USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Tunele podprzestrzenne w rzeczywistosci ST

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 15 Lip 2006 16:12:14 - Edytowany przez: Picard
Są teoretycznie mozliwe nawet w naszej rzeczywistosci- moga laczyc dwa obszary wszechswiata oddaleone od siebie o setki lat swietlnych a nawet laczyc swie odlegle w czasie epoki. Jak powstaja, czy kazdy z nich moze byc siedliskiem stworzen podobnych do Prorokow znanych z DS9? Najbardziej intrygujaca zas jest kwestia czy naped [/i]warp[i] mozna zmodyfikowac tak aby tworzyl on tunel podprzestrzenny tak jak mialo to miejsce w TMP?

[/i]Korytarz prowadzacy do Kwadrantu Gamma[i]
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 15 Lip 2006 16:34:20 - Edytowany przez: Q__
Najbardziej intrygujaca zas jest kwestia czy naped warp mozna zmodyfikowac tak aby tworzyl on tunel podprzestrzenny tak jak mialo to miejsce w TMP?

TMP jest najbardziej kanoniczny z filmów... Skoro miało to w nim miejsce - jest to jak najbardziej moźliwe...

Kolejna kwestia - napęd Warp i wormhole opioerają się na tym samym fizycznym zjawisku (w naszej rzeczywistości hipotetycznym) zakrzywianiu czasoprzestrzeni...

czy kazdy z nich moze byc siedliskiem stworzen podobnych do Prorokow znanych z DS9?

Czy może to by trzeba Proroków pytać, jednak nie kaźdy jest:
http://memory-alpha.org/en/wiki/Wormhole

Ponadto w MA pisze, że bajorański korytarz podprzestrzenny jest nietypowy i. że jest SZTUCZNY - Prorocy go sobie "zrobili" jako "dom"...

Link o wormholach (z punktu widzenia fizyki):
http://en.wikipedia.org/wiki/Wormhole

(Nb. koncepcja wormholi powstała na potrzeby powieści "Kontakt" C. Sagana, gdy poprosił on kolegów-fizyków, by wymyślili mu prawdopodobny sposób "obejścia" prędkości światła.)
theczarek
Użytkownik
#3 - Wysłana: 15 Lip 2006 16:34:29
Najbardziej intrygujaca zas jest kwestia czy naped warp mozna zmodyfikowac tak aby tworzyl on tunel podprzestrzenny tak jak mialo to miejsce w TMP?

Skoro tak było w TMP to tak znaczy że się da - problem w tym że mało się nie rozlecieli. (zastanawiam się skąd w tunelu ta asteroida)
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 15 Lip 2006 16:44:43
zastanawiam się skąd w tunelu ta asteroida

Jak z tymi motocyklistami w kawale: a h** wie skąd się biorą
A poważnie: zapewne zdążyła weń wpaść...
Picard
Użytkownik
#5 - Wysłana: 15 Lip 2006 18:17:13
theczarek

Skoro tak było w TMP to tak znaczy że się da - problem w tym że mało się nie rozlecieli. (zastanawiam się skąd w tunelu ta asteroida)

Powiedziane bylo, ze w chwili gdy wlatywali do tunelu- w wersji VHS, ktora ja mam nazwano ow twor ,,jama" - razem ze statkiem dostal sie do niego niewielki asteroid.

[/i]Enterprsie wchodzi do tunelu[i]
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 15 Lip 2006 18:53:48
Powiedziane bylo, ze w chwili gdy wlatywali do tunelu razem ze statkiem dostal sie do niego niewielki asteroid.

Czyli wystarczy oglądać uważnie, a wiele "zagadek" okaże się być całkiem zrozumiałymi...

w wersji VHS, ktora ja mam nazwano ow twor ,,jama"

Jurgen
Moderator
#7 - Wysłana: 15 Lip 2006 21:02:16
Ponadto w MA pisze, że bajorański korytarz podprzestrzenny jest nietypowy i. że jest SZTUCZNY - Prorocy go sobie "zrobili" jako "dom"...

Nie tylko w MA - w DS9 było to wyraźnie stwierdzone. Co więcej, Federacja nie napotkała wcześniej stabilnych korytarzy (np. sławny korytarz, przez który Ferengi dostali sie do Delty), a ten miał być stabilny własnie dlatego, że był sztuczny.

w wersji VHS, ktora ja mam nazwano ow twor ,,jama"

A w mojej wersji (nie jestem pewny, czy mamy tą samą) fazery nazwano bodajże strumienicami czy jakoś tak.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 15 Lip 2006 22:05:37 - Edytowany przez: Q__
Nie tylko w MA - w DS9 było to wyraźnie stwierdzone.

MA zawiera (zwykle) dane kanonicze w tym wypadku pochodzące z DS9...
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 15 Lip 2006 22:21:05
Q__

Zwykle? Czyli jednak nie jest to w pelni encyklopedia danych kanonicznych?
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 15 Lip 2006 22:54:53
Picard

Zawsze uważałem, że zawiera wyłącznie dane kanoniczne, ale w któryms momencie ktoś zarzucił mi, że powołuję się na dane z MA, które są tylko pod kanon naciągnięte, więc teraz wolę sie asekurowac
Jo_anka
Użytkownik
#11 - Wysłana: 15 Lip 2006 23:05:44
(Nb. koncepcja wormholi powstala na potrzeby powiesci "Kontakt" C. Sagana, gdy poprosil on kolegów-fizyków, by wymyslili mu prawdopodobny sposób "obejscia" predkosci swiatla.)

Q_,
Czy aby napewno?... Zawsze sadzilam, ze inspiracja dla wszelkich wormholi, byla koncepcja mostow Einsteina-Rosena.
Q__
Moderator
#12 - Wysłana: 15 Lip 2006 23:23:02
Jo_anka

Zawsze sadzilam, ze inspiracja dla wszelkich wormholi, byla koncepcja mostow Einsteina-Rosena.

Słuszni sądzisz, tylko, że Einstein i Rosen opracowali "paradoks EPR", który ich zdaniem miał być powaźnym ciosem w fizykę kwantową, praktyczny wniosek z w/w "paradoksu" objawiający się koncepcją mostu opracowali właśnie koledzy Sagana... Oboje mamy więc rację...
theczarek
Użytkownik
#13 - Wysłana: 16 Lip 2006 01:55:39
Zawsze uważałem, że zawiera wyłącznie dane kanoniczne, ale w któryms momencie ktoś zarzucił mi, że powołuję się na dane z MA, które są tylko pod kanon naciągnięte, więc teraz wolę sie asekurowac

A czy nie możemy założyć że rozbierzności między MA a kanonem są tak małe że zaniedbywalne - tak dla zdrowia psychicznego. Ktoś coś niedawno wspominał o przglądaniu 700 odcinków.
Q__
Moderator
#14 - Wysłana: 16 Lip 2006 02:05:23
theczarek

A czy nie możemy założyć że rozbierzności między MA a kanonem są tak małe że zaniedbywalne

Tę decyzję musi podjąć każdy z osobna...
Jurgen
Moderator
#15 - Wysłana: 16 Lip 2006 09:43:48

Wszystkie strony jak właśnie MA czy np. DITL są cennym źródłem informacji, ale ja najbardziej wierzę w to, co widzieliśmy na ekranie.
Domko
Użytkownik
#16 - Wysłana: 16 Lip 2006 10:08:42
Jest parę dowodów na to, że MA ma dane niekanoniczne. Często są one oznaczone, ale parę razy zdarzyło się przeoczenie - mogę się o tym wypowiadać, gdy oglądałem jakiś film czy odcinek i na świeżo przeglądałem MA i znajdowałem coś, czego nie było w danym filmie/odcinku.
Q__
Moderator
#17 - Wysłana: 16 Lip 2006 13:38:59
Domko

gdy oglądałem jakiś film czy odcinek i na świeżo przeglądałem MA i znajdowałem coś, czego nie było w danym filmie/odcinku.

Niestety. Bardzo rzadko, ale zdarza się to...
Pah Wraith
Użytkownik
#18 - Wysłana: 17 Lip 2006 10:59:12
Co więcej, Federacja nie napotkała wcześniej stabilnych korytarzy

Owszem, stabilny korytarz (acz zamierający) napotkała załoga Voyagera w odcinku "Eye of the needle".
Q__
Moderator
#19 - Wysłana: 17 Lip 2006 14:29:03
Pah Wraith

Federacja nie napotkała wcześniej

Akcja VOYa to czy się PO rozpoczęciu akcji DS9. Wcześniej wiec nie napotkała, póxniej owszem...
Jurgen
Moderator
#20 - Wysłana: 17 Lip 2006 15:56:32 - Edytowany przez: Jurgen
Co więcej, Federacja nie napotkała wcześniej stabilnych korytarzy (np. sławny korytarz, przez który Ferengi dostali sie do Delty), a ten miał być stabilny własnie dlatego, że był sztuczny.

Owszem, stabilny korytarz (acz zamierający) napotkała załoga Voyagera w odcinku "Eye of the needle".

Akcja VOYa to czy się PO rozpoczęciu akcji DS9. Wcześniej wiec nie napotkała, póxniej owszem...

1. Q, dziękuję za obronę.
2. Wspomniany przeze mnie niestabilny korytarz załoga Voyagera także spotkała w Delcie - odcinek "False Profits".
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 17 Lip 2006 16:01:15
Jurgen

Obrona, czy ja wiem czy to obrona? Raczej wierność chronologii.
Wcześniej znaczy wscześniej, a później znaczy później (pomijając wydaczenia w ST IV i "First Contact").
Pah Wraith
Użytkownik
#22 - Wysłana: 18 Lip 2006 10:47:37
Dlatego też napisałem małe słówko: "owszem" od którego zacząłem zdanie...
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 18 Lip 2006 11:17:04
Pah Wraith

A to w porządku.
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 16 Sty 2014 13:08:40 - Edytowany przez: Q__
Picard

Picard:
Są teoretycznie mozliwe nawet w naszej rzeczywistosci- moga laczyc dwa obszary wszechswiata

A'propos:
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/17992/na-mit-st worzono-tunel-czasoprzestrzenny

Mniemam, że to jest źródło w/w informacji, interesującej - wbrew sensacyjnie brzmiącej lince - dla teoretyków jednak, nie dla międzygwiezdnych podróżników:
http://prl.aps.org/abstract/PRL/v111/i21/e211603
http://ctp.lns.mit.edu/seminars/seminars-gradlunch club.html

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Tunele podprzestrzenne w rzeczywistosci ST

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!