USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Gry / Kultowe Gry i Konsole
 Strona:  ««  1  2  ...  6  7  8  9  10  ...  17  18  »» 
Autor Wiadomość
reyden
Użytkownik
#211 - Wysłana: 17 Kwi 2012 19:06:33
Odpowiedz 
@NEC

A na czym jak nie na PC powstają gry komputerowe .

Większość kodu powstaje na typowym PC , grafika 2D/3D na mocnym PC z wielordzeniowym CPU ( a nawet kilkoma takimi ) z dużą ilością ramu i czasami specjalnymi kartami ( ATI FireGL/Fire Pri i NV Quadro ) .

Fakt - dobrej klasy wydajny sprzęt do renderingu kosztuje i to dużo - same karty mają czasami ceny 10 tyś zł więcej .

Ale gry typu minecraft czy niszowe , proste gierki o całej masie modyfikacji , tekstur , map , modeli itp. do gier nie mówiąc powstają na domowym PC .

Nawet gry na konsole są robione na komputerach .
Dragon
Użytkownik
#212 - Wysłana: 17 Kwi 2012 21:55:49
Odpowiedz 
Na Dreamcast'a wciąż robione są gry pomimo że sprzęt oficjalnie nie żyje
Darnok
Użytkownik
#213 - Wysłana: 17 Kwi 2012 22:06:54
Odpowiedz 
Chodziło koledze pewnie o specjalne wersje konsol, tzw. "deweloperskie".
NEC
Użytkownik
#214 - Wysłana: 19 Kwi 2012 10:15:43 - Edytowany przez: NEC
Odpowiedz 
reyden:
Większość kodu powstaje na typowym PC , grafika 2D/3D na mocnym PC z wielordzeniowym CPU ( a nawet kilkoma takimi ) z dużą ilością ramu i czasami specjalnymi kartami ( ATI FireGL/Fire Pri i NV Quadro ) .

Do robienia na konsole potrzebujesz DevKitu od producenta, który nie dość, że drogi to jeszcze nie każdy dostaje. ( wyjątek: XNA dla Xbox360 )

Zgadza się musisz posiadać odpowiednio skonfigurowany sprzęt na zwykłym PC raczej nie napiszesz gry na konsole, o to mi chodziło.

reyden:
Ale gry typu minecraft czy niszowe , proste gierki o całej masie modyfikacji , tekstur , map , modeli itp. do gier nie mówiąc powstają na domowym PC .

Racja. Modyfikowanie Minecrafta to bułka z masłem. Jednak pisanie, fakt wystarczy zwykłe PC, ale wiedze trzeba mieć dość sporą. Innym przykładem
gry pisanej przez fanów to seria Space Empires.

Q__:
Zwł, że są pewne metody identyfikacji wykraczające poza banalne sprawdzanie IP, a na Forum mamy paru informatyków (którzy przysługi w potrzebie nie odmawiają)...

Nie chciałem zaśmiecać działu technicznego, ale troche interesuje się grami, netem i komputerami i z tego co wiem, jak ktoś korzysta z proxy albo Tor-a, to praktycznie jest nienamierzalny. Niemiecka policja od lat tropi przestępców na Torze bezskutecznie.

Ale wracając do tematu, może ustalimy jakie były by koszty serwera do Minecrafta.
Q__
Moderator
#215 - Wysłana: 19 Kwi 2012 12:07:09
Odpowiedz 
NEC

NEC:
Nie chciałem zaśmiecać działu technicznego, ale troche interesuje się grami, netem i komputerami i z tego co wiem, jak ktoś korzysta z proxy albo Tor-a, to praktycznie jest nienamierzalny.

Kolega sugeruje, że jest poligonem i prosi o bana?
Darnok
Użytkownik
#216 - Wysłana: 20 Kwi 2012 00:27:49
Odpowiedz 
NEC:
wyjątek: XNA dla Xbox360

To gotowy framework do tworzenia gier na xboxa i PC. Nikt nim nie robi poważnych gier ;] chociaż muszę przyznać, że trochę się nim bawiłem, niestety nie mam już xboxa by sprawdzić swoje owoce.
NEC:
Niemiecka policja od lat tropi przestępców na Torze bezskutecznie.

Sam tor może być złudnym poczuciem bezpieczeństwa. Szczegółów nie znam, ale były już pokazy jak takich ludzi namierzać.
Seybr
Użytkownik
#217 - Wysłana: 20 Kwi 2012 07:19:13
Odpowiedz 
NEC:
ak ktoś korzysta z proxy albo Tor-a, to praktycznie jest nienamierzalny.

Ta jasne, każdego da się namierzyć. Na kosę znajdzie się większa kosa. Nec a ty co korzystasz z serwera proxy ?

Darnok:
Sam tor może być złudnym poczuciem bezpieczeństwa. Szczegółów nie znam, ale były już pokazy jak takich ludzi namierzać.

Jeżeli ktoś non stop korzysta z tego samego serwera to wpadnie ;].
NEC
Użytkownik
#218 - Wysłana: 20 Kwi 2012 12:12:12
Odpowiedz 
Darnok:

Oczywiscie przypadki sie zdarzają. W zasadzie na tor, najlepsze jest "onion forum" polski dział jest najliczniejszy zaraz po angielskim. Poruszaja wszystkie tematy, można sie wielu ciekawych rzeczy dowiedzieć, takich o których nie mieliśmy do tej pory pojecia. Polecam można poszerzyć troche horyzonty o świecie.

Seybr:
Ta jasne, każdego da się namierzyć. Na kosę znajdzie się większa kosa.

Dlatego jest projekt założenia własnego internetu. Planuje to wiele środowisk niezależnych. Zamierzaja wystrzelić własne satelity, wtedy ACTA byłyby tylko martwym przepisem.
Seybr
Użytkownik
#219 - Wysłana: 20 Kwi 2012 13:41:40
Odpowiedz 
NEC:
Dlatego jest projekt założenia własnego internetu. Planuje to wiele środowisk niezależnych. Zamierzaja wystrzelić własne satelity, wtedy ACTA byłyby tylko martwym przepisem.

Wiesz a kto planuje ? Przecież to są ogromne koszta, no i w jaki sposób działał by taki net, łącze satelitarne ?
reyden
Użytkownik
#220 - Wysłana: 20 Kwi 2012 13:49:39
Odpowiedz 
Internet + Satelity to nie najlepszy pomysł , opóźnienia z kosmosu ( rzędu 600 ms i więcej ) , do tego sam koszt wyniesienia satelity , obecnie koszt wyniesienia 1kg ładunku na orbitę to kilka tyś. $ ( nawet kwoty 20 000 $ za 1 kg ) .

Wkopywanie kabli czy Wifi to już znacznie lepszy pomysł .
Lt Antkov
Użytkownik
#221 - Wysłana: 20 Kwi 2012 13:53:47
Odpowiedz 
NEC
Użytkownik
#222 - Wysłana: 24 Kwi 2012 10:32:37
Odpowiedz 
reyden:
Internet + Satelity to nie najlepszy pomysł , opóźnienia z kosmosu ( rzędu 600 ms i więcej ) , do tego sam koszt wyniesienia satelity , obecnie koszt wyniesienia 1kg ładunku na orbitę to kilka tyś. $ ( nawet kwoty 20 000 $ za 1 kg ) .

Zgadza się, ale chodzi o niezależny projekt. Koszty szacuje sie na kilka milionów dolarów, w dobie facebooka można to zebrać w kilka miesięcy.

reyden:
Wkopywanie kabli czy Wifi to już znacznie lepszy pomysł .

Do kabla czy Wi-Fi łatwo można sie podpiąc.
Seybr
Użytkownik
#223 - Wysłana: 25 Kwi 2012 10:37:44 - Edytowany przez: Seybr
Odpowiedz 
Nowy Crysis 3

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedd ed&v=NOceni8GPtw#!

Crysis 2 to jedna z gier w którą grałem w wersji PL. Jakoś mi podpasowały głosy głównych bohaterów. Sama gra miała kilka wad min. durne AI. Grafika, ja się nie czepiam. Dobra grywalna gra, znacznie ciekawsza i nie tak nudna jak pierwsza część.

Na pewno C3 znajdzie się w mojej kolekcji. Ponoć wersja konsolowa ma być bardzo zbliżona graficznie i zawierać efekty z DX 11. Jakaś emulacja ma być, zrezygnują z tego jak gra nie będzie płynnie działała.
Konsole jak by nie było to DX 9 a moc obliczeniowa jest na wyczerpaniu. Wielu wypadkach wina leży po stronie producentów gier, nie chce im się optymalizować kodu gier. Na dzień dzisiejszy PC za 2 tyś. zł potrafi więcej niż konsola.

Ciekawe co nowego pokaże Prorok, w sumie Acatraz ;].
NEC
Użytkownik
#224 - Wysłana: 25 Kwi 2012 15:33:05 - Edytowany przez: NEC
Odpowiedz 
Seybr:
Na pewno C3 znajdzie się w mojej kolekcji. Ponoć wersja konsolowa ma być bardzo zbliżona graficznie i zawierać efekty z DX 11.

Chyba jak dospawają do ps3 albo x-boxa 360 nowy procek .

Seybr:
Na dzień dzisiejszy PC za 2 tyś. zł potrafi więcej niż konsola.

Konsole osiągneły swoje maksimum jakieś 2,5 roku temu. Od tego czasu zaciera się różnice w grafice stosujac Blur czy jaskrawe oświetlenie. Fakt czasami programiści dokonaja cudu jak w przypadku Kill Zone 3, ale niestety to exclusive i brak porównania do PC. Ale ostatnio wyszedł Crysis 1 na konsole i możemy porównać grafike. I jak ktoś kiedyś powiedział Kazi Sztuce, "Czy to prawda ze wersja konsolowa pod względem grafiki ssie pałke"? I tak jest, mała ilość detali, gorsze tekstury, rozdzielczość rozi pikseloza, dodatkowo konsole podłącza się do LCD/Plazmy wiec efekt sie nasila. Zresztą po co się pastwić nad przestarzałym sprzetem. Najpóźniej za dwa lata premiera nowych konsol.

Seybr:
Crysis 2 to jedna z gier w którą grałem w wersji PL. Jakoś mi podpasowały głosy głównych bohaterów. Sama gra miała kilka wad min. durne AI. Grafika, ja się nie czepiam. Dobra grywalna gra, znacznie ciekawsza i nie tak nudna jak pierwsza część.

Jedynie klimat i ciekawa fabula moga mnie zmusić do grania w kolejnego oklepanego FPS-a. Niestety ani pierwszy, ani drugi Crysisy tego nie miały i po dwóch godzinach wylądowały w koszu. Już lepiej zagrać w Bulletstorm, przynajmniej podchodzi do tematu z jajem, albo Stalkera. Znając prawo serii, nowy Crysis nie poprawi lotów, ot kolejne nawalanie kosmitow.
reyden
Użytkownik
#225 - Wysłana: 25 Kwi 2012 17:50:18
Odpowiedz 
PS3 i X360 mają mocne procki i nic poza tym .

Karty średnie i w dodatku nie zmienianie od czasu premiery .

A największy minus to ilość dostępnej pamięci operacyjnej - 256 MB dla CPU i reszty oraz 256MB DDR3@ 1,3 Ghz dla GPU w PS3 i 512MB DDR3@1,4 Ghz w X360 dzielone między CPU i GPU

PS3 ma kartę opartą o krzyżówkę GF 7800 z GF 7600 .

X360 ma okrojoną wersję HD2900GT .

Jak nie poprawią tych 2 rzeczy w przyszłych konsolach to będzie kiepsko .

Już krążą plotki że silnik UE 4 będzie niedostępny na konsole z powodu ich słabości .
Seybr
Użytkownik
#226 - Wysłana: 26 Kwi 2012 07:36:51
Odpowiedz 
NEC:
Już lepiej zagrać w Bulletstorm, przynajmniej podchodzi do tematu z jajem, albo Stalkera.

Wiesz Stalker do dla mnie klasyk, jakiś czas temu był CDA Cień Czarnobyla. Odpaliłem sobie, min zagrałem w moda. Jak bym miał porównać z Czystym Niebem, to wybiorę te drugie. Prostu powód, pierwsza część została zbyt szybko wydana a czego nie zdążyli zrobić, pokazało się dopiero w Czystym Niebie ;].
Bulet, jakoś o nim zapomniałem. Fajna gra ale czegoś mi w niej zabrakło, grywalna ale jednak. Drugiej części nie będzie, a chłopaki od Buleta szykują kolejną dobrą grę na zamówienie i to będzie znany tytuł ;].
Mi Crysis 2 podszedł a to że kosmitów nawalamy, po raz kolejny człowiek wciela się superbohatera.

Jestem ciekaw jak by wyglądała walka Prorok (kombinezon z C2) vs Predator.

reyden:
PS3 i X360 mają mocne procki i nic poza tym .

PS3 ma mocniejszy, ale trudno programowalny. Przerost formy nad treścią. Dzisiejsze procki z PC biją je na głowę.

reyden:
PS3 ma kartę opartą o krzyżówkę GF 7800 z GF 7600 .

X360 ma okrojoną wersję HD2900GT .

Największy ból, słabe GPU.

reyden:
Już krążą plotki że silnik UE 4 będzie niedostępny na konsole z powodu ich słabości .

Hah ale nowa generacja konsol w drodze.
NEC
Użytkownik
#227 - Wysłana: 27 Kwi 2012 14:28:31
Odpowiedz 
Seybr:
Wiesz Stalker do dla mnie klasyk, jakiś czas temu był CDA Cień Czarnobyla. Odpaliłem sobie, min zagrałem w moda. Jak bym miał porównać z Czystym Niebem, to wybiorę te drugie. Prostu powód, pierwsza część została zbyt szybko wydana a czego nie zdążyli zrobić, pokazało się dopiero w Czystym Niebie ;].

Hehehe odgłosy "Snorków" potrafiły przestraszyc, a Czerwony Las to prawdziwy surviwal, zawsze przebywałem go biegiem, bo bez względu na broń i pancerz dłuższa egzystencja w tym regionie była niemożliwa. Swoją droga kiedys wybierałem sie na turystyczna wizyte w Czarnobylu, a konkretnie w Prypeci.
Seybr
Użytkownik
#228 - Wysłana: 6 Lip 2012 09:38:19
Odpowiedz 
To może być fajna gra ;]. Poruszał bym się przy tym Dragon Ballu ;]

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedd ed&v=_T_r67u8gIY
Seybr
Użytkownik
#229 - Wysłana: 31 Lip 2012 12:38:50
Odpowiedz 
Wpadłem na to, buszowałem chwilę na allegro. Nie chce mi się dziś pracować ;].

http://allegro.pl/call-of-duty-modern-warfare-3-gr atis-kolekcja-1-i2498467871.html

Koleś sprzedaje pudełka z płytami, ale bez klucza instalacyjnego.
Mamy oryginalne płyty, szukamy piracki klucz i możemy cieszyć się grą w single player.
Jestem ciekaw jak to działa. Z ciekawości zamówię sobie płytki. Co mi tam szkodzi ;]. Tak dla testów ;].
MarcinK
Użytkownik
#230 - Wysłana: 11 Lis 2012 08:43:07
Odpowiedz 

Kilka dni temu w sieci pojawiły się informacje jakoby Sony po dwunastu latach zakończyło produkcję PS-2, Konsoli legendy.
Swój sukces zawdzięcza między innymi marce pierwszego PS, klęsce rynkowych przeciwników- Dremcast segi przegrał podobnie jak Game Cube które nie wygrało wojny technologii, Xbox- Microsoft wykorzystał części z PC-ków więc...
Duży sukces konsola zawdzięcza też walce o tytułu exclusive, na żadnym innym sprzęcie nie można było zagrać w kolejne części Final Fantasy, Metal Gear Soild!, Shadow of Collosów i wiele innych.
Konsola przez 12 lat niewiele się zmieniła ale mimo to wychodziły na nią nowe gry o lepszej grafice itp.
To na PS-2 rozkręciła się seria Devil May Cry, God of War itp.

Nawet pomysł na kinecta pojawił się na PS-2, mova o EyeToy które miało co prawda mniejsze możliwości ale było zrealizowane na podobnym pomyśle.

Mimo 12 lat stażu na PS-2 wciąż wychodziły nowe części "wiernych" serii np. na kochanej dwójce możemy pograć w najnowsze FIFY i PESy.
Konsole sprzedano w ponad 150 mln egzemplarzy co daje około 12500000 konsol rocznie.
Seybr
Użytkownik
#231 - Wysłana: 11 Lis 2012 09:04:45
Odpowiedz 
MarcinK:
Xbox- Microsoft wykorzystał części z PC-ków więc...

Jak byś widział X-box stał się prekursorem. Obecne konsole wykorzystują części z PC. Nowa generacja ma wykorzystywać wyłącznie części z PC.
PS 2 to dobra, ale stara konsola. Powiem tak - PS 2 to SKS. PS 3 też już młode nie jest. Byle tani PC prześciga kilkakrotnie obecne konsole.

Ja czekam na nowe WII - będę miał do testów.
MarcinK
Użytkownik
#232 - Wysłana: 11 Lis 2012 09:55:59
Odpowiedz 
Seybr:
PS 2 to dobra, ale stara konsola.

Stare Gwiezdne Wojny są lepsze od nowych.
Stare Treki (TOS, TNG) są lepsze od nowych (VOY, ENT)
Alucard87
Użytkownik
#233 - Wysłana: 11 Lis 2012 10:59:03
Odpowiedz 
MarcinK:
Stare Gwiezdne Wojny są lepsze od nowych.
Stare Treki (TOS, TNG) są lepsze od nowych (VOY, ENT)

Z tym sentymentem się nie zgodzę, ale tylko w przypadku VOYa :P

A co do wykorzystywania przez Xa części z PC - czy to naprawdę źle? Po co Microsoft miałby wynajdywać koło na nowo i inwestować furę kasy w research and development konsoli od zera (nie tylko sprzętu ale i softu, całej infrastruktury itp.), skoro już mieli wszystkie części układanki? Może i pierwszy Xbox nie wszedł na rynek z hukiem, ale wszedł na tyle skutecznie, że x360 miał już łatwiej. Poza tym, co na xboxa wyjdzie, ma szanse się też ukazać na PC, a to mnie niezmiernie cieszy :P

A że PS2 stara jest... no niestety, czas mija nieubłaganie. Sam mam sentyment do tej konsoli, bo spędziłem z kumplem długie posiedzenia, łącznie zatargaliśmy chyba po 5-6 padów na głowę, młócąc w różne gierki na czarnulkę. Ale powiedz sam - kompa z jej parametrami wyrzuciłbyś za okno już parę lat temu, nie?
Mav
Użytkownik
#234 - Wysłana: 11 Lis 2012 13:24:42 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Alucard87:
kompa z jej parametrami wyrzuciłbyś za okno już parę lat temu, nie?

Ja kupiłem PC pięć lat temu i wszystko do dziś odpalam na high Także z tym wyrzucaniem PC po dwóch latach to mit. Trzeba też zwrócić uwagę, że konsola się zatrzymuję w miejscu np. GTA 4 na PC, a na konsoli to była przepaść - gorsze tekstury, słaba widoczność i gubiło płynność itd. I stąd też się bierze dłuższa żywotność.
Seybr
Użytkownik
#235 - Wysłana: 11 Lis 2012 13:45:24
Odpowiedz 
Mav

Podaj swój konfig kompa, bo nie chce mi się wierzyć że odpalisz nówkę grę w FULL HD z AAx4 i full detale.
Mav
Użytkownik
#236 - Wysłana: 11 Lis 2012 14:51:53 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Seybr:
Podaj swój konfig kompa, bo nie chce mi się wierzyć że odpalisz nówkę grę w FULL HD z AAx4 i full detale.

Processor: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8200 @ 2.33GHz (4 CPUs)
Memory: 8190MB RAM
Card name: NVIDIA GeForce GTX 260
Sound Creative SB X-Fi

Seybr, full detal powoli przemija, ale nie schodzę poniżej High, rozdzielczości 1600 i mam włączony Anti-aliasing. Ostatnio z takich nowszych wymagających to Battliefield 3 na takich ustawieniach płynnie chodziło. Mam problem np. z trybem SSAO w nowszych grach. Musiałem to wyłączyć choćby w Fallout: New Vegas.

Jak go kupowałem, to akurat postrach siał Crysis, tuż po premierze Uruchomiłem go na full detalach, ze wszystkim. A trzeba przyznać, że do dziś ta gra ma przodującą grafikę, ogromne przestrzenie i zaawansowaną fizykę.
Seybr
Użytkownik
#237 - Wysłana: 11 Lis 2012 19:23:54
Odpowiedz 
Mav

Żebym się czepiał ale Geforce 2XX wyszły 2008 roku.
Mav
Użytkownik
#238 - Wysłana: 11 Lis 2012 19:48:16 - Edytowany przez: Mav
Odpowiedz 
Seybr:
Żebym się czepiał ale Geforce 2XX wyszły 2008 roku.

Fakt. Sprawdziłem przed chwilą - 4 lata ma, a nie 5. Czyli Crysis już był parę dobrych miesięcy po premierze, ale i tak nadal niszczył wymaganiami Z tą premierą to mi się z GTA 4 pomieszało, które miało też przeogromne wymagania i odpaliłem na maks detalach. Może to nie 5 lat, ale i tak dużo bez żadnego upgradu i na razie nie ma nic na horyzoncie z kosmicznymi wymaganiami. Może jedynie Crysis 3, ale jeszcze chyba nie podali.

Wybacz mi błąd, mam 27 lat, czyli dobre dwa lata już się starzeje
7z9
Użytkownik
#239 - Wysłana: 11 Lis 2012 20:02:08
Odpowiedz 
Mav:
Ja kupiłem PC pięć lat temu i wszystko do dziś odpalam na high Także z tym wyrzucaniem PC po dwóch latach to mit.

Hmm, to zależy od tego za ile go wtedy kupiłeś. Druga sprawa to taka, aby zweryfikować tą samą grę na innym komputerze, wtedy można mieć miarodajne porównanie
ps. Ja zmieniam kompa w chwili kiedy gra ma jakikolwiek problem w odpaleniu na full detalach. Jak na razie mój 3 letni (wtedy kosztujący 6tys.) komp daje rade. Zobaczymy na jak długo
Mav
Użytkownik
#240 - Wysłana: 11 Lis 2012 21:07:17
Odpowiedz 
7z9:
Hmm, to zależy od tego za ile go wtedy kupiłeś.

ponad 4 tyś (4300 chyba, musiałbym sprawdzić). Wtedy był ten boom gospodarczy i była silna złotówka, więc się opłacało

7z9:
aby zweryfikować tą samą grę na innym komputerze, wtedy można mieć miarodajne porównanie

Chodzi ci o ilość FPS-ów? Jestem na to wrażliwy i jak na razie jest ok. Natomiast tak jak mówię, Battlefield już sprawił problem. Parę bajerów trzeba było wyłączyć, ale i tak poniżej high nie zjechałem

7z9:
ps. Ja zmieniam kompa w chwili kiedy gra ma jakikolwiek problem w odpaleniu na full detalach. Jak na razie mój 3 letni (wtedy kosztujący 6tys.) komp daje rade. Zobaczymy na jak długo

No ja akurat jestem skłonny pójść na małe kompromisy i parę opcji obniżyć z Very high na high Jak możesz to podaj konfigurację, bo jestem ciekaw co tam masz

Wiesz, ostatnie lata były o tyle dobre, że konsole nie były już za świeże i to trochę przyblokowało grafikę (większość gier robi się na dwie platformy, więc nie ma aż takiej różnicy). Jak wejdą (w przyszłym roku chyba) konsole nowej generacji, to trochę to kopnie temat do przodu, więc zacznij oszczędzać
 Strona:  ««  1  2  ...  6  7  8  9  10  ...  17  18  »» 
USS Phoenix forum / Gry / Kultowe Gry i Konsole

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!