USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Odkrycia
 Strona:  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
Picard
Użytkownik
#1 - Wysłana: 12 Lip 2005 09:08:21
Odpowiedz 
Wpisujecie tu wszystkie znane wam z ostatniego czasu odkrycia jakie poczyniła ludzkość , a które mogą zbliżyć nas do rzeczywistości znanej ze ,,Star Treka". Ja niedawnymi czasy natknełem się w ,,Gazecie Wyborczej" na ciekawy artykuł traktujący o odkryciu nowej planety , typu ziemskiego ( bądź klasy M , jak kto woli !). W tekście tym zatytuowanym : ,,nasz kosmiczny kuzyn" opisana jest po krótce historia odkrycia nowego globu oraz prawdopodobne warunki tam panujące. Więc nowa planeta jest spośród wszystkich dotąd znanych 150 pozasłonecznych światów , najbardziej zbliżona rozmiarami do Ziemi. Jest on siedem razy większa niż Błękitna Planeta i obiega ona gwiazde Glise 876. Z wyglądu przypominać musi nieco trekowego Remusa gdyż ,,twarzą" skierowane jest wciąż ku swemu słońcu zaś reszta planety pogrążona jest w mroku. Ale co tam i tak jest to najbliższa nam rozmiarami planeta w znanym nam obecnie wszechświecie !
sudii
Anonimowy
#2 - Wysłana: 12 Lip 2005 11:52:12
Odpowiedz 
Jakieś trzy miesiące temu, na którymś z kanałów ogólno dostępnych oglądałem film dokumentalny o najnowszych wynalazkach, które mają być powoli wdrażane w życie codzienne ludzi. Jednym z przedstawionych projektów było urządzenie wielkości encyklopedii PWN, na którego ekranie można było zobaczyć, czy jakaś żywa istota znajduje się za np. ścianą, murem, i innymi tego typu przeszkodami.
Coś wam to przypomina, bo mnie tak, nawet sam konstruktor wypowiedział się w tym filmie, że jest to prymitywna forma urządzenia zwanego trikorderem, które jest ukazane w filmach Star Trek. ( A tak trochę z inne beczki, to miło było w końcu usłyszeć w TV słowa „Star Trek”, i to w takim liczącym się filmie dokumentalnym, który był z serii Discowery)
Picard
Użytkownik
#3 - Wysłana: 12 Lip 2005 13:34:07
Odpowiedz 
zwanego trikorderem

Co do tricoderów to w TOS nie były one wcale takie malutkie. Pamiętam , że w czasach Kirka nosiło się je na pasku , uwieszone przy ramieniu a ich prace regulowało się różnymi pokrętłami. Dopiero w TNG trikordery się ,,skurczyły".
Picard
Użytkownik
#4 - Wysłana: 16 Lip 2005 00:51:45
Odpowiedz 
Odkrycia nowej planety znaidującej się w ukaładzie zwanym HD 188 753 dokonał , polski naukowiec dr Maciej Konacki pracujący za pomocą teleskopu Keck I na Hawajach. Niezywykłe jest sąsiedztwo nowo odkrytego globu gdyż... obiega on aż trzy słońa. Jets to pierwszy tego typu układ zaobserwowany przez człowieka.
elbereth
Moderator
#5 - Wysłana: 16 Lip 2005 00:59:35
Odpowiedz 
glob nie obiega trzech słonc :]
lecz jedno (nr.1) a dodatkowa para słonce2-słonce3 obiega numerek 1 po orbicie eliptycznej
ale to szczególy :]
ciepło tam musi byc :P
Bubby
Użytkownik
#6 - Wysłana: 16 Lip 2005 03:00:05
Odpowiedz 
Mój brat niedawno mówił mi o jakichś nowych falach jakie odkryli. Są jeszcze krótsze niż promieniowanie gamma i co ciekawe są nieszkodliwe. Jeszcze ciekawsze jest to że po przeniknięciu przez jakąś materię fale te ulegają zmianie, a stopień tej zmiany zależy od tego przez jakie pierwiastki fala przenika.
Po skonstrułowaniu użądzenia przypominającego rendgen można zrobić doskonały skaner który zastosowany np na lotnisku, potrafił by wykryć czy ktoś ma przy sobie co kolwiek niebezpiecznego, jak broń czy bombę.

Druga rzecz to fazer, który został zbudowany przez jakiegoś fana ST, fizyka amatora. Fazer ten jest wielkości szafy, ale działa bardzo podbnie to tych treckowych. Na niskim ustawieniu mocy paraliżuje, na wysokim może spalić niczym laser. Czytałem o tym w jakimś magazynie popularnonaukowym w dziale z ciekawostkami. Niestety nie napisali jak działa.
Picard
Użytkownik
#7 - Wysłana: 25 Sier 2005 08:38:06
Odpowiedz 
A słyszeliście może o tym , że rzekomo mamy w Układzie Słonecznym dziesiątą planete ? Nie jest to bynajmniej bajnie jakieś nawiedzonej wróżki , lecz poparte dowodami , odkrycie naukowe. Tyle , że nowo odkryty glob jest - podobnie jak Pluton - tak maleńki , że naukowcy zastanawiają sięczy zasłużył on sobie na miano planety. Wogóle od czasu odnalezienia w przesztrzenie kolejnej planetki trwają dyskusje czy ciała jego pokroju -w tym także Plutona - nie wywalić z listy planet i nie zredukować ich liczby do ośmiu. Jak sądzicie jak w tym przypadku należało by postąpić ?
Nika
Użytkownik
#8 - Wysłana: 25 Sier 2005 10:44:07
Odpowiedz 
Jak sądzicie jak w tym przypadku należało by postąpić ?

Myślę, że Plutona powinien zostać planetą. Już się tak przyjęło i nie ma sensu tego zmieniać. Ale w przypadku nowo odkrytych planet chyba nie należy się rozpędzać (szczególnie dlatego, że blisko poza naszym układem może znajdować się sporo planet wyrzuconych poza niego).

Co do odkryć, ostatnio często dochodzą mnie słuchy, że Japończycy pracują nad hologramami, które będzie można dotknąć, a „zwykłą” TV w 3D chcą wprowadzić w ciągu 10 lat.
Picard
Użytkownik
#9 - Wysłana: 25 Sier 2005 10:50:07
Odpowiedz 
„zwykłą” TV w 3D chcą wprowadzić w ciągu 10 lat.

Trek w trójwymiarowej telewizji - ciekawe jak by to wyglądało ?
Nika
Użytkownik
#10 - Wysłana: 25 Sier 2005 10:53:04
Odpowiedz 
Pewnie jak wyświetlana wersja Rommie (z Andromedy) tylko z trochę ostrzejszym obrazem
Picard
Użytkownik
#11 - Wysłana: 25 Sier 2005 12:49:05
Odpowiedz 
Gdzieś o tym słyszałem , pewnie na Discovery. Mówili tam o hologramach podobnych do tych ze ,,Star Wars" , czyli przezroczystych , unoszących się w powietrzu projecji. Nawet pokazywali zdaje się jeden taki holograficzny obrazek , wyglądało to całkiem ciekawie.
Pah Wraith
Użytkownik
#12 - Wysłana: 28 Sier 2005 15:28:06
Odpowiedz 
Pah Wraith
Użytkownik
#13 - Wysłana: 29 Sier 2005 20:43:54
Odpowiedz 
Pah Wraith
Użytkownik
#14 - Wysłana: 30 Sier 2005 09:47:46
Odpowiedz 
Picard
Użytkownik
#15 - Wysłana: 30 Sier 2005 21:01:28
Odpowiedz 
Po raz kolejny pozostaje mi napisać dzięki Pah Wraith !
Pah Wraith
Użytkownik
#16 - Wysłana: 30 Sier 2005 22:58:14
Odpowiedz 
?
Picard
Użytkownik
#17 - Wysłana: 30 Sier 2005 23:24:42
Odpowiedz 
?
!
cezary
Użytkownik
#18 - Wysłana: 30 Sier 2005 23:45:17
Odpowiedz 
z tym porownaniem do holodeka to lekkie przegiecie
Pah Wraith
Użytkownik
#19 - Wysłana: 31 Sier 2005 00:11:34
Odpowiedz 
?? Nie wiem, o co chodzi, z tymi podziękowaniami, ale bardzo mi miło. Nie ma za co, że użyję ziemskiego kolokwializmu.
Picard
Użytkownik
#20 - Wysłana: 31 Sier 2005 09:23:11
Odpowiedz 
Dziękuje Ci za dodanie kolejnych wynalazków do koelkcji tych juzopisanych w temacie : ,,Odkrycia".
Picard
Użytkownik
#21 - Wysłana: 28 Maj 2006 15:43:16
Odpowiedz 
Ostatnio dość często napotykam się w prasie na ciekawe wiadomości związane z tematem zastosowań i rozwoju nanotechnologia w dzisiejszym świecie. Okazuje się, iz technika operująca na poziomie ataomowym jest już właściwie znana współczesnym naukowcom i chodź wiele ich prac i spekujacji pozostaje tylko teorią są oni juz w stanie produkować maszyny znacznie mniejsze nizte znane do tej pory, których podstawowym składnikiem jest węgiel. Prawdopodobnie w przyszłości miast wzbogacać jedynie właściwości sprzętów sportowych i opon- jak dzieje się to obecnie- bedą owe maszyn służyły do zwalczania nowotworów oraz do...Sporządzania ubrań zdolnych odbijać światło! Nanotechnologia i kamuflaż znane ze ,,Star Trek' są wieć już więc nie tak znowu nierealne!
Christof
Użytkownik
#22 - Wysłana: 28 Maj 2006 17:02:06
Odpowiedz 
Reaktor termojądrowy też chyba by w tym dziale pasował: http://tvp.pl/1874,20060524346648.strona
Jurgen
Moderator
#23 - Wysłana: 28 Maj 2006 17:59:14
Odpowiedz 
Co ciekawe, kilka informacji o tym projekcie pojawiło się około 28. lipca (z okazji rozpoczęcia budowy kompleksu), ale mało kto się tym w ogóle przejął.
Picard
Użytkownik
#24 - Wysłana: 28 Maj 2006 19:59:59
Odpowiedz 
Jurgen

Ludzie nie przejęli się tym odkryciem gdyż obecnie nie ma ono żadnego wpływu na ich zycie. To potwierdza też moją teorie na temat hipotetycznego pierwszego kontaktu: o ile nie będzie on albo bezpośredni albo nie będzie ze sobą niósł daleko idących- pozytywnych bądź wręcz przeciwnie- implikacji, nie ma mowy by to wydarzenie zmieniło oblicze świata.
Delta
Użytkownik
#25 - Wysłana: 28 Maj 2006 20:36:49
Odpowiedz 
Reaktor termojądrowy też chyba by w tym dziale pasował:

Oprócz wspomnianego reaktora jest jeszcze to: http://www.trektoday.com/news/150506_03.shtml
Jurgen
Moderator
#26 - Wysłana: 28 Maj 2006 21:44:09
Odpowiedz 
Picard

Przynajmniej tzw. "elity" powinny się tym choć trochę przejąć - w końcu wiemy, jakie mogą być konsekwencje (długoterminowe oczywiście).
Ale może to wina środowiska, w którym się obracam (prawnicy).
Tuki Anvareth
Anonimowy
#27 - Wysłana: 29 Maj 2006 00:50:08
Odpowiedz 
To ja dorzuce metamaterialy - czyli tworzywa zbudowane z milionow mikroskopijnych czopkow i metalowych obraczek.
Takie powloki umozliwiaja niemalze dowolne manipulowanie falami elektromagnetycznymi w tym swiatlem. Ich odmiana sa tzw. krysztaly fotoniczne, ktore wykorzystuje sie do budowy swiatlowodow.

Ale do rzeczy... niedawno w "Science" zostaly opublikowane prace nt. wykorzystania metamaterialow do stworzenia powlok ktore uczynia dany obiekt niewidzialnym.
Fizycy John Pendry i David Shurig, oraz Ulf Leonhardt (niezalezna praca badawcza na ten sam temat) zaprezentowali przepisy na sporzadzenie takich niewidzialnych powlok.
Dokonali mozolnych obliczen uwzgledniajacych kolejne milimetry drogi fal swietlnych po sferycznej powierzchni obiektu. Uwzgledniajac predkosc swiatla i katy jego odbic, badacze byli w stanie okreslic porzadany wspolczynnik zalamania jaki powinien posiadac taki metamaterial. Przepis nie jest poki co idealny i sprawdza sie tylko w scisle okreslonym zakresie widma swiatla. Zastosowanie znajdzie to glownie w ochronie delikatnych urzadzen elektronicznych przed falami elektromagnetycznymi, ale uczeni twierdza, ze przy mozliwosciach obecnej technologii na takie peleryny niewidki nie trzeba bedzie duzo dluzej czekac.

Wiec Panie i Panowie mamy poczyniony kolejny i to niezwykle wazny krok do pozyskania wszelkiej masci kamuflazy znanych nam z kina SF.
Jurgen
Moderator
#28 - Wysłana: 29 Maj 2006 15:17:52
Odpowiedz 
Ale może to wina środowiska, w którym się obracam (prawnicy).

Po zastanowieniu stwierdziłem jednak, że to nie tylko środowisko - inne, bardziej "ścisłe" środowiska też nie zwróciły na to większej uwagi, czasem zresztą wykazując się zupełnym brakiem zrozumienia konsekwencji (można zrozumieć), jak i nawet podstaw działania.
The_D
Użytkownik
#29 - Wysłana: 29 Maj 2006 19:49:21
Odpowiedz 
Chyba jednak przesaszacie z tym przejmowaniem się elity. W końu przymiarki do budowy ITER-a trwają od kilku lat, a podpisaie jakiegos tam świstka jest moze i istotne od strony organizacyjnej, ale nie posuwa naszej wiedzy ani o milimetr. Pasjonować będzie się można dopiero wynikami pierwszych eksperymentów. O ile oczywiście cos z tego wyjdzie.
Emil05
Użytkownik
#30 - Wysłana: 29 Maj 2006 20:25:43
Odpowiedz 
w super expressie niedawno pisało że U.S Army już od kilku lat ma technologię, a nawet kilka sztuk broni działającej jak fazer, i rownierz wspominają tam o star treku. amerykanie maja rownierz inne roddzaje broni, ktore nazywaja "bron humanitarna" poniewaz nie ma koniecznosci nią zabijąc aby unieszkodliwic przeciwnika. bronie te działaja tak że strzelają jakąs falą ktora powoduje wybuchnięcie powietrza przy okreslonej czsci ciala wroga i powstaje fala uderzeniowa ktora paralizuje przeciwnika, ktory m.in nie czuje koncczyn prz jakis
czas
ochotnicy ktorzy zdecydowali sie na "wyprobowanie" broni mowia ze w momencie uderzenia "odechcialo" im się wojaczki
born ta ma zostac uzyta w Iraku od 2007 roku.
 Strona:  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Odkrycia

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!