USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Opad szczęki
 Strona:  ««  1  2  ...  61  62  63  64  65  ...  132  133  »» 
Autor Wiadomość
Doctor_Who
Użytkownik
#1861 - Wysłana: 16 Paź 2009 20:23:49
biter
Jurgen

Podobnie skrócony był też Don Kichot. W podstawówce czytałem nieokrojoną wersję Cervantesa (nie, nie, oczywiście nie w oryginale ;D). Szok niepomierny.

Qubiczny

W zerówce uczyli nas czytać sylabami, przeciw czemu zawsze się buntowałem i czytałem całymi wyrazami za co byłem opieprzany.
Abigail
Użytkownik
#1862 - Wysłana: 16 Paź 2009 20:30:03 - Edytowany przez: Abigail
Qubiczny:
Czy ja wiem? Chińczyk jakoś uczy się czytać. Nie byłbym taki pewien, że wzorek, a zestaw liter (też wzorek) się specyficznie różnią.

Nie wiem jak wygląda edukacja w Chinach, ale Japończyk uczy się czytać i pisać właściwie przez cały okres szkolny. A nawet dłużej, jeśli ma ambicje poznania większej ilości znaków, co jest niezbędne chociażby na studiach. Jeśli dobrze pamiętam, jest kilka tysięcy znaków uważanych za podstawowe, które musi znać Japończyk po szkole średniej. Nauczyciel akademicki musi ich już znać kilka razy więcej. Nie mówię, że ten system jest gorszy, ale jest zupełnie inny niż ten panujący u nas. Japończycy poszli zresztą w stronę uproszczenia. Powstały dwa alfabety sylabiczne, za pomocą których można zapisać właściwie wszystko.

Aha, poza tym jeden znak to niekoniecznie jedno słowo. Może mieć nawet kilka znaczeń, ale samodzielnie może też nie mieć żadnego, a nabiera go dopiero w sąsiedztwie innego znaku. Albo ma znacznie sam w sobie, ale zmienia je połączony z innym znakiem. Mówię w tym momencie w dalszym ciągu o japońskim, ale ostatecznie kanji wywodzi się właśnie z Chin.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#1863 - Wysłana: 16 Paź 2009 20:47:16
Somalia: chłosta za noszenie stanika

Rebeliancka islamska grupa somalijska Szabaab publicznie chłoszcze kobiety za noszenie stanika, co według islamistów stanowi wprowadzanie w błąd - poinformowali w piątek mieszkańcy Mogadiszu.

jestem za! dobra robota..

Grupa Szabaab, która chce zaprowadzić w Somalii ścisły szariat, na początku października amputowała stopę i dłoń dwóm młodym mężczyznom oskarżonym o kradzież. Zakazuje ona m.in. oglądania filmów, tańca na ślubach i grania w piłkę nożna lub oglądania meczów piłkarskich. yyyyyy

http://wiadomosci.onet.pl/2061551,12,somalia_chlos ta_za_noszenie_stanika,item.html
Eviva
Użytkownik
#1864 - Wysłana: 16 Paź 2009 20:51:03
FederacyjneMSZ

Który tam jest wiek? Na moje oko XVI najwyżej. Nalezałoby izolować ten chory kraj i parę innych od reszty świata.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#1865 - Wysłana: 16 Paź 2009 20:53:34
Eviva

Eviva:
Który tam jest wiek? Na moje oko XVI najwyżej. Nalezałoby izolować ten chory kraj i parę innych od reszty świata.

U nas co poniektóre bez zakazu nie noszą tego czegoś

Ale co do Piłki Nożnej......
Qubiczny
Użytkownik
#1866 - Wysłana: 16 Paź 2009 21:25:59 - Edytowany przez: Qubiczny
Abigail

No dobrze, ale co to wszystko ma do rzeczy? Może Japończyk wkłada więcej wysiłku w uczenie się znaków, ale później czyta wiele razy szybciej.

Ujmę to wprost: bez subwokalizacji szybkość czytania jest ograniczona tylko szybkością widzenia; to subwokalizacja powoduje, że szybkość czytania jest ograniczona szybkością wymawiania. Wyobraź sobie, że sens dochodzi do Ciebie w momencie w którym postrzegasz znak (wyraz), nie musisz ani setnej sekundy poświęcać na wymawianie - nie tylko zwiększa to szybkość, ale pozwala - to prosty skutek - odbierać pismo jako całe struktury (czyta się jakby "szerzej", wiele wyrazów na raz, lepiej widzi się zależności).
Abigail
Użytkownik
#1867 - Wysłana: 16 Paź 2009 21:33:18
Qubiczny:
No dobrze, ale co to wszystko ma do rzeczy? Może Japończyk wkłada więcej wysiłku w uczenie się znaków, ale później czyta wiele razy szybciej.

Nie wiem, czy czyta szybciej. Masz jakieś dane na potwierdzenie tej tezy?
A ma do rzeczy tyle, że gdybyśmy chcieli uczyć w ten sposób dzieci w Polsce, trzeba by było dokonać rewolucji w systemie edukacji. Nie wiem, czy gra byłaby warta świeczki, biorąc pod uwagę, że szybsze czytanie osiągnęłoby się dopiero po znacznie dłuższej nauce czytania w ogóle.
Qubiczny
Użytkownik
#1868 - Wysłana: 16 Paź 2009 21:40:03 - Edytowany przez: Qubiczny
Abigail

Każdy kogo nie ogranicza subwokalizacja czyta szybciej. Fakt, że w językach "niesylabicznych" (nazwijmy to tak) znacznie rzadziej popada się w subwokalizację jest powszechnie znany.

Zresztą wystarczy to sobie wyobrazić: jak składasz wyraz z sylab, jak jest on pisany jako zbiór sylab, to wiążesz sens z dźwiękiem (a dokładniej sens z dźwiękiem, a później - ucząc się czytać - ten dźwięk z zapisem); jak zapis nie ma nic wspólnego ze sposobem wymowy, to wiążesz zapis bezpośrednio z sensem.

Ujmując rzecz obrazowo: jak klikasz ikonkę "Mój komputer", to mówisz sobie "mój komputer" czy już wcale o tym nie myślisz, jedynie klikasz, bo to ma pewien sens?
Jo_anka
Użytkownik
#1869 - Wysłana: 25 Paź 2009 05:10:10
Skarbówka przekracza samą siebie:

http://www.rp.pl/artykul/382462_Maz_da_pieniadze__ zona_zaplaci_podatek_.html

Wolę nie wdawać się w spekulacje jakie inne usługi małżeńskie można byłoby opodatkować, bądź pod które paragrafy ustaw i kodeksu podciągnąć...

"Rok 1984" Orwella się kłania...
Seybr
Użytkownik
#1870 - Wysłana: 25 Paź 2009 09:33:00
Jo_anka

Wiesz ktoś oglądał się filmu Testosteron, paranoja. polska to kraj absurdu.

Jo_anka:
Wolę nie wdawać się w spekulacje jakie inne usługi małżeńskie można byłoby opodatkować, bądź pod które paragrafy ustaw i kodeksu podciągnąć...

Zastanawia mnie jedno, jak jest na odwrót ? Jak ta takiego pana się mówi ?
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#1871 - Wysłana: 25 Paź 2009 10:09:01
Seybr

Seybr:
Zastanawia mnie jedno, jak jest na odwrót ? Jak ta takiego pana się mówi ?

utrzymanek.......albo zgodnie z nazwą serialu HBO- wyposażony
Seybr
Użytkownik
#1872 - Wysłana: 25 Paź 2009 10:27:51
FederacyjneMSZ

FederacyjneMSZ:
utrzymanek.......albo zgodnie z nazwą serialu HBO- wyposażony

Wyposażony hahaha ;].
Jurgen
Moderator
#1873 - Wysłana: 26 Paź 2009 10:17:11
Jo_anka

Ta decyzja opiera się na "jednomyslnej" interpretacji art. 27 k.r.o. (jak mawiał mój ś.p. profesor od prawa cywilnego - jednomyslnej, to znaczy, że tylko jedna osoba tak myśli). Przepis ten nic nie mówi o ustrojach majątkowych małżeńskich, a jedynie o rodzinie. Gdybyśmy mieli do czynienia z konkubilnatem, to można byłoby się zastanowić, ale przy małżeństwie - w jakimkolwiek ustroju majątkowym - to tylko do uchylenia i pewnie prędzej czy później tak się stanie.
Jo_anka
Użytkownik
#1874 - Wysłana: 26 Paź 2009 11:39:18 - Edytowany przez: Jo_anka
Jurgen

Zgadza się, nawet o tym piszą we wspomnianym artykule.

Tylko, że w Polskiej rzeczywistości zanim się 'odkręci' takie błyskotliwe decyzje urzędników, upływa sporo czasu. Kiedy 'machina' rusza trudno ją zatrzymać; ludzie się odwołują, a inny departament urzędu nalicza im kary za niedotrzymanie terminów płatności zaliczek na podatek i nasyła komornika...

Jednym słowem, ofiary błędów urzędniczych tracą multum czasu, energii i nerwów. Często też szkody wyrządzone przez Urzędy Skarbowe są nie do naprawienia - jak wywołane ich błednymi decyzjami bankructwa firm!
Maura
Użytkownik
#1875 - Wysłana: 26 Paź 2009 11:46:53
Abigail
Tak również wygląda edukacja w Chinach. Zazwyczaj nie spotyka się dorosłych, którzy opanowaliby wszystkie znaki.
Poza tym twierdzę, że subwokalizacji można się oduczyć, nad tym właśnie pracuję.
The_D
Użytkownik
#1876 - Wysłana: 26 Paź 2009 12:01:25
Jo_anka
Bo strategia walki z urzędniczą pomyłką jest niestety taka, że należy najpierw zapłacić bez wahania a potem się odwoływać, aż w końcu oddadzą. Inaczej człowiek traci nerwy na komorników, kary itp.
Jo_anka
Użytkownik
#1877 - Wysłana: 26 Paź 2009 21:25:23
The_D

Zgadza się, sama ją stosuję.
Bashir
Moderator
#1878 - Wysłana: 27 Paź 2009 16:47:09
Archarachne
Użytkownik
#1879 - Wysłana: 27 Paź 2009 19:51:58
Tak też można... Dobrze, że dziecko ma zainteresowania w tak młodym wieku.
Q__
Moderator
#1880 - Wysłana: 29 Paź 2009 13:14:39
Patrzajcie jaki sprytny sposób znaleźli:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Parlamentar zysci-maja-poslubic-samotne-matki,wid,11639084,wia domosc.html
(Co by nie gadać: świat ku lepszemu idzie, a i muzułmanie są reformowalni .)
Delta
Użytkownik
#1881 - Wysłana: 29 Paź 2009 13:31:24
Q__
Co by nie gadać: świat ku lepszemu idzie

Z punktu widzenia takiego przymuszonego parlamentarzysty to chyba nie bardzo. 4 na siłę wciśnięte żony, 4 teściowe...
Q__
Moderator
#1882 - Wysłana: 30 Paź 2009 14:48:29 - Edytowany przez: Q__
Koledzy Jakuba Wędrowycza? (Jak spytał Gorgel-2 z forum "Fahrenheita" linkując tę wiadomość.)

Tajemne moce w słupskim sądzie
W Sądzie Okręgowym w Słupsku w toczącej się sprawie o zabójstwo sprzed 10 lat nastąpiła konfrontacja bioenergoterapeuty Marka Galikowskiego (przesłuchiwany) z wizjonerem Józefem Dzieciątko - podaje serwis gp24.pl.
Sprawca został wykryty dopiero po 10 latach od tajemniczego zaginięcia 32-letniego Mirosława S. Pech chciał, że w okolicach Przechlewa pod Człuchowem, w zagłębiu... jasnowidzów.

Słupska Prokuratura Okręgowa ustaliła, że w ostatni dzień lipca 1998 roku uczestnikami zakrapianej imprezie w Sąpólnie Człuchowskim byli: drobny złodziejaszek 32-letni Mirosław S., bliźniacy Władysław i Stanisław P., Waldemar L. i gospodarz Piotr G.

Podczas libacji doszło do ostrego sporu o... worek zboża. Piotr G. uderzył Mirosław S. pięciokilogramowym odważnikiem w głowę, krzycząc: – Masz za ten worek!

Zakrwawiony Mirosław S. upadł. Piotr G., bliźniacy i Waldemar L. przenieśli ciało do stodoły, zawinęli w worek foliowy, obwiązali drutem, wywieźli nad jezioro i zakopali.

O winie Piotra G. mają świadczyć m.in. zeznania świadków - również tych magicznych.

Mleczarz wizjoner Józef Dzieciątko o zbrodni wiedział, zanim do niej doszło.

– Gdy przejeżdżałem Brdę, czułem zapach krwi i ciecz płynęła ciemnoczerwona. Koń nie chciał iść, piany dostał, a potem ruszył galopem. Prosto na sosnę szły błyski niebieskie, fioletowe i zielone – szczegółowo opowiadał w sądzie.

Co innego różdżkarz Marek Galikowski: – We śnie widziałem, że nogi Mirka wystają spod siana w stodole i straszny wicher. Później stodołę Piotra G. naprawdę zniósł huragan. Wahadełko wskazało, że Mirek nie żyje, a zabójcą jest Piotr G. – zeznał.

Pierwszy, jak podaje gp24.pl, swoimi wizjami broni oskarżonego. Drugi ruchami wahadełka – obciąża.

Piotr G. odpowiada z wolnej stopy. Grozi mu najmniej osiem lat więzienia.

http://wiadomosci.onet.pl/2701,2069383,wydarzenie_ lokalne.html
Jurgen
Moderator
#1883 - Wysłana: 30 Paź 2009 19:32:43
Q__
Moderator
#1884 - Wysłana: 30 Paź 2009 20:33:07
Jo_anka
Użytkownik
#1885 - Wysłana: 30 Paź 2009 20:59:17 - Edytowany przez: Jo_anka
Jurgen

Należy rozumieć, iż chętnie stawałbyś w takiej sprawie?...

Ciekawe, czy przynajmniej znaleźli zwłoki, bo z artykułu nie wiele wynika?
Q__
Moderator
#1886 - Wysłana: 3 Lis 2009 06:26:35
Seybr
Użytkownik
#1887 - Wysłana: 3 Lis 2009 07:33:00
Q__

Przed chwilą czytałem ;]. Jest tego więcej ;]. Np. lupa NASA, mam takową w pracy ;].
galaktyczny kurczak
Użytkownik
#1888 - Wysłana: 3 Lis 2009 21:51:38
Q__:
10 najgłupszych wynalazków

Na mój gust najwspanialsza była specjalnie profilowana mysz Apple'a. Jakby to było dodatkowo bezprzewodowe...
Delta
Użytkownik
#1889 - Wysłana: 6 Lis 2009 08:06:02
Jurgen
Moderator
#1890 - Wysłana: 6 Lis 2009 08:09:52
Jo_anka:
Należy rozumieć, iż chętnie stawałbyś w takiej sprawie?...

Chetnie czy nie, wiesz jaką karierę możnaby dzieki takiej sprawie zrobić?
 Strona:  ««  1  2  ...  61  62  63  64  65  ...  132  133  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Opad szczęki

Temat został zamknięty. Nie możesz tutaj odpowiadać.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!