USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mgławice w uniwersum ST

Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 13 Lip 2006 10:18:24
Jakie są ich rodzaje, czy ich geneza jest identyczna jak w naszym wszechswiecie, jakie maja właściwości, jak często spotyka sie je w galaktyce, jak duże są ich rozpiętości oraz jak przedstawia się ich skład chemiczny, czy Federacje ma jakąś klasyfikacje tego rodzaju obiektów? Oto pytania na, które chciał bym abysmy razem postarali się znaleźć odpowiedź korzystajac z KANONICZNYCH źródeł. Mile widziane tytuły filmów i odcinków gdzie widoczne były mgławice!

[/i]Enterprise-E opuszcza obszar ciernistego pola[i]
theczarek
Użytkownik
#2 - Wysłana: 13 Lip 2006 11:52:19 - Edytowany przez: theczarek
korzystajac z KANONICZNYCH źródeł

Ok. Aluzju Paniał
Ale w rozmowie o burzach jonowych podałem przecież tytuły odcinków.

Najbardziej chyba znaną mgławicą w ST jest Mgławica Mutara. (z tego co się oriętuje tak określa się każdą mgławicę o podobnych właściwościach ale tu odcinka nie przytoczę)
Mgławicę Mutara widzieliśmy w ST II gdzie Kapitan Kirk wykorzystał jej właściwości zakłucające sensory w walce z Khanem.

Inną ciekawą mgławicę widzimy w odcinku TNG In Theory - mgławica Mar Oscura skłąda się z ciemnej materi. Mgałwica taka jest trudna do wykryci ponieważ nie emituje promieniowania EM. Na dodatek wewnątrz mgławicy tworzą się wyrwy czasoprzestrzenne mogące powodować usterki i awarie statku. Wyrwy takie sa niezwykle trudne do wczesniejszego wykrycia. Z tego powodu po wizycie ENTka Mar Oscura została oznaczona na mapach Federacji jako zagrożenie nawigacyjne (nie pamiętam czy w odcinku to powiedziano wprost ale wydaje się logiczne - Minos oznaczyli, Booby Trap zniszczyli itp.) Z teg co pamiętam załoga ENT znalazła wewnątrz mgławicy planetę ale głowy nie dam bo kumpel pożyczył odcinki i nie mogę sprawdzić.

Pokazane na zdjęciu powyżej Bad Lands zawsze uważałem za całe skupisko mgławic i innego kosmicznego śmiecia. Podobno w innym takim skupisku - Ryfcie Styx - znajdowała się planeta Beta XII-A.
Niestety odcinaka The Day of Dove nie widziałem a Memory Alpha takich szczegółow nie podaje.
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 13 Lip 2006 12:32:01 - Edytowany przez: Q__
korzystajac z KANONICZNYCH źródeł

Twój temat, Twoja wola

Linki ze spisem mgławic:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Nebula
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Category:Nebul ae - trzeba przeglądać linki, przy każdej mgawicy, w dokładniejszym opisie, podane jest kiedy "wystąpiła w serialu"

Mam tylko jedno pytanie, klasy wymienione są tak jak widać:
Class 1
Class 2
Class 3
Class 9
Class 11
Class 17

Rozumiem stąd, że skoro nie zostały wymienione z ekranu, klasy mgławic 4-8 nie istnieją, a zatem numeracja jest cokolwiek bezsensowna .
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 13 Lip 2006 15:03:46 - Edytowany przez: Picard
Q__

Rozumiem stąd, że skoro nie zostały wymienione z ekranu, klasy mgławic 4-8 nie istnieją, a zatem numeracja jest cokolwiek bezsensowna

Tak jak z czlonami Borga wiadomo dlaczego nosza one takie a nie inne cyferki? Albo z klasami planet; potwiedzone sa tylko typy uwzglednione na naszej stronie w dziale,, Klasy planet". To ,ze konkretne swiaty obdarza sie literka M nie oznacza, ze musi istniec tez glob przyporzadkowany literce Z.

[/i]Enterprise-E na patroluje okolice mgławicy- ,,First Contact"[i]
Q__
Moderator
#5 - Wysłana: 13 Lip 2006 15:21:36
Picard

Co do liter to się zgadzam, co do cyferek, mam wątpliwości... Ale cóż kasżdy ma prawo do interpretacji, chyba, że wygrzebiemy gdzieś kanoniczne dane odnośnie systemu numeracji...
theczarek
Użytkownik
#6 - Wysłana: 13 Lip 2006 21:56:32
A wiecie że Bethoven napisał trzy symfonie pierwszą, trzecią i dziewiątą
Q__
Moderator
#7 - Wysłana: 13 Lip 2006 22:21:13
theczarek

Staary dowcip, ale ponoć to autentyczny przykład humoru zeszytów szkolnych...
James T Kirk
Użytkownik
#8 - Wysłana: 13 Lip 2006 22:23:40
Mile widziane tytuły filmów i odcinków gdzie widoczne były mgławice

Z tego co pamiętam to w odcinku,,All Good Things,, a własciwie już pod jego koniec Entek odlatuje w strone mgławicy M-20 , o potocznej nazwie ,,Trójlistna Koniczyna,, Oto ona: http://astro.nineplanets.org/twn/n6514.html. Co do mgławic w ,,The Best of The Both Worlds,, , ,,In Theory,, nie wiem czy zauważyliście że są identyczne. Zresztą ta pierwsza jak ją zobaczyłem po raz pierwszy jako siedmiolatek, to sniła mi sie po nocach i z całego odcinka zapamiętałem właśnie jak Entek bawił się w niej w chowanego z Sześcianem. .

Aha i jeszcze jedno. W jednym odcinku ENT -niepamiętam tytułu badaja jakaś mgławicę. Archer bardzo się cieszy bo jako mały chłopiec miał książke o astronomi i ona właśnie znajdowała się na jej okładce. Co ciekawe na okładce jest zdjęcie mgławicy ,, Tarantulla,, znajdującej się 220 000 lat świetlnych od Ziemii w Wielkim Obłoku Magellana gdzie oczywiście Archer nie mógłby dolecieć konwencjonalnymi metodami. Tak więc mamy tutaj buraczka.
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 13 Lip 2006 22:50:50
James T Kirk

pierwszy jako siedmiolatek, to sniła mi sie po nocach i z całego odcinka zapamiętałem właśnie jak Entek bawił się w niej w chowanego z Sześcianem

Mgławica, o której piszesz zwałą sięmgławicą Polsona. Jest o tym mowa w chwili gdy statek Jean-Luc'a chowa sie w niej przed okretem Borg'a. Czym dalej Enterprise sie w nią zagłębiał tym wieksza byla jej gęstość i tym trudniej sie w niej podróżowało, ale jednocześnie tym lepiej skrywałą ona naszych bohaterów przed czuinym okiem Borg'a. A klimat tej sceny rzeczywisice byl niezmieski- szczegolnie kiedy kapitan dokonuje patrolowal statek i w Dziesiatym Dziobowym uciol sobie pogawedke z Guinan na temat upadku roznych cywilizacji a wszytko to w klaustrofobicznym otoczeniu zlowieszczej mglawicy- koniec Federacji zdawal sie wowczas bliski, Kolektyw rzeczywisice sial wowczas przerazenie...
A co sie tyczy bezposrednio wspomnianego schronienia Enterprise- ciekaw jesem czy nazwy takich obiektow nadawane sa na czesc ich odkrywcow?

[/i]Enterprise-D skryty przed statkiem Bog'a w mgławicy Polsona[i]
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 13 Lip 2006 23:07:29
Mgławica Paulsona:
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Paulson_Nebula

Mgławica Tarantula (istnieje taka):
http://en.wikipedia.org/wiki/Tarantula_Nebula

iekaw jesem czy nazwy takich obiektow nadawane sa na czesc ich odkrywcow?

Nie jest to wykluczone, choć brak kanonicznych danych . W naszym świecie nazwy mgławic śa b. różne, choć przeważają nazwy od gwiazdozbiorów i nazwy zabawne: Cat's Eye, Wtich Head...

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mgławice w uniwersum ST

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!