USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Jakbyś nazwał pierwszą ludzką kolonię?
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Toudi
Użytkownik
#1 - Wysłana: 28 Mar 2012 22:24:33
Odpowiedz 
Jak wynikło w innym temacie, jak ludzkość może nazwać swoją pierwszą pozaziemska (a dokładnie poza układem słonecznym) kolonię.

Wpierw może kilka propozycji z SF:
Earth 2 - Ziemia 2, co tu tłumaczyć, serial chyba wszystkim znany.
Landing - po naszemu Lądowanie (Punkt lądowania) pospolita i niespecjalnie oryginalna nazwa używana w space operach.
Aurora (wcześnie New Earth) - pierwsza zasiedlona planeta u Asimova.
Terra Nova - Nowa Ziemia - nieco mniej pospolite od Landing, ale też często spotykane.
Shakespeare - pierwsza kolonia w serii o Enderze.

Często spotykany jest jeszcze system nazywania planet od gwiazdy w około której krążą i dodanie tylko numeru, według kolejności orbity na której znajduje się dana planeta. (a trzeba przyznać, że sporo gwiazd ma już nazwy...)

A wy jakbyście nazwali pierwszą kolonię? (zakładamy oczywiście, że posiadacie takie uprawnienia ;))

Osobiście myślę, że wybierałbym nazwiska pisarzy SF i nadawał nazwy planetom wedle dopasowania warunków na niej do ulubionych opisów danego pisarza... Z małymi wyjątkami, Dick nie dostałby planety, świat Dicka nie może być realny. ;)
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#2 - Wysłana: 28 Mar 2012 22:33:22 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Toudi

Toudi:
A wy jakbyście nazwali pierwszą kolonię? (zakładamy oczywiście, że posiadacie takie uprawnienia ;))

pierwsza osada założona przez Hiszpanów nazywała się La Navidad - Boże Narodzenie i została zbudowana z części po Santa Marii.

A wracając do nazwy to może Copernicus? Ale i tak nazwa będzie zależała od tego, jaki podmiot dokona tego chwalebnego zaszczytu oraz miejsca gdzie ulokowana będzie ta kolonia.
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 28 Mar 2012 22:37:05
Odpowiedz 
Feniks
Toudi
Użytkownik
#4 - Wysłana: 28 Mar 2012 22:38:01
Odpowiedz 
FederacyjneMSZ, przyjmij czysto hipotetycznie że ty dokonujesz odkrycia i ty nazywasz. ;) (możesz sobie nawet wybrać kogo reprezentujesz. ;P)
mozg_kl2
Użytkownik
#5 - Wysłana: 29 Mar 2012 09:48:14
Odpowiedz 
Pewnie nie będe orginalny. Proponuje:
Terra Nova- tak klasycznie z łaciny. łatwe do zaakceptowania przez społeczność międzynarodową.
Alpha Site- militarycznie, rosjanie by tego nie kupili. Międzynarodowa Placówka Badawcza na Planecie X- komentarz zbędny
Asimov, Clarke etc - wariacje nt osób zwiazanych z badaniami kosmosu.
Elaan
Użytkownik
#6 - Wysłana: 29 Mar 2012 16:29:02
Odpowiedz 
Pierwszeństwo do nadawania ich nazwisk nowym koloniom powinni mieć astronomowie. A zatem byłyby to:
Ptolemeus
Copernicus
Tycho Brahe
Galileo
Kepler
Hevelius
Newton
Einstein
Hubble
Chandrasekhar
Hawking
Volshchan
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#7 - Wysłana: 29 Mar 2012 16:40:43 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
mozg_kl2

Terra Nova - ładnie brzmi, poważnie. Jestem za. Miejmy nadzieje, że ludy niełacińskie nie będą miały pretensji.
Stonnn
Użytkownik
#8 - Wysłana: 29 Mar 2012 19:02:04 - Edytowany przez: Stonnn
Odpowiedz 
Ja chyba nazwałbym kolonię "Sunrise" - z angielskiego.

Kolonia pozaziemska byłaby (mam taką nadzieję) właśnie takim świtem, jasnym punktem dla ludzkości i nadzieją na lepszy świat z dala od ziemskich problemów. Do tego fajnie brzmi i chyba każdy zrozumiałby skąd nazwa.

EDIT: Jeśli miałbym wybierać z wymienionych do tej pory to faworytem byłby Asimov albo Aurora.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#9 - Wysłana: 29 Mar 2012 20:58:59 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Stonnn

czyli przekładając na nasz grunt - Jutrzenka

a Aurora to rzymska bogini zorzy polarnej, brzasku i świtu, więc na to samo wychodzi.

Tylko z tą jutrzenką trzeba uważać - Jutrzenka symbolizuje pewnego upadłego anioła...
Toudi
Użytkownik
#10 - Wysłana: 29 Mar 2012 23:00:23
Odpowiedz 
Ciekawe czemu tak upieracie się by w nazwie kolonii było nawiązanie do naszej gwiazdy? Przecież Słońce będzie tam tylko jednym z małych białych punktów na nocnym niebie (jeśli w ogóle będzie widoczne).

Elaan:
Pierwszeństwo do nadawania ich nazwisk nowym koloniom powinni mieć astronomowie.

Nie wiem czy do końca cię rozumiem? Astronomowie mają nadawać nazwy? Przecież sens tej dyskusji jest taki, że to TY nadajesz nazwę.

A wracając do nazwy NOWA Ziemia (i odmiany przez języki i przypadki) to uważam, że to taki "średniowieczny" zwyczaj... Że jako "twórców" nowej kolonii stać nas na więcej niż Terra2 czy Gaja. Jestem pewien, że nie chciałbym był Nowego Berlina, Nowego Nowego Jorku czy Nowej Warszawy... ;) Dlatego też nie specjalnie chciałbym Nową Ziemię (Terra Nova).

Osobiście myślę, że duże szanse u mnie miałyby mitologiczne nazwy miejsc, jak Tartar, Walhalla. Ale też mniej przygnębiających miejsc jak Olimp, Asgard czy Wyraj.
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#11 - Wysłana: 29 Mar 2012 23:19:06
Odpowiedz 
Toudi

Toudi:
Walhalla

mozg_kl2
Użytkownik
#12 - Wysłana: 30 Mar 2012 08:36:33
Odpowiedz 
Toudi:
A wracając do nazwy NOWA Ziemia (i odmiany przez języki i przypadki) to uważam, że to taki "średniowieczny" zwyczaj... Że jako "twórców" nowej kolonii stać nas na więcej niż Terra2 czy Gaja. Jestem pewien, że nie chciałbym był Nowego Berlina, Nowego Nowego Jorku czy Nowej Warszawy... ;) Dlatego też nie specjalnie chciałbym Nową Ziemię (Terra Nova).

Odkrycia geograficzne to nie średniowiecze tylko troszkę później. Przez cały okres kolonialny/odkryc geograficznych nazwy nowych koloni/osad nawiązywały do starego lądu. Mieślmy Nowy Amsterda, potem Nowy York. Zresztą w naszym kochanym treku też mamy Nowy Berlin itp. Takie nazewnictwo jest praktyczne i proste do zastosowania w początkowej fazie kolonizacji.

Toudi:
Osobiście myślę, że duże szanse u mnie miałyby mitologiczne nazwy miejsc, jak Tartar, Walhalla. Ale też mniej przygnębiających miejsc jak Olimp, Asgard czy Wyraj.

Odwoływanie do mitologi podpada pod ten sam paragraf co nowy Berlin itp. Czemu mamy korzystać z mitologii nordyckiej a nie słowiańskiej? Spór gotowy. Poza tym zaraz znajdą się tacy co stwierdzą, ze to zły znak/sprzeczne z ich religią.
kordian
Użytkownik
#13 - Wysłana: 30 Mar 2012 10:08:56
Odpowiedz 
Mars 1 ;P
Toudi
Użytkownik
#14 - Wysłana: 30 Mar 2012 11:02:46
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Odkrycia geograficzne to nie średniowiecze tylko troszkę później.

Wiem, tak tylko wyolbrzymiłem na potrzeby dyskusji. ;)

mozg_kl2:
Takie nazewnictwo jest praktyczne i proste do zastosowania w początkowej fazie kolonizacji.

Z tym się kłócić nie będę, bo się z tym zgadzam, ale myślę że stać nas na więcej. ;)

mozg_kl2:
Czemu mamy korzystać z mitologii nordyckiej a nie słowiańskiej? Spór gotowy.

No właśnie czemu, bo takie będzie widzimisię tego, który będzie nadawał nazwę. A dlaczego? Pomyśl, gdybyś ty nadawał nazwę to co być wybrał: Walhallę, Wyraj, Eden czy Olimp?

Poza tym, ja bym starał się wybrać ze względu na panujące warunki na nowej planecie, gdyby zgadzały się z mitycznym opisem. A byłoby o tyle prościej, że mijają całe wieki od powstania tych opisów, upraszczają się one z czasem i łatwiej je dopasować do takiej planety.

mozg_kl2:
Poza tym zaraz znajdą się tacy co stwierdzą, ze to zły znak/sprzeczne z ich religią.

No ja myślę, że fanatycy religijni nie będą w pierwszej fali kolonizacyjnej, bo to będzie sprzeczne z ich poglądami, co nie? ;)
FederacyjneMSZ
Użytkownik
#15 - Wysłana: 30 Mar 2012 11:32:55 - Edytowany przez: FederacyjneMSZ
Odpowiedz 
Toudi:
No ja myślę, że fanatycy religijni nie będą w pierwszej fali kolonizacyjnej, bo to będzie sprzeczne z ich poglądami, co nie? ;)

co nie zmienia faktu, że mogą nieźle narozrabiać w tej kolonii aby uwiarygodnić tezy głoszone przez siebie. Nie lekceważ fanatyków. Nie lubię podawać tego przykładu ze względu na mój stosunek do tej materii ale muzułmańscy terroryści korzystali z uciech ziemskich - panienki, alkohol, wieprzowinka i te sprawy(mimo zakazu Koranu) co nie przeszkadzało im czynić to co im nakazano

Zwróć uwagę, że wszystko zależy od podmiotu kolonizującego. Pierwsza osada hiszpańska na Hispanioli nazywała się - Boże Narodzenie. Wiele nazw geograficznych ma podłoże religijne.
mozg_kl2
Użytkownik
#16 - Wysłana: 30 Mar 2012 11:59:06
Odpowiedz 
Toudi:
No właśnie czemu, bo takie będzie widzimisię tego, który będzie nadawał nazwę. A dlaczego? Pomyśl, gdybyś ty nadawał nazwę to co być wybrał: Walhallę, Wyraj, Eden czy Olimp?

Widzisz tylko to nadaje już pewną konotacje dla danej placówki. Zaczynajac od tego, że nazwa pochodi od mitologii, i znajdą sietacy któzy na nią nie przystaną. Prosty przykład to szukanie nazwy dla ISS. Amerykanie chcieli nazywać ją Alfa, na co nie przystali Rosjanie. Ci zaproponowali Atlant, na co znowu nie przystali amerykanie. Koniec końcóe Stacja nie ma nazwy. Nazwa niesie ze sobą pewne skojarzenia. Dla przykładu nazwiemy kolonie Eden,m to wszyscy będą widzieli "rajskie ogrody" a tam pustynia, burze piaskowe. Odpowiadając na Twoje pytanie wybrałbym Eden.

Toudi:

Nie mówie o fanatykach, tylko o osobach religijnych. Ja dla przykładu jestem agnostykiem, ale gardze ludzmi fanatycznie krytykującymi Kościół bo jest. Pozatym owi fanatycy na Ziemi też mogą rzucać kłody pod nogi.

FederacyjneMSZ:
Boże Narodzenie.

W USA są takie osady np. Christmas Town
MarcinK
Użytkownik
#17 - Wysłana: 30 Mar 2012 17:10:07
Odpowiedz 
Toudi:

Oryginalnie Radom-Nova
A na poważnie, najchętniej podobnie jak Jan Zamojski, nazwał bym ją od swojego nazwiska, ewentualnie można nazwę zaczerpnąć z pop-kultury np.
Optimus, Pirx, Zerrikania...
patryk089x
Użytkownik
#18 - Wysłana: 15 Lip 2012 22:03:17 - Edytowany przez: patryk089x
Odpowiedz 
A ja bym nazwał ją Geneland, (czytaj jako dżinlend) od imienia wiadomej osoby
Dragon
Użytkownik
#19 - Wysłana: 15 Lip 2012 22:15:47
Odpowiedz 
Podejrzewam że pierwsza kolonia nazwana by była od sponsora, hehehe, sami sobie dopowiedzcie ulubioną marke
Mariusz
Użytkownik
#20 - Wysłana: 15 Lip 2012 22:31:58
Odpowiedz 
Ja tu widzę wiele różnych opcji:
- moje imię
- moje nazwisko
- moje inicjały
- rozmaite kombinacje/warianty powyższych

I tak, mam duże ego
Q__
Moderator
#21 - Wysłana: 16 Lip 2012 00:38:42 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Mariusz

Gdybyś był odkrywcą tej planety, to czemu nie...

Nazywanie planet po odkrywcach ma długie tradycje w fantastyce mniej-lub-bardziej naukowej, począwszy od różnych planet ze starych utworów SF (vide już choćby planety Bronson Alpha i Bronson Beta z "When Worlds Collide", odkryte i to przez teleskop, nie - że tak powiem - bezpośrednio przez astronoma Bronsona) przez Leonidę (odkrytą przez Leonida Gorbowskiego) u Strugackich, tytułowy Rocannon's World zwany później Rokananem (zbadany przez etnografa Rocannona) u Le Guin, silverbergowski Belzagor, noszący przez pewien czas po odkryciu przez ludzi, kolonialną nazwę Holman's World (ani chybi odkrył go jakiś Holman) i Rimmerworld (zasiedlony przez Rimmera i jego b. liczne klony) w jednym z odcinków Red Dwarf, aż po Graysona (skolonizowanego przez ludzi pod wodzą niejakiego A. Graysona) w Honorverse, Harlan's World (odkryty przez Konrada Harlana) - ojczyznę morganowskiego T. Kovacsa i Sky's Edge (odkryte przez Sky'a Hasmussena) u Reynoldsa.
Czasem zresztą nie trzeba być odkrywcą, wystarczy być kryminalistą, który podporządkował sobie odkrytą już planetę. Takim sposobem Boyson III, z "Wyroczni" Resnicka, stał się znany jako The Frenchman's World, aczkolwiek nie była to oficjalna nazwa.

(Z tym, że pierwsze kolonie raczej nie były tak nazywane, nie tylko z tej przyczyny, że powstawały zanim odkrywanie zdążyło się sprywatyzować, ale choćby i dlatego, że pierwszy typowany do kolonizacji świat nosi już nazwę - Mars.)
Dragon
Użytkownik
#22 - Wysłana: 16 Lip 2012 10:59:51
Odpowiedz 
Q__:
(Z tym, że pierwsze kolonie raczej nie były tak nazywane, nie tylko z tej przyczyny, że powstawały zanim odkrywanie zdążyło się sprywatyzować, ale choćby i dlatego, że pierwszy typowany do kolonizacji świat nosi już nazwę - Mars.)

ALe nie mówiy tu o planecie tylko koloni, planeta miała by swoją nazwe ale sama kolonia już własną
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 16 Lip 2012 13:44:02 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Dragon

Ok, zdarza się planeta-kolonia, zdarza się też kolonia na planecie posiadająca osobną nazwę (co jest nawet logiczne, w końcu na Ziemi - planecie istnieją różne miasta itp.), ale i tu bywały nazwy odnazwiskowe. Przypomnijmy sobie choćby Port Jamison z - należącej do cyklu Tysiąca Światów - "Wieży Popiołów" G.R.R. Martina. Jest niemal pewne, że założycielem tego Portu był jakiś Jamison.
Seybr
Użytkownik
#24 - Wysłana: 16 Lip 2012 14:09:47
Odpowiedz 
Ja zaraz w C&C-A stworzę nową bazę i nie mam pomysłu na nazwę ;].
Puku ci moje bazy nazywają się: DS 9, Kobol, Caprica, Earth Cylon. Piąta, może być z jakiegoś filmu, czy gry. Macie może jakiś pomysł ? Nazwa musi być związana z ciekawą historią ;].
MarcinK
Użytkownik
#25 - Wysłana: 16 Lip 2012 14:20:42
Odpowiedz 
Seybr:
Macie może jakiś pomysł ?

Nemesis?
Sulaco?
NERV?
Dragon
Użytkownik
#26 - Wysłana: 16 Lip 2012 16:29:45
Odpowiedz 
Seybr
Atlantyda!
Toudi
Użytkownik
#27 - Wysłana: 16 Lip 2012 16:39:12
Odpowiedz 
Manticore, Grayson, Mesa

Marduk

Arcadia 234
ortkaj
Użytkownik
#28 - Wysłana: 16 Lip 2012 16:46:19
Odpowiedz 
Toudi
Rozwijając myśl przedmówcy po prostu- Honor
Elaan
Użytkownik
#29 - Wysłana: 16 Lip 2012 17:16:36
Odpowiedz 
Seybr:
Macie może jakiś pomysł ? Nazwa musi być związana z ciekawą historią ;].

Jest tego sporo:

Avalon, Camelot, Tenochtitlan lub Gaugamela, albo... Zasiedmiogórgród.
Eviva
Użytkownik
#30 - Wysłana: 16 Lip 2012 17:26:55
Odpowiedz 
Ja, zafascynowana rosyjskimi bajkami, proponuję Łękomorze...
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Jakbyś nazwał pierwszą ludzką kolonię?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!