USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Słońce zagrożeniem ?
 Strona:  1  2  »» 
Autor Wiadomość
Slovaak
Użytkownik
#1 - Wysłana: 21 Cze 2011 17:57:31
Odpowiedz 
Nad Ziemię nadciąga najsilniejsza od 150 lat burza magnetyczna, spowodowana przez potężne wybuchy na Słońcu. Brytyjscy naukowcy ostrzegli właśnie rząd swojego kraju przed możliwymi konsekwencjami - informuje newsru.com.

Według ich prognoz, burza, który na pewno spadnie na Ziemię w ciągu półtora roku, może bardzo poważnie uszkodzić aparaturę elektroniczną, a także ważne systemy komputerowe.

Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje się, na podstawie specjalnego prawa o nadzwyczajnych sytuacjach, by w razie konieczności odłączyć prąd na terytorium całego kraju. Miałoby to zmniejszyć straty spowodowane burzą magnetyczną.

Zobacz niesamowite zdjęcia z kosmosu na Digart.pl

Jak podkreślają naukowcy, Słońce obecnie weszło w cykl zwiększonej aktywności, która osiągnie szczyt w 2012 roku. Według ich obliczeń, zapowiadana burza magnetyczna będzie przynajmniej 5 razy silniejsza niż ta z 1989 roku. Wtedy - jak podaje Itar-Tass - prądu zostało pozbawionych 6 mln mieszkańców kanadyjskiej prowincji Quebec.

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/nad-ziemie-nadciag a-potezna-burza-sloneczna,1,4586988,wiadomosc.html

------------------
A to już było:
Przez ostatnie miesiące aktywność słońca była bardzo niska, najniższa od wielu lat. Od kilku tygodni jednak najbliższa nam gwiazda zaczęła wyrzucać w stronę ziemi miliardy naładowanych cząsteczek plazmy. Wielu naukowców jest zdania, że ta hiperaktywność słońca może być znamienna w skutkach dla ludzkości. W dzisiejszych czasach jesteśmy zdecydowanie bardziej wrażliwi na burze słoneczne ze względu na całkowitą zależność od elektroniki. W połowie XIX wieku szczyt aktywności słonecznej był tak duży, że zruinował raczkującą ówcześnie sieć telegraficzną. Zeznania świadków mówią o spalonych drutach telegraficznych i usmażonych prymitywnych urządzeniach elektrycznych (słowo elektronicznych byłoby nieco nieadekwatne dla określenia ówczesnego sprzętu). Poza tym, nie odnotowano jednak większych strat ze względu na to, że elektryczność była wtedy bardzo rzadko spotykana.

Strach pomyśleć jednak co stałoby się, gdyby dziś przytrafiła nam się taka burza słoneczna. Naukowcy są zgodni - burza magnetyczna zagraża przede wszystkim pracy aparatury elektronicznej, transportu i łączności. Może ona też odbić się na zdrowiu ludzi. Niestety zgodni są też do tego, że jesteśmy całkowicie nieprzygotowani na taką katastrofę, która mogłaby nas cofnąć do epoki średniowiecza. Straty byłyby niewyobrażalnie wielkie, a naprawa sieci potrwałaby zapewne wiele miesięcy, a może nawet i lat. Brak elektryczności spowodowałby wyłączenie aparatury w szpitalach, doprowadził do psucia się żywności w niedziałających lodówkach, a to dopiero początek problemów. Stanęłaby produkcja we wszystkich zakładach, utrudnione byłoby działanie wymiaru sprawiedliwości i aparatu państwa co w konsekwencji doprowadziłoby do chaosu i anarchii w państwach. Krótko mówiąc szczęściem byłoby, gdyby ludzkości udało się wyjść cało z takiej globalnej katastrofy. Warto dodać, że okresy hiperaktywności słonecznej są czymś jak najbardziej normalnym i zdarzały się już wielokrotnie w przeszłości dlatego niebezpieczeństwo jest jak najbardziej realne. Czasami tylko nie zdajemy sobie sprawy z zagrożenia...

http://pl.shvoong.com/society-and-news/environment /2130842-przebudzenie-s%C5%82o%C5%84ca/
MarcinK
Użytkownik
#2 - Wysłana: 21 Cze 2011 18:07:41
Odpowiedz 

NIE!!

Aktywność słoneczna zwiększa się regularnie co 11 lat a te całe mity o Super Rozbłysku tworzą wyznawcy końca świata 2012.
Slovaak
Użytkownik
#3 - Wysłana: 21 Cze 2011 18:19:54
Odpowiedz 
Nie wiedziałem że tacy byli już w XIX wieku...
MarcinK
Użytkownik
#4 - Wysłana: 21 Cze 2011 18:24:06
Odpowiedz 
Slovaak
Na początku XX wieku też miał być koniec świata, tak samo jak w 1999 roku, i kilka tygodni temu w sobotę i co z tego wyszło?
Slovaak
Użytkownik
#5 - Wysłana: 21 Cze 2011 18:30:59 - Edytowany przez: Slovaak
Odpowiedz 
Problem w tym że ten wątek nie jest o końcu świata a problem jest starszy niż moda na koniec świata w 2012 roku i dotyczy aktywności słonecznej która już raz została udokumentowana i spowodowała konkretnie określone szkody.
Q__
Moderator
#6 - Wysłana: 21 Cze 2011 18:51:16
Odpowiedz 
O ile histeria roku 2012 mnie nie rusza, o tyle z aktywnością Słońca faktycznie róznie może być. Przypomina się tu automatycznie świetny "Niestały Księżyc" Nivena (ile razy wspominałem już o tym opowiadaniu? pięć? dziesięć? ), znakomity kawałek hard SF, a przy tym swoista love story (i najlepszy literacko ze znanych mi utworów Nivena), gdzie zagrozenie pokazane jest bardzo dobrze i od strony teorii, i "praktyki".

Co jednak nie znaczy, że przedstawiony tam scenariusz musi się - choćby w miniaturze - zrealizować. W końcu SF wystarcza niezerowe prawdopodobieństwo.
Kowal155
Użytkownik
#7 - Wysłana: 22 Cze 2011 00:31:55
Odpowiedz 
MarcinK Co prawda cykliczność 11 letnia jest dobrze udokumentowana, ale odchylenia od tej cykliczności również się zdarzają jak również fluktuacje - nazwijmy to - mocy burz słonecznych również. Z tego w czym ja się orientuję (ekspertem nie jestem, przetwarzam teraz zlepki informacji ze świata nauki) to nie tyle 2012 i inne bzdurne teorie się tu przewijają ale coś wielokrotnie gorszego - rozwalenie sieci elektrycznych wysokiego napięcia przez docierającą falę burzy słonecznej!!! I jak korzystać wtedy z kompa?!?!?!
Poklok
Użytkownik
#8 - Wysłana: 22 Cze 2011 00:53:26
Odpowiedz 
Kowal155:
I jak korzystać wtedy z kompa?!?!?!

Nie korzystać, pójść na spacer (najlepiej w miłym towarzystwie) i patrzeć, jak cywilizacja się wali, przynajmniej na chwilę. Będzie o czym wnukom opowiadać.
Kowal155
Użytkownik
#9 - Wysłana: 22 Cze 2011 01:10:38
Odpowiedz 
PoklokCoś w tym jest - zawsze uważałem, że najciekawsze rzeczy zdarzyły się przede mną - to by było coś
Poklok
Użytkownik
#10 - Wysłana: 22 Cze 2011 01:46:03
Odpowiedz 
Kowal155:
Coś w tym jest - zawsze uważałem, że najciekawsze rzeczy zdarzyły się przede mną - to by było coś

Myślę, że każdy miewa czasami takie wrażenie, i to od ho, ho - tysięcy lat Ale w gruncie rzeczy żyjemy w ciekawych czasach, historia się dzieje na naszych oczach, tylko trudno to dostrzec. Jak z tym Watsonem, który miał swoje nazwisko na tablicy tuż przed nosem, a nie był w stanie go odczytać. Kwestia perspektywy. Na przykład trudno sobie naprawdę uświadomić, jak nam wszystkim przeorały mózgi komputery i internet, a to prawdopodobnie dopiero początek jazdy bez trzymanki...
Toudi
Użytkownik
#11 - Wysłana: 22 Cze 2011 01:51:34
Odpowiedz 
Poklok:
Ale w gruncie rzeczy żyjemy w ciekawych czasach

Jak ja nie cierpię tego chińskiego przekleństwa... jest zaraz przed "Bóg ci to w dzieciach wynagrodzi."

A co do rozbłysku, to przeczytajcie Odyseję czasu, Clarka i Baxtera, zwłaszcza tom drugi. Budowy takiej tarczy (by powstrzymać rozbłysk), to może nawet chciałbym dożyć...
MarcinK
Użytkownik
#12 - Wysłana: 22 Cze 2011 07:29:06
Odpowiedz 
Kowal155:
I jak korzystać wtedy z kompa?!?!?!

Zanim burza dotrze do ziemi minie trochę czasu, i powinno się udać wyłączyć część sieci energetycznej dzięki czemu zostanie ocalona.
Psyker
Użytkownik
#13 - Wysłana: 22 Cze 2011 12:57:39
Odpowiedz 
Fascynujące... a jeszcze wczoraj czytałem, iż jest to jeden ze słabszych rozbłysków i najbardziej uradowani będą miłośnicy zorzy polarnych . Czytających Onet pozdrawiam w ich panice... Cóż, w kwestiach astronomicznych zalecam jednak czytanie fachowych serwisów, a nie fakto-podobnych pseudoźródeł...
patryk089x
Użytkownik
#14 - Wysłana: 22 Cze 2011 13:12:51
Odpowiedz 
Psyker

Ja czytałem kiedyś na ten temat świetny artykuł w Focusie (może ktoś zna). Były dokładnie opisane przewidywane skutki, natura wydarzenia., różnego typu wykresy - wszystko przystępnie. Ja polecam czytanie takich źródeł. Bo rozbłysk w w 2012-2013 słabe nie będą...
Poklok
Użytkownik
#15 - Wysłana: 22 Cze 2011 14:08:11
Odpowiedz 
Heh, dzisiaj w wyborczej piszą, że rozbłyski mają być słabe, ale w gruncie rzeczy tak naprawdę nikt nic nie wie i przewidywanie aktywności Słońca przypomina wróżenie z fusów Czyli zostaje empiria: pożyjemy, zobaczymy.
patryk089x
Użytkownik
#16 - Wysłana: 22 Cze 2011 14:26:24 - Edytowany przez: patryk089x
Odpowiedz 
Poklok

Kto ich tam wie...
Co drugi dzień mają inne opinie.
Kowal155
Użytkownik
#17 - Wysłana: 23 Cze 2011 17:02:59 - Edytowany przez: Kowal155
Odpowiedz 
MarcinK Nie wiem jakiej natury i złożoności jest fala idąca od Słońca w trakcie burzy, ale zakładając, że jest to silna fala elektromagnetyczna o dużej amplitudzie, to dotrze w Pi razy oko kilka (chyba koło dziewięciu) minut - co daje mało czasu na generalny shutdown, a i to nie daje żadnego czasu bo fala ta jest informacją o niej sama w sobie, więc gdy do nas dotrze mamy wiadomość, że tyle minut temu wyszła od Słoneczka chyba, że poprzedzają ją inne zjawiska na tyle specyficzne i mierzalne, że dałoby się program prewencyjny uruchomić. I odnosząc się do przedmówców - badanie aktywności Słonecznej jest trochę jak wróżenie z fusów, a mało prawdopodobnym jest by ludzkość prewencyjnie wyłączyła prąd na kilka miesięcy (bo nie wiadomo, którego dnia będzie silniejsza fala).
Slovaak
Użytkownik
#18 - Wysłana: 23 Cze 2011 17:05:37
Odpowiedz 
Kowal155:
(chyba koło dziewięciu) minut

Dlatego właśnie sugeruje się takimi stronami jak onet ponieważ częściej aktualizują one swoje informacje. Strona fachowa przecież od pojawienia się zjawiska musi go przebadać, przeanalizować, odczekać i ostrzeże nas za pół roku, więc wiadomość o zagrożeniu być może odczytamy już na nowym sprzęcie który zastąpił ten spalony.
Kowal155
Użytkownik
#19 - Wysłana: 23 Cze 2011 22:13:09
Odpowiedz 
SlovaakNie sugeruj się, chyba, że chcesz w którymś momencie na szybko odprawiać rytuały o północy, nago, wokół beczki z kiszoną kapustą i co najmniej w otoczeniu setek innych ludzi, którzy uwierzyli bzdurom, które niejako maja odpędzić słoneczny wiatr...

sorry poniosło mnie
Slovaak
Użytkownik
#20 - Wysłana: 23 Cze 2011 22:30:13
Odpowiedz 
A jak uwierzę im to wielka krzywda mi się stanie jak na godzinę czy dwie wyłączę komputer?

A Ty jak nie uwierzysz im a będą mieć rację, stać cię by od ręki kupić nowy komputer i wymienić całą instalację w domu?
Kowal155
Użytkownik
#21 - Wysłana: 23 Cze 2011 22:42:37 - Edytowany przez: Kowal155
Odpowiedz 
Dajmy na to - jest wielka burza Słoneczna - rozwala całą sieć linii wysokiego napięcia bo elektrownia nie wyłączyła sieci (czy jak inaczej to generalnie określić) - co Ci po uratowanych instalacjach jeśli praktycznie sieć zostanie zniszczona, elektrownie padną, przemysł dostanie po d*pie i wiele inszych ciekawych efektów da się zaobserwować. Myślę, że istnieją jednak lepsze media przekazywania informacji niż onet. Nie mówię, że szybka reakcja byłaby zła, ale alarm wprowadzający w błąd lub policzony na sensację (a z tym kojarzę wszelkie takie portaliki i media pseudoinformacyjne) zrobi Ciebie w konia.

A ja im zwyczajnie nie uwierzę dopóki ktoś prawdopodobny nie zabierze głosu - już najprędzej słuchałbym publicznego radia w tej materii. Tu też czasem można się przyczepić, ale wolę zaryzykować z medium które uważam za bliższe przekazywaniu prawdy niż onecik - określałbym to raczej stosunkiem prawdopodobieństw i wybrał opcję pierwszą, niekoniecznie uznając, że podaje tylko i wyłącznie informacje potwierdzone, ale z dużo większym prawdopodobieństwem mogę przypuścić, że podaje informacje bliższe prawdy.
Slovaak
Użytkownik
#22 - Wysłana: 23 Cze 2011 23:00:26 - Edytowany przez: Slovaak
Odpowiedz 
Ale po co do tej zniszczonej sieci mam dodawać jeszcze swój zniszczony sprzęt? Chcesz się solidaryzować z całym światem? Bo reszta świata będzie musiała się odbudowywać to ja też muszę? Nie, nie muszę, mój sprzęt może ocaleje.

Jak przeczytam artykuł żeby natychmiast wyłączyć komputer bo zbliża się niszcząca fala to go wyłączę. Najwyżej będzie to zbędna akcja i nic więcej mi się nie stanie. Poczytam książkę przez te 2 godziny.

A jeśli ostrzeżenie będzie prawdziwe a ty nie wyłączysz to taką wielką wartość ma dla Ciebie nie zrobić siebie w konia?
Kowal155
Użytkownik
#23 - Wysłana: 23 Cze 2011 23:46:21
Odpowiedz 
Solidaryzowanie się z całym światem to ostatnia rzecz jaką bym chciał zrobić. Sądzę, że w takiej sytuacji uratowany sprzęt elektroniczny były tylko ładnym wystrojem wnętrz - zakładając, że dbasz o marki z atrakcyjnym wzornictwem.

Informacji może bym nie olał, ale pierwsza rzecz jaką bym zrobił, to sprawdziłbym inne źródło mając w pamięci informację z tamtego. Przy ewentualnym potwierdzeniu podjąłbym od razu akcję lub zastanawiał się wtedy (zastanawiał się z dużą intensywnością i szybkością). Pierwsza rzecz to podchodzić krytycznie do wszelkich informacji - w granicach rozsądku. Dla mnie akurat cennym jest nie dać się wrobić w konia. Za sprzętem bym nie płakał szczerze powiedziawszy, wcześniejszy post o kompie i internecie był tylko takim wyskokiem, którego nie traktowałem serio (mam nadzieję, że nikt nie traktował).

Choć szkoda by mi było darmowego dostępu do ibuka i knovela z biblioteki uczelnianej przy ogólnym braku prądu
Q__
Moderator
#24 - Wysłana: 26 Cze 2011 15:59:22
Odpowiedz 
Slovaak

Tym Słońcem to teraz w każdym kierunku straszą (teoretycznie zresztą każda z używanych w roli straszaka opcji jest jakoś prawdopodobna):
http://www.sfora.pl/Gasnie-Slonce-Nadciaga-epoka-l odowcowa-a33515
Jak już ustalą wersję zacznę się martwić.
MarcinK
Użytkownik
#25 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:02:39
Odpowiedz 
Q__:
http://www.sfora.pl/Gasnie-Slonce-Nadciaga-epoka-l odowcowa-a33515

Nic dodać nic ująć.
Slovaak
Użytkownik
#26 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:04:41
Odpowiedz 
A opcja z epoką lodowcową mi się podoba, sądzę że gdyby spadł wieczny śnieg to nie musiałbym już odśnieżać całego podwórka na wsi. :P
Doctor_Who
Użytkownik
#27 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:10:06
Odpowiedz 
Z góry przepraszam za offtop.

MarcinK

Proszę, powiedz mi że nie należysz do ''elyty'' polskich chanów...
MarcinK
Użytkownik
#28 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:13:51
Odpowiedz 
Doctor_Who
Jeśli chodzi ci o Chana w sensie religi to nie, tak samo jak w każdym innym sensie.
Doctor_Who
Użytkownik
#29 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:27:31
Odpowiedz 
MarcinK

Po prostu z pewnych powodów podejrzliwie reaguję na memy z herbatą Sagą. Ale jeżeli nie masz nic wspólnego z serwisami typu tapchan czy karachan, to w porządku. EOT.
Q__
Moderator
#30 - Wysłana: 26 Cze 2011 16:47:24 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Doctor_Who

Doctor_Who:
Po prostu z pewnych powodów podejrzliwie reaguję na memy z herbatą Sagą.

To i ja - izwienitie - offtopnę. Poczęstowano mnie kiedyś Sagą. Nie dałem rady tego pić, a lubie raczej dobre herbaty (więc dziwi mnie skąd jej popularność o której właśnie się od Ciebie dowiedziałem). Nazwy serwisów też nic mi nie mowią. (EDIT: pogooglałem już i teraz rozumiem podejrzliwość... :]) Teraz EOT i z mojej strony.
 Strona:  1  2  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Słońce zagrożeniem ?

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!