USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Q vs Prorocy

Autor Wiadomość
Jurgen
Moderator
#1 - Wysłana: 29 Cze 2006 22:24:17
W związku z dyskusją na temat bliskości różnych istot do poziomu ewolucyjnego Q zastanowili mnie Prorocy. Z jednej strony są bezcielesną (wygląda na to, że energetyczną) formą życia, mają dość dużą moc (możliwość wpływania na inne istoty, np. ludzi, stworzenie stabilnego korytarza podprzestrzennego, zniszczenie cfałej floty Dominium), ale jednak ograniczoną. Z drugiej zaś strony, mają coś, czego, jak mi się wydaje (choć jest to chyba kwestia do dyskusji właśnie), nie posiada Q. Chodzi mi mianowicie o poczucie czasu nielinearnego (dość zawile to napisałem, więc uproszczę - wydaje mi się, że dla Q czas jest linearny, zaś dla Proroków z pewnością nie jest).
Ciekaw jestem waszego zdania na ten temat...
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 29 Cze 2006 22:34:04
Masz tu link o Prorokach:

http://memory-alpha.org/en/wiki/Prophets

Więcej pewnie powie Ci Pah_Wraith .
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 29 Cze 2006 23:26:00
Prorocy zdaja sie byc wszechmocni jedynie w obrebie korytarza poza nim nie maja juz tak wielkich mozliwosci. Pytanie czy q przebywajacy w wspomnianym tunelu byl by pod ich wplywem? Raczej nie, ale...
Pah Wraith
Użytkownik
#4 - Wysłana: 29 Cze 2006 23:42:09
ydaje mi się, że dla Q czas jest linearny

Raczej nie. Mogą się przemieszczać po nim bez ograniczeń, mogą tworzyć odrębne linie czasowe.
Delta
Użytkownik
#5 - Wysłana: 30 Cze 2006 00:06:14
Prorocy zdaja sie byc wszechmocni jedynie w obrebie korytarza poza nim nie maja juz tak wielkich mozliwosci. Pytanie czy q przebywajacy w wspomnianym tunelu byl by pod ich wplywem? Raczej nie, ale...

Przecież "Kamienie Proroków" mają wpływ na wszechświat. Poza tym wysyłają swoich wysłanników poza korytarz podprzestrzenny, właśnie po to by wpływać na rzeczywistość. A skoro mogą istnieć poza Korytarzem, to jedynie ich wola bycia odizolowanym od "linearnych istot", trzyma ich w Korytarzu. Powiedziane jest to już w pierwszym odcinku DS9. Sprawy linearnych form życia ich nie interesują.

Q też chyba mają poczucie czasu nielinearnego. Q zawsze twierdził, że bez jego pomocy Borg podbiłby Federację. Wie to, czyli zna przyszłość, podobnie jak przeszłość (np. przeniósł" "Voyagera" w czasie do początków wszechświata). Różnica jest taka, że Q intrygują ludzie, a Proroków niewiele obchodzą.
Jo_anka
Użytkownik
#6 - Wysłana: 30 Cze 2006 00:39:56 - Edytowany przez: Jo_anka
Wydaje sie, ze prorokow obchodza Bajoranie; a reszta tylko w kontekscie wplywu na mieszkancow Bajor.

O ile pamietam, to 'kamienie' byly "sondami" Prorokow, wysylanymi w celu znalezienia istot sobie podobnych. Tyle tylko, ze trafily do Bajoran - tym samym Prorocy nawiazali nie zamierzenie "piewszy kontakt" z gatunkiem cielesnym i wtenczas prymitywny - stad religia Bajoran czczaca Prorokow.
Prorocy, zas na swoj sposob, czuli sie za to wszysko odpowiedzialni i otaczali opieka Bajo.

Wiecej, wiec widze zbieznosci z historia Opiekuna ludu Ocampa (Careteker'em - istota dlugowieczna, badaczem z innej galaktyki), anizeli Q.
Delta
Użytkownik
#7 - Wysłana: 30 Cze 2006 00:57:15
O ile pamietam, to 'kamienie' byly "sondami" Prorokow, wysylanymi w celu znalezienia istot sobie podobnych.

Może miały i takie zastosowanie. I faktycznie zachowanie Proroków przypominają Caretaker'a.
Ale co z właściwościami Kamieni? Sonda nie musi przepowiadać "tubylcom" np. przyszłości przez kilkadziesiąt tysięcy lat.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 30 Cze 2006 01:18:12
skoro mowa o Ocampa

Przemienionej Kes do Q i innych "superistot" niedaleko...
Jo_anka
Użytkownik
#9 - Wysłana: 30 Cze 2006 01:22:00 - Edytowany przez: Jo_anka
Delta,

I przenosic w czasie etc.

Jakby to ujac?.... Moze to byly efekty uboczne.

Szukali sobie podobnych, wiec przedstawiali sie poprzez swoje umiejetnosci, konstruujac w ten sposob przekaz zrozumialy dla 'docelowego odbiorcy', ktorym nie mieli byc Bajoranie.

Jak bede miala wiecej czasu to sprawdze gdzie byla o tym mowa - chyba w 6 lub 7 sezonie DS9.
Chwilowo opieram sie tylko na swojej pamieci - moze zawodnej...

Q_,

Tylko, ze Kes w b. niewielkim stopniu panowala nad swoja 'moca'...
Q__
Moderator
#10 - Wysłana: 30 Cze 2006 01:36:49
Tyle, ze Kes w b. niewielkim stopniu panowala nad swoja 'moca'...

Młoda jest, nauczy się
Jurgen
Moderator
#11 - Wysłana: 30 Cze 2006 13:49:42
Masz tu link o Prorokach:

http://memory-alpha.org/en/wiki/Prophets

Link jest ciekawy, ale już go czytałem, a chodziło mi raczej o Waszą opinię...

Mogą się przemieszczać po nim bez ograniczeń, mogą tworzyć odrębne linie czasowe.

Wszystko się zgadza, ale czy mogą być (lub obserwować) w każdym jego punkcie na raz?

Sprawy linearnych form życia ich nie interesują.

Wydaje sie, ze prorokow obchodza Bajoranie; a reszta tylko w kontekscie wplywu na mieszkancow Bajor.

Dokładnie, Jo_anka ma rację.

USS Phoenix forum / Świat Star Treka / Q vs Prorocy

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!