USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Linia czasowa ENT
 
Autor Wiadomość
Slovaak
Użytkownik
#1 - Wysłana: 23 Kwi 2005 15:36:37
Po obejrzeniu czołówki Ent 4x18 zauwarzyłem pewen symbol najpierw na fladze gdy ktos ja umieszcza na powieszchni jakiejs planety czy księżyca a później pod sam koniec. Ten symbol pojawił sie już w star trek mianowicie w równoległym wszechświecie był znakiem Terran Empire.
http://www.neutralzone.de/database/indexfra.htm
Różnie sie tylko pokazanymi kontynentami.

Co myślicie, czy może jednak Ent jest z innej lini czasowej. Wyjaśniało by to wiele rozbierzności.
Dreamweb
Użytkownik
#2 - Wysłana: 23 Kwi 2005 15:42:47
Z tym że ta czołówka przedstawia mirror universe czyli nie normalną linię czasową Enterprise która wg. scenarzystów jest tą samą co w innych serialach (raczej tą najczęściej pokazywaną w innych serialach) (choć z realizacją tego założenia bywa różnie )
John Belushi
Użytkownik
#3 - Wysłana: 23 Kwi 2005 15:55:15 - Edytowany przez: John Belushi
ta czołówka zapewne pojawia się tylko w tych dwóch odcinkach
więc wszechświat równoległy dotyczy tych dwóch odcinków

ale faktycznie jest dośc zaskakująca
mam wrażenie że po części to fragmenty tych dwóch odcinków
Paradoks
Użytkownik
#4 - Wysłana: 17 Cze 2006 20:09:43
Empata Wolkanin
Użytkownik
#5 - Wysłana: 8 Paź 2014 16:53:37
Zauważyłem, że pojawiają się głosy o tym, że serial Enterprise łamie kanon ustanowiony przez TOS, i TNG - np. Picard wspomina o nieudanym pierwszym kontakcie z Klingonami a tymczasem w ENT mamy raczej spokojny [jak na Klingonów] kontakt Archera z przedstawicielami tejże rasy.

Zastanawiam się nad jednym - skoro tego Klingona na Ziemi ścigali zmodyfikowani Sulibanowie [czy jak to się tam zwało], który otrzymywali rozkazy z przyszłości, to chyba jasne jest to, że pierwotna rzeczywistości została zmieniona przez temporalną ingerencję osób trzecich.

Czyli wychodzi na to, że Star Trek: Enterprise przedstawia alternatywną historię UFP. Ciekawi mnie wasze zdanie na ten temat.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 8 Paź 2014 17:40:37 - Edytowany przez: Q__
Empata Wolkanin

Tak w zasadzie temporalne ingerencje osób trzecich są głębsze. Mamy Temporal Cold War (nie wiemy w sumie jak głęboko w przeszłość sięgała). Mamy interwencję Borg znaną z FC (ENT wraca wszak do tego wątku)...*

* Pokazany tam (w FC/ENT) Cochrane też zresztą wygląda inaczej niż w TOS, więc może to być efekt jakichś wcześniejszych zabaw z linią czasu - bo ja wiem.... Kirka w TOS lub w ST IV? Picarda w czasach Twaina? Odległy skutek działania broni Annoraxa? Nie dość dokładne odwrócenie grożącej klęski w "All Good Things..."?

(Co do Kontaktu z Klingonami - przed Archerem był jeszcze ten farmer ze strzelbą, a to już pokojowe nie było... Acz też faktycznie nie czyniło wrażenia czegoś więcej niż drobnego w sumie incydentu...)

ps. Nie wiem jak to zabrzmi w świetle niedawnej moderatorskiej interwencji, ale cieszę się znów Cię z nami widząc. Cieszę się też, że komuś jeszcze chce się rozmawiać o ST (i przyjmować w tym celu tak głęboko Trekowy nick).
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#7 - Wysłana: 8 Paź 2014 18:38:58
Q__

My też upieraliśmy się, że pierwszy kontakt z Nowym Świata to domena Kolumba- a tutaj wyskoczyli wikingowie 400 lat wcześniej, czy Huang He w XV wieku...

to jest urok serialu, który ma już 50 lat. wtedy w skład Zjednoczonej Ziemi wchodizł Związek radziecki. Trzeba było to poprawdzić.

Entek za bardzo kanonu nie naruszył. Borga z nazwy nie znali, Ferenghi również. A Klingoni za Archerem nie przepadali i nawet wynajmowali najemników do jego schwytania. I to było na linii Ziemia -Klingon. Natomiast pierwsze relacje UFP- IK miało faktycznie miejsce parę dekad później. Nie ma tutaj sprzeczności.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 8 Paź 2014 18:53:19 - Edytowany przez: Q__
FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
A Klingoni za Archerem nie przepadali i nawet wynajmowali najemników do jego schwytania. I to było na linii Ziemia -Klingon. Natomiast pierwsze relacje UFP- IK miało faktycznie miejsce parę dekad później. Nie ma tutaj sprzeczności.

Tak, tylko tu się pojawia kwestia - w dużej mierze semantyczna - co rozumiemy przez Pierwszy Kontakt. Jeśli bowiem - jak obyczaj SF każe - pierwsze zetknięcie dwu odmiennych gatunków, to wtedy relacje UFP, złożonej z gatunków, które już Klingonów znają, z IK się tu nie łapie.

Inna sprawa, że ja np. nie uważam, by akurat fakt ew. mieszczenia się w alternatywnej linii czasu miał zaraz automatycznie ENTka dyskwalifikować...
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#9 - Wysłana: 8 Paź 2014 22:59:09 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Q__

Podobnie jest z Romulanami i Volkanami oraz Volkanami z Klingonami. Teoretycznie pierwszy kontakt był przed UFP.
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 8 Paź 2014 23:07:04
FederacyjneMSZ

Jasne, ale to akurat nic nie zmienia w naszych rozważaniach...
Mav
Użytkownik
#11 - Wysłana: 14 Gru 2014 01:29:08
Zanany fakt kanoniczny, który jasno daje do zrozumienia, że ENT to alternatywna linia czasowa - zalinkuję sobie, a co tam: https://www.youtube.com/watch?v=dg5FNpV1Ets
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 14 Gru 2014 01:55:52 - Edytowany przez: Q__
Mav

Mav:
Zanany fakt kanoniczny, który jasno daje do zrozumienia, że ENT to alternatywna linia czasowa

Mowa o linijce "There have been five Federation ships with that name"?

Da się to skontrować. Nie mamy w sumie kanonicznego dowodu, że NX-01 nie został wycofany ze służby tuż przed narodzinami Federacji. Zwróć uwagę na taki oto dialog oficerów w "These Are Voyages...":

Travis: I've asked him for a little more time, until Captain Archer decides what he's going to be doing.
Reed
: I'll bet you a month's pay he'll be on the bridge of a new ship. He won't be able to resist one of those warp seven beauties.
Hoshi: I've heard he's already been tapped for admiral.
Travis: Malcolm's right. They'll never keep him behind a desk.


Nie wiemy też czy alliance, o którym w następnej scenie wspomina Phlox:

Phlox: There are dignitaries here from eighteen different worlds. It's a good sign. I wouldn't be surprised if this alliance begins to expand before we know it.

stał się od razu znaną nam UFP, czy ulegał przekształceniom (m.in. zmianom nazwy) po drodze...
Mav
Użytkownik
#13 - Wysłana: 14 Gru 2014 02:35:25 - Edytowany przez: Mav
Q__:
Mowa o linijce "There have been five Federation ships with that name"?

Tak. I wiadomo, że można ją obalić tym, że NX-01 nie był w czynnej służbie, gdy powstała Federacja. Wprawdzie MA podaje, że zakończył służbę w roku, w którym Federacja powstała, ale to nie jest kanoniczne źródło.

Myślę, że jednak wygra w tym przypadku logiczne myślenie Otóż niemożliwe, aby komputer Galaxy zapytany o okręt Enterprise pominął tak legendarną, kluczową dla powstania Federacji jednostkę jak NX-01. To logiczne, że komputer wyplułby, że ma w bazie danych 5 okrętów Enterprise, w tym jeden non-Federation.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 14 Gru 2014 11:58:43
Mav

Mav:
Otóż niemożliwe, aby komputer Galaxy zapytany o okręt Enterprise pominął tak legendarną, kluczową dla powstania Federacji jednostkę jak NX-01. To logiczne, że komputer wyplułby, że ma w bazie danych 5 okrętów Enterprise, w tym jeden non-Federation.

Nie pomyślałeś, że w Federacji nawet komputery wolały zapomnieć, że zakładał ją Archer? (Choć Scotty go, przynajmniej w jednej linii czasu (po)pamiętał.)
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 6 Cze 2015 07:21:25
Empata Wolkanin
Mav

Kamyczek do Waszego ogródka, czyli rozważania o tym czy ENT i Abramsverse to linia czasu odmienna od Starego Treka(TM) oraz o tym czy po drodze nie trafiały się jeszcze jakieś temporalne inkursje (jedna z istotniejszych propozycji: klasyczny Trek -> linia czasu FC i ENT -> Abramsverse; mnie się jednak - jak już pisałem - zdaje, że musiała być już jakaś masywna zmiana temporalna przed FC, vide gwałtowna zmiana mundurów i... twarzy Cochrane'a; wszystko to zresztą jakoś zapętleniami z "Primeru" rodem pachnie):
http://www.trekbbs.com/showthread.php?t=249937
Q__
Moderator
#16 - Wysłana: 8 Mar 2016 16:50:46
Hmmm... Proponuję wziąć się za rozkminianie linii czasowej ENT w świetle fabuły Horizona... Wygląda na to, że pojawienie się Future Guy'a (zwanego też Daekonem) było pochodną epizodu z supernową Hobus i zagłady Romulusa (z Remusem). Pytanie więc teraz czy linia czasu ENT/HOR to nadpisana przeszłość Prime Timeline? Nadpisana przeszłość Abramsverse (był w nim admirał Archer ze swoim beaglem)? Nadpisana ich wspólna przeszlość? A może kolejne wypączkowanie w bok osobnej linii czasu? Jeśli to ostatnie to czy Abramsverse (ze względu na to, o czym była mowa) jest wypączkowanien z tego wypączkowania, że tak powiem? I którą linię czasu mamy w NV/P2 "Going Boldly" gdzie mowa była o Archerze? Oraz jaki związek z TCW mają wspomniane zmiany z FC?
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 17 Paź 2016 14:04:44
Podcast TrekYards poświęcony kwestii czy linia czasowa ENTka to Prime Timeline?
http://www.youtube.com/watch?v=Bb3YtVGtiYc
mozg_kl2
Użytkownik
#18 - Wysłana: 17 Paź 2016 19:05:06
Q__:
Podcast TrekYards poświęcony kwestii czy linia czasowa ENTka to Prime Timeline?

a są co do tego wątpliwości?
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 17 Paź 2016 19:40:21
mozg_kl2

mozg_kl2:
a są co do tego wątpliwości?

Od samego początku istnienia Phoenixa, jak po tym topicu widać.
mozg_kl2
Użytkownik
#20 - Wysłana: 17 Paź 2016 19:42:07
Q__:
Od samego początku istnienia Phoenixa, jak po tym topicu widać.

11 lat 19 postów, mało tych wątpliwości.
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 17 Paź 2016 19:48:13 - Edytowany przez: Q__
mozg_kl2

mozg_kl2:
11 lat 19 postów, mało tych wątpliwości.

Były jeszcze i inne posty w innych topicach (a bodaj i tematy-duble). Z tym, że nie traktuj tych wątpliwości ENTkożerczo zaraz. Zwł, że np. niniejszy temat założył jeden z czołowych obrońców ENT w owych dawnych czasach (jeśli mnie wspomnienie wyniesione z lektury dyskusji, które trwały tu przed moim nastaniem, nie myli).

(Pomijam już to, że termin Prime Timeline jest w sumie dość umowny zważywszy choćby na to ile razy przy ekranowej linii czasu grzebano począwszy od TOSowych "The Naked Time" i "Tomorrow is Yesterday", przez ST IV i wszystkie te TNG "A Matter of Time", "Time's Arrow", DS9 "Past Tense", "Visionary", "The Visitor", "Little Green Men", "Trials and Tribble-ations", VOY "Time and Again", "Eye of the Needle", "Future's End", "Timesess" i "Endgame", po FC, efekty działalności Annoraxa i całą TCW...)
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 4 Gru 2018 17:59:09
Rozważania o tym czy zdarzenia z FC - związanego z ENT przez "Regeneration" - zmieniły linię czasu:
http://www.youtube.com/watch?v=tMSl9nHyl40
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Linia czasowa ENT

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!