowie - to panował względny spokój. Moja mama opowiadała mi, że do jej klasy chodziło 30% Romów. Nie było z nimi problemów, bo czuli bat w postaci Króla. Były wspólne wyjazdy etc. Jak coś się stało Polakowi z rak cygana to Policji nie trzeba było wzywać.

Obecnie wygląda to jak stado pasożytów. Sorry, Q ale Wrocławski Brochów jest tego przykładem.
7z9
Użytkownik
#244 - Wysłana: 29 Wrz 2012 20:17:03
Odpowiedz 
Q__:
(o których jeden taki wypowiadał się tu z poczuciem, nie jestem pewien czy koniecznie uzasadnionej, wyższości)

Wyjdź człowieku kiedyś poza swoje 4 ściany, poznaj świat realny to wtedy porozmawiamy o uzasadnionej czy nie uzasadnionej wyższości takich czy innych poglądów. Prawda jest taka, że jeśli rozmawiamy tu o takiej "nacji" jak Romowie to jakieś pojedyncze normalne jednostki nie zmienią tego z kim mamy do czynienia.
Banda leni i złodziejskich pasożytów którzy wysysają to z mlekiem matki. Taka jest niestety prawda. Może nie każdy o tym wie, ale każdy Rom w tym państwie dostaje... 1500zł na osobę tylko dlatego że jest Romem. Normalny człowiek niejednokrotnie nawet przez miesiąc tyle nie zarobi ciężko harując. Nie wspominając o emerytach...
Tle w kwestii Romów bo krew mnie zalewa na samą myśl o nich.
Mav
Użytkownik
#245 - Wysłana: 29 Wrz 2012 20:25:33 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
7z9:
Wyjdź człowieku kiedyś poza swoje 4 ściany, poznaj świat realny to wtedy porozmawiamy o uzasadnionej czy nie uzasadnionej wyższości takich czy innych

Nie ma to jak dawka bezsensownego chamstwa ileż to jakości wniosło do twojej wypowiedzi. Niesamowite jak to było potrzebne, jak wyniosło dyskusje na wyższy poziom
Eviva
Użytkownik
#246 - Wysłana: 29 Wrz 2012 20:38:25 - Edytowany przez: Eviva
Odpowiedz 
7z9:
nie każdy o tym wie, ale każdy Rom w tym państwie dostaje... 1500zł na osobę tylko dlatego że jest Romem.

Możesz poprzeć to jakimś dowodem? Ciężko mi w to uwierzyć. Nie twierdzę, ze kłamiesz, Polska to kraj bezsensów, ale chciałabym wiedzieć, skąd to wiesz.

Mav:
Nie ma to jak dawka bezsensownego chamstwa

Może bez wycieczek osobistych... bo sporo racji ma nasz nerwowy kolega. Miałam w życiu sporo do czynienia z Cyganami i były to WYŁĄCZNIE negatywne doświadczenia. A nie jestem jakimś unikatem.
7z9
Użytkownik
#247 - Wysłana: 29 Wrz 2012 20:45:54 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
Mav
Zanim zaszufladkujesz moje słowa nazywając je "chamstwem" wpierw zważ na te które je wywołały. Są jakieś granice, a ślepota co niektórych na bieżące realne sprawy jest nie tyle co zatrważająca co godna pożałowania.
ps. czyżby delikatna empatia do pana Q

Eviva
Niestety na necie ciężko jest cokolwiek znaleźć na ten temat. Na pewno pomogą tagi jak: cygan, rom, opieka społeczna. Jednoznacznej odpowiedzi na ten temat w internecie nie znalazłem. Wiem na pewno że parę dobrych lat temu było to 1000zł, jak jest teraz prawdę mówiąc nie wiem. Także ta suma 1,5 tyś. nie do końca jest na dzień dzisiejszy sprawdzona. Znalazłem ją w komentarzach pod jednym z jakże nie bulwersujących, nie chamskich komentarzach
Mav
Użytkownik
#248 - Wysłana: 29 Wrz 2012 20:58:28 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
7z9:
ps. czyżby delikatna empatia do pana Q

Ostatnio mozg_kl2 skomentował post Evivy na tym samym poziomie: Eviva zajmij się pisaniem pseudo bloga, emo postów itp rzeczy bo na polityce się nie znasz.. Wtedy też mu odpisałem coś podobnego co tobie. Po prostu takie ataki są wyjątkowo niskich lotów, są bezsensowne. Wydawało mi się, że tutaj takiego czegoś nie spotkam.

Eviva:
Może bez wycieczek osobistych... bo sporo racji ma nasz nerwowy kolega.

A co ma racja do tego niskich lotów personalnego ataku? To jak ja napisze, że Polska jest w Europie, to będę mógł przy okazji wszystkich od h... powyzywać? Bo mam racje z tą Polską?

7z9:
Zanim zaszufladkujesz moje słowa nazywając je "chamstwem" wpierw zważ na te które je wywołały

Chodzi o post Q? Jakoś nie widać tam obraźliwych słów na temat jakiegoś użytkownika.

Eviva:
Miałam w życiu sporo do czynienia z Cyganami i były to WYŁĄCZNIE negatywne doświadczenia. A nie jestem jakimś unikatem.

7z9:
Są jakieś granice, a ślepota co niektórych na bieżące realne sprawy jest nie tyle co zatrważająca co godna pożałowania.

Czy ja napisałem, że lubie Cyganów? Co ma piernik do wiatraka
Elaan
Użytkownik
#249 - Wysłana: 29 Wrz 2012 21:14:18 - Edytowany przez: Elaan
Odpowiedz 
7z9:
Także ta suma 1,5 tyś. nie do końca jest na dzień dzisiejszy sprawdzona. Znalazłem ją w komentarzach pod jednym z jakże nie bulwersujących, nie chamskich komentarzach

Skąd wiesz masz pewność, że nie jest to tylko plotka? Zwykłe ludzkie gadanie?
Coś jak bajędy z czasów słusznie minionych: o czarnej Wołdze, co jeździ po mieście i porywa dzieci, albo o stajni dla konia na "Pogorii".
7z9
Użytkownik
#250 - Wysłana: 29 Wrz 2012 21:37:53 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
Pisałem że nie mam pewności ale jakieś ziarno prawdy w tym jest, wystarczy trochę pogrzebać na necie (...) Jedno jest pewne, rodziny cygańskie co miesiąc dostają od państwa polskiego (opieka, zasiłek) tylko z racji tego że należą do mniejszości "pewne"gratyfikacje pieniężne. Jakie? niestety nie ma w tym wypadku miarodajnego źródła. Przynajmniej ja takiego nie znalazłem.
Zresztą, czy ktoś z was zna Cygana (albo może słyszał o takim) który by pracował? bo ja nie.
Mav, głaskanie głaskaniem, ale czasem trzeba twardo uderzyć pięścią o stół i powiedzieć basta. Czy takie zachowanie można ochrzcić mianem "chamstwa", tym bardziej ze szanowny pan Q już od dawna ma mnie w uważaniu
Q__
Moderator
#251 - Wysłana: 30 Wrz 2012 00:06:49 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
Ale też patrz w druga stronę. Takim sposobem można znaleźć dużo Niemców, którzy w czasie II WŚ byli dobrzy. Ale to nie zmienia faktu kim oni byli.

Owszem. I zdziwisz się, ale zawsze twierdzę, że można było nosić hitlerowski mundur i być dobrym człowiekiem. Twierdzę też, że nawet nie każdy zdeklarowany nazista (czy wyznawca innej paskudnej ideologii) musi/musiał być 100% potworem (vide Heidegger choćby). Świat jest zbyt złożony, by go prymtywnie upraszczać...

7z9

7z9:
Wyjdź człowieku kiedyś poza swoje 4 ściany, poznaj świat realny to wtedy porozmawiamy o uzasadnionej czy nie uzasadnionej wyższości takich czy innych poglądów.

Powiem tak... Nie wiem czy twoje wyobrażenie realnego świata nie jest przypadkiem równie "prawdziwe" co hipotezy jakie obsesyjnie produkujesz na mój temat... Ale coż, każdy ma jakieś granice percepcji...

Q__:
tym bardziej ze szanowny pan Q już od dawna ma mnie w uważaniu

Raczej w poważniu tzw. du...żym.
Eviva
Użytkownik
#252 - Wysłana: 30 Wrz 2012 10:42:59
Odpowiedz 
7z9:
Zresztą, czy ktoś z was zna Cygana (albo może słyszał o takim) który by pracował? bo ja nie.

Wokalista zespołu Vox, Michaj Burano, Edyta Górniak... paru ich jest. Zgodzę się jednak, że stanowią muzealną rzadkość.
7z9
Użytkownik
#253 - Wysłana: 30 Wrz 2012 11:05:22 - Edytowany przez: 7z9
Odpowiedz 
Q__:
Q__: tym bardziej ze szanowny pan Q już od dawna ma mnie w uważaniu Raczej w poważniu tzw. du...żym

Powinno być tak jak napisałem- "w uważaniu", więc mnie nie poprawiaj!
Miałem na myśli prawdziwych Romów a nie mieszańców (np. Edyta Górnika)
Q__
Moderator
#254 - Wysłana: 30 Wrz 2012 11:15:49
Odpowiedz 
7z9

7z9:
Powinno być tak jak napisałem- "w uważaniu", więc mnie nie poprawiaj!

Nieno, ja wiem, w czym myślisz, że cię mam, po prostu prostuję to błędne przypuszczenie.
Kapitan James Tyberiusz Kirk
Użytkownik
#255 - Wysłana: 1 Paź 2012 14:08:06
Odpowiedz 
Andorianie - Podoba mi sie ich świat.. ich kultura przed poznaniem ludzi była wspaniała oraz ich podgatunek Areary sa fajne..

Q - Zawsze kojarzyli mi sie z Bogami... ogónie fajna rasa...

Klingoni - Wspaniała rasa.. walczą żeby umrzeći umierają żeby walczyć... ich kultura jest wspaniała.. niezbyt piękna planeta.. ale sztuki walki itp

Romulanie/Woklanie - W sumie to 2 podgatunki tego samego gatunku... byli mało rozdzieleni.. nie stali sie innymi gatunkami.. ogólnie Romulan lubie za ich siłę i ksenofobie

Kardasianie - Majestatyczni.. mają niewielkie statki ale są fajni.. lubie ich

Ferengi - To dziwny i specyficzny gatunek.. w ogóle nie opuścili by swojej planety gdyby ich nie odwiedzili i zaczeli handlowac.. później kupili setki statków z warp, broń itp... stali sie handlarzami znami w całym Alfa.
Użytkownik
#256 - Wysłana: 3 Paź 2012 13:47:40
Odpowiedz 
Dodam że Tellarytów jeszcze lubie... kojarzą mi sie z krasnoludami z Władcy Pierścieni.
Q__
Moderator
#257 - Wysłana: 3 Paź 2012 14:20:24
Odpowiedz 

Dały by Ci krasnoludy za przyprawienie ryjów...
Użytkownik
#258 - Wysłana: 3 Paź 2012 15:42:14
Odpowiedz 
Q__:
Dały by Ci krasnoludy za przyprawienie ryjów...

Mówie poważnie.. krasnolud z władcy pierścieni jest bardzo podobny..
Q__
Moderator
#259 - Wysłana: 6 Gru 2013 17:56:08
Odpowiedz 
O Wolkanach, Klingonach i Romulanach (i ich zmianach):
http://www.denofgeek.com/movies/star-trek/21184/st ar-trek-changing-races
Q__
Moderator
#260 - Wysłana: 19 Mar 2014 13:31:37 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Dwa najbardziej znane Trekowe gatunki na jednym obrazku:

https://www.facebook.com/startrekphase2/photos/a.1 0150213878010934.352705.43727400933/10152413975290 934/
(Z FB ekipy NV: P2.)
Mav
Użytkownik
#261 - Wysłana: 19 Mar 2014 14:24:18
Odpowiedz 
Q__:
Dwa najbardziej znane Trekowe gatunki na jednym obrazku:

Przecież na tym obrazku jest jeden gatunek - człowiek!
Q__
Moderator
#262 - Wysłana: 25 Kwi 2016 22:52:52
Odpowiedz 
Taki ranking:

Alien Species You'd Like to Be a Part of Is...

Q (45%)
Vulcans (24%)
Klingons (8%)
Bajorans (6%)
El-Aurians (5%)
Romulans (4%, 216 votes)
Andorians (4%, 211 votes)
Borg (2%)

http://www.startrek.com/article/alien-species-youd -like-to-be-a-part-of-is

No i kto tu jest debeściak (i jego mafia też)!?!
Q__
Moderator
#263 - Wysłana: 29 Kwi 2016 11:18:41
Odpowiedz 
Ranking charakteryzacji Obcych wg TrekYards:
http://www.youtube.com/watch?v=HNSxqr-Vv7s

Jak zwykle Top 5 x 2:

1. Klingon
2. Jem'Hadar
3. Xindi Reptilian
4. Ferengi
5. Andorian

1. Klingon
2. Cardassian
3. Ferengi
4. Hirogen
5. Nausicaan
Evelin Siv
Użytkownik
#264 - Wysłana: 16 Cze 2016 16:44:23
Odpowiedz 
Oglądam VOY "Nemesis" i jest tam rasa Kradin. Czy nie wydaje się dość podobna do rasy z Kwadrantu Alfa - Nausicaan? Na początku tak oglądam i jakoś wyglądają znajomo; szukam, z którą rasą mi się kojarzą i znajduję Nausicaans. Patrząc na zdjęcia, jest jakaś różnica. Kradin mają więcej kłów, ale fizjonomia bardzo podobna i włosy

Może to nie są moje ulubione rasy jak brzmi tytuł topicu, ale ze znalezionych tematów o rasach ten mi najlepiej pasował na moje spostrzeżenie.
Q__
Moderator
#265 - Wysłana: 16 Cze 2016 17:15:49
Odpowiedz 
Evelin Siv

Evelin Siv:
jest tam rasa Kradin. Czy nie wydaje się dość podobna do rasy z Kwadrantu Alfa - Nausicaan?

Wydaje. Sprawa zresztą jest znana:
http://www.ex-astris-scientia.org/inconsistencies/ changing-faces2.htm#nausicaans
Ale fajnie odkrywać takie rzeczy samemu.

Oczywiście, możemy tylko spekulować skąd - in universe - to podobieństwo. Jakiś odpowiednik Schizmy Wolkańsko-Romulańskiej, konwergencja (jak w wypadku Ziemian i Wolkan - różnice wewnętrzne spore, na zewnątrz uderzające podobieństwo), Preservers dwa razy użyli tych samych genów lub zabrali część populacji jednej planety na drugą (jak w wypadku przodków Indian z TOS "The Paradise Syndrome")... Wszystko to jest możliwe...
Evelin Siv
Użytkownik
#266 - Wysłana: 16 Cze 2016 17:44:08
Odpowiedz 
Q__
No tak w końcu wszyscy pochodzą od jednego gatunku humanoidów (tych w TNG, był taki odcinek), tylko czy to odnosiło się tylko do Kwadranku Alfa, czy całej galaktyki?

Q__:
jak w wypadku przodków Indian z TOS "The Paradise Syndrome"

Ha, to było ciekawe z Indianami z serii "surprising coincidence" akurat Chakotay był na tyle szczęśliwy, że na drugim końcu galaktyki spotyka obcyh, którzy odwiedzili jego plemię (czy tylko jego plemię nie pamięta, ale mieli ten sam tatuaż). I oczywiście jakie to niezwykłe, że akurat Chakotay został na planecie i wiedział jak się w stosunku do obcych zachowywać
Q__
Moderator
#267 - Wysłana: 16 Cze 2016 17:57:31 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Evelin Siv

Evelin Siv:
tylko czy to odnosiło się tylko do Kwadranku Alfa, czy całej galaktyki?

Do wszystkich humanoidów, jak się zdaje (niby padło z ekranu coś o Kwadrantach Alfa i Beta, ale pamiętajmy, że były to jedyne części Galaktyki zbadane wówczas). Czyli w pewnym momencie jednostki GF powinny dotrzeć do granicy poza którą wszelkie napotkane istoty będą już tylko niehumanoidami. M.in. dlatego tak optuję za wariantem post-NEM/Abramsverse-wieki-po-Kirku, bo zdaje mi się, że granica Mlecznej Drogi jest właśnie granicą "ludzkiego świata" w ST... choć może być i tak, że już w Kwadrancie Beta, gdzieś za klingońskimi i romulańskimi obszarami, kończy się zasięg ekspansji humanoidalnego życia.
Evelin Siv
Użytkownik
#268 - Wysłana: 17 Cze 2016 14:30:58
Odpowiedz 
Q__:
będą już tylko niehumanoidami

Dlatego nigdy nie powstanie serial o tym, że trafią do innej galaktyki, bo jak tu wymyślić coś niehumanoidalnego i zupełnie innego niż to, co znamy z własnego podwórka? Tak naprawdę jak nawet pokazywały się takie rasy w Treku, to miały coś z tego co znamy - wyglądały np. jak czysta energia, albo zmieniały kształty. Nie da się wymyślić coś tak odrębnego od nas. Wyobraźnia jest ograniczona do tego, co znamy. Np. mają po kilka rąk, nóg, głów; inne uszy, czoła; przypominają bardziej zwierzęta niż ludzi.

Poza tym na pewno nikomu by się nie chciało tyle poświęcić czasu, kasy i kreatywności, by wymyślić jakaś inną ciekawą rasę.

Był odcinek w TNG, kiedy za sprawą Podróżnika trafili do innej galaktyki. Tylko że obcych nie zobaczyliśmy, bo jedynie objawili się w postaci przekazu ułatwiającego komunikację z ludźmi.
Q__
Moderator
#269 - Wysłana: 17 Cze 2016 18:41:55 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Evelin Siv

Evelin Siv:
Dlatego nigdy nie powstanie serial o tym, że trafią do innej galaktyki, bo jak tu wymyślić coś niehumanoidalnego i zupełnie innego niż to, co znamy z własnego podwórka? Tak naprawdę jak nawet pokazywały się takie rasy w Treku, to miały coś z tego co znamy -wyglądały np. jak czysta energia, albo zmieniały kształty. Nie da się wymyślić coś tak odrębnego od nas. Wyobraźnia jest ograniczona do tego, co znamy.

Owszem, jest to ekstremalnie trudne do pomyślenia, ale czy niemożliwe? "Solaris", "Niezwyciężony", "Eden" i "Fiasko" Lema, sporo utworów Clarke'a, cykl Centrum Galaktyki Benforda (pierwszego konsultanta naukowego TNG zresztą), pewne pomysły Egana, Dukaja czy Baxtera, wreszcie pewne przykłady z własnego podwórka od TOSowej Horty, przez TASowych Kosmiczną Chmurę czy Phylosian, TMPowskiego V'Gera i takie pomysły z TNG jak Crystalline Entity, Borg (w sumie) oraz Q (jak się zastanowić kim/czym jest), aż po stworzenie z ENT "Vox Sola", istoty z niedawnego odcinka STC i niektórych Obcych z powieściowego Titana, pokazują, że da się.
MarcinK
Użytkownik
#270 - Wysłana: 17 Cze 2016 18:46:06
Odpowiedz 
Najtrudniej jest wymyślić interakcje człowieka z zupełnie odmienną istotą. Gdybyśmy spotkali rozumną gwiazdę to pewnie nawet byśmy tego nie zauważyli- możliwe że całe ludzkie życie trwało by krócej niż jedna krótka myśl takiej gwiazdy, która żyjąc miliardy lat nie ma powodu się śpieszyć.
 Strona:  ««  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Ulubione rasy

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!