USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Zasiedlanie przez Federacje obcych planet
 Strona:  ««  1  2  3  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#31 - Wysłana: 12 Lip 2006 23:27:29 - Edytowany przez: Picard
Q__

Kapitanie mój ulubiony, jeśli NASA twierdzi, że zajmie im to +-120 lat do czasu, gdy ludzie bedą w stanie żyć tam bez skafandrów, to po co się upierasz...

Bo NSAA twierdziła też kiedyś,ze grunt księyzcowy nie wytrzyma londowanai staku kosmicznego z załogą i zapadnie sie on pod swym własnym ciezarem? Niewiem jak mozna w ten sposon teoretyzowac wbrew zgromadzonym dowodom- nadal nie ustosunkowales sie wszak do kwestii efektu cieplarnianego na naszej wlasnej planecie...

Zresztą KANON twierdzi, ze Mars był pierwszą sterraformowaną planetą... Daawno przed wymyśleniem Genesis, czyli (na logikę) konwencjonalnie... I nawet ogłosił niepodległość od Ziemi.

Gdzieś Ty to słyszał?
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 13 Lip 2006 01:01:13
Picard

ak mozna w ten sposon teoretyzowac wbrew zgromadzonym dowodom

Pesymista

Gdzieś Ty to słyszał?

Cytat z MA o terraformingu (link był powyżej):
Mars was the first planet to be terraformed by Humans. Colonists originally dwelt within domed cities while the Verteron Array was used to redirect comets and asteroids towards the Red Planet to impact in the polar caps. This freed carbon dioxide and released it into the atmosphere, increasing the planet's temperature and water volume. By 2155, conditions in the lowlands of the Martian surface were sufficiently altered to allow Humans to roam freely without heavy environmental suits. (ENT: "Demons")

O secesji od Ziemi:
http://memory-alpha.org/en/wiki/Fundamental_Declar ations_of_the_Martian_colonies
Picard
Użytkownik
#33 - Wysłana: 13 Lip 2006 13:56:10
Q__

Cytat z MA o terraformingu (link był powyżej):

Jeśli Entka wliczać do kanonu- a na razie w nim jest to moze rzeczywiscie masz racje, jednak moja nieznajomosc tego serialu kaze mi co najzwyzej uwiezyc Ci na slowo. Zreszta to czyni owa produkcje jeszcze mniej wiarygodna niz do tej pory zakladalem.

Pesymista

Realista!
Q__
Moderator
#34 - Wysłana: 13 Lip 2006 14:16:13 - Edytowany przez: Q__
Picard

Dekalaracja pochodzi z TOS...

moja nieznajomosc tego serialu kaze mi co najzwyzej uwiezyc Ci na slowo.

Niech się Jo_anka wypowie .

Realista!

Jednak pesymista - skoro NASA szacuje cały proces na 120 lat, to przyjmując, że ich plany się opóźniają zgodzę się na 200, ale nie na tysiąc...
Jo_anka
Użytkownik
#35 - Wysłana: 15 Lip 2006 22:22:46 - Edytowany przez: Jo_anka
Q, Picard,

Miasta pod kopula, Verteron Array-(system uzywanany w procesie terraformacji - siec ustawiajaca kierunek komet na czapy polarne Marsa) sa wspomniane w Entku w odcinku Terra Prime.
Jak rowniez jest okreslony stopien zaawansowania procesu terraformowania "Jest pozytek z terraformingu, nie potrzeba juz kombinezonów cisnieniowych na równinach. Tlen, tak. Ubiory termiczne..."(rozmowa Malkolma ze swoim bylym zwierzchnikiem z 'przyszlej sekcji 31')

O marsjanskiej 'deklaracji niepodleglosci' w Entku nie wspomniano ani slowem.

Ale rozwazajac zagadnienie terraformowania i kolonizacji w federacji trzeba pamietac, ze i inne gatunki mialy wlasne doswiadczenia i stosowaly wlasne rozwiazania techniczne na tym polu jeszcze przed stworzeniem lub przystapieniem do Federacji.

Np. Andorianie dokonali terraformowania planety klasy D Weytahn/Paan Mokar, lezacej na pograniczu wolkansko-andorianskim - Entek 2 sezon - Cease Fire.
http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Weytahn
Q__
Moderator
#36 - Wysłana: 15 Lip 2006 22:58:04
Jo_anka
Picard

Miasta pod kopula, Verteron Array-(system uzywanany w procesie terraformacji - siec ustawiajaca kierunek komet na czapy polarne Marsa) sa wspomniane w Entku w odcinku Terra Prime.
Jak rowniez jest okreslony stopien zaawansowania procesu terraformowania "Jest pozytek z terraformingu, nie potrzeba juz kombinezonów cisnieniowych na równinach. Tlen, tak. Ubiory termiczne..."(rozmowa Malkolma ze swoim bylym zwierzchnikiem z 'przyszlej sekcji 31')

Czyli jak twierdziłem drogi Kapitanie - ten sam scenariusz co u Robinsona...

O marsjanskiej 'deklaracji niepodleglosci' w Entku nie wspomniano ani slowem.

Wspomniano za to w TOS w "Court Martial"
Jo_anka
Użytkownik
#37 - Wysłana: 15 Lip 2006 23:07:11
Wspomniano za to w TOS w "Court Martial"

Zgadza sie!
Picard
Użytkownik
#38 - Wysłana: 15 Lip 2006 23:13:43
Jo_anka

Ale rozwazajac zagadnienie terraformowania i kolonizacji w federacji trzeba pamietac, ze i inne gatunki mialy wlasne doswiadczenia i stosowaly wlasne rozwiazania techniczne na tym polu jeszcze przed stworzeniem lub przystapieniem do Federacji.

Musze przyznac, iz to co piszesz o Andorianach kaze mi miec szacunek do tej rasy! Z opisu wszak wynika, iz planety klasy D szczyca sie duzo trudniejszmi warunkami do osiedlania a ich przeksztalcanie musi nastreczac znacznie wiecej trudnsci niz w przypadku swiatow typu K. A propo twego ulubionego Entka: ogladajac dzisiejszy odcinek na AXN przekonalem sie,ze zaloga nie brala udzialu w seansie filmu ,,Dzien Niepodleglosci"- inaczej T'Pol staranowala by bron Xindi i tworcy nie musieli by sie meczyc z wymyslaniem dalszych odcinkow ten byl najlepszy z tych jakie dotad widzialem- chodź plenymi grasciami czerpal z ,,Yesterday's Enterprise" oraz z ,,SG1: 2030"-ale to drobny szczegówl. Czy cos z twej ulubionej serii przebije jeszcze dzisiejszy epizod?

Q__

Czyli jak twierdziłem drogi Kapitanie - ten sam scenariusz co u Robinsona

Nie twierdze, ze Mars w Treku nie jest terraformowany ale nie wiadomo w jakim stponiu sie ten porces odbywa! W koncu w Federacji tez istnieja zapewne marsjanscy ekolodzy, ktorzy postuluja by zachowac go w stanie niezmiennionym jako rodzaj planetarnego rezerwatu obcej przyrody.

[/i]USS Reliant w poblizu planety Ceti Alfa VI[i]
Q__
Moderator
#39 - Wysłana: 15 Lip 2006 23:28:56 - Edytowany przez: Q__
Picard

to co piszesz o Andorianach kaze mi miec szacunek do tej rasy!

Docieniasz moich ulubieńców? Miło

ogladajac dzisiejszy odcinek na AXN przekonalem sie,ze zaloga nie brala udzialu w seansie filmu ,,Dzien Niepodleglosci"

Podpadnę Wam obojgu, ale nie wytrzymam: załoga z jednego kiepskiego filmu nie obejrzała innego kiepskiego filmu

Nie twierdze, ze Mars w Treku nie jest terraformowany ale nie wiadomo w jakim stponiu sie ten porces odbywa!

Wiadomo, Jo_anka nam napisała.

W koncu w Federacji tez istnieja zapewne marsjanscy ekolodzy, ktorzy postuluja by zachowac go w stanie niezmiennionym jako rodzaj planetarnego rezerwatu obcej przyrody

To niekanoniczne
Jo_anka
Użytkownik
#40 - Wysłana: 16 Lip 2006 00:10:19
Czy cos z twej ulubionej serii przebije jeszcze dzisiejszy epizod?

Picard,
IMHO Similitude dorowna Twilight pod wzgledem dramatyzmu, a klasa sama w sobie bedzie trylogia Wolkanska (The Forge, Awakening, Kir'Shara). To sa zreszta najlepsze odcinki Entka, nalezace do czolowki ST...
Q__
Moderator
#41 - Wysłana: 16 Lip 2006 00:32:30
Picard

Jo_anka potwierdza moje słowa o mrsjańskiej 'deklaracji niepodległości' i o terraformingu... Masz to "czarno na białym" tzn. biało na czarnym
Tuki Anvareth
Anonimowy
#42 - Wysłana: 16 Lip 2006 19:41:16
nadal nie ustosunkowales sie wszak do kwestii efektu cieplarnianego na naszej wlasnej planecie...

Efek cieplarniany jest procesem ktory znacznie przyspieszyl w ostatnich kilkudziesieciu latach. Ma to zwiazek bezposrednio z gwaltownym rozwojem przemyslu i zwiekszaniem sie liczby ludnosci. I z roku na rok ten proces przyspiesza, wiec i wyniki badan sie z roku na rok deaktualizuja.

Stosunkowo niedawno dopiero ludzie zrozumieli zagrozenia plynace z efektu cieplarnianego, przynajmiej czesciowo i wprowadzaja przepisy majace na celu spowolnienie tego procesu - jak chocby protokol z Kioto, zaostrzenie norm ekologicznych, zwiekszenie nakladow i prac nad technologiami energooszczednymi etc.

Przy terraformingu mam doczynienia z sytuacja odwrotna - procesu nikt nie bedzie spowalnial, a wrecz wszystkimi mozliwymi srodkami bedzie przyspieszany.
Q__
Moderator
#43 - Wysłana: 16 Lip 2006 19:59:25
Tuki Anvareth

Przy terraformingu mam doczynienia z sytuacja odwrotna - procesu nikt nie bedzie spowalnial, a wrecz wszystkimi mozliwymi srodkami bedzie przyspieszany.

To właśnie miałem na myśli. Dzięki za poparcie.
Jo_anka
Użytkownik
#44 - Wysłana: 16 Lip 2006 23:26:48
A propos efektu cieplarnianego i odwracania tego procesu, czy ktos napotkal jakies projekty tyczace terraformowania planety Wenus?

W DS9 sa wspomniane stacje terraformujace na Wenus ("Past Tense, Part I"), ale nie wspominaja slowem o technicznej stronie tego przedsiewziecia.
Q__
Moderator
#45 - Wysłana: 17 Lip 2006 02:27:23
Jo_anka

Jeśli chodzi o Wenus, to przynajmnie j na razie trudno mówić nawet o lądowaniu w tym "piekle", nie mówiąc już o instalowaniu tam stałej bazy, a tym bardziej terraformingu...
Jurgen
Moderator
#46 - Wysłana: 17 Lip 2006 15:46:52
I tu bym się zgodził.
Znaczy się, buźka dotyczy ewentualnego lądowania na Wenus, a nie faktu zgodzenia się z Q.
Q__
Moderator
#47 - Wysłana: 17 Lip 2006 15:54:50
Jurgen

Znaczy się, buźka dotyczy ewentualnego lądowania na Wenus, a nie faktu zgodzenia się z Q.

Znaczy się, dobrze, że uściśliłeś (jak widzisz nie zawsze jestem optymistą, raczej realistą).

Wracając do tematu: łatwiejszy już byłby pobyt na Merkurym - to taki (jeśli chodzi o panujące warunki) gorętszy odpowiednik naszego Księżyca. Zresztą... chłodniejszy od Wenus.
Tuki Anvareth
Anonimowy
#48 - Wysłana: 17 Lip 2006 21:38:57
W tej chwili mysli o zasiedleniu kieruje sie w przeciwna strone naszego ukladu - ku Marsowi (rozwazajac mozliwosci terraformowania) i w dalszym okresie czasu, ku ksiezydowi Jowisza - Europie (na ktorym jest woda w postaci lodu).

Zdaje sie, ze naukowcy odrzucaja wogole mozliwosc zasiedlenia Merkurego i Wenus - ze wzgledu na zbytnia bliskosc slonca - a przez to zbyt wysokie temperatury. Do tego mozna by spokojnie doliczyc zaklocenia elektromagnetyczne. Podejrzewam, ze obojetnie na jakim etapie rozwoju technologicznego bysmy nie byli, nie bedziemy zasiedlac zadnej z tych 2, blizszych Sloncu, planet - ze wzgledu na koszty i ogromne skomplikowanie przedsiewziecia - jabkby nie bylo, ogrzac planete jest latwiej niz ochlodzic ja, czyniac jednoczesnie atmosfere zdolna do podtrzymania zycia.

Prawdopodobnie nie dojdzie takze do terraformowania Ksiezyca - ze wzgledu na zbyt mala grawitacje - ktora wg szacunkow naukowcow nie utrzyma atmosfery, tak aby dalo sie na nim zyc bez skafandrow (daawno temu czytalem gdzies rozwazania naukowcow na temat potencjalnych mozliwosci do przystosowania ksiezyca do zycia na nim bez specjalnych baz i skafandrow).
Q__
Moderator
#49 - Wysłana: 17 Lip 2006 21:46:15 - Edytowany przez: Q__
Wrócę na chwilę do Merkurego, bardzo dobre opowiadanie (w Lemowsko-Clarke'owskim stylu) na temat panujących na nim warunków zamieściła dawno temu "Fantastyka". Nosiło ono tytuł "Słoneczna strona Merkurego", a napisał je Allan E. Nourse. Opowiadanie zawiera zresztą jednego (mimowolniego) buraka Merkury jednak (choć cholernie wolno) obraca sie wokół swej osi nie ma więc "słonecznej" i "ciemnej" strony...

Prawdopodobnie nie dojdzie takze do terraformowania Ksiezyca

Pisałem o tym Dlatego tyle "agitki" poświęciłem kolonizacji Marsa.
Jo_anka
Użytkownik
#50 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:14:13 - Edytowany przez: Jo_anka
Jesli chodzi o Wenus, to przynajmniej na razie trudno mówic nawet o ladowaniu w tym "piekle", nie mówiac juz o instalowaniu tam stalej bazy, a tym bardziej terraformingu...

Q_
Realne wenusjanskie warunki sa mi znane - mamy nawet klopoty z posadzeniem tam sondy... Chodzilo mi o to czy ktos natrafil na najbardziej futurystyczna wizje terraformowania tej planety, badz jakies rozwiazanie z SF wspominajace o szczegolach technicznych!
Q__
Moderator
#51 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:27:24
Jo_anka

Chodzilo mi o to czy ktos natrafil na najbardziej futurystyczna wizje terraformowania tej planety, badz jakies rozwiazanie z SF wspominajace o szczegolach technicznych!

Ze względu na realne warunki takie projekty nie miały by IMHO sensu, dlatego też raczej nie powstały. Zatem nie było jak na nie natrafić..
Jo_anka
Użytkownik
#52 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:31:41
Q_,

No coz, zawsze pozostana wenusjanskie smoki Heinleina....
Q__
Moderator
#53 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:36:03 - Edytowany przez: Q__
Jo_anka

A jednak myliłem się. Takie projekty są:

Cytat:

WENUS
plusy:
+ najbardziej kołowa orbita ze wszystkich planet Układu Słonecznego
+ zbliżona średnica do ziemskiej (ok. 12 104 km)
+ zbliżona masa (0,815 masy ziemi)
+ podobieństwo w genezie Ziemi i Wenus
minusy:
- powolny ruch obrotowy (obrót trwa 243 dób ziemskich)
- przeciwny ruch obrotowy
- asymetria w długości pory dziennej i nocnej
- nie występują strefy klimatyczne
co należałoby zrobić:
Należy na Wenus skierować komety, bądź lodowe bryły , które nasycą Wenus wodą, zaś atmosferę parą wodną. Należy dostarczyć wodór i mikroorganizmy, które wytworzą tlen. Kolejny etap to bombardowanie okolic równika bryłami lub plenetoidami lodowymi w celu przyspieszenia ruchu rotacji planety.

Uważa się, że terraforming Wenus trwać bedzie 10 000 - 15 00 lat

Był to piękny przykład dłuugiego terraformingu dla Picarda.

Link:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Terraformowanie

I link do dyskusji na innym forum na podobny temat:
http://forum.astronet.pl/index.cgi?1615

zawsze pozostana wenusjanskie smoki Heinleina....

A pamiętasz dinozauropodobnych Wenusjan z "Lekcji historii" Clarke'a.
Jo_anka
Użytkownik
#54 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:47:11 - Edytowany przez: Jo_anka
Nie, jeszcze tego nie czytalam. Mam link do ciekawego artykulu tyczacego przedsiewziec marsjanskich (chodzi o lot) - zaraz zamieszcze go w temacie "urzeczywistnianie SF..."
Q__
Moderator
#55 - Wysłana: 18 Lip 2006 00:50:00
I jeszcze fragment cytowanego powyżej tekstu dotyczący perspektyw kolonizowania innych (poza Marsem i Wenus) planet (i nie tylko planet) w naszym Układzie Słonecznym

TYTAN
plusy:
+ gęsta atmosfera składająca się w 85% z azotu
minusy:
- mała gęstość
- odległość od słońca
co zrobić:
Zainstalować sztuczne słońca lub reflektory wzmacniające światło słoneczne. Dodać do atmosfery tlen i parę wodną. Planetoidy żelazowoniklowe w pasie równikowym powinny załatwić sprawę gęstości.

Okazuje się, że Tytan może zostać skolonizowany najszybciej

KSIĘŻYC
Zaleganie lodu wokół biegunów, pozwala na założenie hermetycznych baz w okolicach biegunów.

PLANETOIDY
Prawdopodobnie bazy powstaną też na dużych planetoidach jak np. Ceres.

INNE KSIEŻYCE UKŁADU SŁONECZNEGO
Oprócz tego jeszcze mamy do dyspozycji księżyce galileuszowe jak Europa, gdzie podobno odkryto tlen, Ganimedes i Calisto.
Q__
Moderator
#56 - Wysłana: 18 Lip 2006 02:25:53 - Edytowany przez: Q__
Jo_anka

Specjalnie dla Ciebie streszczenie "Lekcji historii". Ludzkość ostatecznie nie dokonuje kolonizacji Kosmosu, a następnie pada ofiarą nowej epoki lodowcowej. Ostatnie niedobitki chowają swoje "skarby" i "relikwie" w skalnej grocie. Przedmioty te zostają po latach odnalezione przez uczonych z wenusjańskiej cywilizacji rozumnych dinozauropodobnych gadów. Uczeni ci usiłują odtworzyć dzieje ludzkości na podstawie jedynego źródła jakie im zostało... kreskówki Walta Disney'a.

Dość nietypowa recenzja w/w opowiadania:
http://www.lesekost.de/HHL59Z.htm
Jo_anka
Użytkownik
#57 - Wysłana: 19 Lip 2006 23:29:06 - Edytowany przez: Jo_anka
na podstawie.....kreskówki Walta Disney'a.

Q_
Wiesz, ze 'cos mi dzwoni', tzn. brzmi znajomo. Moze to czytalam bedac w liceum....
Q__
Moderator
#58 - Wysłana: 20 Lip 2006 00:05:34
Jo_anka

Było m.in. zamieszczone w "My z kosmosu" ("denikenopodobnej" książce A. Mostowicza) w roli posłowia, w "Małej Fantastyce" i w zbiorze "Spotkanie z meduzą"... Może stamtąd?
Jo_anka
Użytkownik
#59 - Wysłana: 20 Lip 2006 19:48:18
Q_
Nie wiem, nie pamietam.
Q__
Moderator
#60 - Wysłana: 20 Lip 2006 19:55:59
Jo_anka

Ale ważne, że czytałaś....
 Strona:  ««  1  2  3  »» 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Zasiedlanie przez Federacje obcych planet

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!