USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Nasza przyszłość leży w oceanach? - rzecz o eksploracji morskich głębin
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 5 Lut 2020 12:14:46 - Edytowany przez: Q__
Badania podmorskie, temat ongiś równie rozpalający wyobraźnię, co eksploracja przestrzeni pozaziemskiej, i w SF także dość bogato obecny - "20 000 mil podmorskiej żeglugi", "Głębina Maracot", "Kowboje oceanu", "Wyspa delfinów", "Polowanie na 'Czerwony Październik'", "The Abyss", SeaQuest DSV, Sealab 2020, wattsowa Trylogia Ryfterów (mniej niż o kosmosie, ale bardzo solidne pozycje). Piccard, Cousteau, FNRS-2, Trieste, Sealaby, Précontinenty, atomowy Nautilus przepływający pod biegunem, Mir schodzący na dno Bajkału (choć to akurat zbiornik środlądowy), eksploracja wraku Titanica, próby komunikacji z waleniami... Kto o tym nie słyszał?

Czas chyba poświęcić temu temat...

ps. Na dobry początek info o ostatnim krzyku podwodnej mody - DSV Limiting Factor:
https://fivedeeps.com/home/technology/sub/
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 12 Maj 2020 20:00:32 - Edytowany przez: Q__
Odnotowania godne:

Rosyjski autonomiczny bezzałogowy aparat podwodny Witjaz’-D zszedł na dno Rowu Mariańskiego.
/.../
Pojazd ma konstrukcję kadłuba mocnego wykonaną ze stopów tytanu, który wraz ze zbiornikami i innym wyposażeniem jest osłonięty lekką obudową ze sferoplastów. Dzięki temu ograniczono masę i nadano jej hydrodynamiczny kształt. Ruch postępowy umożliwiają cztery pędniki śrubowe na rufie, zaś pionowy i poziomy 10 pędników otunelowanych w różnych miejscach pojazdu. Wszystkie elektryczne.
Witjazia-D wyposażono w: echosondy, sprzęt do nawigacji i łączności podwodnej, sonary boczne, kamery wideo i inny sprzęt badawczy. Pozwala to aparatowi na: prowadzenie badań batymetrycznych obszaru, pobieranie próbek w celu zbadania struktury górnej warstwy gleby dennej, badania sonarowe topografii dna i pomiary parametrów hydrofizycznych środowiska.
/.../
W przeciwieństwie do pojazdów zdalnie sterowanych, które wcześniej operowały w rejonie Rowu Mariańskiego, Witjaz’-D działa autonomicznie. Dzięki zastosowaniu elementów sztucznej inteligencji w układzie sterowania może samodzielnie omijać przeszkody na trasie, znaleźć wyjście z ograniczonej przestrzeni i rozwiązać inne napotkane problemy.

https://radar.rp.pl/swiat/rosja/17661-rosyjski-apa rat-witjaz-d-osiagnal-dno-rowu-marianskiego
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 13 Maj 2020 20:14:57
Ale, niestety, sukcesy sukcesami, a do podwodnych miast, które obiecywali nam w młodości - i nadal obiecują - wciąż daleko...
https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/p odwodne-habitaty-zamiast-zycia-w-kosmosie-najcieka wsze-projekty-morskich-osiedli/nbqvl1k
 
USS Phoenix forum / Różności / Nasza przyszłość leży w oceanach? - rzecz o eksploracji morskich głębin

 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!