USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mitologia Quonos
 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 5 Lip 2006 15:21:57
Nie raz wspominano juz o niej przy roznych okazjach- szczegolnie w kontakscie kanonicznosci wydarzen w niej opisanych . Teraz skupmy sie na samym zagadnieniu rzeczonych podan. Do podjecia dyskusji w tej dziedzinie szczegolnie sklonil mnie jeden z cytatow z instrukcji do ,,ST: Armada". Brzmi on: Fek'lhr-Class - statek ten został nazwany od imienia mitycznej klingońskiej bestii i strażnika Gre'thor, miejsca dla pohańbionych... Jestescie moze w posjadaniu szerszych informacji na temat klingonskich mitow i wierzen? jaki mialy one wplyw na tamtejsza kulture? Czy istnieje moze wydana przez fanow badź Paramount pozycja poswiecona tej tematyce?
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 5 Lip 2006 15:45:49 - Edytowany przez: Q__
Proszę, linki o klingońskiej religii:

http://www.memory-alpha.org/en/wiki/Klingon_religi on (tekstu mało, ale linki w nim dostarczają informacji)
http://www.klingon.org/smboard/index.php/board,37. 0.html - ciekawe dyskusje na w/w temat na stronie Klingon Empire
http://en.wikipedia.org/wiki/Klingon_culture#Kling on_religion - trochę danych z Wikipedii
http://teresh.tdonnelly.org/klinlal.html - tekst religijny po klingońsku z przekładem
http://sdf.kag.org/Klingon%20Society.htm - na tej stronie też nieco danych
http://www.iit.edu/~phillips/personal/grammary/kli ngon.html
theczarek
Użytkownik
#3 - Wysłana: 5 Lip 2006 15:49:04 - Edytowany przez: theczarek
HMM co do pozycji na temat klingonów to cienko...

Z RPG-owych (bo na tych się znam) Lost Unicorn miał wydać ale nie zdązył - utracił licencję. Ostatnio pojawił się na emulu jakiś podręcznik pt Klingons - wygląda na fanowski. Niestety nie mogłem otworzyć -pdf był uszkodzony .
Jest co prawda starutki Klingons FASY - ale podejście autorów FASY do Klingonów jest mocno niekanoniczne. Bardziej przypominają Romulan.

Poza kilkoma wzmiankami rozrzuconymi po serialu (+Barge of Dead) niewiele wiadomo.

Tym razem uprzedę Q__:

religia i tradycja

mitologia

Edycja:
Nie uprzedziłem. Pisał w tym samym momencie i skończył pierwszy
Q__
Moderator
#4 - Wysłana: 5 Lip 2006 15:55:52
A tu jeszcze fragmenty klingońskich poematów (po angielsku):

http://www.sector001.com/species/klingons.shtml
Jurgen
Moderator
#5 - Wysłana: 5 Lip 2006 17:45:26
Fek'lhr-Class - statek ten został nazwany od imienia mitycznej klingońskiej bestii i strażnika Gre'thor, miejsca dla pohańbionych...

Kanonicznie o Fek'ihr było (niewiele bo niewiele, ale zawsze coś) w odcinku bodajże "Devil's Due" z DS9, natomiast o innych wierzeniach Klingońskich mówiono trochę w końcówce DS9 ("You Are Cordially Invited..." zdaje się i jeszcze w odcinku - tytułu nie pamiętam - gdy po śmierci Jadzii Worf, Bashir Quark i chyba O'Brien chcą umożliwić jej wejście do tamtejszej krainy wiecznych łowów). Ponadto był co najmniej jeden odcinek w TNG - też nie pamiętam tytułu - w którym sklonowano Kahlessa

PS Skleroza piękna choroba.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 5 Lip 2006 18:04:26
Jurgen

W moich linkach było to wszystko....
Jurgen
Moderator
#7 - Wysłana: 5 Lip 2006 18:13:15
W moich linkach było to wszystko...

Obawiam się, że "rozmowa" za pomocą samych linków nie byłaby zbyt ciekawa. Zresztą, kilka osób już chyba zwróciło na to uwagę (mniej lub bardziej grzecznie).
Anonim
Anonimowy
#8 - Wysłana: 5 Lip 2006 18:34:48
Doklanie. Ja to widze tak: mozna przeczytac 10 topicow i skomentowac to, co tam ludzie pisza (np. zwrocic uwage na jakies bledy w rozumowaniu, czy cos), albo - w tym samym czasie - mozna sie przekopac porzadnie przez pare stron internetowych i rzetelnie wyłuskać informacje na jakis jeden temat i na podstawie tego skonstruowac spojna wypowiedz, zawierajaca tylko istotne rzeczy. Taka wypowiedzia mozna rozpoczac dyskusje na jakis temat.

Nie tedy droga, by podawac same linki. Ja bym raczej byl za tym, zeby wszystko, co sie da i sie chce napisac na dany temat, napisac po swojemu, a linki podac jako potwierdzenie wiarygodnosci informacji. Albo np. pomoc graficzna (np. zdjecia okretow, osobnikow poszczegolnych ras itd.).

Rozmowa przewaznie opiera sie (przynajmniej w jednym, okreslonym momencie) na maksymalnie kilku aspektach danej sprawy. Biorac w tym udzial mozna pisac cos obszerniej czy dawac jakies linki do wiekszych materialow (skoro juz dany aspekt ludzi zainteresowal i jest omawiany bardziej szczegolowo), ale to wtedy, gdy link skupia sie rzeczywiscie na jakiejs konkretnej rzeczy. Dac 5 ogolnych linkow do wszystkiego (z czego przynajmniej 4 kazdy moze sobie wymyslic - polska wikipedia, angielska, memory-alpha i np. DITL czy EAS ) -- to chyba nie najlepsze rozwiazanie .

Zreszta gdzie w tym inwencja tworcza...? Chocby ktos sie bardzo mocno opieral na jakims linku w swojej wypowiedzi, to i tak automatycznie wyluska z tego linku najwazniejsze informacje i przedstawi je w sposob zoptymalizowany dla wiekszej liczby rozmowcow .

Sorry za offtop, tbh nie wiem nawet czemu tu wszedlem - chyba tak kontrolnie, zobaczyc o co biega i troche popsioczyc. Bo mitologia Quonos mnie za bardzo nie interesuje i wiem o niej tyle co nic (wiem, ze byl jakis Khaless, czy jak mu tam i mial jakis fajny miecz, czy cos ).

/Sh1eldeR
theczarek
Użytkownik
#9 - Wysłana: 5 Lip 2006 19:46:31
Bo mitologia Quonos mnie za bardzo nie interesuje i wiem o niej tyle co nic (wiem, ze byl jakis Khaless, czy jak mu tam i mial jakis fajny miecz, czy cos ).

You shall suffer in the Gre'thor eternally for your ignorance.

(Chciałem po Klingońsku ale mi gdzieś słownik wcięło)
 
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Mitologia Quonos

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!