USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / Pokémon
 Strona:  1  2  3  4  5  »» 
Autor Wiadomość
MarcinK
Użytkownik
#1 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:01:34
Odpowiedz 

Czyli kultowa bajka z dzieciństwa, druga najlepiej sprzedająca się seria gier (pierwsza to Mario).
Niektórzy dorobili się na tym fortuny.

A teraz Pokemonem określa się blondynki z toną makijażu i należy z tym skończyć!!

Przecież Pokemony zaliczają się podobnie jak Star Trek i Godzilla do ważnych elementów kultury masowej a w Polsce się z nich drwi.
Eviva
Użytkownik
#2 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:30:36
Odpowiedz 
MarcinK

Nie porównuj Pokemonów ze Star Trekiem! To czysta profanacja.
MarcinK
Użytkownik
#3 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:32:55
Odpowiedz 
Eviva
Nie wiem czy wiesz ale ja wiem że Pokemony kręciło TOHO!! OTO dowód

Musisz przyznać że są podobnie jak Trek ważnym elementem kultury masowej!!!
Eviva
Użytkownik
#4 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:36:50
Odpowiedz 
MarcinK

Nie muszę. A nawet jeżeli... elementem kultury masowej jest też "Moda na sukces", ""Gwiazdy na lodzie" itp. "Star trek" jest, w odróżnieniu od nich, adresowany do ludzi inteligentnych.
MarcinK
Użytkownik
#5 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:39:20
Odpowiedz 
Eviva:
. elementem kultury masowej jest też "Moda na sukces", ""Gwiazdy na lodzie" itp

Ale nie aż tak ważnym i nie mają aż takiego wkładu w nasze życie gdyż ograniczają się tylko do Telewizji a Pokemony, Trek, Godzilla itp. mają swoje gry, książki komiksy filmy dużo by wymieniać
Eviva
Użytkownik
#6 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:42:08
Odpowiedz 
MarcinK:
Pokemony, Trek, Godzilla itp. mają swoje gry, książki komiksy filmy dużo by wymieniać

Ma je również Bolek i Lolek lub Bob Budowniczy - co to za argument?
Paradoks
Użytkownik
#7 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:50:33
Odpowiedz 
MarcinK

Ale kiedy ja naprawdę nie sądzę, żeby Pokemony wkładały coś w moje życie.

Jeśli przeniknęły do kultury masowej, to raczej z negatywnymi konotacjami. Nazywanie pokemonami trolli i nadużywających emotikonek najlepszym tego dowodem. Tak je lata oceniły, więc jeśli już chcesz szukać jakiejś ponadczasowej wartości Pokemonów, to raczej poza ich popularnością.
kanna
Użytkownik
#8 - Wysłana: 8 Lis 2010 18:51:05
Odpowiedz 
MarcinK

Zaryzykowałabym nawet stwierdzenie, że Pokemon zalicza się bardziej - szczególnie w Polsce - do kulury masowej niż ST
MarcinK
Użytkownik
#9 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:06:57
Odpowiedz 
Może odrzućmy określanie Pokemonami ludzi który nadużywają emotikonów itp.
I zajmijmy się tymi prawdziwymi które wymyślił Satoshi Tajiri.\

A więc co o nich sądzicie i o ich wkładzie w naszą kulturę (poza oczywiście tym głupim określeniem o którym napisałem na początku postu.)

Ich wkład w naszą kulturę jest ogromny (w ogóle Japonia bardzo ingeruje w kulturę zachodu)

Toudi
Użytkownik
#10 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:08:51
Odpowiedz 
MarcinK:
Ich wkład w naszą kulturę jest ogromny (w ogóle Japonia bardzo ingeruje w kulturę zachodu)

zdecyduj się, naszą, czy japońską?
MarcinK
Użytkownik
#11 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:10:28
Odpowiedz 
Toudi
Ogólnie to w nawiasie napisałem po to by podkreślić jaka byłaby biedna nasza kultura bez Japońskiego pierwiastka.
Eviva
Użytkownik
#12 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:14:28
Odpowiedz 
MarcinK

Teraz to już pojechałeś. Obeszlibyśmy się bez tej całej japońszczyzny tak, jak radziliśmy sobie kiedyś. Ale rozumiem, dla Ciebie nic, co polskie, nie jest wystarczająco dobre... bywały juz takie trendy w naszej historii.
MarcinK
Użytkownik
#13 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:18:56
Odpowiedz 
Eviva
bu ha ha ha
Może byśmy się obeszli ale za to nie mielibyśmy tylu wspaniałych zaczerpniętych ze wschodu potraw, technologi architektury itp. A tak możemy jeść Sushi, budować domy z orientalnymi dachami i jeździć toyotą.

Toudi
Użytkownik
#14 - Wysłana: 8 Lis 2010 19:22:45
Odpowiedz 
Q__
Moderator
#15 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:14:22
Odpowiedz 
Toudi

No bez przesady , bzdurzenie to jeszcze nie trolling .

A Pokémony nawet lubię, w przeciwieństwie do sWeeTuŚnyCh pokemonów na dwu nogach.
Sh1eldeR
Użytkownik
#16 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:15:49 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Odpowiedz 
Eviva:
Ale rozumiem, dla Ciebie nic, co polskie, nie jest wystarczająco dobre...

Po co to napisałaś, Evivo?

MarcinK:
Może byśmy się obeszli ale za to nie mielibyśmy tylu wspaniałych zaczerpniętych ze wschodu potraw, technologi architektury itp. A tak możemy jeść Sushi, budować domy z orientalnymi dachami i jeździć toyotą.

Chyba byśmy sobie bez Japonii całkiem dobrze poradzili, a warto wziąć pod uwagę to, że dla niektórych osób w Polsce zniknięcie elementów japońskiej kultury byłoby zupełnie nieodczuwalne, tj. nic by to ich nie obchodziło. Ja np. sushi zupełnie nie jadam. Orientalnego dachu też nie mam. Co do Toyoty... Moi rodzice kupili kiedyś jedną, ale gdyby nie ona, to kupiliby coś innego i tyle (przytłaczającą większość ich samochodów pochodziła z Europy). Zresztą czy firmy to elementy kulturowe? Bezpośrednio -- na pewno nie. A pośrednio to można tak określić niemal każdą popularną firmę, produkującą popularne produkty, które wpływają na kulturę. I takich firm w Japonii trochę jest, na pewno o wiele więcej (w światowym kontekście) niż choćby w Polsce. My zresztą w ogóle na świecie na zbyt wielu frontach nie świecimy. Nie znaczy to jednak, że -- używając słów Evivy -- nasze produkty nie są "wystarczająco dobre". Słodycze mamy przednie (Wawel), makarony też (Malma, ciągle ginącą i się odradzająca), alkohole również (wódki!), ubrania od pewnego czasu także (Simple, Vistula...). Jak się naszym inżynierom da, to też potrafią stworzyć fajne rzeczy, choć akurat z rodzimymi samochodami to jest u nas kaplica (ale z drugiej strony, mamy choćby wojskowe Tury).

Japończycy w wielu aspektach należą do najlepszych na świecie i mają tym samym na świat spory wpływ. Weźmy takie samochody czy gry komputerowe (Sony, Playstation, mnóstwo starych gier, a także nowych -- od Mario do Metal Gear Solid). Gry to już w ogóle element kultury. No i anime/manga: to już jest japońskie jakby z definicji.

Są to rzeczy popularne wśród młodych ludzi, ale jak się tak zapytać "dorosłych" osób, może i starszego pokolenia, to pewnie większość z nich ani nigdy nie grała, ani nie oglądała anime, ani nie jadła sushi .

* * *

Jeśli chodzi o Pokemony, to mi nie przypadły do gustu i dla mnie mogłyby nie istnieć. Trochę anime oglądałem, ale do Pokemonów zrobiłem tylko podejście i zostałem odrzucony. Widziałem jednak tylko kilka odcinków (w najlepszym razie -- może tylko pierwszy? albo dwa pierwsze?). Gry mnie nie obchodzą, gram w inne gry (akurat nie produkowane w Japonii) i nie mam czasu i chęci na więcej. Anime oglądam do dziś, choć dosłownie jedno. W dodatku to shonen, więc nie mam oporów przed oglądaniem rzeczy adresowanych niby do nastolatków. Pokemony jednak... może ze względu na całą otoczkę... rażą mnie dziecinnością. Bo nie ma co się oszukiwać: są ztargetowane na bardzo młode osoby, bo też na nich można zbić kupę kasy.

I pewnie dlatego Pokemony zyskały złą reputację. Rzeczywiście, wśród tych, co nie oglądają serialu ani nie są inaczej związani z uniwersum pokemonów, słowo "pokemon" kojarzy się jak kojarzy i to jest prawdopodobnie najistotniejszy u nas wpływ kulturowy. Można zresztą zrobić test: zapytać się powiedzmy 20 ludzi w wieku -- dajmy na to -- powyżej 20 lat. I niech powiedzą z czym im się kojarzą Pokemony.

Wśród odrobinę starszych ludzi być może lepiej u nas miałby się Dragonball czy jakieś starsze anime puszczane jeszcze na Polonii 1 (ja akurat za DB nigdy nie przepadałem). One się przynajmniej nie kojarzą z "internetowymi pokemonami". Choć wśród starszego pokolenia to i tak anime są zwykle jedynie "tymi śmiesznymi, japońskimi bajeczkami".

A Star Trek jest lataniem po kosmosie i szczelaniem . Jak ktoś nie wie nic o Treku, to może sobie wyrobić taką opinię. Może nie dać sobie przetłumaczyć, że najpierw wypadałoby cokolwiek z Treka obejrzeć, a potem oceniać.

Co ciekawe, być najwyraźniej wśród trekkies są osoby, które popełniają identyczny błąd wobec innych "uniwersów" -- choćby Pokemonów właśnie. Nazywam to błędem nie dlatego, że wiem, iż Pokemony są dobre, tylko dlatego, że błędem jest wygłaszanie silnych opinii o czymś, o czym nie ma się zielonego pojęcia. Za błąd uważam też silne ocenianie czegoś (typu: nie przetłumaczycie mi, że jest inaczej!) jedynie na bazie ogólnej opinii ludu na ten temat (muchy nie mogą się mylić!), gdy nie posiada się wystarczająco rzetelnych/szczegółowych informacji.
Eviva
Użytkownik
#17 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:19:29
Odpowiedz 
Sh1eldeR:
Po co to napisałaś, Evivo?

Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie - żebyś miał się do czego przyczepić
Q__
Moderator
#18 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:27:15
Odpowiedz 
Eviva

Prowokatorka .
Eviva
Użytkownik
#19 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:48:13
Odpowiedz 
Q__:
Prowokatorka

Dzień dobry
Q__
Moderator
#20 - Wysłana: 8 Lis 2010 20:57:08 - Edytowany przez: Q__
Odpowiedz 
Eviva

Ale na przyszłość unikaj tego patriotyzmu a'la Nikoś Dyzma ("każdy Polak ma polski organizm /.../ ja mam polski organizm i tylko polskie mi nie szkodzi /.../ Ja po zagranicznych koniakach to choruję , a Polska wódka smakuje mi niezmiennie") .
Eviva
Użytkownik
#21 - Wysłana: 8 Lis 2010 21:00:54
Odpowiedz 
Q__

Kiedy ja jestem takowa patriotka....
Q__
Moderator
#22 - Wysłana: 8 Lis 2010 21:06:25
Odpowiedz 
Eviva

To się nie przyznawaj, bo to autokompromitacja...
Eviva
Użytkownik
#23 - Wysłana: 8 Lis 2010 21:17:09
Odpowiedz 
Q__:
To się nie przyznawaj, bo to autokompromitacja...

Kiedy ja do kompromitacji przywykłam, nawet auto... choć z drugiej strony auto mi na nic, bo prawka nie mam i mieć nie mogę
Sh1eldeR
Użytkownik
#24 - Wysłana: 8 Lis 2010 21:29:14 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Odpowiedz 
Eviva:
Myślę, że sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie - żebyś miał się do czego przyczepić

= trollowanie

Jak chcesz komuś dogryźć, wkurzyć go, podburzyć itp., to... po prostu tego nie rób. Tak mówi Netykieta.
TSan
Użytkownik
#25 - Wysłana: 8 Lis 2010 21:47:48
Odpowiedz 
MarcinK:
bu ha ha ha

Może jestem Spock, ale mnie to wcale nie bawi.

Q__:
w przeciwieństwie do sWeeTuŚnyCh pokemonów na dwu nogach

Skąd że! One wcale nie są sWeeTuŚnyE!! On są ^,^$feTt@ŚnĘ ;***xD. Takie pokemony to juz dwie różne rzeczy. Ja sam niegdy nie oglądałam Pokemonów, nie pociągało mnie to poprostu. Co prawda moja bliska przyjaciółka fascynuje się niezmiernie kulturą japońską, ale nic nie jest w niej dla mnie ciekawego.
Sh1eldeR
Użytkownik
#26 - Wysłana: 8 Lis 2010 22:36:43 - Edytowany przez: Sh1eldeR
Odpowiedz 
TSan:
Takie pokemony to juz dwie różne rzeczy.

TSan:
Co prawda moja bliska przyjaciółka fascynuje się niezmiernie kulturą japońską, ale nic nie jest w niej dla mnie ciekawego.

Jak sama napisałaś: to są dwie różne rzeczy. Nawet jeśli ktoś ogląda i lubi Pokemony, to nie znaczy, że jest "pokemonem" (w sensie: "p0k3m0n3m" itp.). Może jest jakaś korelacja, zgodnie z którą wśród p0k3m0nÓw jest stosunkowo dużo fanów serialu, ale to, że ktoś jest fanem serialu, gier czy maskotek nie musi jeszcze o niczym świadczyć.
Eviva
Użytkownik
#27 - Wysłana: 9 Lis 2010 17:50:46
Odpowiedz 
Sh1eldeR
Sh1eldeR:
Jak chcesz komuś dogryźć, wkurzyć go, podburzyć itp., to... po prostu tego nie rób. Tak mówi Netykieta.

Nie bądź takim nudziarzem i ponurakiem - jeśli coś takiego, co ja zrobiłam, uznamy za sprzeczne z netykieta, wkrótce zamiast rozmowy na forum zostanie przepisywanie encyklopedii.
Sh1eldeR
Użytkownik
#28 - Wysłana: 9 Lis 2010 17:53:45
Odpowiedz 
Eviva:
Nie bądź takim nudziarzem i ponurakiem

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić
MarcinK
Użytkownik
#29 - Wysłana: 9 Lis 2010 19:11:14
Odpowiedz 
Każdy musi przyznać że Pokemony były ostatnią normalną bajką emitowaną w TV.

Teraz to puszczają takie tandety że..... Mario ma lepszą grafikę. Chciałem sobie przypomnieć dzieciństwo więc włączam wieczorynkę by zobaczyć co teraz dzieci oglądają myślę że będą Smerfy lub inny miś uszatek a tu Świnka Peppa!!

Za moich czasów to były jeszcze normalne bajki, Pokemony, Godzilla The Series, Star Trek seria Animowana, Power Rangers a teraz Żal.pl
kanna
Użytkownik
#30 - Wysłana: 9 Lis 2010 19:22:19
Odpowiedz 
MarcinK:
ostatnią normalną bajką

co?? w jakim sensie "normalną"?

Na bajkach sie akurat znam, mam na to twarde dowody :p
 Strona:  1  2  3  4  5  »» 
USS Phoenix forum / Różności / Pokémon

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!