USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / (Pseudo) Horrory czyli Flaki i Zombie na Ekranie.
 Strona:  1  2  3  4  »» 
Autor Wiadomość
MarcinK
Użytkownik
#1 - Wysłana: 4 Kwi 2011 07:42:36
Odpowiedz 
A więc czy filmy typu "Piła", "Teksańska Masakra..." i inne filmy o latających flakach zasługują na miano Horroru?
NIE!!

A teraz kilka przykładów:

-Piła: Sadystyczny dziadek więzi grupę ludzi i zmusza ich do makabrycznych rzeczy. No nie co za fabuła. Widzowie się boją (o dywan na który haftują)

-Martwica Mózgu i wiele Zombie Movie: Żywe trupy (które zamiast być dziełem Woodu są dziełem wirusa) łażą bez ładu i składu, mordują ludzi a główny bohater walczy z nimi przy pomocy piły łańcuchowej/kosiarki.

-Teksańska Masakra piłą mechaniczna ileś. Cała seria o tym samym chodzi se gość z piłą mechaniczną i zarzyna wszystkich po kolei.

Czy hektolitry krwi na ekranie są konieczne żeby przestraszyć widza? Nie nawet temu zapobiegają (gdyż widz zamiast na filmie skupia się na tym co zjadł i zwraca).
Toudi
Użytkownik
#2 - Wysłana: 4 Kwi 2011 07:58:26
Odpowiedz 
MarcinK:
Czy hektolitry krwi na ekranie są konieczne żeby przestraszyć widza?

Nie, ale z reguły miło się je ogląda, taki From Dusk Till Dawn, czy Kill Bill...

MarcinK:
(gdyż widz zamiast na filmie skupia się na tym co zjadł i zwraca).

Jeśli masz słaby żołądek, to nie oglądaj takich filmów, nie są dla ciebie.

Ps. Horrory (i nie tylko) te mają specjalną kategorię, nazywa się GORE. Niestety znowu widać braki w twojej wiedzy, ale nie chce mi się tego tłumaczyć, poszukaj.

Ps2. Temat moim zdaniem powinien trafić w bezdenną otchłań.
MarcinK
Użytkownik
#3 - Wysłana: 4 Kwi 2011 08:01:10
Odpowiedz 
Toudi:
Horrory (i nie tylko) te mają specjalną kategorię, nazywa się GORE.

Wiem i uważam że GORE powinno być wykluczone z kanonu Horrorów.
Eviva
Użytkownik
#4 - Wysłana: 5 Kwi 2011 20:34:03
Odpowiedz 
MarcinK

Ja uwielbiam horrory, ale dobre. Do moich ulubionych należą "Krąg" i "Dark Water", ale japońskie oryginały, nie amerykańskie podróbki. Tam dopiero widać, co to majstersztyk!
mozg_kl2
Użytkownik
#5 - Wysłana: 8 Kwi 2011 09:29:00
Odpowiedz 
MarcinK:
Piła: Sadystyczny dziadek więzi grupę ludzi i zmusza ich do makabrycznych rzeczy. No nie co za fabuła. Widzowie się boją (o dywan na który haftują)

Przyznam, że do Piły zabierałem sie długo i podszedłem z dystansem. Jednak nie wymiotowałem, a sam film mi się podobał. Tyle, że bardziej to jest thriller z elementami horroru.

MarcinK:
Zombie Movie

ZOmbie movie to nic innego jak rozrywka do piwa i chipsów. Zawsze największa zagadka tych filmów to jak ledwie poruszające się zwłoki opanowały świat.

MarcinK:
Teksańska Masakra piłą mechaniczna ileś. Cała seria o tym samym chodzi se gość z piłą mechaniczną i zarzyna wszystkich po kolei.

Slasher.

Toudi:
From Dusk Till Dawn

Swietny film. Nie wiem jak pozostale cześci ale pierwsza jest genialna.

Toudi:
Jeśli masz słaby żołądek, to nie oglądaj takich filmów, nie są dla ciebie.

Słusznie. Mam znajomą która nie ogląda takich filmów bo się boi. Nie wszystko jest dla każdego.

Eviva:
japońskie oryginały,

Krag, Klątwa, One Miss Call. mniam mniam. Ostatnio był dobry horror w telewizji Ciemność.
Bashir
Moderator
#6 - Wysłana: 8 Kwi 2011 10:25:05
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Zawsze największa zagadka tych filmów to jak ledwie poruszające się zwłoki opanowały świat.

Albo raczej, który z 20 bohaterów przeżyje do końca. Sytuacja jest utrudniona jeżeli w czołówce nie znamy żadnego aktora. (Ci znani zawsze przeżywają do końca).

mozg_kl2:
Przyznam, że do Piły zabierałem sie długo i podszedłem z dystansem. Jednak nie wymiotowałem, a sam film mi się podobał. Tyle, że bardziej to jest thriller z elementami horroru.

Pierwszą część Piły szło obejrzeć... Na tym przestałem. Mi też się nawet podobał.
mozg_kl2
Użytkownik
#7 - Wysłana: 8 Kwi 2011 13:15:30
Odpowiedz 
Bashir:
Albo raczej, który z 20 bohaterów przeżyje do końca. Sytuacja jest utrudniona jeżeli w czołówce nie znamy żadnego aktora. (Ci znani zawsze przeżywają do końca).

No to jest zagadka numer 2. Nigdy nie ciekawiło Cię jak pełzające zombie pokonały wojska i opanowały świat?

Bashir:
Pierwszą część Piły szło obejrzeć... Na tym przestałem. Mi też się nawet podobał.

Druga też daje radę. Nawet wg mnie lepsza niz pierwsza. Pozostałych nie widziałem.
Toudi
Użytkownik
#8 - Wysłana: 8 Kwi 2011 16:00:49
Odpowiedz 
Bashir:

Z reguły jest to dosyć proste, łatwo wyłapać młodą parę, która ma spore szanse, choć czasem scenariusz zmieniają i przeżyje ktoś trzeci. ;) Jakiś murzyn, czy dziecko...

mozg_kl2:
Nigdy nie ciekawiło Cię jak pełzające zombie pokonały wojska i opanowały świat?

Zawsze i z reguły w filmie podają jakieś bzdety, ale milczą.
A szansa, że zombie opanuje świat, jest chyba tylko wtedy gdy wirus przenosi się drogą powietrzną, ma długi okres inkubacji oraz nie występują jakieś charakterystyczne objawy. Bo w filmach z reguły jest że tylko przez wymieszanie płynów, a przecież to najsłabsza forma przenoszenia.
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 8 Kwi 2011 16:11:05
Odpowiedz 
mozg_kl2:
No to jest zagadka numer 2. Nigdy nie ciekawiło Cię jak pełzające zombie pokonały wojska i opanowały świat?

A nie zastanawia cię czemu w Resident Evil: Zagłada, Zombie wyżłopały całą wodę na ziemi?
Toudi
Użytkownik
#10 - Wysłana: 8 Kwi 2011 17:42:14
Odpowiedz 
MarcinK a ty co bredzisz?
mozg_kl2
Użytkownik
#11 - Wysłana: 8 Kwi 2011 18:30:04
Odpowiedz 
MarcinK:
mozg_kl2: No to jest zagadka numer 2. Nigdy nie ciekawiło Cię jak pełzające zombie pokonały wojska i opanowały świat?

A nie zastanawia cię czemu w Resident Evil: Zagłada, Zombie wyżłopały całą wodę na ziemi?

Polecam jeszcze raz DOKŁADNY seans z tym filmem. Znajdziesz tam odpowiedz na Twoje pytanie.

Toudi:
MarcinK a ty co bredzisz?

Tego to nawet górale nie wiedzą.
Dreamweb
Użytkownik
#12 - Wysłana: 13 Kwi 2011 08:22:42
Odpowiedz 
Akurat "Piła" nie jest filmem w którym chodzi tylko o hektolitry krwi i latające flaki. Taką opinię wygłaszają głównie ci którzy jej nie widzieli, ba, nawet ja sam po tytule i plakatach podejrzewałem że chodzi o coś w tym stylu, ale po obejrzeniu miło się rozczarowałem. Oczywiście, że krew jest, ale seria ta ma bardzo - nawet czasem za bardzo - rozbudowaną i wielowątkową fabułę, i niewątpliwie to owe flaki są tu dodatkiem do fabuły, nie jest tak że fabuła to tylko przykrywka dla scen tortur, jak to czasem bywa.

Żeby nie było, nie uważam "Piły" za arcydzieło światowej kinematografii, ale za serię, którą się z ciekawością ogląda - jak najbardziej. Jedynka i dwójka są świetne, trójka jest dobra - zresztą to w trójce dopiero zaczęło być bardziej krwawo. Kolejne - od IV wzwyż - części pisali już inni ludzie niż oryginał i to niestety często widać. W czwórce wrzucili za dużo wątków i nowych postaci i był trochę bałagan, ale przy drugim czy trzecim seansie ogląda się już lepiej. Piątka jest bardzo nierówna bo ma sceny fajne i beznadziejne. Szóstka jest zdecydowaną odmianą na plus, dla mnie jest mniej więcej na poziomie trójki, może nawet ciut wyżej...

No i niestety wyszedł jeszcze potworek o nazwie "Piła 3D". Ten właśnie film jest dokładnie tym, co osoby postronne myślą o całej serii. Zero pomysłu na fabułę, tu chodzi przede wszystkim o krew i flaki. Wszystko, co napisałem powyżej - niejako w obronie serii - nie dotyczy tego filmu. Wystarczy wejść na jakiekolwiek forum filmowe bądź stronę fanów serii, by zobaczyć co osoby znające cały że tak powiem kanon sądzą o "Pile 3D". Uważana jest za policzek wymierzony fanom i idealny pokarm dla krytyków serii. Wielka szkoda że takie coś powstało.

Aha, bardzo lubię horrory w których cały klimat budowany jest napięciem i atmosferą i nie ma wcale krwi. Co jednak nie przeszkadza mi lubić także "Piły" jako serii - nie bezkrytycznie, ale jednak.
patryk089x
Użytkownik
#13 - Wysłana: 13 Kwi 2011 08:48:28
Odpowiedz 
MarcinK

Wybaczcie mi offtop, aczkolwiek mam do Ciebie pytanie. Wracasz do sesji czy nie, bo nie wiem czy mogę Twoją postać przejąć czy nie.
Picard
Użytkownik
#14 - Wysłana: 13 Kwi 2011 10:17:33 - Edytowany przez: Picard
Odpowiedz 
Toudi:
Nie, ale z reguły miło się je ogląda, taki From Dusk Till Dawn, czy Kill Bill...

Wymieniłeś akurat wszystkie te filmy, których nie lubię. Czy Tarantino zawsze kręci taką krwawą groteskę?

MarcinK:
Martwica Mózgu i wiele Zombie Movie: Żywe trupy (które zamiast być dziełem Woodu są dziełem wirusa) łażą bez ładu i składu, mordują ludzi a główny bohater walczy z nimi przy pomocy piły łańcuchowej/kosiarki.

Martwicy... nie widziałem, chodź to podobno kultowy film,autorstwa reżysera Władcy pierścieni. Ale muszę się ustosunkować do tego co piszesz o gatunku zombie. Wirus pojawia się w tych filmach właściwie od samego początku istnienia tzw. survival-horror, gdzie grupka ludzi próbuje przeżyć broniąc się bądź uciekając przed potworami. Podejrzewam, że wirus - bądź inny czynnik biologiczny - zastąpił tu voodo by uwierzytelnić taką historię, by widz łatwiej mógł się utożsamić z bohaterami, postawionymi w obliczu plagi biologicznej, a nie czarnej magi. Ta ostatnia mogła by istotnie zaszkodzić urealnieniu filmu i wybić widza z klimatu, wprowadzając niepotrzebny wątek fantastyczny. Ale to nie wszystko. Zarazek zamieniający ludzi w żywe trupy, służy też ukazaniu konfliktu istniejącego pomiędzy nauką a wiarą - najlepszym przykładem takiego podejścia do tematu była prekursorska powieść Jestem legendą autorstwa Richard Mathesona. Nie będę się tu rozpisywał na temat tej książki, gdyż zajęło by to zbyt wiele miejsca i czasu, powiem jedynie, że konflikt na linii nauka wiara/religia, został tam całkiem ciekawie przedstawiony. Filmy zombie to też ciekawy komentarz społeczny, na temat odmóżdżenia społeczeństwa i jego zobojętnienia - niektórzy ludzie są martwi już za życia, automatycznie wykonując te same czynności - , jak także na temat animalistycznych instynktów drzemiących w ludziach. Tu warto było było by się zapoznać z filmami takimi jak prześmiewczy Shaun of death , czy nieco poważniejszy 28 dni później - nim je obejrzałem, do filmów o zombie miałem takie same podejście, jak Ty, czyli że to bzdurna jatka i nic więcej. Nie mówię, że takich pozycji też nie ma, ale - zaskakująco - gatunek jest też w stanie zaoferować coś więcej. Warto też napomknąć o niedawno wydanym komiksie spod znaku Star Trek gdzie załoga Enterprise napotyka żywe trupy - zadziwiające jak dobrze prezentuje się odcinek TOS, z nutką horroru, lepiej niż film Abramsa:
http://www.kittyspryde.com/wp-content/uploads/2011/02/StarTrek_Infestation01_preview010.jpg

MarcinK:
Piła: Sadystyczny dziadek

Świetny tytuł - sadystyczny dziadek! Ale tu zgadzam się z Tobą w zupełności. Podstawową zasadą horroru jest to, iż bohater walczy z przeciwnościami losu, przeciwstawia się potworą. Tutaj jest to niemożliwe, tu mamy do czynienia jedynie z męczeniem człowieka, dla samego faktu męczenia - nie ma żadnej walki, żadnej szansy na pokonanie oprawcy, a całość jest obrzydliwie krwawa i groteskowa. Można tu argumentować o jakieś pseudo-głębi, że film traktuje niby o chęci życia, która przezwycięża wszystko, ale to kiepska wymówka, bo chodzi tu tylko i jedynie o ukazanie cierpienia ku uciesze widzów. To chory, współczesny odpowiednik niegdysiejszych publicznych egzekucji.
MarcinK
Użytkownik
#15 - Wysłana: 6 Lip 2011 08:37:36
Odpowiedz 
http://www.filmweb.pl/news/FOTO+Jeszcze+jedna+czas zka+plakatu+%22Oszuka%C4%87+przeznaczenie+5%22-752 46

Jakoś nie mogę pojąć, co ludziom się podoba w grupie pechowców którzy giną po kolei? Ani sensownej fabuły ani przesłania.
mozg_kl2
Użytkownik
#16 - Wysłana: 6 Lip 2011 08:44:14
Odpowiedz 
Picard:
spod znaku Star Trek gdzie załoga Enterprise napotyka żywe trupy - zadziwiające jak dobrze prezentuje się odcinek TOS, z nutką horroru, lepiej niż film Abramsa:

Słyszałem o tym komiksie. Chętnie zobaczyłbym go w wersji filmowej. Star Trek: Dawn of Death. mniam. Lubie takie horrorowe odcinki z treka, szkoda, że jest ich tak mało.

Picard:
Świetny tytuł - sadystyczny dziadek

Trcohę jesteś nie sprawiedliwy dla tego tytułu.

MarcinK:
co ludziom się podoba w grupie pechowców którzy giną po kolei? Ani sensownej fabuły ani przesłania.

Widziałem 3 części. Co mi się podoba? Hmm oglądając, przypominają mi sięstare bajki z kojotem, jak człowiek zgadywał co i kiedy go zabije. Z tym filmem jest podobnie.
Toudi
Użytkownik
#17 - Wysłana: 6 Lip 2011 10:15:51
Odpowiedz 
mozg_kl2:
jak człowiek zgadywał co i kiedy go zabije.

Obije, jak już, zawsze wychodził żywy ;)

MarcinK:
Jakoś nie mogę pojąć, co ludziom się podoba w grupie pechowców którzy giną po kolei?

Jak ludzie mogą oglądać po raz trzydziesty jak wielki potwór niszczy po raz kolejny miasto...

A w Final Destination nie chodzi o to, że "pechowcy" giną, ale o to jak giną.
Poza tym, ciężko nazwać ich pechowcami, skoro najpierw mieli szczęście.
Doctor_Who
Użytkownik
#18 - Wysłana: 6 Lip 2011 10:25:41
Odpowiedz 
mozg_kl2
MarcinK

Mnie ''Oszukać przeznaczenie'' bawiło, nie straszyło.
Autentycznie się rechotałem na niektórych. Dla mnie to nie horror.
Jak ktoś się oczyta Nagród Darwina i naogląda 1000 ways to day to wypadki z ''Oszukać przeznaczenie'' po prostu go rozśmieszają...
mozg_kl2
Użytkownik
#19 - Wysłana: 6 Lip 2011 10:25:43
Odpowiedz 
Toudi:
Obije, jak już, zawsze wychodził żywy ;)

No wychodził, wkońcu to bajka.

Toudi:
Jak ludzie mogą oglądać po raz trzydziesty jak wielki potwór niszczy po raz kolejny miasto

Takie cos można zarzucic każdej serii. Jak można oglądać po raz 700 jak gosciu w wietnamskim swetrze, lata po mostku i walczyc z gumowym stworem.
Toudi
Użytkownik
#20 - Wysłana: 6 Lip 2011 11:19:10
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Takie cos można zarzucic każdej serii. Jak można oglądać po raz 700 jak gosciu w wietnamskim swetrze, lata po mostku i walczyc z gumowym stworem.

Ja to wiem, myślisz że MarcinK wie?

mozg_kl2:
700

738 zaraz będziemy oglądać 739 raz :P
mozg_kl2
Użytkownik
#21 - Wysłana: 6 Lip 2011 11:26:40
Odpowiedz 
Toudi:
Ja to wiem, myślisz że MarcinK wie?

Zawsze staram się zakłądać dobra wole swojego kontrrozmówcy.

Toudi:
738 zaraz będziemy oglądać 739 raz :P

Nie chciałem być az tak szczegółowy.
MarcinK
Użytkownik
#22 - Wysłana: 6 Lip 2011 15:33:52
Odpowiedz 
Toudi:
Jak ludzie mogą oglądać po raz trzydziesty jak wielki potwór niszczy po raz kolejny miasto...

Tyle że te filmy mają sensowną fabułę i zawsze niosą jakieś przesłanie. A oszukać przeznaczenie? Podobnie jak piła seria wypaliła się na 2 części.

Jednak zapewne ktoś zacznie sypać o słabym wykonaniu itp. Ale co z tego?

Seria o Godzilli mocno wrosła w historię światowego kina i nikt tego nie zaprzeczy. Jest to najdłuższa filmowa seria (na drugim miejscu jest chyba James Bond). Pierwszy film niósł przesłanie antywojenne i ostrzeżenie o niebezpieczeństwie jakie niesie bron jądrowa, Godzilla niszczący miasto jest alegorią zniszczej jakie wywołuje broń jądrowa. Ale oczywiście istnieje pewna grupa ignorantów która poza słabymi efektami nic nie widzi i z nimi nie opłaca się dyskutować.
Q__
Moderator
#23 - Wysłana: 6 Lip 2011 16:49:06 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
MarcinK

MarcinK:
Czy hektolitry krwi na ekranie są konieczne żeby przestraszyć widza?

Nie. Wszak za najstraszniejszy film wszechczasów uchodzi "The Haunting" ("Nawiedzony dom") dobrze znanego Trekerom R. Wise'a, a hektolitrów tam nie uświadczysz. Cała groza generowana jest za pomocą sposobu prowadzenia kamery.

ps. trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=xq74oz6mf3w
mozg_kl2
Użytkownik
#24 - Wysłana: 6 Lip 2011 18:08:10
Odpowiedz 
MarcinK:
Tyle że te filmy mają sensowną fabułę i zawsze niosą jakieś przesłanie

Wszystkie monster movie mają przesłanie? Dla mnie to zawsze była wielka demolka miasta przez gosćia w gumowm stroju.
MarcinK
Użytkownik
#25 - Wysłana: 6 Lip 2011 19:44:39
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Wszystkie monster movie mają przesłanie?

Wszystkie Kaiju mają przesłanie, produkcje USA niekoniecznie patrz Fake Godzilla Emmericha.
mozg_kl2
Użytkownik
#26 - Wysłana: 6 Lip 2011 19:49:50
Odpowiedz 
MarcinK:
Wszystkie Kaiju mają przesłanie

Oświeć mnie?
Toudi
Użytkownik
#27 - Wysłana: 6 Lip 2011 23:53:46
Odpowiedz 
mozg_kl2:
Oświeć mnie?

Warto było rozwalać mrowisko? Dobra, trochę mojej winy, bo włożyłem w nie kij, ale to ty nim ruszałeś. :P

Picard:
Wymieniłeś akurat wszystkie te filmy, których nie lubię. Czy Tarantino zawsze kręci taką krwawą groteskę?

Nie wiem Picard, czemu nie odpowiedziałem ci wówczas.
Nie, Tarantino nie zawsze kręci krwawą groteskę, ale jak już kręci to robi to porządnie.
Nie krwawy epizod to np 4 pokoje.
A tak swoją drogą, Od zmierzchu... nie jest Tarantino, tylko Rodrigueza. Mała osób o tym pamięta, Tarantino dał "tylko" scenariusz.
mozg_kl2
Użytkownik
#28 - Wysłana: 7 Lip 2011 08:05:52
Odpowiedz 
Toudi:
Warto było rozwalać mrowisko? Dobra, trochę mojej winy, bo włożyłem w nie kij, ale to ty nim ruszałeś. :P

Chwila słabość nie mogłem się powstrzymać. Ciekaw jestem co nappisze Marcinek.

Toudi:
Tarantino dał "tylko" scenariusz.

O ile pamięc mnie nie myli, to zagrał w tym filmie. Dobra parodia zombie movies.
Doctor_Who
Użytkownik
#29 - Wysłana: 7 Lip 2011 11:46:51
Odpowiedz 
mozg_kl2
MarcinK

Tak w ogóle zauważyłem pewną niekonsekwencję u autora tego demota z pierwszego postu. W serii o Freddym jest pełno elementów gore - eksplodujące głowy, wypruwanie żył, flaków. No chyba, że uznamy, że skoro to we śnie, to się nie liczy .
mozg_kl2
Użytkownik
#30 - Wysłana: 7 Lip 2011 12:12:31
Odpowiedz 
Doctor_Who:
Tak w ogóle zauważyłem pewną niekonsekwencję u autora tego demota z pierwszego postu.

Tak to jes, jak za temat(w tym przypadku horrory) biorą się ludzie, którzy nie mają o sprawie zielonego pojecia. Teraz będzie dobry horror a przynajmniej na taki się zapowiada, Wymarzony dom.
 Strona:  1  2  3  4  »» 
USS Phoenix forum / Różności / (Pseudo) Horrory czyli Flaki i Zombie na Ekranie.

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!