USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Gry / Videorecenzja gry planszowej Star trek Fleet Captains
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Toudi
Użytkownik
#31 - Wysłana: 6 Mar 2017 14:05:50
Odpowiedz 
No ale to chyba nie temat DSC...
Q__
Moderator
#32 - Wysłana: 6 Mar 2017 14:09:11
Odpowiedz 
kaimada
Użytkownik
#33 - Wysłana: 7 Mar 2017 09:40:56
Odpowiedz 
Czytam forum od lat, ale dopiero teraz się zdecydowałem zarejestrować. Skoro jesteście zainteresowani planszówkami Star Trekowymi to podrzucę linki do własnego bloga na znadplanszy:
http://kaimada.znadplanszy.pl/2016/10/10/star-trek -fleet-captains/ - recenzja Fleet Captains
http://kaimada.znadplanszy.pl/2016/11/25/star-trek -ascendancy-unboxing/ - unboxing Ascendancy
Jeśli chodzi o Ascendancy to gra jest dobra, ale brakuje jej równowagi. Do tego Klingoni są zauważalnie gorsi od pozostałych dwóch frakcji. Jest też olbrzymie zawirowanie z dodatkami. Miały być w sierpniu 2016, mamy marzec 2017 i nadal ich nie ma. Bez nich nie można zagrać w cztery osoby, a właśnie taka liczba jest według mnie minimum dla gier 4X na planszy.
Powody są różne, GF9 po prostu ma beznadziejną logistykę, zbankrutowała jakaś wielka firma transportowa w Chinach, tamtejsza drukarnia coś źle wydrukowała w kopiach Kardasjan, a do tego wszystkiego zmarł główny projektant Sean Sweigert.
Dlatego tym Borgiem na razie bym się nie ekscytował. Zanim wyjdzie to minie jeszcze bardzo dużo czasu.
Q__
Moderator
#34 - Wysłana: 7 Mar 2017 10:17:32 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
kaimada

kaimada:
Czytam forum od lat, ale dopiero teraz się zdecydowałem zarejestrować.

Witamy na pokładzie . Cieszy nas każdy nowy User, a już zwłaszcza taki, który - Twój blog dowodem - ma coś ciekawego do powiedzenia (i czytał forum więc nie wpadnie na nie bez orientacji).

kaimada:
podrzucę linki do własnego bloga na znadplanszy

Nawiasem: chętnie dodam Twój blog (bo, widzę, ozdabiany kadrami z ST dość gęsto) do naszej bazy danych, tylko poproszę o jakiś autoprezentacyjny opis (może być tu, może być na mój mail czy GG - znajdziesz je w moim forumowym profilu, kliknij na to Moderator pod nickiem).

No i mam nadzieję, że pogadacie sobie z Toudim jak bloger z blogerem.
Toudi
Użytkownik
#35 - Wysłana: 7 Mar 2017 10:37:25
Odpowiedz 
kaimada:
Dlatego tym Borgiem na razie bym się nie ekscytował. Zanim wyjdzie to minie jeszcze bardzo dużo czasu.

To akurat nie jest taki wielki minus. Gra tania nie jest (w naszym kraju) więc jak będą wydawać 1-2 dodatki na rok, będzie człowiek stanie nadążyć. Jak polecą jak w Attack Wing (czy nawet X-wing) to przecież człowiek nie nadąży (w X winga nie nadążam z tempem wydawania).
kaimada:
Do tego Klingoni są zauważalnie gorsi od pozostałych dwóch frakcji. Jest też olbrzymie zawirowanie z dodatkami. Miały być w sierpniu 2016, mamy marzec 2017 i nadal ich nie ma. Bez nich nie można zagrać w cztery osoby, a właśnie taka liczba jest według mnie minimum dla gier 4X na planszy.

Mówisz, że Klingoni gorsi? I nie jest to fakt, że graczowi nie sprzyjał bóg kostek. ;)

I jak tak czytałem recenzje, to chyba dużą rolę odgrywa dociąg światów i kryzysów? Które, mogą mocna zmienić sytuację na planszy. (Q mi się podoba ;))

Z tego co wyczytałem, gra jest przygotowana na do 10 osób. Ciekawe jakie frakcje chcą w grze dodać. Ciekawe czy zrobią bliźniacze pojedynki?
kaimada
Użytkownik
#36 - Wysłana: 7 Mar 2017 12:42:06
Odpowiedz 
Q__:
Nawiasem: chętnie dodam Twój blog (bo, widzę, ozdabiany kadrami z ST dość gęsto) do naszej bazy danych, tylko poproszę o jakiś autoprezentacyjny opis (może być tu, może być na mój mail czy GG - znajdziesz je w moim forumowym profilu, kliknij na to Moderator pod nickiem).

Blog na platformie znadplanszy.pl prowadzony przez fana Star Treka. Recenzje, unboxingi i felietony w dużej mierze skupiają się na grach osadzonych w tematyce science-fiction. Duży nacisk w tekstach kładziony jest na klimat i odzwierciedlenie tematu w mechanice danego tytułu.

Nie wiem czy potrzebujecie więcej. Jak coś to tutaj jest słowo wstępu - http://kaimada.znadplanszy.pl/2016/10/03/slowem_ws tepu/ - a po prawo jest coś na kształt notki biograficznej.

Toudi:
To akurat nie jest taki wielki minus. Gra tania nie jest (w naszym kraju) więc jak będą wydawać 1-2 dodatki na rok, będzie człowiek stanie nadążyć.

Niby tak, ale po pierwsze - startowa fala dodatków uczyni grę kompletną. Na zdjęciach ze wszelkich testowych i pokazowych rozgrywek widać Kardasjan. Zostali wycięci z podstawki z uwagi na potrzebę zbicia SCD do 100$. Dopiero gdy ten dodatek wyjdzie, będzie można oceniać grę na poważnie. Tak samo było z Firefly'em i Spartacusem od GF9. Pierwszy dodatek mocno rozwijał grę i pozwalał na lepszą zabawę.

Toudi:
Mówisz, że Klingoni gorsi? I nie jest to fakt, że graczowi nie sprzyjał bóg kostek. ;)

Klingoni punktują za walkę. Romulanie zdobywają punkty za technologię i posiadają bardzo potężną technologię maskowania statków. Federacja zdobywa punkty za przejmowanie rozwiniętych ras i mają bardzo dobre floty do rozwoju swojej frakcji. Klingoni są bardzo sytuacyjni, ale z uwagi na swoją specyfikę powinni skorzystać na rozszerzeniu liczby graczy.

Toudi:
Z tego co wyczytałem, gra jest przygotowana na do 10 osób. Ciekawe jakie frakcje chcą w grze dodać.

Realnie wydaje mi się, że gra jest przygotowana na 5 osób. Dwa razy więcej żetonów graczy wynika z wariantu, w którym każdy grający posiada dwa takie żetony. Wtedy na 5 osób używamy właśnie 10 znaczników.
Jeśli chodzi o frakcje to nadchodzą Kardasjanie i Ferengi. Borg i Dominium będą NPC. Jeśli chodzi o kolejne grywalne rasy to widziałem zapowiedzi Tholian i Andorian.
Q__
Moderator
#37 - Wysłana: 7 Mar 2017 12:49:52
Odpowiedz 
kaimada

kaimada:
Nie wiem czy potrzebujecie więcej

Thx. Dodane:
http://www.startrek.pl/stwpl.php?op=ShowKat&kid=15
(Szukaj na samym końcu, bo kolejność alfabetyczna.)
Toudi
Użytkownik
#38 - Wysłana: 7 Mar 2017 13:59:14
Odpowiedz 
kaimada, niestety schodzimy w temat, na który dopóki nie zagram, nie mam jak się wypowiedzieć. ;)

Ale fakt, z reguły pierwsza fala dodatków dostępna jest dosyć szybko od premiery. Choć chyba chcą zdążyć z premierą dodatków jeszcze w tym kwartale (Ferengi i Cardassian). Na Borg na pewno przyjdzie poczekać. Ale są dodatkowe statki i budynki do trzech podstawowych nacji (potrzebne to w ogóle będzie?).

Czytałem też, że planują 3d stacje kosmiczne. Acz na oficjalnej stronie nic nie znalazłem.

kaimada:
Borg i Dominium będą NPC

Dominium jak Borg... Ciekawe czy Borg może asymilować Dominium? ;)
Zakładając, że będą NPC, to jak będą rozwijane w grze? Jest jakiś przykład już gdzieś na necie? (i czy będą mieć też 3 surowce? ;))

Możesz zalinkować do informacji o dodatkach?
ST ma sumie wiele nacji, ale ile z nich osiągnęło wielkość, aby mieć znaczenie imperialne? Wiele zostaje wcielone (niestety lub stety) w większe potęgi. I jest to w sumie naturalny proces, szczególnie jeśli jedna strona ma znaczą przewagę liczebną lub technologiczną. i rzadko się zdarza, że strona słabsza, staje się dominującą w sojuszu (jak to miało miejsce w Federacji).

Ps. Andorianie nie są częścią Federacji (przynajmniej w okresie w jakim wydaje się, że gra ma swoją akcję)?
Q__
Moderator
#39 - Wysłana: 7 Mar 2017 16:20:25 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Toudi

Toudi:
Dominium jak Borg... Ciekawe czy Borg może asymilować Dominium? ;)

I tu wracamy do debaty o fizjologii Zmiennych, jaką niedawno toczyliśmy z Maveralem:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=8&topic=1690&page=10#msg307040

Toudi:
ST ma sumie wiele nacji, ale ile z nich osiągnęło wielkość, aby mieć znaczenie imperialne?

Jak dla mnie najciekawsze - w tym kontekście - są te z nich, których potencjał imperialny znamy, a które na ekranie ledwie mignęły w sumie. Żadni tam oklepani Klingoni czy Romulanie (choć to ciekawie wykreowane gatunki), a Tholianie, Gorn, Tzenkethi, Kzinti, Voth, Krenimowie czy Tamarianie (zauważmy, że technologicznie ich statek zdawał się górować nad Ent-D). W końcu w ich wypadku twórcy gry mają sporą swobodę i nie muszą krępować się kanonem, a fani będą im tylko wdzięczni za tę radosną twórczość , bo rozszerzać będzie obraz świata.
kaimada
Użytkownik
#40 - Wysłana: 7 Mar 2017 21:38:36
Odpowiedz 
Toudi:
Ps. Andorianie nie są częścią Federacji (przynajmniej w okresie w jakim wydaje się, że gra ma swoją akcję)?

Teoretycznie gra ma swoją akcję od pierwszego lotu z prędkością nadświetlną każdej z ras. Andorianie nie są, więc częścią Federacji w jakiś dwóch-trzech pierwszych turach.
Ogólnie twórcy zrobili błąd - zamiast Federacji powinna być Gwiezdna Flota. Wtedy nie byłoby takiego problemu z dodaniem Andorian, czy Wolkan co podobno ma nastąpić.

Toudi:
Możesz zalinkować do informacji o dodatkach?

http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /129/the-cardassian-union.aspx - ogólnie o Kardasjanach
http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /131/cardassian-union-system-discs.aspx - o systemach w tym dodatku
http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /133/cardassian-union-exploration-cards.aspx - o kartach kryzysu

http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /135/the-ferengi-alliance.aspx - ogólnie o Ferengich
http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /137/ferengi-alliance-system-discs.aspx - o systemach
http://startrek.gf9games.com/Home/tabid/56/entryid /139/ferengi-alliance-exploration-cards.aspx - o kartach sojuszniczych

https://boardgamegeek.com/thread/1730921/borg-are- approaching/page/1 - zbiór informacji (garstki) o Borg
Toudi
Użytkownik
#41 - Wysłana: 8 Mar 2017 01:27:22
Odpowiedz 
kaimada:
Teoretycznie gra ma swoją akcję od pierwszego lotu z prędkością nadświetlną każdej z ras. Andorianie nie są, więc częścią Federacji w jakiś dwóch-trzech pierwszych turach.
Ogólnie twórcy zrobili błąd - zamiast Federacji powinna być Gwiezdna Flota. Wtedy nie byłoby takiego problemu z dodaniem Andorian, czy Wolkan co podobno ma nastąpić.

Problemem Federacji, jest fakt, że w odróżnieniu od Imperiów nie powstała od zera, tylko od sojuszu rozwiniętych raz. Ale dla gry myślę, że można przymknąć oko na taki szczegół. ;)

Ogólnie Ziemianie mieli szczęśliwy handicap w podbijaniu kosmosu, bo Volkanie już po pierwszym locie pomogli nam stworzyć odpowiednią technologię.

kaimada:
https://boardgamegeek.com/thread/1730921/borg-are- approaching/page/1 - zbiór informacji (garstki) o Borg

Linki wydawcy znam. Myślałem, że może widziałeś jakieś dodatkowe info.

Za to na BBG na forum jest ciut więcej informacji. Nawet wpis jakiegoś gostka, co pod koniec lutego grał u wydawcy w grę, już z Borgiem. I mówi, że warto czekać. ;)
Q__
Moderator
#42 - Wysłana: 8 Mar 2017 10:15:56 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
kaimada

kaimada:
Ogólnie twórcy zrobili błąd - zamiast Federacji powinna być Gwiezdna Flota.

Fakt. To też by trochę upraszczało/fałszowało serialową rzeczywistość, gdzie integracja przebiegała trochę bardziej skomplikowanie, jak wiemy (wczesnoENTkowa zjednoczona Ziemia, późnoENTkowa Coalition of Planets, UFP; i nie jedna GF, a dwie - ziemska i Federacyjna), ale byłoby akceptowalne (w grze zmiana nazwy jednej ze stron w trakcie rozgrywki wydaje się nawet nie to, że głupia, niewykonalna technicznie, po prostu; bo niby co? położyć na starej nazwie żeton z nową?).

Aha, widzę, że zrobienie z Andorian osobnej frakcji kontrowersje budzi nie tylko u nas :
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewtopic.php?f= 1&t=37483&start=50#p777794
Toudi
Użytkownik
#43 - Wysłana: 8 Mar 2017 11:08:59
Odpowiedz 
Q__, myślę że to mylne wrażenie wywołane jest przez galaxy class. Widzimy Galaxy class i od razu myślimy 24 wiek, czas TNG w górę. (zresztą Vor'cha i D'deridex sugerują późniejszy okres). A to tylko umowne jest...
Q__
Moderator
#44 - Wysłana: 8 Mar 2017 11:23:12 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Toudi

Galaxy, jak Galaxy, ale co to za Federacja, w której Andorian (jednego z jej gatunków założycielskich) nie ma (a i o Wolkanach czytam, że mogą być osobną frakcją)? Archerowi w tej linii czasu odbiło i sfederował się sam ze sobą?
Toudi
Użytkownik
#45 - Wysłana: 8 Mar 2017 11:34:43
Odpowiedz 
Q__, Wolkanie jako osobna frakcja eksploracyjna nie dziwi. Przez całego treka widzimy jak latają własną flotą. Co prawda wydzielają ludzi do służby w Gwiezdnej flocie, mają nawet swoje okręty wybudowane przez Federację, ale ogólnie nikogo nie dziwi, że gdzieś leci Wolkański okręt.
Q__
Moderator
#46 - Wysłana: 8 Mar 2017 12:07:57
Odpowiedz 
Toudi

Tak, tylko, że to nie jest tylko jakaś tam eksploracja na boku, ale robienie polityki, budowanie imperium? Za bardzo to wersją z pierwotnej formy scenariusza AND o przeniewierczych Wolkanach rozbijających Federację pachnie...
Zresztą, jeśli każdą z ras członkowskich będzie można grać z osobna, to po co wprowadzać frakcję zwaną Federacją? Przecież to się zrobi homo sapiens-only club z klingońskiej propagandy (i starych tez Slovaaka).
Rozumiem, że fajnie sobie pograć większą ilością ikonicznych Obcych do wyboru, ale bez przesady...
The_D
Użytkownik
#47 - Wysłana: 8 Mar 2017 14:40:36
Odpowiedz 
kaimada:
Jeśli chodzi o Ascendancy to gra jest dobra, ale brakuje jej równowagi. Do tego Klingoni są zauważalnie gorsi od pozostałych dwóch frakcji.

Sytuacja 2 na 1 dość naturalnie rozwija w rozgrywkach pomiędzy 3 stronami i rzeczywiście ciężko tu coś poradzić. Z kolei każda dodatkowa frakcja wydłuża i tak niemały czas gry. Wiem, że długa rozgrywka to cecha a nie wada, ale w przypadku casuali jak ja ciężko wygospodarować cały dzień na granie.
Mam za sobą jedną rozgrywkę, gdzie wszyscy grali pierwszy raz, więc s. Ich duże floty bokporo za mało, żeby oceniać balans. Ale u nas akurat wygrali właśnie Klingoni. Ich duże floty świetnie radzą sobie w bitwach i podbijaniu systemów.

kaimada:

To tez by do końca nie zgrało. Bo jednak o ile samą kolonizacją mogły się zajmować i GF i niezależne floty członkowskie, to jednak akcja hegemonii to wypisz wymaluj dobrowolny aneks do Federacji, którą GF tylko reprezentuje.
kaimada
Użytkownik
#48 - Wysłana: 9 Mar 2017 21:35:29
Odpowiedz 
Toudi:
Linki wydawcy znam. Myślałem, że może widziałeś jakieś dodatkowe info.

https://boardgamegeek.com/thread/1623052/cardassia n-player-board-and-advancements-revealed - karta Kardasjan i ich technologie.

Q__:
Aha, widzę, że zrobienie z Andorian osobnej frakcji kontrowersje budzi nie tylko u nas

Wiesz - w dużej mierze to ja się tam o tym wypowiadałem ;).
Q__
Moderator
#49 - Wysłana: 10 Mar 2017 01:42:34 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
kaimada

kaimada:
Wiesz - w dużej mierze to ja się tam o tym wypowiadałem ;).

Wiem (poznałem po nicku), dlatego dodałem do zdania-które-cytujesz aż trzy emoticony.
Toudi
Użytkownik
#50 - Wysłana: 17 Mar 2017 10:37:29 - Edytowany przez: Toudi
Odpowiedz 
Q__, patrz co mi z WARP wypadło.. ;) WARP
Rocy7
Użytkownik
#51 - Wysłana: 8 Paź 2017 02:54:33
Odpowiedz 
Z kolegą zrobiliśmy spolszczenie całości gry. Jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o priv (pliki są spore). Jest też moduł Zun Tzu go gry przez internet.
Q__
Moderator
#52 - Wysłana: 26 Paź 2017 18:56:38
Odpowiedz 
Powraca Star Trek: Tactics, to będzie już IV seria tej gry:
http://www.startrek.com/article/star-trek-tactics- returns
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Gry / Videorecenzja gry planszowej Star trek Fleet Captains

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!