USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Fanowski hejt...
 
Autor Wiadomość
Q__
Moderator
#1 - Wysłana: 15 Cze 2016 18:27:11
Odpowiedz 
Coś co sami regularnie (jedni częściej, inni rzadziej) uprawiamy, acz prawdą jest, że wytwórnie też nam nie ułatwiają dokonując radykalnych zmian historii, które znamy i kochamy. Podyskutujmy szerzej o tym zjawisku...

Na początek, prowokacyjnie, pytanie czy fandom ma twarz Annie Wilkes z "Misery":
http://birthmoviesdeath.com/2016/05/30/fandom-is-b roken
(Tekst zlinkowany, co ciekawe, na FB Axanaru.)
Q__
Moderator
#2 - Wysłana: 19 Lip 2016 18:22:59 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Alec Peters o fanowskim hejcie (w kontekście dyskusji o recenzji Beyond na TrekMovie):
http://www.axanarproductions.com/love-hate-and-bei ng-a-star-trek-fan/

Teza w skrócie:
Q__
Moderator
#3 - Wysłana: 9 Cze 2018 11:10:40
Odpowiedz 
mozg_kl2
Użytkownik
#4 - Wysłana: 9 Cze 2018 12:40:52
Odpowiedz 
Problem granicy hejtu jest obecny w każdym fandomie. Podobnie jest w gra. Przykład. Gram sobie w gre, po cieżkim dniu w robocie. Czysty relaks, ale coś idzie nie tak, cóż bywa raz wygrywasz raz przegrywasz. I zaczyna sie ból dupy na zcacie ze grasz tak a tak, coś tam o matce. Ludzie którzy nie mają zycia, zaczynają za bardzo serio traktować swoją pasję. Fanatycy, są niebezpieczni niezależne od dziedziny.
MarcinK
Użytkownik
#5 - Wysłana: 9 Cze 2018 12:47:40
Odpowiedz 
mozg_kl2
Przypomniał mi się jeden komentarz
Konsole są dla tych co nie grają na poważnie
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 10 Cze 2018 19:20:42 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2
MarcinK


mozg_kl2:
Ludzie którzy nie mają zycia, zaczynają za bardzo serio traktować swoją pasję. Fanatycy, są niebezpieczni niezależne od dziedziny.

MarcinK:
Przypomniał mi się jeden komentarz
Konsole są dla tych co nie grają na poważnie

O to to to. Czasem motto życiowe nolanowskiego Jokera zdaje się jedynym ratunkiem przed popadnięciem w skrajność, szaleństwo wręcz*.

* Dlatego zresztą zgadzam się ze zwolennikami tezy o hyper-sanity Pana J., mówiąc nawiasem:
http://guff.com/is-the-joker-actually-insane-maybe -not-according-to-science
http://www.pottersprophecy.com/the-joker-is-hyper- sane/
mozg_kl2
Użytkownik
#7 - Wysłana: 10 Cze 2018 21:16:52
Odpowiedz 
Q__

Z drugiej strony jedna skrajność rodzi drugą. Jeśli w mediach dominują narracja lewicowa, to prawicowe oszołomy schodzą do podziemia internetu i tam walczą o lepszy świat. Internet przybliżył nas wszystkich do obudził najgorsze co w ludziach. Jak ktoś w pracy, siedzi pod krawatem 9-10h, użera się z ludzmi Ci mu skaczą po głowie, a ten musi dziękować, to po robocie poszczają ludziom nerwy. Ludzka psychika sobie nie radzi z obecnymi czasami.
Q__
Moderator
#8 - Wysłana: 10 Cze 2018 21:26:00 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
Jeśli w mediach dominują narracja lewicowa, to prawicowe oszołomy schodzą do podziemia internetu i tam walczą o lepszy świat.

To prawda. Akcja zawsze budzi reakcję (materializmem dialektycznym zapachniało, mówiąc nawiasem).

mozg_kl2:
Ludzka psychika sobie nie radzi z obecnymi czasami.

Owszem. Mówiąc nieco przewrotnie: do XIX wieku (w niektórych kręgach do II wś, czy wręcz do lat '90 nawet) istniała opcja akceptowalnego społecznie sprzątnięcia kogoś, kto nas wkurzał, co pewien wentyl dla nerwów (jak i przypomnienie by zważać na konsekwencje swoich czynów) stanowiło. Dziś musimy się ze sobą męczyć, a nawet naubliżać komuś niezbyt wypada. Z jednej strony stanowi to bardzo duży plus, z drugiej - ma swoją cenę.
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 10 Cze 2018 21:34:28
Odpowiedz 
Gdzieś czytałem że ludzki mózg nie zdołał się dostosować do długotrwałych stresów. Kiedyś człowiek mógł nie przeżyć zimy, ale trzeba było planować dzień po dniu a nie zamartwiać się na kilka tygodni do przodu.
Dreamweb
Użytkownik
#10 - Wysłana: 12 Cze 2018 09:19:16
Odpowiedz 
Eh no można czegoś nie lubić lub się z czymś nie zgadzać, ale pojazd personalny po aktorce, która tylko wykonuje swoją pracę, i to do tego stopnia że zmusza się ją do kasowania jakichś tam swoich zdjęć, to tylko świadczy o robiących to osobach... I to z powodu - było nie było - zwykłego filmu. Przypominają się Ghostbusters 2016 i atak w mediach społecznościowych na Leslie Jones, który wówczas skończył się bodaj odwrotnie - zbanowaniem co głośniejszych atakujących. Którzy następnie obnosili się z tym z dumą, jacy to oni bohaterowie. Też nie uważałem tego filmu za cud świata, ale jaki sens ma wyładowywanie się na bogu ducha winnej aktorce... Niestety internet ma to do siebie, że z wielu osób wyciąga to, co w nich najgorsze.

Swoją drogą, mogli w tych Star Warsach tak jak "u nas" - zrobić od początku te wszystkie książki itd. nie-kanonem i problem byłyby dużo mniejszy.
Q__
Moderator
#11 - Wysłana: 12 Cze 2018 09:28:35 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Dreamweb

Dreamweb:
no można czegoś nie lubić lub się z czymś nie zgadzać, ale pojazd personalny po aktorce, która tylko wykonuje swoją pracę, i to do tego stopnia że zmusza się ją do kasowania jakichś tam swoich zdjęć, to tylko świadczy o robiących to osobach...

W rzeczy samej:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=528&page=123#msg327111
Nie zaskakuje mnie zresztą, że się w potępieniu takich ekscesów jednoznacznie zgadzamy .

Dreamweb:
Swoją drogą, mogli w tych Star Warsach tak jak "u nas" - zrobić od początku te wszystkie książki itd. nie-kanonem i problem byłyby dużo mniejszy.

To wtedy cały fascynujący fenomen SW EU* by się nie zrodził...

* Którego złożoność zachwycać mnie nie przestaje:
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=528&page=33#msg204781
http://www.startrek.pl/forum/index.php?action=vthr ead&forum=5&topic=3509&page=1#msg270186

A propos... Pisałem o tym, że stary i nowy kanon SW różnią się od siebie dość ostro, ale to tylko część prawdy, dotycząca określonych epok, bo, z drugiej strony, istnieją, co odnotować warto, wcale liczne pozycje nowego kanonu (powieści "Nowy świt", "Utracone gwiazdy", "Thrawn", "Tarkin", "Lordowie Sithów", nawet filmy "Rogue One" i "Solo", co najmniej część odcinków serialu Rebels i pierwszy tom "Końca i początku"), które da się bez trudu wpisać w starą chronologię (z marszu lub za cenę drobnych retconów)*, a jednocześnie duża część starego EU - całe tysiąclecia historii pre-OT - nie została jeszcze nadpisana nowszymi opowieściami i może być traktowana jako co najmniej materiał pomocniczy przez zwolenników nowej linii czasu. Podstawowym generatorem różnic - a więc i przedmiotem sporu - są nowe, disney'owskie, Epizody i materiały bezpośrednio z nimi związane.

* Dowód ):
http://www.starwarstimeline.net/Complete%20Saga.ht m
mozg_kl2
Użytkownik
#12 - Wysłana: 14 Cze 2018 12:40:01
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#13 - Wysłana: 14 Cze 2018 20:04:46 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
millie-bobby-brow n-ze-stranger-things-kasuje-twittera-powodem-fani

Jak nie hejt z prawa, to hejt z lewa (nawiasem: chyba pierwszy tego typu przypadek w kręgach związanych z fantastyką)... Get a life ludzie, jak by powiedział Shatner* (bo ta niezdolność odróżnienia memu od człowieka zdaje się być znamienna).

* http://www.youtube.com/watch?v=WUL7q8eyig8
mozg_kl2
Użytkownik
#14 - Wysłana: 4 Lip 2018 13:11:22
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 4 Lip 2018 15:00:48 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2

mozg_kl2:
aktor-grajacy-jar -jar-binksa-chcial-popelnic-samobojstwo-powodem-gr ozby-fanow

W sumie wynika stąd dla co głupszych fanów i nauka moralna, i nauczka.
Ta pierwsza by nie przekraczać w krytyce granicy hejtu i personalnych ataków (jeśli się czepiać to filmu/postaci, a nie reżyserów, aktorów), bo można stać się współsprawcą tragedii.
Ta druga - bo na hejcie i sami hejtujący mogą stracić. Wszak przez takie reakcje (części) widowni i ciekawy wątek przepadł (Dartha Binksa, jak wiadomo), i Lucas SW Disney'owi sprzedał.

Acz i twórcy znając już z tak paskudnej strony ludzką naturę, powinni na przyszłość starać się role aktorom pisać tak, by ich na takie problemy nie narażać (bo przecież i Rose można było uczynić ciekawszą postacią i Jar-Jara nieco mniej przegiętą).
mozg_kl2
Użytkownik
#16 - Wysłana: 21 Lip 2018 13:58:22
Odpowiedz 
https://www.cbr.com/tom-king-batman-50-death-threa ts-bodyguard-sdcc/

cos z poletka komiksowego.

Tom King z ochroniarzem na SDCC po tym jak fani grozili mu z powodu 'slubu' batmana
Dreamweb
Użytkownik
#17 - Wysłana: 23 Lip 2018 09:46:40
Odpowiedz 
Może sobie podać rękę z Joe Quesadą, ten pewnie też w swoim czasie dostał swoją dawkę gróźb, i w sumie o podobną rzecz chodziło - też anulowanie małżeństwa, tylko Quesada w przypadku Spider-Mana dorzucił jeszcze gigantyczny retcon.
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 23 Lip 2018 20:44:12 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
mozg_kl2
Dreamweb

Skoro przy komiksach jesteśmy... Sięgnąłem sobie w końcu po "The Phoenix Sagę" prekursorkę/pierwszą część "The Dark Phoenix Sagi" (nawet ciekawa jeśli kto lubi kosmiczne eventy ale nie umywa się do następczyni, choćby już tylko dlatego, że Cockrum to nie Byrne) i przy okazji postudiowałem również materiały dotyczące claremontowskiego runu X-Men (i czasów bezpośrednio go poprzedających). I cóż się okazało? Że co prawda oryginalni X-Men byli zespołem drugoligowym, który fanów dotąd w sumie ani ziębił, ani grzał, ale nowy - dziś uważany zwykle za klasyczny i ulubiony - skład tego zespołu (tzw. Uncanny...) wzbudził swoim pojawieniem się (w miejsce oryginalnej ekipy) gorący hejt*. Polityczny podtekst opowiadanych przez Claremonta historii też budził kontrowersje.

Powiedzmy sobie jasno: fani to jednak b. konserwatywne (w sensie: wolno akceptujące zmiany) bestie**.

* Inna sprawa, że odpowiadający za jego wprowadzenie Len Wein nie był bynajmniej scenarzystą wybitnym, co częściowo takie reakcje usprawiedliwia...

** Ale wybitny twórca potrafi ich jednak z czasem przekonać do swojej wizji. I jak już ją pokochają, to znów na zabój (późniejsza recepcja twórczości Chrisa C. dowodem).

Natomiast jeśli chodzi o same ślubne wątki, to uważam, że zniszczenie małżeństwa Petera i M.J. było niepotrzebne, wszyscy wiemy w końcu, że od zawsze są sobie pisani (co nie znaczy, że wkurzenie powinno budzić w fanach niebezpiecznych psychopatów).
Natomiast jeśli chodzi o Gacka i Catwoman, to uczucia mam mieszane (stąd rozumiem i wprowadzenie takiego wątku i wycofanie się z niego, acz rozumiem też, że takie zagrania mogą widownię irytować*), bo z jednej strony i oni wyglądają na przeznaczonych sobie, z drugiej jednak byłaby to gwałtowna redefinicja portretu psychologicznego Batmana, który dotąd (mimo posiadania kolejnych Robinów i reszty Bat-Family w odwodzie) zawsze pokazywany był jako mruk i samotnik. Teraz musiałoby się to zmienić, a długoterminową skalę tych zmian trudno przewidzieć...

* Skala tej irytacji to, ponownie, inny problem.
 
USS Phoenix forum / Różności / Fanowski hejt...

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.
 
Wygenerowane przez miniBB®


© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!