USS Phoenix
Logo
USS Phoenix forum / Różności / O komiksach słów kilka
 Strona:  ««  1  2 
Autor Wiadomość
Madame Picard
Moderator
#31 - Wysłana: 7 Kwi 2009 19:11:05
Odpowiedz 
Picard

Zawsze za lepszy będę uważał film wartościowy, z ciekawą historią, interesującymi postaciami i niebanalnym morałem, niż barkowe ,,dzieło" kinematografii gdzie stylistka wysówa się na pierwsze miejsce.

I znowu nie zrozumiałeś, o co mi chodziło. Są takie filmy, których forma zniechęca niezależnie od tego, jak bardzo wartościowa byłaby treść. Dla mnie tak np. jest z filmami w estetyce Dogmy, które treść często miały ciekawą, ale forma polegająca na operowaniu zamazanymi, drgającymi obrazami mnie zupełnie odrzucała.
Są też filmy, w których forma w sposób zamierzony ma stanowić główną zaletę artystyczną, bardziej malarskie niż epickie. Np. filmy Greenawaya (też ich nie lubię ).
Są też sytuacje, kiedy forma nie pasuje do treści, kiedy, bo ja wiem, film ma być egzystencjalnym dramatem, a kręcony jest w estetyce "Mamma mia" (no chyba że to celowy zabieg stylistyczny i to widać).

efektowność filmu nie jest nawet równie ważna, jak jego treść - to efekty mają służyć uwypukleniu zalet fabuły, a nie stanowić równie ważny co ona element filmu.
Jeśli mówimy o efektach w sensie f/x, to się zgadzam. Jednak forma estetyczna czy oprawa plastyczna stanowi integralną część filmu. Jeśli jest kiepska, brzydka, byle jak zrobiona, czy nie pasująca do treści filmu, to zwyczajnie odrzuca od samego filmu. Patrz mój przykład z filmami Dogmy.

zdajesz się jednak potwierdzać prawdziwość twierdzenia jakoby w komiksie, forma przynajmniej równała się treści - jeśli nad nią nie górowała -, a nie stanowiła jedynie jej dopełnienie.
Moim zdaniem tak. Ale ja się na komiksach nie znam .
Bashir
Moderator
#32 - Wysłana: 7 Kwi 2009 21:39:15
Odpowiedz 
Co do komiksu: zdajesz się jednak potwierdzać prawdziwość twierdzenia jakoby w komiksie, forma przynajmniej równała się treści - jeśli nad nią nie górowała -, a nie stanowiła jedynie jej dopełnienie.

Ale to twierdzenie w żaden sposób nie uwłacza komiksom, wszakże niektóre plansze to działa sztuki. Nikt nie powie, że fotografia i malarstwo są niskimi dziedzinami sztuki bo to jest sam obraz.
terry
Użytkownik
#33 - Wysłana: 7 Kwi 2009 22:15:04
Odpowiedz 
Nikt nie powie, że fotografia i malarstwo są niskimi dziedzinami sztuki bo to jest sam obraz

Tak na dobra sprawę <IMO> to ani forma ani treść nie czynią z czegoś sztuki,tylko wykonanie.....
czy komiks jest sztuką zależy tylko jakości tego jak dobrze został stworzony,a czy jest dziedziną sztuki..na pewno.

Ciekawe jest,że gdy rozmawia się ze "starszymi osobami"to często same uprzedzenia co do formy ,potrafią wpłynąć na ich opinie...
Zresztą podobnie jest np. z muzyką ,niektóre wykonania symfoni Beethoven'a są genialne, tak jak genialnie wyprodukowane
są niektóre kawałki Massive Attack,czy Portishead ...ale spróbuj puścić to drugie 60 letniej osobie,a napewno tego nie doceni...
Bashir
Moderator
#34 - Wysłana: 7 Kwi 2009 23:12:59 - Edytowany przez: Bashir
Odpowiedz 
genialnie wyprodukowane
są niektóre kawałki Massive Attack,czy Portishead ...

OT - widzę, że mamy podobne gust muzyczny (a w tle właśnie leci Teardrop... - dla niewtajemniczonych tylko dodam że motyw z tej piosenki użyty jest w czołówce House MD) EOT
Picard
Użytkownik
#35 - Wysłana: 21 Kwi 2009 12:49:10
Odpowiedz 
Zanim wrócimy do dyskusji na temat tego czy komiksy jaki takie są dziełem sztuki czy też nie, proponuje spojrzeć na tą zabawną recenzje Trekowej noweli graficznej:
http://thatguywiththeglasses.com/videolinks/linkar a/at4w/4114-star-trek-1
Q__
Moderator
#36 - Wysłana: 30 Cze 2009 10:53:34
Odpowiedz 
Ciekawostka z jaką się dotąd nie zetknąłem - komiks frankofoński realizujący schemat "planetarnej zagadki" b. częsty np. w powieściach L Nivena:
http://esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=77 72
Q__
Moderator
#37 - Wysłana: 5 Paź 2009 00:29:03
Odpowiedz 
"Życie w obrazkach" - istotny komiks istotnego twórcy:
http://esensja.pl/komiks/recenzje/tekst.html?id=82 67
Nie powinno być kłopotów ani z formą, ani z treścią .
 Strona:  ««  1  2 
USS Phoenix forum / Różności / O komiksach słów kilka

Twoja wypowiedź
Styl pogrubiony  Styl pochylony  Obraz Łącza  URL Łącza  :) ;) :-p :-( Więcej emotikon...  Wyłącz emotikony

» Login  » Hasło 
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą tutaj pisać. Zaloguj się przed napisaniem wiadomości albo zarejstruj najpierw.

Wygenerowane przez miniBB®

© Copyright 2001-2009 by USS Phoenix Team.   Dołącz sidebar Mozilli.   Konfiguruj wygląd.
Część materiałów na tej stronie pochodzi z oryginalnego serwisu USS Solaris za wiedzą i zgodą autorów.
Star Trek, Star Trek The Next Generation, Deep Space Nine, Voyager oraz Enterprise to zastrzeżone znaki towarowe Paramount Pictures.

Pobierz Firefoksa!