USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Gry / Gry paragrafowe - wybierz swoją własną przygodę
 
Autor Wiadomość
Doctor_Who
Użytkownik
#1 - Wysłana: 18 Gru 2017 16:02:51
Co to takiego? Gry paragrafowe to forma połączenia książki i gry. Wcielamy się, podobnie jak w grach komputerowych, w określonego bohatera i kierujemy jego poczynaniami. Narracja, opisy - wszystko z początku przypomina książkę, do momentu, kiedy musimy podjąć decyzję. Cała gra podzielona jest na paragrafy (stąd nazwa), które opisują konsekwencje naszych czynów. Gry różnią się między sobą stopniem skomplikowania – do jednych nie potrzeba żadnych przedmiotów i można je czytać jak zwykłą książkę, inne wykorzystują rzuty kości do losowych zdarzeń, jeszcze inne wymagają zaangażowania kartki i ołówka, gdyż posiadają rozbudowane statystyki bohatera, przeliczniki, tabelki, ekwipunek, przez co rozgrywka przypomina sesję rolplejową dla jednego gracza (stąd inna nazwa paragrafówki – fantasolo). Również wachlarz gatunkowy gamebooków jest szeroki - science-fiction, postapokalipsa, horror, fantasy a także kryminał, gdzie to Czytelnik wciela się w rolę śledczego (np. słynny "Wodny pająk").

Gracie, znacie? Jakie tytuły najbardziej zapadły Wam w pamięć? Wolicie tradycyjny papier, czy wersje "klikane"?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Gra_paragrafowa
http://masz-wybor.com.pl/

Kilka legend gatunku z lat 90., o które toczą się boje zażarte na Allegro:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojownik_autostrady
http://www.paragrafka.pl/zagadka-rezerwatu/

Dla tych, co chcą sobie pograć on-line:

http://www.garycki.com/Odkrywcy.html

Dla wielbicieli pisarstwa Harrego Harrisona, wersja elektroniczna przygód Stalowego Szczura (nie zagłębiałem się i nie wiem czy jest skończona):

http://stalowyszczur.prv.pl/
Dreamweb
Użytkownik
#2 - Wysłana: 21 Gru 2017 14:22:03
He, przypomniało mi się, jak w podstawówce będąc chciałem coś bardzo podobnego zrobić sam na komputerze - na zasadzie: masz katalog na komputerze, tam jakiś plik tekstowy i co najmniej dwa podkatalogi. W pliku tekstowym opisana jest dana sytuacja, i dwie albo więcej możliwości postępowania. Gracz wybiera jedną możliwość i wchodzi do jednego z podkatalogów, a tam znów tekst i kolejne podkatalogi. I tak dalej i tak dalej. Tylko pomysłu na jakąś fajną fabułę nie miałem.
Maveral
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Gru 2017 14:44:02
W lipcu dzieliłem się tutaj swoim odkryciem gry "Kosmolot Podróżnik" ;)

http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=7&topic=1902&page=14#msg316457

Bardzo fajna gra paragrafowa, tym bardziej, że bardzo w klimacie Star Treka
The_D
Użytkownik
#4 - Wysłana: 21 Gru 2017 18:14:38
Dreamweb:
He, przypomniało mi się, jak w podstawówce będąc chciałem coś bardzo podobnego zrobić sam na komputerze - na zasadzie: masz katalog na komputerze, tam jakiś plik tekstowy i co najmniej dwa podkatalogi. W pliku tekstowym opisana jest dana sytuacja, i dwie albo więcej możliwości postępowania. Gracz wybiera jedną możliwość i wchodzi do jednego z podkatalogów, a tam znów tekst i kolejne podkatalogi. I tak dalej i tak dalej. Tylko pomysłu na jakąś fajną fabułę nie miałem.

W dawnych czasach jeden z czytelników Gamblera (taki magazyn o grach z końcówki 90.) napisał prosty okienkowy program do tworzenia i odgrywania paragrafówek i wysłał go do redakcji. Z kolei redakcja postanowiła pójść za ciosem i ogłosić mini-konkurs na najlepszą grę nadesłaną przez czytelników. pamiętam, że przy nagrodzonych pracach spędziłem całkiem sporo czasu, a przygody były bardzo różnorodne. Od tradycyjnych tropów fantasy (ratujesz krainę przed złym czarnoksiężnikiem) po prześmieszne parodie gatunku za wychodkiem lądują wrogo nastawieni kosmici).
Dreamweb
Użytkownik
#5 - Wysłana: 21 Gru 2017 20:17:21
Gamblera pamiętam rzecz jasna, choć tego akurat nie kojarzę.
A jak już przy Gamblerze jesteśmy, przypomniało mi się zdjęcie, które chciałem wrzucić, ale to już w innym temacie
Doctor_Who
Użytkownik
#6 - Wysłana: 22 Gru 2017 08:40:36
Maveral

Maveral:
Bardzo fajna gra paragrafowa, tym bardziej, że bardzo w klimacie Star Treka

Dzięki. Choć Trekowe gry książkowe też istniały (tyle, że oczywiście nie w Polsce):

http://memory-beta.wikia.com/wiki/Which_Way_Books

Niestety nie miałem nigdy z nimi do czynienia, choć przyznam, że chciałbym sprawdzić czy zginąłbym jak redshirt czy też Enterprise uratował…
The_D
Użytkownik
#7 - Wysłana: 22 Gru 2017 11:54:18
Dreamweb:
Gamblera pamiętam rzecz jasna, choć tego akurat nie kojarzę.

Widzę, że arhn.eu też pamiętał i zrobił recenzję: https://www.youtube.com/watch?time_continue=506&v= BEiLhaSBL7M
Dreamweb
Użytkownik
#8 - Wysłana: 22 Gru 2017 15:05:43 - Edytowany przez: Dreamweb
Swoją drogą, jeden z byłych redaktorów Gamblera zdaje się miał tu na forum kiedyś konto i w dość niemiłych okolicznościach stąd odszedł... Tak coś kojarzę jak przez mgłę...
Adeptus
Użytkownik
#9 - Wysłana: 14 Maj 2020 11:57:32
Przepraszam za odkop, ale tak się składa, że ja tworzę gry paragrafowe. Na początek wrzucam trzy tytuły do ściągnięcia.Pierwsza - "Kręte drogi" - jest niezbyt oryginalna i niezbyt rozbudowana (na zasadzie "pierwsze koty za płoty"). Gracz wciela się w rycerza Zakonu Światłości, któremu przyjdzie się mierzyć z wielce mrocznym zagrożeniem... albo do niego dołączyć.
wersja PDF: http://www.mediafire.com/?3u57crvdz9cj5y6

Druga - "Wielka Wojna Sukcesyjna - jest odrobinę (ale tylko odrobinę) bardziej oryginalna i rozbudowana. Założenie jest dosyć sztampowe, choć w "interaktywnej fikcji" chyba nie było jeszcze użyte. Miejscem akcji jest niegdyś potężne Imperium (jak wspominałem, sztampa). Ostatni cesarz umarł, nie pozostawiając męskiego potomka, w związku z czym imperialni możnowładcy rozpoczęli krwawy spór o koronę. Do konfliktu mieszają się też inne potężne frakcje, takie jak Imperialny Senat czy Kościół Hierarchistyczny, a także stłamszeni wyznawcy starych, pogańskich bogów pragnący wykorzystać wojenny chaos, by wyjść z podziemia i na nowo wznieść sztandar swojej wiary. Co gorsza, ościenne mocarstwa są gotowe wkroczyć z interwencją, by ugrać coś dla siebie. Alter ego gracza jest dawnym żołnierzem, który po zakończeniu służby osiadł na wsi, aby pędzić żywot spokojnego kmiecia. Ale pewnego dnia wojna domowa wkracza do jego osady i bohater zostaje wplątany w wir wydarzeń.
Z początku gracz kieruje jedynie własną osobą i niewielką grupą towarzyszy broni, ale w miarę rozwoju historii może uzyskać większy wpływ na wydarzenia rozgrywające się w Imperium. Czytelnik będzie dowodził oddziałami i armiami, piął się w hierarchii, zawierał sojusze i zdradzał swoich mocodawców, knuł spiski lub dokonywał bohaterskich czynów. Od jego wyborów będzie zależało to, czy jego frakcja zwycięży w wojnie, czy pomoże zasiąść na tronie komuś innemu, czy też sam zdobędzie władzę nad Imperium, czy doprowadzi państwo do rozkwitu, czy upadku, czy utwierdzi cesarską władzę, czy przekształci kraj w republikę, czy ugnie kolana przed Kościołem, czy poprowadzi wyznawców starych bogów do zemsty - i tak dalej, i tak dalej. Przewidziane są też wątki romantyczne (choć muszę przyznać, że wyszły mi wyjątkowo sztywno i kiczowato), choćby dlatego, że mariaże też są narzędziem polityki.
Gra liczy 813 paragrafów, ale ze względu na bardzo duże rozgałęzienie fabuły, jednorazowe ukończenie gry zamyka się w liczbie 8-13 wyborów, choć w ten sposób czytelnik ujrzy jedynie niewielki fragment wszystkich możliwości. Paragrafy są dosyć długie, większość z nich zajmuje ok. strony A4.

http://www.mediafire.com/file/aeoz3nm70zmyu56/Wiel ka_Wojna_Sukcesyjna_1.8.pdf/file


Trzecia - "Sprawy rodzinne". Ten wytwór osadzony jest w tym samym świecie, co "Wielka Wojna Sukcesyjna" , aczkolwiek istnieje kilka istotnych różnic.
- Tematyka - "Sprawy rodzinne" skupiają się na losach pretora (urzędnika wymiaru sprawiedliwości) działającego w Mieście Tronowym, stolicy Imperium. Bohater będzie musiał stawić czoła psychopatycznemu mordercy, odpowiednio postępować ze zwierzchnikami... a także własną rodziną.
- Forma - tym razem poszedłem bardziej w stronę "interaktywnego opowiadania". Oznacza to po pierwsze, że paragrafy są znacznie dłuższe niż w "Wielkiej Wojnie Sukcesyjnej" (co niestety odbiło się na trochę mniejszej ilości paragrafów - jest ich tylko 41). Po drugie - paragrafówka nie jest pisana w drugiej, lecz w trzeciej osobie, a bohaterem nie jest bezimienny awatar gracza, tylko skonkretyzowana postać. Znowuż - jest to rozwiązanie nietypowe i rozumiem, że nie każdemu przypadnie do gustu. Jeden z testerów stwierdził wręcz "Przykro mi to stwierdzić, nie jest to gra paragrafowa" (dlatego też dałem podtytuł "Opowiadanie interaktywne" zamiast "Gra paragrafowa".

PDF: http://www.mediafire.com/file/oriu85bkf7klbrt/Spra wy_rodzinne_1.92.pdf/file


Jeśli ktoś ma jakieś uwagi nt powyższych wytworów, chętnie je poznam.
 
USS Phoenix forum / Gry / Gry paragrafowe - wybierz swoją własną przygodę

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!