USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Egzoarcheologia?
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Jo_anka
Użytkownik
#31 - Wysłana: 25 Lip 2006 18:13:53
Tak, to ona.
Tak czytalam Wasz spor, ale najpierw musze przeczytac dialogii odcinkow z Vash (dwa w TNG i jeden DS9) i tych z archelogicznymi dzialaniami Picarda, zeby sie zorientowac w ich prawie.
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 25 Lip 2006 20:21:30
Jo_anka

Czekam (z niepokojem o mojego ulubieńca) na opinię Eksperta...
Qura
Użytkownik
#33 - Wysłana: 26 Lip 2006 00:59:36
... Picarda, czy jako fachowiec też uważasz go za złodzieja ...

Nie wiem do kogo odnosi się to też. Sąd że Picard jest złodziejem artefaktów jest dość radykalny. Ja bym się do niego nie posunął, nie znamy wszakże wszystkich okoliczności, obyczajów i praw z tym związanych. Ja jedynie zauważyłem, że takie postępowanie jest w dzisiejszych czasach moralnie wątpliwe.
Q__
Moderator
#34 - Wysłana: 26 Lip 2006 01:17:38
Qura

Cóż Jo_anka, która zna się i na ST i na archeologii, obiecała się wypowiedzieć poczekajmy z ocenami...
Jo_anka
Użytkownik
#35 - Wysłana: 26 Lip 2006 01:39:26 - Edytowany przez: Jo_anka
A wiec Q_.... zdaniem Eksperta

Nic nie wiadomo o planecie Marlonia z TNG 6x7 "Rascals" (czy byla zaludniona, czy opuszczona) skad Picard wywozil te skorupy. A przedewszystkim po co... Nawet dzisiaj, po uzyskaniu odpowiednich zezwolen, wywozi sie material (typowy, powtarzalny) do badan laboratoryjnych (fizycznych i chemicznych), ktorych nie mozna wykonac w terenie.

Majacy dwanascie tysiecy lat Kurlanski naiscos* Picardowi ofiarowal profesor Galen w TNG 6x20 "The Chase". Jakim sposobem naczynie trafilo w rece Galena znowu nie wiadomo. Moze je kupil na 'czarnym rynku'. Bo czarny rynek znalezisk istnieje w ST - np. aukcja u Quark'a (DS9 1x7 Q-less) czy tez kolekcja Kivas Fajo (TNG The Most Toys). Towar dostarcza na ten rynek min. Vash (DS9 1x7 Q-less): Przy okazji mówil o nielegalnej sprzedazy artefaktów..... Wybitna Vash. Wyrzucona z Królewskiego Muzeum Epsylon Hydra VII, persona non grata na Betazed. Skazana na smierc na Miradin, za kradziez korony Pierwszej Matki.

Wydaje sie naczelna zasada federacyjnej archeologii jest respektowanie zasad ustalanych przez rozne swiaty nalezace, lub nie nalezace, do Federacji . A celem badan archeologicznych jest rekonstrucja przeszlosci, a nie zdobywanie 'skarbow' - tzn cennych artefaktow na sprzedaz.

Picard skrupulatnie przestrzega obu zasad - np. w Captains Holiday odbiera Vash przywlaszczone nieprawnie znalezisko, a w Q-pid odrzuca propozycje Q zwiedzania starozytnosci na planecie niedostepnej dla obcych.

Nigdy wlasciwie nie byles w ruinach na Tagus III, nieprawdaz?
Nie. Sa zamkniete od przeszlo 100 lat.
To wszystko wyjasnia.
Jak mozesz pisac o czyms, czego nigdy nie widziales?
Zabiore cie tam!
Nie ma mowy. Nie zlamie prawa Taguan.

Przy takiej postawie Picarda prawdopodobnie wszystkie starozytnosci, jakie mu wpadly w rece, konczyly w muzeach, zas kapitan, w dobie replikatora, mogl sobie zostawiac kopie na pamiatke...
* naiscos=naiskos - typ nagrobka greckiego w formie kapliczki z antami i z przyczolkiem, tzn. tympanonem. We wnetrzu n. przedstawiano zmarlego z rodzina. Jako motyw dekoracyjny przedstawienie naiskosa pojawialo sie na apulijskiej ceramice sepulkralnej tzn. grobowej.

Czym byl 'kurlanski naiscos' dokladnie nie pamietam, czy naczyniem sepulkralnym, czy terrakota. Byl niewielkim przedmiotem, ktory bez trudu trzymal w rekach Picard. Jak juz kiedys pisalam nie mam zadnego odcinka TNG, wiec nie moge sobie odswiezyc pamieci ogladajac "The Chase".
Qura
Użytkownik
#36 - Wysłana: 26 Lip 2006 01:48:27
I to mi się bardzo podoba. Analiza na konkretnych przykładach i na tej podstawie wniosek. Życzę takich postów sobie i innym forummowiczom.
Q__
Moderator
#37 - Wysłana: 26 Lip 2006 02:04:37
Qura

Ależ bywa całkiem sporo takich postów.

Jo_anka

Dziękuję, naprawdę wzorcowa odpowiedź...
Qura
Użytkownik
#38 - Wysłana: 26 Lip 2006 02:38:07
Q__
Ależ bywa całkiem sporo takich postów.
nie twierdze że nie
Q__
Moderator
#39 - Wysłana: 26 Lip 2006 02:56:54
Qura

Jak rozumiem, obaj chcemy by było ich jeszcze więcej.
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Egzoarcheologia?

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!