USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Egzoarcheologia?
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 22 Lip 2006 09:36:10 - Edytowany przez: Picard
W paru odcinkah jak także w filmie ,,ST: Rebelia" spotkalem sie z tym, iz na pokladach statkow Floty przebywaja badź sa nimi przeworzeni, archeolodzy trudniacy sie odczytywaniem dziejow i zanjdywaniu materialnej spuścizny po obcyh cywilizacjach, ktore przestaly istniec albo tez badaniu przeszlosci nadal funkcjonujacyh spoleczenstw. Ciekaw jestem czy sa to oficerowie Floty podlagajacy rozkaza kapitana tak jak kazdy inny czlonek zalogi czy tez moze sa to ekspercji cywlinji? Czy goszcą tylko okazjonalnie na pokladach statko czy tez sa tam stalymi bywalcami? Jakich metod urzywaja przy odkopywaniu oraz badaniu znalazisk- jakich sposobow datowania uzywaja, bo chyba juz nie opieraja sie np. na badaniu rozpadu C14? Czy istnieje w uniwerusum ST, wzmiankowana w jakims odcinku slawna publikacja na ow temat, napisana reka znanego autora? Czy znane jest jakies muzeum archeologiczne slawne na cala Federacje, albo choćby jakies skromne, prowincjonalne?

[/i]Pozostałości dawnej pre-Surakowej, wolkanskiej cywilizacji[i]
Paradoks
Użytkownik
#2 - Wysłana: 22 Lip 2006 10:28:13
Na początku ENT 2x6 Vanishing Point Tucker i Hoshi badają jakąś świątynie, która jest pozostawłością po jakiejść rasie.
Jo_anka
Użytkownik
#3 - Wysłana: 22 Lip 2006 11:28:55
Najwiecej wzmianek o archeologach jest w TNG i o ile pamietam czasami nazwiskom towarzyszy szarza. Czesc z nich musi wiec byc oficerami floty.
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 22 Lip 2006 11:43:48
Picard

Z tego linku wynika, że archeolodzy w ST są nawet tam, gdzie nikt by się ich nie spodziewał. Dziedzinę tę skończył Twój "kuzyn" - Jean Luc Picard:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Tkon_Empire
Cytat: Even students of archeology such as Jean-Luc Picard had limited knowledge in the 24th century. (TNG: "The Last Outpost")

A tu link o archeologii w ST:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Archaeology

Z kolei TA pani była archeologiem należącym do załogi Enterprise-D:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Marla_Aster

Zresztą nawet badania z odcinka "Yesteryear" (jedyny kanoniczny w TAS), od biedy można uznać za swoistą werseję archeologii:
http://memory-alpha.org/en/wiki/Yesteryear
Picard
Użytkownik
#5 - Wysłana: 22 Lip 2006 12:07:22
Przypominam sobie takze,ze przy pierwszym spotkaniu Khana z zalogą Enterprise dowodzonym przez Kirka jedna z kluczowych postacii dl przebiegu tego fatalnego kontaktu okazala sie pewna pani archeolg, zachwycona niegdysieszym despota z Ziemi znalezionym na pokladzie Bothany Bay. Później pani ta została żona Khnana wraz z zostaal wygnana na planete Ceti Alfa VI...Przypomni mi ktoś jak owa pani sie nazywala?

[/i]Prawdopodobnie tak wygladało miasto pewnej rasy obcych z ENT; ,,Extinction"- ,,dziś" leży ono w rujnach[i]
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 22 Lip 2006 12:18:36
Picard

Ta pani nazywała się Marla McGivers:

http://memory-alpha.org/en/wiki/Marla_McGivers
theczarek
Użytkownik
#7 - Wysłana: 22 Lip 2006 12:47:47
Bioroąc pod uwagę że flota zajmuje się statutowo eksploracją kosmosu i że w świecie Treka istnieje wiele pozostałości opo zapomnianych kulturach (Iconianie na ten przykład) oficer naukowy o specjalizacji Archeologicznej.

W moim ulubionym, niekanonicznym, ST RPG w dodatku o Gwiezdnej Flocie jest schemat współczynników do tworzenia postaci Oficera A&A - czyli Archrology & Anthropology.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 22 Lip 2006 13:39:33
Przy okazji arecheologów we Flocie i innych oficerów naukowych: doszukałem się w ST pewnego buraka. Mianowicie w innych utworach o kosmicznych okrętach badawczych ("Misja międzyplanetarna" Van Vogta, "Niezwyciężony" Lema) mamy wśród najważniejszych oficerów szefów poszczególnych "pionów naukowych" (u Lema umieją nawet występować bez nazwisk jako np. Główny Fizyk). Tymczasem w ST, jest "oficer naukowy" Spock któremu najwyraźniej albo podlegają naukowcy z wszystkich dziedzin (co by było dość bzdurne), albo (co by było jeszcze bzdurniejsze) ma on być "chodzącą encyklopedią" z wszelkich dziedzin (tak różnych jak archeologia i fizyka), w erze Picarda, na Enterprise-D, który teoretycznie jest okrętem (wyłącznie) badawczym, było jeszcze gorzej. Data był oficerem operacyjnym, a więc odpowiedzialnym za kwestie naukowe, ale nie tylko... Jak przy takim sposobie traktowania kwestii naukowych przez Flotę może sie w ogóle rozwijać nauka w Federacji?
Qura
Użytkownik
#9 - Wysłana: 22 Lip 2006 14:07:22
Przypomnę, że zapalonym archeologiem amatorem był sam J.L.Picard. Na przykład w odcinku TNG 6x7 Rascals, wraca on z planety Marlonia (był tam chyba na urlopie), gdzie grzebał trochę w ziemi i przywozi stamtąd 700 letnie skorupy.
Dziwne, że coś takiego robi wysoki oficer UFP, w dodatku o tak niepodważalnych zasadach moralnych. Nawet w dzisiejszych czasach coś takiego jest nie do pomyślenia. Krytycznie podchodzi się do wywożenia artefaktów przez oficjalne ekipy badawcze naukowców itp., a tu osoba prywatna bez zająknięcia bierze sobie co chce bo lubi?!

Czy nie jest to aby przejaw imperializmu twórców serialu?
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 22 Lip 2006 14:13:19
Qura

Przypomnę, że zapalonym archeologiem amatorem był sam J.L.Picard.

Picard był archeologiem z wykształecenia (o czym pisałem) i zapewne miał prawo prowadzić wykopaliska...
Picard
Użytkownik
#11 - Wysłana: 22 Lip 2006 14:59:12
theczarek

W moim ulubionym, niekanonicznym, ST RPG w dodatku o Gwiezdnej Flocie jest schemat współczynników do tworzenia postaci Oficera A&A - czyli Archrology & Anthropology.

Mógł byś napisać coś o tym wiecej?
Swoja droga ciekaw jestem czy kiedykolwiek badania archeologiczne pozwola rozstrzygnac zagadke schizm wolkanskiej: kto kogo opuscil Romulanie, Wolan czy tez bylo tak jak w zeszlym roku pisal Pah Wraith isytuacja przedstawiala sie calkiem odwrotnie?

[/i]Budynek senatu romulanskiego z lotu ptaka- jakies nawiazania do wolkanskiej architektury?[i]
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 22 Lip 2006 15:07:17 - Edytowany przez: Q__
Picard

Kto jak kto, ale Ty chyba powienieneś sie kanonu trzymać, a hipoteza Pah Wraitha jest ciekawa, ale z kanonem nie ma nic wspólnego...
theczarek
Użytkownik
#13 - Wysłana: 22 Lip 2006 15:45:54 - Edytowany przez: theczarek
Picard

Ogólnie są to oficerowie naukowi specjalizujący się w głównie starożytnych i prymitywnych kulturach (choć te starożytne nie muszą być prymitywne ). Biorą udział w misjach eksploracyjnych - kiedy natrafi się na pozostałości jakiejś cywlilzacji lub cywilizację prewarp. Wspierają też misje pierwszego kontaktu (choć w ramach doradcy pokładowego istnieje specjalizacja specjalisty pierwszego kontaktu)
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 22 Lip 2006 16:29:47
Picard
theczarek

Napiszcie co sąddzicie o moim zarzucie "niedoreprezentacji" naukowców na okrętach Floty?
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=1211#8
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 22 Lip 2006 22:04:58 - Edytowany przez: Q__
Wracając do tematu egzoarcheologii... Tematyka ta jest świetnie przedstawiona w "Bożej maszynerii" Jacka McDevitta i "Przestrzeni objawienia" Alastaira Reynoldsa. Mamy też ludzkich archeologów w "Ogniu nad otchłanią" V. Vinge'a, a Obcych we (wspominanej ostatnio) "Lekcji historii". Co ciekawe w każdym z tych utworów mamy do czynienia z wątkiem zagłady... Z kolei w "Człowieku w labiryncie" R. Silverberga bohater mieszka w ruinach starożytnej Obcej budowli (którą wcześniej próbowano badać). Wątki archeologicznbe pojawiają się też w tle utworów braci Strugackich należących do tzw. "cyklu Południa"... Poszukujący (dla zysku) artefaktów Obcych Joshua Calvert z "Przestrzeni objawienia" też jest z tej parafii...
Qura
Użytkownik
#16 - Wysłana: 25 Lip 2006 01:16:32
Podtrzymuję co pisałem wcześniej, a na potwierdzenie odcinek 6x20 "The Chase" w którym Picard otrzymuje jakiś 1200 letni artefakt w prezencie (wnioskuje z jego reakcji że całkiem cenny). Dlaczego nie spoczywa w muzeum na macierzystej planecie? Ewentualnie w jakimś innym muzeum? Archeologowie ze ST dość łatwo przywłaszczają sobie to co odkryli.
Picard
Użytkownik
#17 - Wysłana: 25 Lip 2006 09:27:14 - Edytowany przez: Picard
Qura

Archeologowie ze ST dość łatwo przywłaszczają sobie to co odkryli

Tak było właściewie na początku odkryc czynionych w tej dziedzinie wiedzy- znaleziska latwo przywlaszczali sobie ich znalazcy. Czesto to wladze konkretnego kraju podarwoywaly innym rzada w prezencie cenne znaleziska i zabytki: przykladem egipskie obeliski stojace w miastach takich jak Paryż, Rzym, Londyn, Nowy York...Moze w przypadku artefaktu posiadanego przez Jean-Luca jest podobnie?
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 25 Lip 2006 10:28:28
Qura
Picard

Może być i inne wyjaśnienie: nie każde znalezisko jest aż tak cenne i wyjatkowe by musiało trafić do muzeum, a dla znalazcy może być cenną pamiątką...
Qura
Użytkownik
#19 - Wysłana: 25 Lip 2006 11:37:59
Owszem w naszej histori (obecnie pewnie też) archeologowie często przywłaszczali sobie znaleziska, dla siebie lub dla państw dla których pracowali. Dziś muzea Londynu i Paryża są pełne artefaktów starozytnych kultur.
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 25 Lip 2006 12:07:39
Qura
Picard

Uważam, że Jenn-Luc p. "przywłaszczał" sobie znaleziska powtarzalne, o małej wartości, znająć tę postać zwierdzę, że nic co by zubożyło rozwój archeologiczny z pewnością "do kieszeni" nie schował...
Qura
Użytkownik
#21 - Wysłana: 25 Lip 2006 12:27:24 - Edytowany przez: Qura
Uważam, że Jenn-Luc ...

tak samo ja mogę napisać, że znając imperialistyczne zapędy Amerykanów, scenarzyści mogli w ogóle nie wziąć pod uwagę dziedzictwa kulturowego innych ras/cywilizacji, dlatego archeologowie ze ST biorą co chcą tym bardziej, że sami Amerykanie takie dziedzictwo posiadają w bardzo ograniczonym rozmiarze, przez co mogą go nie rozumieć i nie przywiązywać do niego wagi.
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 25 Lip 2006 12:42:14
Qura

że sami Amerykanie takie dziedzictwo posiadają w bardzo ograniczonym rozmiarze, przez co mogą go nie rozumieć i nie przywiązywać do niego wagi.

Z drugiej strony, w USA każda wybitniejsza jednostka zostawia po sobie muzeum, najczęściej założone w jej domu, (taką obsesję na punkcie swego "dziedzctwa" mial m.in. Maurice Minniefield w serialu "Przystanek Alaska") jeśli tak, to po kipnięciu Picarda, jako, że niewątpliwie był wybitny, zobaczymy te eksponaty w muzeum ku jego czci...
Jurgen
Moderator
#23 - Wysłana: 25 Lip 2006 12:53:07
Tyle tylko, że Picard był rancuzem, nie wiem, czy będzie chciał zrobić u siebie w domu muzeum. A, fakt, scenarzyści to Aerykanie.
Poza tym, dom rodzinny Picardów chyba się spalił ("Generations", jak dobrze pamiętam).
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 25 Lip 2006 13:28:40
Jurgen

Poza tym, dom rodzinny Picardów chyba się spalił

Zrobią jak nasi z Zamkiem Królewskim... Odbudują w "nowej lepszej formie"
Picard
Użytkownik
#25 - Wysłana: 25 Lip 2006 14:01:38 - Edytowany przez: Picard
Jurgen

Tyle tylko, że Picard był rancuzem, nie wiem, czy będzie chciał zrobić u siebie w domu muzeum

Oj, Francuzi akurat wywieźli z takiego Egiptu- mniej lub bardziej legalnymi sposobami- wiecej znalezisik niz ktokolwiek inny...
Q__
Moderator
#26 - Wysłana: 25 Lip 2006 14:09:56
Oj, Francuzi akurat wywieźli z takiego Egiptu- mniej lub bardziej legalnymi sposobami- wiecej znalezisik niz ktokolwiek inny...

A teraz wszyscy możemy je podziwiać w Luwrze...
Qura
Użytkownik
#27 - Wysłana: 25 Lip 2006 16:24:41
To przekażmy do Luwru np. Bitwę pod Grunwaldem Matejki, insygnia królewskie, może Dzwon Zygmunta itp. Coś by się też znalazło dla Muzeum Brytyjskiego. Przecież tam będą miały należyte miejsce i zobaczy je na pewno więcej ludzi niż w Polsce.

Egipcjanie, Grecy i potomkowie innych starożytnych kultur na pewno też się cieszą, że ich dobra można oglądać na całym świecie. W Polsce zresztą też.
Q__
Moderator
#28 - Wysłana: 25 Lip 2006 16:53:03
Qura

Egipcjanie, Grecy i potomkowie innych starożytnych kultur na pewno też się cieszą, że ich dobra można oglądać na całym świecie. W Polsce zresztą też.

Nie bronię złodziejstwa XIXwiecznych archeologów, aczkolwiek prawdą jest też, że w owym czasie eksponaty te w swoich ojczyznach miały wszelkie szanse zniszczeć.

Dodatkowe kwestie:
1. gdy mówimy o XXIV wieku - nie ma w nim partykularyzmów i nacjonalizmów, więc możliwe jest, ze np. wszysatkie najcenniejsze eksponaty z całej Federacji trafiły do jednego muzeum. Możliwe, że Bitwa pod Grunwaldem Matejki, insygnia królewskie, Dzwon Zygmunta też...

2. Nie wierzę by Picard był złodziejem...
Jo_anka
Użytkownik
#29 - Wysłana: 25 Lip 2006 18:00:38
Nikt, jak dotad nie wspomnial startrekowej 'Lary Croft' czyli Vash. Archeolog, ktorej dzialania nie miescily sie w granicach prawnych Federacji. Na jej przykladzie mozna wnioskowac na temat praw obowiazujacych archeologow w Federacji.
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 25 Lip 2006 18:07:23 - Edytowany przez: Q__
Jo_anka

1. O tę panią chodzi?
http://memory-alpha.org/en/wiki/Vash

2. Czytałaś nasz spór nt. Picarda, czy jako fachowiec też uważasz go za złodzieja według norm obowiązujących XX-wiecznych archeologów?
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Egzoarcheologia?

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!